Βοήθεια για 3χορδο του Μούρτζινου (Σπουρδαλακης)

Σ’ευχαριστω !
Κάτι μου θυμίζουν τα βίντεο… πρέπει να τα έχω ξαναδεί πριν μήνες, στην αρχή του “ψαξίματος”.

Τα υποκειμενικά (λογω αυτιου) αλλα και “αρχάριου” σχόλια, είναι οτι τουλάχιστον στα πρώτα δυο ακούω “μαντολίνο”. Απο την άλλη βέβαια τα συγκεκριμένα “σμυρνεο-προπολεμικα” κομμάτια δεν βοηθούν την κατάσταση. Συν κάποια τρεμολλα εδώ κι εκεί. Όπως προείπα στο νήμα, στο βίντεο του Σπουρδαλακη ακούω το πιο πολύ μπουζούκι, λόγω φυσικά και επιλογής του τραγουδιού!
(Ο τρόπος παιξίματος έχει επίσης μεγάλο ρόλο να παίξει - κατανοητό - αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου.)

Το συγκεκριμένο είναι κατά την γνώμη μου ένα πανέμορφο όργανο και έχει έναν πολύ γλυκό ήχο.
Σίγουρα αν τα οικονομικά το επέτρεπαν θα ήταν ένα δεύτερο! Αλλά δυστυχώς σαν πρώτη και κύρια αγορά το απέκλεισα απο την λίστα…

Η αλήθεια είναι ότι ενώ είναι πανέμορφο, πολύ ευκολόπαικτο και ιδανικό για προπολεμικο ρεπερτόριο δεν έχει τον όγκο και το ηχόχρωμα ενός “κλασσικού” μπουζουκιού. Για μένα, ενώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο όργανο, έπαιξε μεγάλο ρόλο στην απόφαση αυτή η δυνατότητα αντικατάστασης που δίνει ο Σπουρδαλακης. Έχω κάνει αντικατάσταση οργάνου ήδη μία φορά και πάω για δεύτερη. Ίσως να πάω και για τρίτη, πεμπτη ή ακόμα και δέκατη όσο εξελισσομαι παικτικα και μουσικά με την πάροδο του χρόνου. Ο Σπουρδαλακης είναι από τους ελάχιστους - αν όχι ο μοναδικός-που δίνει τη δυνατότητα αυτή. Νομίζω ότι αν όλοι οι οργανοποιοι δίναν επιλεκτικά τη δυνατότητα αντικατάστασης με μια χρέωση πχ. συν 15-20% επί της αξίας, πολλοί αγοραστές θα ήταν διατεθειμένοι να πληρώσουν την έξτρα χρέωση αυτή.

2 «Μου αρέσει»

Τα όργανα που παίρνει πίσω με τις αλλαγές τα ξαναπουλάει ως μεταχειρισμένα;

Σωστα, μπορείς να βρεις και δευτερο χερι στον Χρηστο, ειτε στην ιστοσελίδα του ειτε στο μαγαζι του.
Φυσικά με την εγγύηση του.

1 «Μου αρέσει»

αν κάποιον δεν τον απασχολεί τόσο να είναι ολοκαίνουργιο το όργανο, τότε σίγουρα η χαμηλότερη τιμή θα είναι δελεαστική.

Αν και το αναφεραμε ξανά, ο Χρήστος ειναι απο τους ελάχιστους που εδω και κανα χρονο κανει ποιοτικά καινούργια όργανα με πιο προσιτές τιμές, φυσικα συνεχίζει και τις πολύ ακριβές του σειρές.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα στην ωραία παρέα,
Είχα την χαρά να δοκιμάσω τον Ιούνιο 3 διαθέσιμα προπολεμικού τύπου μπουζούκια του κ. Χρήστου.
Υπέροχο ήχο και τρομερή κατασκευή. Εγώ προτιμώ σε ήχο το πρώτο προπολεμικού τύπου μπουζούκι ενώ το τελευταίο καλούπι δεν μου έδωσε τον προπολεμικό ήχο που θα περίμενα. Αντιθέτως το πρώτο καλούπι δίνει έναν πολύ ιδιαίτερο ήχο που παραπέμπει σε προπολεμικό μπουζούκι. Παραδόξως η τσάκιση στο καπάκι στο τελευταίο καλούπι είναι πολύ πιο έντονη σε σχέση με το πρώτο καλούπι.

Να σημειώσω ότι έχω αγοράσει έναν υπέροχο μπαγλαμά από τον κ. Χρήστο και έχω μείνει έκπληκτος τόσο από τον ήχο όσο και από την κατασκευή (δεν θα τον άλλαζα με τίποτα :smile:)
Εγώ πάντως για προπολεμικού τύπου μπουζούκι έχω δώσει την παραγγελία μου στον Δημήτρη Βασιλείου του οποίου τα όργανα είναι και αυτά εξαιρετικά.

2 «Μου αρέσει»

Εκεί υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά: Η εγγύηση και το δικαίωμα ανταλλαγής συνοδεύει τον πρώτο αγοραστή και όχι την μεταπώληση. Στην πραγματικότητα αυτό σημαίνει: Αν ο πρώτος αγοραστής μου επιστρέψει όργανο, το πουλάω ως μεταχειρισμένο σε ελαφρώς χαμηλότερη τιμή και με όλες τις παροχές πχ. εγγύηση εφ’όρου ζωής και δικαίωμα ανταλλαγής. Αν το πουλήσει σε κάποιον αλλον πχ. στο ίντερνετ, τότε δεν ισχύουν τα δικαιώματα αυτα για τον δεύτερο αγοραστή. Για μένα μια ξεκάθαρη πολιτική, που βγάζει νόημα και είναι δίκαιη.

Και να συμπληρώσω από τη πλευρά μου: Μου έφτιαξε μπαγλαμά ο Ραπακούσιος και “έχω μείνει έκπληκτος τόσο από τον ήχο όσο και από την κατασκευή (δεν θα τον άλλαζα με τίποτα :smile:)”

Με το Χρήστο έκανα μια συνειδητή επιλογή να πληρώσω κάτι παραπάνω για το δικαίωμα αντικατάστασης, μιας και ο ίδιος ήμουν/είμαι/ και πιθανώς να παραμείνω ανίδεος. Δεν έχω ακόμα επιλέξει ένα όργανο του Χρήστου που με ικανοποιεί 100% και θα με συντροφεύσει στο υπόλοιπο της μουσικής ζωής μου. Αυτό όμως δεν είναι δικό μου θέμα ή του οργανοποιού. Απλά εξελίσομαι/μεταλλάσομαι και το ίδιο κάνει και ο οργανοποιός. Παρόλαυτά, μέσω της πολιτικής αυτής, δεν με τρώει ο φόβος (ότι έκανα λάθος επιλογή οργάνου/οργανοποιού) ή η αμφιβολία (για το ποιος θα είμαι μουσικά/παικτικά σε 2 ή 20 χρόνια). Είναι απλά θέμα εμπιστοσύνης και αυτή χτίζεται μέσα από ξεκάθαρες επαγγελματικές πολιτικές!

2 «Μου αρέσει»

Είχα “υποσχεθεί” να ενημερώσω το νήμα για την τελική απόφαση:
Κατέληξα σε ένα από πιο οικονομικά του Χρήστου που το έφεραν συγγενείς.

Οι λόγοι της απόφασης είναι πολλοί και ασφαλώς υποκειμενικότατοι, οπότε εάν κάποιος σε παρόμοια θέση διαβάσει το νήμα ας το λάβει υπ’οψην! Απο τους σημαντικούς λόγους είναι η δυνατότητα ανταλλαγής στο μέλλον. Αλλά βέβαια όχι ο μοναδικός.

Επικοινώνησα με πολλούς οργανοποιους.
Διάβασα επίσης άπειρες συμβουλές από συμφορουμιτες - και σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την εμπειρία που μοιραστήκατε.

Θα ήθελα κλείνοντας να πω - για την ιστορία - ότι η όλη διαδικασία ψαξίματος από απόσταση ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία αν και δεν θα την συνιστούσα σε μη έχοντες γερά νεύρα :slight_smile: .

Ειδομεν…

6 «Μου αρέσει»