Βoήθεια για το "Όσοι έχουνε πολλά λεφτά"

Παιδιά είμαι καινούργιος στο φόρουμ και πρώτη φορά γράφω.
Γίνεται πολύ ωραία δουλειά και μακάρι να μπορέσω και εγώ να βοηθήσω κάποια στιγμή.
Για την ώρα θέλω όμως εγώ τη βοήθειά σας:

Ένα χρόνο παίζω μπουζούκι και θα ήθελα να βγάλω το “'Οσοι έχουνε πολλά λεφτά” του Βαμβακάρη. Αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να δώσει κάποια συμβουλή. Είμαι ακόμα “νέος” στο θέμα των δρόμων οπότε η υπόθεσή μου ότι είναι Νιαβέντι είναι μάλλον λανθασμένη (?)…

Επίσης μιας και σας βρήκα πρόχειρους (χεχεχε) μπορείτε να με βοηθήσετε με ένα τραγούδι που λέγεται μάλλον “Η γάτα” (έδιωξα και γω μια γάτα…). Δε ξέρω τίποτα περί αυτού…

Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!!!

Εγώ το παίζω από ρε (ξεκινάω απο ρε).

Οι νότες που χρησιμοποιώ είναι οι :
ντο διεση, ρε , μι, φα δίεση, σολ δίεση , λα .
Γενικά εκει πατάει. Χρησιμοποιεί σε διαστήματα και άλλες νότες αλλά πάνω σε αυτές θα το βρεις εύκολα νομίζω.

Εχω την εντυπωση οτι το Οσοι εχουνε πολλα λεφτα ειναι ραστ. Καποιος που να εχει μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα ας μας ριξει τα φωτα του.

ΡΕ Ραστ, απ’ όσο γνωρίζω

Ραστ, βεβαίως-βεβαίως.
Δεν μπορώ να θυμηθώ από που το πιάνει ο Μάρκος, αλλά κι εγώ από ΡΕ το παίζω.
Αν και… τελευταία με έχει πιάσει μια ψυχολογία (που έλεγε και ο μακαρίτης) και κουρδίζω το έπιπλο από ΝΤΟ.
Ίσως φταίει το kωλόκρυο που έχει πέσει εδώ χάμω. Ίσως η ευθυγράμμιση Ερμή-Γης-Αφροδίτης. Μπορεί να φταίει και η καπιταλιστική κρίση, πού ξέρεις;

Και εγώ θα ήθελα, Πάνο, να κουρδίσω τα όργανα σε ντό, αλλά έχω και κάποιαν ηλικία, δε νομίζω σε εμένα να φταίει η κρίση. Το πάνω μι το έχω χάσει από καιρό, τώρα χάνω σιγά σιγά και το ρε….
Γιαυτό και η συμβουλή στους νεότερους: όχι αγριοφωνάρες, όσο είναι δυνατόν!

Και για τη γάτα (χιτζάζ βεβαίως) μην ξεχνάτε το νιαρ νιάρ στην αρχή! Αλλοιώς, κάηκε το κομμάτι.

Και μετά το μήνυμα του Snedd: μπορεί να είναι και χιτζαζκιάρ, αλλά βαρυέμαι τώρα να κατεβάζω όργανο…

Πάνο, εγώ προβλέπω το διαπασών να πέσει από τα 440 στα 408 HZ τουλάχιστον με την κρίση !!! :slight_smile:

Η γάτα φίλε μου είναι χιτζάζ δεν θυμάμαι από ποιόν τόνο στην πρώτη εκτέλεση της.:78:

Χιτζαζκαρ θα έλεγα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας και στα δύο τραγούδια.

Η γάτα σε χιτζαζκιαρ μου βγήκε πολύ ωραία είναι η αλήθεια…

ΜΜΜΜ, εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το κομμάτι χαρακτηρίζεται χιτζαζκιάρ. Τουλάχιστον κάποιες φράσεις νομίζω πως έχουν ύφος χουζάμ , (την πρώτη φορά που λέει “σαν κοιμόμουνα την νύχτα μου’χωνε βαθειά τα νύχια…” ένα δεύτερο όργανο, μάλλον μπουζούκι, παίζει δεύτερη φωνή σε ματζόρε, κι όχι σε χιτζαζκιάρ, κι ας μένει η συγχορδία της κιθάρας στην τονική. Σστην επανάληψη της φράσης όντως γυρνάει η μελωδία σε χιταζκιάρ).
Αν κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει… Είναι απλά συμπεριφορά του χιτζαζκιάρ, είναι πέρασμα σε χουζάμ, τί γίνεται ??

Είχατε, δεν είχατε, με βάλατε να ξεκρεμάσω το μπουζούκι. Δεν είναι απλή η θεωρία πίσω από την πράξη και θέλει κάποιο ψάξιμο.

Χιτζαζκιάρ το βλέπω κατʼ αρχήν αλλά και βέβαια έχει περάσματα όπου παίρνει μελωδική γραμμή χουζάμ. Όμως, ποτέ δεν σταματάει στη βάση του χουζάμ, στου χιτζαζκιάρ τη βάση στέκεται. Θα επανέλθω, αν μου έρθει η όρεξη αργότερα. Στο μεταξύ, εσείς να προβάρετε τα νιαρ νιάρ που είναι σημαντικότερα από τη θεωρία.* (εγώ τα έχω προβαρισμένα από τα νιάτα μου)

*εδώ θέλει φατσούλα γέλιου αλλά στη διόρθωση δεν εμφανίζονται φατσούλες

Κι εγώ το βλέπω να 'ναι παιγμένο σε δύο δρόμους.

72 posts were split to a new topic: Συμβουλές και βοήθεια στη μελέτη κάποιων κομματιών στον μπαγλαμά για αρχάριο

Αν και κάπως αργά
μήπως η γάτα είναι ζιργκιουλελί σουζινάκ;