το πρωτο μπουζουκακι.

πρωτιστως να ευχαριστησω ολους οσους συνεβαλλαν για να γινει η σκεψη πραξη,οργανοποιοι ερασιτεχνες και επαγγελματιες,τον κυριο pakag που τα μαζεψε ολα σε ενα μερος φταχνωντας τη “βιβλο του ερασιτεχνη” με το blog του,τον κυριο nikosn που εχει μαυρη ζωνη σε λουστρα βερνικια και οολο το φορουμ γιατι αν δεν εμπαινα εδω ουτε καν θα μου περνουσε απ το μυαλο να φτιαξω οργανο…

το αρματωσα χτες,ατρφτο και αλουστραριστο ακομα,αλλα δε κρατιομουν…

το καπακι θελει κι αλλο τριψιμο νομιζω,αντι για κοκκαλα εχει σφενδαμι,ο καβαλαρης ειναι απο pao ferro,ενα ξυλο το οποιο εκτος του χρψματος δεν νομιζω οτι ειναι καταληλλο για καβαλαρη…

σκαφος απο καστανια,μανικι απο ελατο με κοντρες απο δρυ και ιροκκο,καραουλο επισης απο ιροκκο,καπακι ελατο των 10 ευρω…

εκτος του οτι ειναι αζυγιστο(το σκοαφος ειναι αρκετα βαρυ),το μανικι ειναι λιγο χοντρο αλλα με παιρνει να το μικρυνω λιγο ακομα,νομιζω φαλτσαρει ενα ταστο,αλλα δεν ειναι τιποτα να το φτιαξω.κατα τα αλλα,πιστευω οτι αν βαλω και σωστους καβαλαρηδες θα ανοιξει κι αλλο ο ηχος.απο ενταση παει μια χαρα,το sustain της νοτας δε με ικανοποιει ιδιαιτερα αλλα ειδωμεν ,περιθωριο για να κατεβουν κι αλλο οι χορδες εχω…

Σε γενικες γραμμες η χαρα δε περιγραφεται…σχολια,παρατηρησεις και οτιδηποτε,ευπροσδεκτα και προσδοκωμενα!!:slight_smile:

και 2 φοτος με τους στοκους μαζι !!

Πολυ καλη προσπαθεια και ο ηχος ικανοποιητικος με τις απαραιτητες μικροεπεμβασεις που θα του κανεις. Καλοριζικο και καλες κατασκευες!

Μπραβο ρε αγορινα!!!Πολυ ωραιος!!Το οργανακι τα σπαει…Μπουζουκι!!!Αι να βρeθουμε απο κοντα να το ακουσω κ live!!!

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι ζηλεύω το μεράκι σου!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!! Πιστεύω ότι λίγοι έχουν τέτοια χαρίσματα!!!

Είσαι ωραίος!!! Άξιος.

σας ευχαριστω πολυ για τα λογια σας ρε μαγκες!πραγματικα ο ενθουσιασμος ειναι πρωτογνωρος!

Αξιος! Ευγε Μητσο, φερτο ομως και απο εδω να το χαρουμε και απο κοντα!!

Φιλε μου,αφου καταφερες και το φτιαξες…αρχοντας!!!
Τωρα μικροεπεμβασεις που μπορει να χρειαζεται ειναι στραγαλια…δε σε πιανει τπτ!!!
Ωραιος!!!

ένα μεγάλο μπράβο για το μεράκι σου

να`σαι γερός & να συνεχίσεις !!!

Μπράβο μεγάλε!!

πολύ όμορφο! τι κρίμα που στο εμπόριο δεν υπάρχουν ποιοτικά και όμορφα καπάκια γιά τη χορδιέρα…αυτό το ίδιο τυποποιμένο κομμάτι θα το βρεις σε όργανα από 200 μέχρι 2,000 ευρώ - για μένα, είναι ένας χόρος στο όργανο πάνω που ζητάει προσωχή! δείτε τη διαφορά με δείγμα παλαιάς δουλειάς…

https://picasaweb.google.com/102357400621173435906/Hordiera?authkey=Gv1sRgCJKHtJvnqqqprwE

Πολλά συγχαρητήρια για το μεράκι την υπομονή και την επιμονή που έδειξες για να φέρεις σε πέρας την κατασκευή αυτου υου πολύ καλου οργάνου. Διδάσκεις και εμπνέεις εμάς τους νεότερους πως το μεράκι δεν μετριέται με λέξεις αλλά με πράξεις. Πολλά μπράβο

Μπράβο πατρίδα. Θα ανεβώ στη Χαλκιδική μέσα στο καλοκαίρι. Θα σε βρω να γνωριστούμε.

Και πάλι συγχαρητήρια.

Κοιτα να δεις που ανθρωποι με μερακι, φτιαχνουν μονο με το πεισμα τους πολυ ομορφα οργανα.Μπραβο ρε συ φιλαρακο εχω μεινει αφωνος