Το πρωτο οργανο

Ολοκληρωθηκε το πρωτο οργανο που ειχα αρχισει, χαρη στον φιλο
και δασκαλοΧρηστο Βουλαδακη.
Ειλικρινα δεν ηξερα τιποτα την πρωτη μερα που ξεκινησα αν και επαιζα
μπουζουκι πολλα χρονια Δεν ειχα ιδεα πως ειναι εσωτερικα ενα οργανο
ή πως ενωνεται το μανικι με το σκαφος!! Ξεκινωντας πραγματικα απο το
μηδεν και χωρις γνωσεις ξυλουργικες με διδαξε ο Χρηστος απο το πιο απλο
εως το πιο δυσκολο και συνεχιζει να με διδασκει!
Πολλες αποριες ελυσα και μεσα στο φορουμ χαρη στους φιλους που ενδιαφερονται
και αυτοι για το ιδιο χομπυ. Διαβασα πολλες σελιδες που ειχαν γραφτει απο παλια
και καταφερα να ξεδιαλυνω πολλα πραγματα μεσα στο μυαλο μου!!
Εφτιαξα και το δικο μου ερασιτεχνικο εργαστηριο και οποτε εχω ελευθερη ωρα
ασχολουμαι με αυτο το υπεροχο χομπυ!
Δημιουργησα και ενα blog και εχω φωτο αναλυτικα ολα τα σταδια κατασκευης!

Παραθετω και μερικες φωτο!

Συγχαρητήρια Δημήτρη!!! Αυτό πάει να πει μεράκι. :088:

Μπραβο φιλε μου! Πολυ καλαισθητο οργανακι! Να εισαι γερος να συνεχισεις:088:!

Μπράβο Δημήτρη!!!

Άξιος ο μαθητής αλλά και αξιέπαινος ο δάσκαλος!

Το επόμενο τι θα είναι? Τζουράς ή μπουζούκι?

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!

Tριχορδο μπουζουκι θα ειναι το επομενο και εχει ηδη ξεκινησει!!

Δημητρη πολλα πολλα συγχαρτηρια !!! μακαρι να ειχα και γω το χωρο και το χρονο να εκανα κατι αναλογο…
:110::110::110:

Φίλε μου, το όργανο που έφτιαξες φαίνεται σκέτη κ@ύλα!!!

Και επειδή είμαι λίγο αρχάριος έπρεπε να μπω στο μπλογκ σου για να πειστώ ότι είναι μπαγλαμάς! Το μανίκι του δεν είναι λίγο φαρδύ για μπαγλαμά ή δεν υπάρχει κάποιο όριο στις διαστάσεις??

Μήνυμα από συντονιστή: Φίλε αυτές οι εκφράσεις δεν ταιριάζουν στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Σε παρακαλώ να μιλάς πιο κόσμια.

:026:

ΥΣ Μπορεις να δεις και ενα βιντεακι που εβαλα σημερα και σιγουρα θα φαινεται καλυτερα απο φωτογραφια!

μπραβο φιλε μου πολυ καλος. Που το χεις το εργαστηρι να σε επισκευτουμε? καλη συνεχειαν να εχεις,

Ζητώ συγγνώμη φίλε μου και από σένα και από τα άλλα μέλη του φόρουμ. Κατανοητό και σεβαστό. Απλώς έτσι για την περιέργεια μου, δεν είναι λίγο οξύμωρο να απαγορεύεται κάνα βρωμόλογο πού και πού σε ένα φόρουμ που ασχολείται με τους ρεμπέτες, τους κατ’εξοχήν αντιρρησίες λόγου και πνεύματος?

Εννοείται όμως πως το σέβομαι και δεν θα επαναληφθεί!

Γειά σου Παύλο και Καλώς Όρισες,
από πότε η αντίρρηση του λόγου (που δεν πολυκαταλαβαίνω την φράση) και του πνεύματος εκφράζεται μέσω των βωμολοχιών;

Η αντίρρηση του πνεύματος εκφράζεται μέσω του λόγου (την φράση έτσι ανάποδα την καταλαβαίνω) αλλά με επιχειρήματα.

Καλή συνέχεια, ελπίζω - μιας και λές ότι είσαι αρχάριος - να σου φανεί το φόρουμ χρήσιμο εργαλείο στις περαιτέρω αναζητήσεις σου!!

Δεκτή η συγνώμη σου και προχωράμε. Σου έκανα συστάσεις να μην ξαναεπαναληφθεί, γιατί τώρα τελευταία έχει παραγίνει το κακό. Είναι πιο όμορφο στον γραπτό διάλογο να μην χρησιμοποιούνται τέτοιες εκφράσεις δεν νομίζεις?

Είναι απολύτως σεβαστοί οι κανόνες του φόρουμ.
Ας μην συνεχίσουμε τη συζήτηση περί αυτού όμως γιατί δεν είμαστε στο κατάλληλο θέμα και νιώθω πως είναι αγένεια απέναντι σ’αυτόν που άνοιξε το τόπικ. (ειδικά στο συγκεκριμένο όπου ο συνφορουμίτης θέλει να μοιραστεί την δημιουργία του μαζί μας…!)

Φώτη, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα για το τί εννοούσα.

Aν και το θεμα ειναι το πρωτο οργανο, αποψε τελειωσα και το δευτερο οργανο, παλι μπαγλαμαδακι που προοριζεται για το μικρο μου γιο.
Ειναι το πρωτο που φτιαχνω εντελως μονος μου.
Απο ενα κομματι καρυδια που βρηκα εκανα το σκαφος αλλα και το μανικο!
Ισως δεν ειναι και το καλυτερο ξυλο για μανικο αλλα δεν ειχα αλλο και μου ειχαν πει οτι μπορω να το βαλω! Επισης το καραολο ειναι απο καρυδια και αυτο και απλως εβαλα καπλαμα για να σπασει η μονοτονια!
Για ταστιερα εβαλα ενα ξυλο που δεν χρησιμοποιειται στην οργανοποιία αλλα ειναι πολυ σκληρο!
Ειμαι πολυ ικανοποιημενος αν αναλογιστω οτι το Πασχα δεν ειχα ιδεα για τιποτα και τωρα μπορεσα να φτιαξω ενα οργανο.
Εφτιαξα σημερα τον καβαλαρη και περασα τις χορδες και ακουσα για πρωτη φορα δειλα δειλα τον ηχο! Αν και μικρο το σκαφος βγαζει καλο ηχο και καθαρο!
Να σημειωσω οτι αφησα το σκαφος λιγο πιο χοντρο απο το κανονικο ωστε να αντεχει στα πιθανα χτυπηματα του μικρου!!

ΥΣ Να ευχαριστησω αλλη μια φορα ολους οσους με εχουν βοηθησει!!

κουκλι ειναι! φτου φτου φτου! να το χαρει ο γιοκας σου και εσυ που θα τον ακους!

Εισαι μερακλης και μαγκας!!!:088:
Τα οργανακια σου ειναι κουκλακια!!!

Πες μου αν θες,ξυλα που βρηκες;…και αν τα αγορασες δωσε μας αν θελεις τις τιμες.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!
Oπως εγραψα βρηκα ενα κομματι καρυδια απο εναν ξυλουργο ο οποιος ειχε αλλεργια στην καρυδια!!!:088:
Πολλοι ξυλουργοι εχουν παρατημενα απο παλια, κομματια απο καρυδια που ισως δεν τα χρειαζονται. Το καλο ειναι οτι ειναι ετοιμα για χρηση δεν χρειαζονται παλαιωμα!

Μολις τωρα πηρα 4 μαδερακια καρυδια που ηταν παρατημενα σε ενα συγγενικο μου σπιτι. Τα ειχα εντοπισει εδω και μερες αλλα περιμενα την εγκριση για να τα παρω.
Αυτα ισως κανουν για δουγιες αλλα θα τα ελεγξω με το φως της ημερας καλυτερα!