Πρώτο όργανο, τρίχορδο μπουζούκι

καλησπέρα

πρόκειται για το πρώτο όργανο που κατασκευάστηκε. Κατασκευάστηκε με τη βοήθεια του δάσκαλού μου Δημήτρη Ανδρέου είτε κανοντας μαζί εργασίες, είτε με οδηγίες από τηλεφωνο, βιντεο κλπ. Χωρίς αυτόν δε θα είχα ξεκινήσει.

Λουστραρίστηκε από τον φίλο Νίκο Νικολάου (nikosn) και τον Βίκτωρα Γκαρμ. Ο Νίκος Νικολάου έφτιαξε και την εκπληκτική χορδίερα και το διακοσμητικό της ένωσης του σκάφους με το μανικο, ρύθμισε τον καβαλαρη και εκανε το τελικο σεταρισμα του οργάνου.
Αναλυτική παρουσίαση του οργάνου στην παρακατω σελίδα…

http://www.luthier.gr/index.php?topic=933.0

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους δύο φίλους που ανέφερα παραπάνω αλλά και τα μέλη του luthier.gr που η βοήθειά τους ήταν πολύτιμη.

φωτογραφίες


c

και ένα βιντεάκι

www.youtube.com/watch?v=YQrflCfVNzI

Αστερι αστερι…εχεις καλο δασκαλο και καλους βοηθους!!!
Ωραιοτατο!
Καλοπαιχτο!

να 'σαι καλα. Εσενα σε περιμενουμε σε 10 μερες Αθηνα… Δωσε τα κλειδιά του καφενείου σε καποιον και ξεκινα…

Συγχαρητηρια Γιωργο!!!
Βγηκε πολυ καλο το οργανο και οι φιγουρες που εκανες πολυ ομορφες!!

Τωρα ξερεις τον δρομο για να συνεχισεις!!!

ΥΣ Εκανα ενα φιλο αληθινο μεσα απο αυτο το οργανο!!

Δηλαδη μετα απο 10 οργανα τι θα φτιαξεις;;
Καλοριζικο, ειναι πανεμορφο (στα γουστα μου μεσα!) και εχει πολυ ωραιο ηχο! Μου φαινεται πως “γρεζαρει” καπως και με φτιαχνει ακομα πιο πολυ!
Καλη συνεχεια!!

Επιτέλους Γιώργη,

το πρώτο σου τρίχορδο όνομα και πράμμα!

Μπράβο σας μάγκες! Ο παίχτουρας στο βίντεο ποιός είναι;

Πάντα τέτοια!

καλησπέρα
ευχαριστω παιδες

ειναι ο ιδιοκτητης του σπιτιου που μενω

βλέπεις ότι δε μενω οπου κι οπου… Ειμαι απαιτητικος… η γυναικα κοιταει κουζινα και εγω μπουζουκι

Δημητρης Πρασινος λεγεται και ειναι μπουζουκαρος !!

Για πρώτο όργανο είνα πολύ καλό. Είμαι σίγουρος πως το επόμενο θα είναι ακόμα καλύτερο.
Μπράβο Γιώργο.
Του Δημήτρη του άρεσε;…

Εσυ χρωστας ηχογραφηση.

Του αρεσε ναι… Το ηθελε λιγο πιο πριμο ομως.

Ζηλεύω…ανεπανόρθωτα! Πολύ όμορφο όργανο…το πρώτο…και εύχομαι καλή συνέχεια. Πάνω απ’ όλα συγχαρητήρια για την προσπάθεια…Πολύ καιρό θέλω να το επιχειρήσω, έχω εξαντλήσει τη θεωρία αλλά απο πράξη μηδεν! Συγχαρητήρια και πάλι που το ξεκίνησες και το κατάφερες!

Φιλε Γεωργαλα…
Το μαγαζι το παντρευεσαι λενε και ετσι ειναι…:slight_smile:
Δε θα ερθω στην εκθεση…μα δεν εχω και εκθεματα…μονο το προπερσινο μπουζουκι
Προς το παρον εχω ετοιμο σκαφος για ταμπουρομπουζουκο…αλλα παω με πολυ αργους ρυθμους ρε γμτ…αχ βαχ…θα τελειωσει στα 80 μου με αυτο το ρυθμο!!!

είσαι ωραίος ρε φίλε! το είδες από την αρχή σοβαρά το θέμα… μπράβο και για την αναφορά στους φίλους που βοήθησαν.

Μπράβο σας ρε μάγκες!!!Γλυκός ήχος…καλές πενιές φίλε μου!!!

σας ευχαριστώ. Να 'στε καλα.

Χωρίς τους φίλους Νικο μια τρυπα στο νερο θα είχα κανει. :082:
Οταν ξεκινησα να διαβαζω και να ρωταω δεν ηξερα ουτε πως κολας δυο ξυλα μαζι. Ουτε σφιχτηρες, κολλες… τιποτα…

Όπως έχω πεί και στο luthier.gr το όργανο είναι ‘‘αστέρι’’ και στο θέμα της εμφάνισης , αλλα και στον ήχο.

Συγχαρητήρια , καλόπαιχτο νά 'ναι.

Να σου ευχηθώ κι εγώ Γιώργο καλόπαιχτο το νέο οργανάκι σου!
Εγώ βέβαια είχα την τύχη να το δω από κοντά και να το ακούσω (το ότι το “γρατζούνισα” λίγο μετράει), επομένως αναγνωρίζω λίγο παραπάνω την αξία του. Όμορφο φινίρισμα, καλή δουλειά, ωραίος ήχος.
Πάντως πρέπει να σου πω και ένα ακόμα “μπράβο!” γιατί τιμάς τους ανθρώπους που σε βοήθησαν και τους το αναγνωρίζεις, όχι μόνο μέσα από εδώ αλλά και προφορικά!

Μπράβο Γιώργο!
Προσεγμένη και όμορφη δουλειά. Το όργανο έχει φωνή. Τώρα μένει να διαμορφώσεις τη δική σου αισθητική στα επόμενα όργανα.
Καλή συνέχεια.

Συγχαρητήρια και από μένα Γιώργο!!! Το 'πες και το ΄κανες φιλαράκο.

Συγχαρητήρια και από μένα!!
Πολύ ωραία φωνή.

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. Να 'στε καλα