Γεννήσαμε!!!

Σκαφτος τζουρας.Μηκος χορδης 58 εκ. Φλαμουρι,κεδρος και βεγγε.πολυ φωνακλας!!!

Περαιτερω εικονες στο προφιλ μου,στο αλμπουμ οργανακια

Καλορίζικος και καλόπαιχτος Στέφανε. Φέρτον αύριο στα 6 αδέρφια στην μάζωξη να τον εγκαινιάσουμε:088:

Μην ξεχασεις να πας να το δηλωσεις στο δημαρχειο …Αντε να σας ζησει και να το χαιρεστε…

Καλες πενιες φιλε μου…να το προσεχεις για να σε προσεχει…!!!

καλοτάξιδο, στέφανε χαζομπαμπά! ποιά είναι η μαμά του; ιδιαίτερη κατασκευή, τζουρομπαγλαμά θα το έλεγες λόγω μικρού σκάφους.

Το λοιπόν…Ο περί ού ξεκίνησε πριν από χρόνια σαν ιδέα και πριν μιάμιση εβδομάδα σαν ένα μαδέρι φλαμούρι που αγοράστηκε από τον Καλλιγά. Το σχέδιο είναι δικό μου και η κατασκευή και αυτή δική μου. Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον κύριο Παναγιώτη Καφετζόπουλο για την αμέριστη βοήθεια, πρακτική και ηθική καθώς και τον κύριο Χρήστο Σπουρδαλάκη που μου έδωσε το κομμάτι κέδρου που έχει για καπάκι ο μικρός. Στα τεχνικά, υπήρξε βοήθεια και υποστήριξη αμέριστη από τον φίλο επιπλοποιό κύριο Αλέκο Παπαγεωργίου.

Το σκάφος λοιπόν είναι φλαμούρι και το καπακι κέδρος. Ταστιέρα και καβαλάρης Βέγγε. Μήκος χορδής 58 εκ. Η ιδιομορφία του είναι το ότι είναι σχετικά ρηχός (~7,5εκ. εξωτερικά και ~5,5 εσωτερικά). Ο ήχος του πλησιάζει αυτόν του τζουρά του Γιώργου Μουφλουζέλη και μένει να δούμε την συμπεριφορά του στο πέρασμα του χρόνου.

Τέλος, να πώ πως η χαρά την ώρα που αρματώθηκε και άκουσα το πρώτο “γκράν” δεν περιγράφεται…

Ο τζουραδακος ειναι Διδυμος με ωροσκοπο Διδυμο , επικοινωνιακος , εξυπνος , παρλατζης , τυχερος
και φωνακλας … Του αρεσουν τα γλεντια , τα ταξιδια , το φλερτ και γινεται πολυ καλος φιλος …

Μπορει να μιλα (παιζει) ασταματητα και ακουραστα , οσο πιο πολυ ενδιαφερον θα βρισκει (καλη παρεα) ,
τοσο πιο “κουρντισμενος” θα ειναι για ευχαριστες εκπληξοζαβολιες !!! Γενικα ειναι ενα εξυπνο αγορι !!!
(που προκειται βεβαιως να εξελιχθει , σε αντρα - μαγκα με “θερμο” ταπεραμεντο , γητευτη γυναικων) …:089:

Καλοριζικος , να τον χαιρεσαι !!!:slight_smile:

Μπράβο και εις ανώτερα! Είναι γεγονός ότι όταν φτιάχνει κανείς ο ίδιος τα όργανά του, δεν τα συγκρίνει με κανένα άλλο!

Πελαγία έχω πρόβλημα. Από τα δίδυμα μπουζούκια πως μπορώ να ξεχωρίσω ποιο από τα δύο είναι θηλυκό ή αρσενικό;:slight_smile:

Αν και δε με λένε Πελαγία, εγώ θα κοιτούσα κάτω από το καπάκι :slight_smile:

Με γεια… καλοπαιχτο… πολυ όμορφο οργανο :smiley: