Γαβριηλ Μουρατιδης

Καλησπερα σε ολους.
Επεσε στα χερια μου ενα μπουζουκακι πολυ συμπαθητικο,τετραχορδο ετος κατασκευης το 1977,με παρα πολυ καλο ηζχο και σχετικα σε παρα πολυ κατασταση.Κατασκευαστης στον Πειραια,ξερει κανεις τιποτα για τα οργανακια αυτο του κυριου;Αξια,ποιοτητα;Δεν εχω βρει τιποτα στο ιντερνετ.
Ευχαριστω πολυ
Σπυρος

Να υποθεσω πως κανεις δεν ξερει τιποτα;

Ε, περίμενε λιγάκι ακόμα! Δεν μπαίνουν όλοι καθημερινά στο φόρουμ.

Κάτι μου λέει το όνομα, υπήρξε ή υπάρχει και άλλος Μουρατίδης στον Πειραιά;

Ενας Μουρατίδης νομιζω υπάρχει πισω απο τον ηλεκτρικό. Δε θυμαμαι πως λεγεται η οδος που παει παραλληλα με τις γραμμες… Ισως Αλιπεδου

Ενα μπουζουκι του (γυρω στο 2000) πηρε ενας θειος μου απο εκει… Το ειχε παρει σχετικα ακριβα απ’ οτι θυμαμαι…

1 «Μου αρέσει»

Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πρόκειται για τον αδερφό του Κυριάκου Μουρατίδη ο οποίος μαζί με τον Γαβριήλ ήταν γιοι του γνωστού οργανοποιού Ιωάννη Μουρατίδη ο οποίος κατασκευαστικά ήταν και η κορυφή της οικογένειας…Νομίζω το οργανοποιείο ακόμα λειτουργεί από τον εγγονό και συνωνόματο του παππού του, Ιωάννη Μουρατίδη…

Να πω ότι πλην του εγγονού κανείς από τους άλλους δεν βρίσκεται στη ζωή…

1 «Μου αρέσει»

Τι ηλικιας είναι;

Αυτος που θυμαμαι εγω πρεπει να ήταν 50-60 το 2000.

Ο εγγονός…? τόσο περίπου στα 60…

Το μπουζουκακι ειναι στα 1977 φτιαγμενο,και ειναι σε πολυ καλη κατασταση,ποιος λετε να ειναι ο κατασκευαστης?Η ετικετα λεει Γαβριηλ Μουρατιδης

Αυτός που λέει η ταμπάλα του μπουζουκιού…Ο Ιωάννης είχε πεθάνει και νομίζω μάλλον και ο Κυριάκος…

Kαλημερα κι απο εμενα. Πληροφοριες για το εργαστηριο του Γαβριηλ μουρατιδη παραθετω παρακατω
ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ του ΙΩΑΝΝΗ
Αλιπέδου 18 ΠΕΙΡΑΙΑΣ
[b] ΤΗΛ 2104178164

Οποτε ενα τηλ εκει θα ξεδυαλυνει το κουβαρι.

Καλημερα

[/b]

Ο Γαβριήλ όπως εγώ τα ξέρω ήταν γιος του οργανοποιού Γιάννη και αδελφός του Κυριάκου Μουρατίδη. Ο Κυριάκος είχε εργαστήριο κάπου στο κέντρο (Ομόνοια) και ο Γαβρίλος στον Πειραιά. Και οι δυο απασχολούσαν στα εργαστήριά τους αρκετό προσωπικό από μαστόρους και βοηθούς και παρήγαγαν όργανα μαζικής παραγωγής. Γνωστοί μαστόροι που περάσανε από τον Γαβρίλο, και μετέπειτα άνοιξαν δικά τους εργαστήρια είναι: Κακλέψος, Κορδάς, Τσαντουλής, Σελεσίδης, Καζακούρας, κ.α. Οπότε ποιός να είναι ο κατασκευαστής του μπουζουκιού 1977, με την ετικέτα Γαβριήλ Μουρατίδης…;

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια

εχω ένα τριχορδάκι δεκαετίας 60 που πρέπει να είναι εργαστηρίου Μουρατίδη. Δεν είναι κακό…

Στο εργαστήριο του μαστρο ΓΑΒΡΗΛΟΥ,δούλεψαν επί σειρά ετών,ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΥΝΤΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ (ΚΟΤΖΑΚ),και ο μαστρο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ, ο κατ ΄εξοχήν βοηθός του ΖΟΖΕΦ,και ο μόνος που δούλεψε με τον ΖΟΖΕΦ και είχε την εμπιστοσύνη του.Όταν δεν δούλευε με τον ΖΟΖΕΦ,δούλευε στον μαστρο ΓΑΒΡΗΛΟ.Ο μαστρο ΓΑΒΡΗΛΟΣ,τα είχε παρατήσει τα τελευταία χρόνια,είχε αφήσει την επιχείρηση στο γυιό του ΓΙΑΝΝΗ ο οποίος δραστηριοποιείται ακόμα,και είχε αποσυρθή στο εξοχικό του στην ΑΙΓΙΝΑ.

1 «Μου αρέσει»

Από το εργαστήριο του Κυριάκου (αδελφό του Γαβρίλου) κοντά στην Ομόνοια, περάσανε μεταξύ άλλων, οι γνωστοί μαστόροι, Μουντάκης, Πρόκος, Κλεφτογιάννης, Καρανδρέας, Στασινός, Βαρλάς, κ.α. Το εργαστήριο αυτό ήταν ακόμα μεγαλύτερο (σαν βιοτεχνία) και με περισσότερο προσωπικό από αυτό του Γαβρίλου στον Πειραιά. Αφού λένε κάποιοι ότι στην ακμή του βγαίνανε από αυτό γύρω στα 2.000 όργανα το χρόνο. Πού είναι όμως όλα αυτά τα μπουζούκια;

Το οργανο λεει μεσα
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΕΙΑ ΓΑΒΡΙΗΛ Ι ΜΟΥΡΑΤΙΔΗ
ΑΛΙΠΕΔΟΥ 20 ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ
ΤΗΛ
1977 Α-Θ
εσεις τι λετε να ειναι;παντως μετα απο τοσα χρονια το οργανο καθεται πενα,και το καπακι χωρις να εχει μπει καθολου,η δε ταστιερα ακευρωτη[ελαχιστα,πολυ ελαχιστα].

Το δικό μου μπουζούκι πρέπει να είναι Μουρατίδη (αν και δεν έχει όνομα μέσα). Το σκάφος είναι καρυδιά βαμμένη, ξερή σα παξιμάδι πλέον και το μανίκι πρέπει να είναι λεύκα μονοκόμματη…Το καπάκι δεν είναι άσχημο, ούτε από κατασκευή ούτε από ήχο. Το όργανο δεν είναι καταστροφή αλλά απορώ πως άντεξε τόσο καιρό. Δεν το βλέπω να ζει άλλα 50 χρόνια…
Είδα άλλο ένα ίδιο εδώ στο Λονδίνο το οποίο είχε φτάσει σε τέτοια στάδια αποσύνθεσης που το σκάφος δεν μπορούσε να μαζευτεί με τίποτα…
Πρώτη φορά το είδα αυτό το πράμα, καρυδιά να μαδάει μόνο ακουμπώντας την με το δάχτυλο…

Τα γνωστά και πολυσυζητημένα αποτελέσματα της βαμμένης καρυδιάς, στο χρόνο…
Πάντως, αν και δεν είμαι φαν αυτής της τεχνικής, τα τελευταία χρόνια δεν τα ποτίζουν πολύ με υδροχλωρικό οξύ, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για τον εμποτισμό, με αποτέλεσμα (πιθανών) τα μαύρα σκάφη να έχουν περισσότερα χρόνια ζωής.

Μπάρμπα Σπύρο, να το χαίρεσαι αν είναι δικό σου. :slight_smile:

Τι εννοείς μανίκι από λεύκα μονοκόμματη; γιατί εγώ δεν κατάλαβα. Εννοείς χωρίς κόντρες, χωρίς ένωση στο καράουλο, κάτι άλλο;

και τα δύο. Ούτε κόντρα ούτε ένωση…