Για την μουσική των σφαιρών

@pepe

Είναι 80 μονόχορδα σε συσκευασία ενός :joy::joy::joy:

1 «Μου αρέσει»

Οκ είναι λίγο σουρεάλ η όλη κατάσταση.

έχουμε έναν άνθρωπο που αποκαλεί τον εαυτό του Dr και δείχνει κάτι κατασκευές που υποτίθεται θα μας…γιατρέψουν…αλλα απο τι, δεν είμαι βέβαιος.

Πέρσι πήγα σε μία Οθωμανική συναυλία οπου το πρόγραμμα ήταν οργανωμένο γύρω απο τια θεραπευτικές ιδιότητες κάθε μακάμ, σύμφωνα με κάποιες ιστορικές πηγές.

Λέγαν πχ, το τάδε μακάμι θεραπεύει το συκώτι, το άλλο το λουμπάγκο κλπ…

και όντως είχε ιστορικό και μουσικό ενδιαφέρον ΑΛΛΑ κανείς δεν πήγε να γιατρευτεί εκεί.

Μου φαίνεται απίστευτο πως κάποιος μπορεί να σταθεί μπροστά στο διαδυκτιακό κοινό του και να πει οτι θα μας φορέσει μια άρπα και θα μας κάνει καλά.

Λες και αν είχα πχ πυρετό θα έψαχνα για άρπα (και όχι για covid τεστ…)

Συγχωρέστε τον εκνευρισμό μου

5 «Μου αρέσει»

Προφανώς, ο άνθρωπος θεώρησε ότι monochordon είναι ένα μουσικό όργανο που εφηύρε ο Πυθαγόρας, ο ίδιος απλά το βελτίωσε λιγάκι, ώστε να καταλήξει να είναι είτε the most beautiful cosmic, angelic, celestial instrument on the planet(!), είτε absolutely exquisite, αλλά δεν ακούσαμε παρά μόνο για τρία δευτερόλεπτα τον θεραπευτικό τους ήχο*.

Απορία: Harmonix θεραπευτής, τί σημαίνει;

( * ) ναι, ξέρω, σε άλλο βίντεο ακούγονται αυτοί οι κοσμικοί, αγγελικοί, ουράνιοι κλπ. ήχοι, τους ψιλοάκουσα κι ας μην είμαι Πυθαγόρας!

3 «Μου αρέσει»

“Απορία: Harmonix θεραπευτής, τί σημαίνει;”

Υποθέτω ότι είναι γαλάτης, συνάδελφος δρυίδης του Πανοραμίξ και φοβάται να μην του πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.

6 «Μου αρέσει»

Τι; έτσι δωρεάν θα προσφέρει την Συμπαντική του, αγγελική, ουράνια γνώση του; Δηλαδή να θεραπευθείς εσύ χωρίς να τον επισκεφτείς;

Θα με βάλει και να ξαπλώσω πάνω στις χορδές; Αλλά, στο κυλινδρικό μονόχορδο, πώς θα τα καταφέρει;

1 «Μου αρέσει»

Να τώρα ποιος πρόσεχε και ποιος δεν πρόσεχε. Ο κύριος το είπε ξεκάθαρα: τώρα το έχω γυρισμένο ανάποδα για να δείτε τις χορδές. Κανονικά οι χορδές είναι από κάτω, και στην πάνω πλευρά (που είναι σαν τραπέζι) ξαπλώνει ο θεραπευόμενος.

Ε, αυτά τα τρία δευτερόλεπτα γύρευα. Αλλά μετά από 3-4 λεπτά θεώρησα ότι δε συμφέρει άλλο να περιμένω.

Να εδώ, μουσική των σφαιρών, προσοχή! μπάμπα-μπούμπα!..

6 «Μου αρέσει»

Πού το βρήκες αυτό ρε φίλε!!!

Αυτό το παιχνίδι (που δεν το 'χω προλάβει) είναι που γέννησε τη γνωστή παροιμία «το πολύ το τάκα τάκα…». Άφαντο και άγνωστο εδώ και 40 χρόνια, αλλά η έκφραση ακόμη ζωντανή!

Γλωσσολογικά είναι πάντα ενδιαφέρουσα η περίπτωση εκφράσεων που μεταφορικά τις λέμε ακόμη αλλά το κυριολεκτικό τους νόημα δεν είναι πια κατανοητό.

2 «Μου αρέσει»

Λες να τα μπέρδεψα, ρε Περικλή; Ο σωματοταμπουράς είναι καμπύλος απάνω, για να ξαπλώνει ο ασθενής άνετα, και οι χορδές είναι κάτω. Αλλά πώς θα παίζονται; Ο μασσίφ ταμπουράς πάλι, είναι επίπεδος απάνω, άρα δεν θα νοιώθει άνετα ο ασθενής. Αλλά και πάλι οι χορδές είναι κάτω και δεν παίζονται εύκολα. Εκτός αν τα καταφέρνει, με το τεράστιο δοξάρι που βλέπουμε αργότερα, να τις παίζει χωρίς να τις βλέπει.

Μα αυτά τα 3 δευτερόλεπτα έρχονται πριν ξεκινήσει η επίδειξη, και επαναλαμβάνονται με το τέλος της επίδειξης και του βίντεο.

Εγώ φυσικά το πρόλαβα. 40 χρόνια πάνε, σοβαρά; Κράτησε όμως πολύ λίγο γιατί γρήγορα το απαγόρεψε η αστυνομία, ακριβώς λόγω του ενοχλητικού τάκα τάκα.

(η «παροιμία» πάντως προϋπήρχε, αλλά κάπως διαφορετικά συντεταγμένη και, politically, χοντρότατα uncorrect…)

Αυτό το παιχνίδι που μας το εξαφάνισαν οι δικοί μου μέσα σε λίγες μέρες από όταν έκαναν το λάθος να μας το αγοράσουνε, ήταν παραδόξως ιδιαίτερα χαλαρωτικό (για αυτόν που το παίζει και μόνο…). Είχα ακούσει μάλιστα πως το είχαν εφεύρει μέσα σε φυλακή για να περνάνε τις ώρες τους… Το γύρεψα αρκετές φορές έκτοτε μόνο και μόνο για να το δείξω στα παιδιά μου, αλλά εις μάτην.

Εχει γίνει και το (πρώην) πασίγνωστο τραγουδι απο τον Τέρη Χρυσό : Tάκα-τάκα Τα, αλλά λίγοι το θυμόνται και λιγότεροι κάνουν τη σύνδεση. Για να μην το ψάχνετε : Εδώ.

Τώρα στο (κυρίως) θέμα, είχα παλιότερα ακούσει πως πράγματι ο Πυθαγόρας υποστήριζε ότι η κίνηση των πλανητών, όλη αυτή η κατάσταση διαρκούς δόνησης τους έχει για κάθε πλανήτη αναγκαστικά μοναδικό ήχο (καθώς διαφέρουν οι κινήσεις τους, οι πυκνότητες τους κ.λ.π.)
Ετσι, δεν εξεπλάγην όταν προ καιρού άκουσα ηχογραφημένους αυτούς τους ήχους από σύγχρονα αστρονομικά όργανα παρατήρησης.
Εδώ, στο youtube, μία από τις πολλές παρουσιάσεις :
All Planet Sounds From Space (In our Solar System)

Ωραίες αναμνήσεις έχω από το Τάκα-τάκα (προϊόν Ιαπωνίας), τότε που πιτσιρικάδες του είχαμε αλλάξει τα φώτα (μαζί με την αλλαγή των ώτων των αναγκαστικά ωτακουστών!). Πέραν του θορύβου, μπορούσαν να γίνουν και ατυχήματα (ήταν βαριές οι μπάλες).
Κάποια αποφράδα ημέρα του Σεπτεμβρίου του 1971, μία αστυνομική διάταξη (“άθυρμα προκαλούν θορυβώδες κροτάλισμα” έγραφε…) το απαγόρευσε πλήρως σε εξωτερικούς χώρους, ενώ το επέτρεπε σε εσωτερικούς εφόσον δεν ενοχλούνταν οι περίοικοι.

Το τραγούδι του 1973 (μεταγραφή από Τζο Ντασέν) δεν πρέπει να έχει σχέση.

Αναρωτιέμαι, πώς την κατάλαβαν τη δόνηση, και πώς διαπίστωσαν ότι ο ήχος που παράγει είναι διαφορετικός για κάθε πλανήτη…*

( * ) εκτός κι αν ο Πυθαγόρας ήταν θεός, όπως διάβασα σε κάποιο από τα παραπάνω πονήματα.

Δεν είναι ήχοι. Δεν παράγουν ήχο οι πλανήτες και να παρήγαγαν δεν θα τους ακούγαμε στο κενό.
Αυτές οι ηχογραφήσεις είναι μάλλον RF ταλαντώσεις τις οποίες κάποιος έβαλε σε ένα μεγάφωνο για να δείξει ακουστικά τον ρυθμό-συχνότητα αυτής της ταλάντωσης.
Αν κάποιος το χει σπουδάσει καλύτερα ας μας βοηθήσει με κάποια λιγότερο τσαπατσούλικη εξήγηση απο τη δική μου

3 «Μου αρέσει»

Και εγώ το αναρωτήθηκα, άλλα πιθανώς άκουσαν πρώτα τον ήχο (!!) και στη συνέχεια συμπέραναν την μοναδικότητα των δονήσεων αφού ότι ηχεί δονείται … Ευκολάκι !

Αυτοί οι ήχοι είναι διαφορετικοί από τους “ήχους” της κίνησης των πλανητών. Βάζω τους “ήχους” σε εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα ήχοι, απλά ερμηνεύουμε την συχνότητα περιστροφής (δηλαδή πόσες περιστροφές κάνουν γύρω από τον ήλιο ανά Χ χρονικό διάστημα) σε κάποια συχνότητα.

Πιο ειδικά: Η Γη κάνει μια περιστροφή γύρω από τον ήλιο κάθε 365 ημέρες δηλαδή κάθε 31,536,000 δευτερόλεπτα. Η συχνότητα λοιπόν της γης είναι 1/31,536,000 που βγαίνει 0,000000031709792 Hz. (συγκριτικά η νότα ΛΑ στον τόνο που κουρδίζουμε είναι στα 440Hz).

Αντίστοιχα, αν κάνουμε τον ίδιο υπολογισμό για τον Άρη βγαίνει: 0,000000016847269Ηz

Αυτές οι συχνότητες είναι πάρα πάρα πολύ χαμηλές για να ακουστούν από το ανθρώπινο αυτί, αλλά μπορούμε να ακούσουμε την σχέση τους με τον εξής τρόπο.

Αν διαιρέσουμε αυτές τις δύο συχνότητες θα βρούμε την αναλογία τους που είναι 0,5312954876.

Με αυτή την αναλογία μπορούμε να βρούμε δύο συχνότητες που ακούγονται από το ανθρώπινο αυτί και η αναλογία τους είναι η ίδια, οπότε με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να ακούσουμε την “συγχορδία” που προκύπτει από τους “ήχους” της Γης και του Άρη.

Αυτό περίπου είπε ο Πυθαγόρας αλλά και ο Κέπλερ. Στη σημερινή εποχή, έχουμε αποδείξει ότι αυτές οι αναλογίες πρέπει να είναι συγκεκριμένες ώστε οι πλανήτες να παραμένουν στις θέσεις τους και να μην συγκρούονται ο ένας με τον άλλον.


Τώρα για τις δονήσεις που μίλησε ο φίλος @Panos.ts, αυτές είναι τελείως διαφορετικές. Αυτές είναι όπως σωστά είπε ο @alk, ηλεκτρομαγνητικά κύματα (όπως αυτά του ραδιοφώνου) που εκπέμπουν οι πλανήτες, λόγω της αλληλεπίδρασης τους με τον ήλιο, τα καιρικά φαινόμενα που έχουν και την περιστροφή γύρω από τον εαυτό τους. Αν αυτά τα μετατρέψουμε σε ήχο που μπορεί να ακούσει το ανθρώπινο αυτί (με μια διαδικασία που δεν διαφέρει πολύ από αυτή που κάνει το ραδιόφωνο), προκύπτουν αυτοί οι ήχοι που έχει το βίντεο.

3 «Μου αρέσει»

Με τα περιορισμένα που γνωρίζω περί ταλαντώσεων, δεν είναι ακριβής αυτή η διατύπωση.

Υπάρχει το φάσμα των συχνοτήτων που ακούει ένα μέσο ανθρώπινο αφτί. Νομίζω από 20 έως 20.000 ΗΖ. Λίγο παραπάνω είναι οι υπέρηχοι, λίγο παρακάτω οι υπόηχοι. Οι υπέρηχοι και οι υπόηχοι δεν ακούγονται από το μέσο ανθρώπινο αφτί (αν και μπορεί να τύχει που και που κανείς που να ακούει και λιγουλάκι παραπάνω από το ανώτατο όριο ή παρακάτω από το κατώτατο), ακούγονται όμως από άλλα ζώα.

Όταν όμως φτάσουμε σε συχνότητες εντελώς άλλης κλίμακας, εκεί πια βρισκόμαστε εκτός κάθε έννοιας σχετικής με τον ήχο. Εκεί υπάρχουν οι συχνότητες των χρωμάτων, των ραδιοκυμάτων κλπ.

Κι εμένα μια απ’ τα ίδια παρακαλώ.

1 «Μου αρέσει»

Όχι αυτό είναι λάθος… Ο ήχος είναι κύματα που διαδίδονται σε κάποιο μέσο (αέρας, μέταλλο, νερό), δηλαδή αποτελούν κύματα που είναι αποτέλεσμα ταλάντωσης της ύλης.

Τα χρώματα, τα ραδιοκύματα κτλ κτλ είναι ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Καμία σχέση με τον ήχο. Η μόνη σχέση που έχουν είναι ότι χρησιμοποιούμε το ίδιο θεωρητικό πλαίσιο (χοντρικά) για να τα εξηγήσουμε, δηλαδή διαθέτουν συχνότητα, πλάτος κτλ. Τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα δεν χρειάζονται κάποιο μέσο για να διαδοθούν και δεν είναι αποτέλεσμα ταλάντωσης της ύλης, αλλά αποτέλεσμα ταλάντωσης κάποιων μαγνητικών και ηλεκτρικών πεδίων.

Τα κύματα της θάλασσας μπορούν να θεωρηθούν ήχος πολύ χαμηλής συχνότητας. Ο σεισμός το ίδιο.

Το φως, οι ακτίνες Χ, τα ραδιοκύματα, τα μικροκύματα κτλ (όλα ηλεκτρομαγνητικά κύματα) όμως δεν μπορούν να θεωρηθούν ήχος πολύ υψηλής ή χαμηλής συχνότητας, είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

4 «Μου αρέσει»

Για να συμπληρώσω:

Αυτό είναι το εύρος των ηχητικών συχνοτήτων:

Οτιδήποτε από 20Hz έως 20.000Hz είναι αυτά που μπορεί να ακούσει ο άνθρωπος.
Παρακάτω είναι οι υπόηχοι όπου οι φάλαινες χρησιμοποιούν για να επικοινωνούν, αλλά και χρησιμοποιούνται ευρέως στην σεισμολογία (πρόβλεψη ηφαιστειακών εκρήξεων κτλ).

Παραπάνω από τα 20.000Hz είναι οι υπέρηχοι, που χρησιμοποιούνται για ιατρικούς σκοπούς, για ειδικά πριόνια κοπής (σε ακόμα πιο ψηλές συχνότητες) αλλά και που χρησιμοποιούνται από κάποια ζώα επίσης για να επικοινωνήσουν.

Παρακάτω είναι το εύρος των ηλεκτρομαγνητικών συχνοτήτων (δηλαδή του φωτός):

Οι άνθρωποι μπορούν και βλέπουν σε ένα πολύ μικρό εύρος ανάμεσα στα 10THz (δηλαδή 10.000.000.000.000Hz) και στα 10PHz (δηλαδή 10.000.000.000.000.000). Πιο πάνω από αυτό το εύρος είναι η υπεριώδης ακτινοβολία του ήλιου (αυτή για την οποία φοράμε αντηλιακό), ακόμα πιο πάνω οι ακτίνες Χ (αυτές που μας ρίχνουν όταν κάνουμε ακτινογραφία) και ακόμα πιο πάνω οι ακτίνες Γ που εκλύονται σε μια πυρηνική έκρηξη ή σε μια έκρηξη αστέρα στο διάστημα.

Πιο κάτω από το ορατό εύρος του φωτός, είναι οι υπέρυθρες ακτινοβολίες, τα μικροκύματα (αυτά που ζεσταίνουν το φαγητό στον φούρνο μικροκυμάτων, που έχουν συχνότητα γύρω στα 10GHz (10.000.000.000Hz) και ακόμα πιο κάτω είναι τα ραδιοκύματα που περιλαμβάνουν το Wifi (5-2.4GHz), τα FM (της τάξεως των MHz ή αλλιώς 1.000.000Hz) και ακόμα πιο κάτω τα AM που είναι της τάξεως των KHz (1000Hz).

Αν αυτά τα δύο εύρη, το ηχητικό και το ηλεκτρομαγνητικό ταυτίζονταν, (που δεν ταυτίζονται), τα ραδιοκύματα θα ήταν στις ίδιες συχνότητες με τους ήχους που ακούμε. Πράγμα που είναι άτοπο, γιατί μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα :sweat_smile:

4 «Μου αρέσει»