Βοήθεια με μια φλογέρα

Προς το παρόν ξέχνα την τζαμάρα. Καλό είναι να ξεκινήσεις με τα βασικά της κατασκευής μίας απλής καλαμένιας φλογέρας. Σου στέλνω μια φώτο με διαστάσεις για δύο τονικότητες, Ντο και Λα για εξάτρυπες φλογέρες. Η μία εκ των δύο έχει και μια τρύπα πίσω. Η κλίμακα είναι η γνωστή διατονική, πχ για την Ντο οι νότες ειναι: Ντο όλες κλειστές και ανοίγοντας μία τρύπα κάθε φορά από κάτω προς τα πανω: Ρε, Μι, Φα, Σολ, Λα, Σι και όλες ανοιχτές Ντο. Βλέπεις ότι η τρίτη τρύπα από κάτω είναι ημιτόνιο, όπως επίσης και η πίσω τρύπα. Το μυστικό είναι να ανοίγεις κάθε τρύπα με μικρή διάμετρο και να την διευρύνεις μέχρι να πιάσεις την επιθυμητή νότα. Η τρύπα γίνεται με αριδες ξύλου ή μετάλου( οι αριδες ξύλου βολεύουν καλύτερα γιατί έχουν και μια μύτη για οδηγό). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα κατσαβίδι που το έχεις πυρακτώσει. Αν χρησιμοποιήσεις αρίδα κάνε πρώτα μια χαραγή με τον σουγιά για να πατήσει καλύτερα η μύτη της αρίδας.Η διεύρυνση γίνεται με καμπύλη λίμα, με φρεζάκι κωνικό ή με ένα σίδερο μεγαλύτερης διαμέτρου που το έχεις πυρακτώσει. Για το κούρδισμα θα χρειαστείς μια εφαρμογή ια το κινητό από το Google play,εγώ χρησιμοποιώ το Flute Tuner. Για να ανοίξεις το εσωτερικό του καλαμιού θα χρειαστείς ένα μακρύ σουβλι ή μια μακριά αρίδα. Για να λειάνεις το εσωτερικό του καλαμιού θα χρειαστείς ένα λεπτό μακρύ κλαδάκι η ένα πολύ λεπτό μακρυ καλαμι που τα έχεις τυλίξει με γυαλόχαρτο. Ξεκινάς με αδρό γυαλόχαρτο νούμερο 60 η 80 η 100 πας στο 400άρι και καταλήγεις στο 1000άρι. Εξωτερικά δεν θέλει τίποτα γιατί η επιφάνεια του καλαμιού είναι λεία από μόνη της. Σου στέλνω μερικές φωτογραφίες με τα εργαλεία που χρησιμοποιώ. Πειραματίσου και τα ξαναλέμε.


4 «Μου αρέσει»

Χὶλια ευχαριστώ, να σαι καλά!

1 «Μου αρέσει»

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα ό,τι θέλεις στείλε μου μήνυμα.

1 «Μου αρέσει»