Γεια και χαρα σας αλανια

Καλησπερες σε ολο το φορουμ
Εδω Σταυρος…αλλα γυριζω και στο Sountou :slight_smile:

παιζω (οσο μπορω) εντατικα το oχταχορδο ζητιανοξυλο μου περιπου 9 μηνες
χαρην του you tube εχω περασει γυρω στα 35-40 κομματια με μικρα θεματακια στην πενα

Ηδη παρακολουθω το φορουμ αρκετο καιρο και εχω βοηθηθει αρκετα μπορω να πω

ναστε καλα ολοι
και καλες πενιες !!!

Γεια σου Σταύρο και καλωσήρθες!

Αν εννοείς χάρη στο ΥΤ, δηλαδή ότι αντί για δάσκαλο έμαθες/μαθαίνεις με τα βιντεάκια, τότε ήδη με το καλημέρα σας ανοίγεις μεγάλη κουβέντα. (Βέβαια έχει ξανανοίξει.)

Προσωπικά υποστηρίζω ότι ο δάσκαλος δεν είναι υποχρεωτική, μονόδρομη λύση για να μάθει κανείς. Αλλά βέβαια αυτό εξαρτάται από χίλιους δυο παράγοντες - για κάποιους μπορεί τελικά να είναι απαραίτητος, τους υπόλοιπους σίγουρα δε θα τους βλάψει (ο καλός δάσκαλος εννοείται) αλλά μπορεί και να φτάναν στο ίδιο επίπεδο χωρίς.

Βέβαια εκεί που λες «με θεματάκια στην πένα» ήδη εισάγεις και τον αντίλογο!

καλώς ήρθες!
βασικά πρέπει να παίζεις συνέχεια πάνω κάτω με τον ρυθμό, και από κει και πέρα οι νότες να παίρνουν την θέση τους αναλόγως. δηλαδή βάζεις το δεξί (της πένας, αριστερό αν είσαι αριστερόχειρας) να παίζει συνεχόμενα και σταθερά θέση/άρση, και πάνω σε αυτά τα θεμέλια θα χτίσει το αριστερό την μελωδία. άμα το κάνεις ανάποδα, δηλαδή η πένα να πηγαίνει τυχαία αναλόγως την μελωδία, θα σκοντάφτει ο ρυθμός και όλο το παίξιμο.

Σε ευχαριστω Πεπε
Ακριβως αυτο εννοω και εχω διαβασει στις συζητησεις για το θεμα του ΥΤ

Οπως αναφερεις εξαρταται απο πολλους παραγοντες…απλα το κακο ειναι οτι αν μαθεις κατι λαθος επειδη δεν εχεις απεναντι σου τον δασκαλο να στο επισημανει θα ειναι δυσκολο να το ξεμαθεις

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:56 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:42 —

Νασαι καλα Λιγκα Ροσα

Δεν το ειχα σκεφτει ετσι
Η αληθεια ειναι οτι δεν “επιβαλω” το πανω κατω σε ολες ασκησεις που κανω

Τερμα το διαλειμμα…παω να παλεψω το θεση\αρση
:082:

EDIT: Επισης δεν εχω παιξει με αλλο οργανο και πιστευω οτι αν βρω καποιον απο εδω μεσα στο επιπεδο μου και με την αναλογη ορεξη θα ειναι ενα βημα βελτιωσης

καλή μελέτη!
νίκος