Βοήθεια για 3χορδο του Μούρτζινου (Σπουρδαλακης)

Ε ναι, άμα πάρεις καλό πράμα δε φτωχαίνεις, πλουτίζεις.

Αλλά αν δεν;

Ε εντάξει. Εφόσον, όπως σωστά είπες, δεν θα καταλάβω την διαφορά σε σχέση με ένα των 400, (αν συνεχίσω!) το πουλάω μισοτιμης και αγοράζω “το καλό”.

Μην ξεχνάς ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :slight_smile:

Επειδή από ότι κατάλαβα θα διαλέξεις από βίντεο κ ηχητικά από άλλους παίχτες (κ μάλιστα καλούς), να ξέρεις ότι ο ήχος που θα βγάλεις δεν θα είναι ίδιος . Στο λέω για να μην απογοητευτείς - αν ξεχάσουμε τα της ηχογράφησης (μικρόφωνα κτλ), ο ήχος βγαίνει πιο πολύ από τον παίχτη . Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι ένα καλό όργανο δεν θα σε βοηθήσει . Αν μπορείς να περιμένεις, όταν με το καλό επιστρέψεις Ελλάδα , μπορείς να κανεις μια γύρα . Οι περισσότεροι θα σου πούνε, κ έχουν δίκιο, ότι αξίζει να πιάσεις κάποια όργανα , ακόμη κ αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία . Καλή τύχη !

3 «Μου αρέσει»

Απ’ όσο θυμάμαι η εγγύηση δεν ισχύει σε μεταπώληση. Μόνο στη περίπτωση που η μεταπώληση έχει γίνει μέσω του Χρήστου.
Εάν δηλαδή αγοράσω εγώ ένα μπουζούκι του Χρήστου αλλά όχι από τον Χρήστο, αυτό δε συνοδεύεται με την εγγύηση του παρά μόνο εάν περάσει από έλεγχο και το εγκρίνει ο ίδιος ο Χρήστος.
(για τα παραπάνω δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά σαν κάτι τέτοιο να θυμάμαι :sweat_smile: :sweat_smile:)

Όσο για το καλό όργανο, εγώ είμαι οπαδός της ιδέας ότι “ένα καλό όργανο είναι πάντα καλό όποια χέρια κι αν το παίζουν · όσο καλύτερος όμως ο παίχτης τόσο περισσότερο φαίνεται η αξία του οργάνου”. Επομένως εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις καλό όργανο κάνε το. Είναι κάτι που θα σε ικανοποιήσει και μάλιστα μπορεί να σε βοηθήσει να αναπτυχθείς γρηγορότερα παιχτικά.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ θα διαφωνήσω με τον Πάνο στο θέμα της αγοράς. Αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις ένα καλοφτιαγμένο όργανο σε μια αξιοπρεπή τιμή να το πάρεις. Αν το καλό όργανο π.χ. έχει μία πιθανότητα να ταστάρει ή να παρουσιάσει πρόβλημα το φτηνό έχει δέκα φορές περισσότερες.
Εφόσον έχεις τα χρήματα και δεν θα σου λείψουν, πάρε όσο καλύτερο όργανο μπορείς. Αντικειμενικά το όργανο θα είναι πιο ευκολόπαικτο, θα έχει καλύτερο ήχο και παράλληλα θα εκπαιδεύσεις το αυτί σου και τα χέρια σου σε κάτι ποιοτικό. Τα φτηνά όργανα είναι πάντα λύσεις ανάγκης και όχι επιλογής. Δεν έχω συναντήσει ένα μουσικό που να μην θέλει το καλύτερο.
Για τον Μούρτζινο του Σπουρδαλάκη δεν έχω άποψη, αλλά εφόσον αντικαθιστά το όργανο σε περίπτωση προβλήματος, επειδή είσαι στο εξωτερικό, φαίνεται καλή συμφωνία.
Όπως και να χει, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μερικά τηλέφωνα σε οργανοποιούς, να τους πεις τι ζητάς, και μετά να αποφασίσεις.
Εκ των πραγμάτων, λόγω της απειρίας σου και της απόστασης, θα πρέπει να συμβιβαστείς με το τηλέφωνο.

4 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ οτι το καλό όργανο θα προσφέρει περισσότερα αλλά οχι οτι θα σε κάνει καλύτερο παίχτη χωρίς μελέτη, επίσης ενα καλό αρχικό όργανο των 500ιων δεν σημαίνει παλι οτι θα “καψει” κάποιο πιθανό ταλέντο.

Η άποψη μου σχετικά με των 500ιων οργανο και ενος πολυ καλου για αρχαριο, εχει σχηματιστεί γιατί βλέπω πολλές αγγελίες μεταχειρισμενων πανακριβων μπουζουκιων απο ατομα που δεν παιζουν ουτε το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας.

Επίσης αφηνω ενα βιντεακι του Βλαχου, που μιλαει για το πρωτο του μπουζουκι που το εχει για προπονηση μεχρι σημερα.

Για οσους δεν θελουν να δουν ολη τη συνεντευξη ειναι στο 13:45

4 «Μου αρέσει»

Φίλε Πάνο, το ότι ένα καλύτερο όργανο θα σε εκπαιδεύσει στον ήχο και θα βοηθήσει τα χέρια σου, είναι πραγματικότητα. Δεν είπα πουθενά ότι θα σε κάνει καλύτερο παίκτη. Θα σου προσφέρει όμως διάθεση για μελέτη όταν το πιάνεις στα χέρια σου.
Στο βίντεο δεν λέει τίποτα άλλο, παρά το ότι το έχει ακόμα και το χρησιμοποιεί για ασκήσεις, επειδή έχει μεγάλη απόσταση στις χορδές, επειδή είναι τετράχορδο σε τρίχορδο. Άρα εξυπηρετεί ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό.

Διάβασε όμως και τι λέει ο Γιάννης Σταματίου (Σπόρος), για τα μπουζούκια ανάγκης:

  1. “Ξαναπάω στου Παναγή και του λέω: «Κύριε Γιώργο σε παρακαλώ δώσε μου ένα μπουζούκι, γιατί πρόκειται να πιάσω δουλειά και θα στο πληρώσω». Είχε πάρει χαμπάρι κι αυτός την κάψα που είχα και μου λέει: «Εντάξει, θα σου δώσω ένα κι όποτε μπορείς πλήρωσέ το». Λέγοντας μπουζούκι, μιλάμε για τρίτης κατηγορίας και κάτω το όργανο. Εντελώς του εμπορίου που λέμε.”

  2. “Αλλά το μπουζούκι του Παναγή έχει γίνει …σκάφη! Οι χορδές έχουν φτάσει δυο δάχτυλα πάνω! Και πάλι δεν έπαιρνα χαμπάρι! Λόγω ηλικίας βέβαια. Να μου το δώσεις τώρα αυτό το μπουζούκι θα το πετάξω!”

Πηγή: Γιάννης Σταματίου «Σπόρος» - baglamas.gr

Λουκα συμφωνώ μαζι σου, με μια μικρη επισήμανσή, τα μπουζουκια του 500αρικου δεν ειναι οργανα αναγκης.
Υπαρχουν και σημερα οργανα αναγκης που πουλιούνται απο 80 ευρω εως 300.

1 «Μου αρέσει»

Ναι αλλά σκέψου ότι με βάση τη συνέντευξη και ο Σπόρος πήγε με μπουζούκι ανάγκης για μεροκάματο.Εδώ μιλάμε για εκμάθηση σε αρχάριο επίπεδο νομίζω.
Μετά από τόσα χρόνια πιστεύω ότι ακόμα και τα φτηνά δηλαδή αυτά του 500 αρικου που δεν είναι και λίγα λεφτά έχουνε φτάσει σε κάποιο επίπεδο που είναι ανεκτά.Δεν είναι για πέταμα μετά από κάποια χρόνια.Δεν σκευρώνουν εύκολα.Σίγουρα τον ήχο του 1000+ μπορεί να μην τον έχουν αλλά αν θες να μάθεις το όργανο το κάνεις και με αυτό.
Βέβαια αφού του φίλου δεν θα του λείψουν τα 1000 ευρώ μπορεί να πάρει ότι θέλει δεν το συζητάμε.

1 «Μου αρέσει»

Λάμπρο και Πάνο, ο Σπόρος λέει ότι πήγε με μπουζούκι εμπορίου. Και σκέψου ότι ήταν μπουζούκι εμπορίου από το κατάστημα των Παναγήδων. Αντίστοιχο των 500 ευρώ σήμερα. Γενικά έχει συζητηθεί στο φόρουμ ότι ένα καλό μπουζούκι φτάνει τον μισθό του μέσου δημόσιου υπάλληλου. Γι’ αυτό λέμε ότι για ένα αξιοπρεπές όργανο πρέπει να φτάσεις στο χιλιάρικο+. Ότι η ποιότητα του βιομηχανικού οργάνου έχει ανέβει σε σχέση με παλιότερα, προσωπικά δεν το πιστεύω.
Λάμπρο αναφέρεις ότι των 500 ευρώ έχουν φτάσει σε ένα “ανεκτό” επίπεδο. Δεν θα διαφωνήσω αλλά αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Όταν έχεις δυνατότητα να αγοράσεις κάτι καλύτερο, όπως δήλωσε ο φίλος που άρχισε το θέμα, τότε γιατί να πας σε ανεκτές λύσεις ενώ μπορείς να πάρεις ένα όργανο που στο φινάλε ακόμα και να μην σου κάνει θα κρατήσει κάποια αξία και στο μέλλον.
Πάνο, τα όργανα ανάγκης που πουλιούνται από 80 ευρώ έως 300 είναι απλά καυσόξυλα. Μιλάω για μπουζούκια. Τέτοια όργανα θα βρεις με χάρτινη φιγούρα και ξύλα τρίτης διαλογής, ή θα το βρεις από κάποιον ερασιτέχνη που απλά θέλει να βγάλει τα έξοδά του, χωρίς να μπορεί να εξασφαλίσει σέρβις ή διόρθωση προβλήματος όταν χρειαστεί.

Νομίζω για ενάμισι μισθό είναι το ρητό.

3 «Μου αρέσει»

Γιατί ο εκάστοτε φίλος μπορεί να είναι 15 χρονών και σε ένα μήνα να θέλει να μάθει μπαλέτο. Πίστεψε με πιο εύκολα θα πουλήσει το μπουζούκι των 500ιων παρά των 1000ιων.
Δεν λέμε ότι είναι καλύτερη λύση το φτηνό, λέμε ότι είναι πιο ασφαλές για τους τελείως αρχάριους και με σκοπό να μην ‘‘χαθούν’’ πολλά λεφτά.
Γιατί ένα ακριβό όργανο θα πουληθεί πολύ λιγότερα από όσο αγοράστηκε, το 500άρικο άντε να γίνει 300.
Έχω δει προπολεμικούς Σπουρδαλάκηδες να πουλιούνται 1.200 - 1.700, προτειμώ να τον πάρω καινούργιο από τον ίδιο τον μάστορα, να έχω και την εγγύηση του.
Δεν είναι κακό να προτείνουμε πολλές επιλογές στους τελείως αρχάριους.
Άλλωστε έχουμε δεκάδες νήματα τέτοιου τύπου με ελάχιστα feedbacks, πιθανόν οι περισσότεροι να μην θυμούνται καν ότι κάποτε αγόρασαν μπουζούκι και προσπάθησαν να μάθουν.

1 «Μου αρέσει»

Το υποθέτεις αυτό, δεν ξέρουμε τι εννοεί με τον όρο ''εμπορίου", όπως δεν ξέρουμε το κόστος των συγκεκριμένων μπουζουκιών, δεν ξέρουμε καν αν είχαν όργανα “ανάγκης” χωρίς καν ταμπελάκι τα τότε οργανοποιία. Υπάρχουν στοιχεία και ιστορικά όργανα μέχρι σήμερα, αλλά η συνέντευξη του Σπόρου δεν δίνει κανένα στοιχείο.
Τέλος για να είμαστε και λίγο ειλικρινείς, Στάμκος & Μάτσικας σάρωσαν την αγορά και κάναν μεγάλη “ζημιά” σε πολλούς οργανοποιούς με τα όργανα του 500αρικου που μερικά έχουν φοβερό ήχο και τα περισσότερα δεν βγάζουν ζημιές.
Ο Λάμπρος αν δεν κάνω λάθος μιλάει και από προσωπική του εμπειρία.

1 «Μου αρέσει»

Ξέρουμε ότι όταν λέμε εμπορίου εννοούμε μαζικής παραγωγής και όχι “χειροποίητα” από την άρχή μέχρι το τέλος από τον οργανοποιό. Παράδειγμα Ζοζέφ με τα μπουζούκια που πούλαγε. Αυτή ήταν κοινή πρακτική σχεδόν σε όλους τους οργανοποιούς.
¨Οταν λες ότι “σάρωσαν” την αγορά τι εννοείς; Ότι προσέφεραν μπουζούκια ανεκτά σε χαμηλή τιμή;
Και πριν γινόταν αυτό απλά δεν υπήρχε το ίντερνετ και η διαφήμιση που υπάρχει σήμερα. Βλέπε εργαστήριο Μουρατίδη ο πρώτος διδάξας στο είδος. Μιλάμε για δεκαετίες 70 - 80 που ξέρω εγώ.
Το πρόβλημα με τα φτηνά για μένα είναι αυτό ακριβώς που λες. Ότι μερικά έχουν καλό ήχο. Τα περισσότερα;
Ότι κάποιο φτηνό όργανο “πέτυχε” δεν σημαίνει ότι τα φτηνά όργανα είναι η λύση. Ο κανόνας είναι ότι, ότι πληρώνεις παίρνεις. Μια φορά στο τόσο ακούμε και για ένα καλό μπουζούκι στα 500 ευρώ.
Έχεις ακούσει κανέναν να παραδεχτεί ότι το καινούριο όργανο που πήρε βγήκε πατάτα; Γιατί γενικά έχουμε την τάση να κάνουμε σημαία μια καλή αγορά και να καταπίνουμε μέχρι και το σάλιο μας στην αποτυχημένη.
Όπως και να έχει, ο κανόνας είναι ότι όσο καλύτερο όργανο μπορείς να πάρεις, πάρε.
Εξάλλου δεν έχω ακούσει και κανέναν με μπουζούκι των 500 ευρώ, που να μη μαζεύει χρήματα για πιο ακριβό.
Και επειδή το πλατιάσαμε πολύ ο φίλος που έβαλε το θέμα γράφει επί λέξη:

Δεν νομίζω 15 χρονών παιδί να το έλεγε αυτό. Θεωρώ ότι πρόκειται για έναν άνθρωπο που έχει υπολογίσει τα λεφτά που πρόκειται να διαθέσει και δεν θα του λείψουν.
Οι παλιοί μάστορες λέγανε πάντα. “Το φτηνό το εργαλείο το πληρώνεις δυο φορές”.

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ εξαρχής μαζί σου, αλλά τονίζω και την άλλη πλευρά.
Σε έναν 18χρονο που πήρε τώρα δίπλωμα θα του δώσεις Ferrari ?
Δεν έχει καλύτερη ασφάλεια, ταχύτητα, φρενάρισμα, ευστάθεια από οποιδήποτε συμβατικό αμάξι ?
Γιατί να δώσω σε έναν αρχάριο έναν Σπουρδαλάκη ή Καφετζόπουλο ?
Πόσο είναι το θετικό αποτέλεσμα που θα πάρει όσο το σκάβει, το κοπανάει και δεν ξέρω εγώ τι άλλο όσο προσπαθεί να συστηθεί με το όργανο ?
Πόση είναι η ζημιά του να μάθει σε ένα μεταχειρισμένο ή ένα αξιοπρεπές όργανο του 500αρικου ?
Δεν λέω μεγάλα λόγια, αλλά πρώτα ο Θεός αν ο γιος μου, μου ζητήσει να μάθει μπουζούκι δεν θα του πω " Έλα αγόρι μου, πάρε τον Καφετζόπουλο μου να μάθεις", που ουσιαστικά δικό του είναι από τώρα…
Προσωπικά για να το κλείσω, πιστεύω ότι ένα καλό όργανο έχει πολλά θετικά για να ανεβάσει σε επίπεδο και ποιότητα έναν παίχτη, αλλά σε έναν αρχάριο η δικιά μου ζυγαριά κλείνει προς ένα τίμιο μεταχειρισμένο η μεσαίου κόστους όργανο μέχρι να εξοικειωθεί με αυτό.
Επίσης δεν φαντάζομαι κανέναν δάσκαλο, να του πάει μαθητής και να του πει " Δεν έχω οικονομικό θέμα, τι να πάρω ? " και να απαντήσει ο δάσκαλος " ξεκίνα με έναν Βάρλα των 4.000 για να μάθεις".
Τέλος δεν ξέρω κανέναν μεγάλο παίκτη που να έμαθε σε ακριβό όργανο, από Μάρκο μέχρι Παλαιολόγου και όλους τους σημερινούς μας παίκτες. Το οποίο μεταφράζεται για μένα, ότι ένα μέτριο όργανο δεν θα στερήσει από την μουσική σκηνή έναν μεγάλο παίκτη !

Το βασικό πλεονέκτημα για μένα είναι ότι θα μάθει σε ένα ποιοτικό όργανο. Δεν μιλάω πάντα για καινούριο αλλά και μεταχειρισμένο. Αν του δώσεις τον Καφετζόπουλο να μάθει, θα εκτιμήσει και την ποιότητα κατασκευής μαζί με την αισθητική και το πιθανότερο είναι να μην το αφήνει από τα χέρια του. (Τυχερός ο γιος, να σου ζήσει).
Ο δάσκαλος δεν θα πει πάρε μπουζούκι 4.000, αλλά στο χιλιάρικο+ δεν θα πει όχι.
Όπως και να έχει καταλαβαίνω ότι το βλέπεις σαν λύση, (και είναι), όταν δεν υπάρχουν λεφτά για να κάνεις το μεράκι σου. Υποχρεωτικά όμως όταν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με το παίξιμο και πιθανά να το δεις βιοποριστικά, θα πας σε ποιοτικό όργανο. Όταν λοιπόν ξεκινήσεις με ένα τέτοιο ακόμα καλύτερα.

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Και το μεσαίο κόστος για ένα όργανο είναι 1000 + ευρώ.
Για να το ξεκαθαρίσω βάση τιμών που ακούω γενικά.
500 είναι τα πολύ φτηνά μπουζούκια.
1000 + είναι τα αξιοπρεπή από ήχο και ποιότητα κατασκευής που ικανοποιούν την μεγάλη πλειοψηφία των παικτών.
1800 έως όπου θέλεις, περνάμε σε κορυφαία ποιότητα και ήχο που έχουν ως κύριους πελάτες, επαγγελματίες.
Αυτή είναι μια δική μου εκτίμηση, που βέβαια δεν είναι απαραίτητο να είναι και σωστή.
Δεν μιλάω για μεταχειρισμένα αλλά για καινούρια. Μεταχειρισμένα παίζουν σε όλο το εύρος τιμών.

3 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου.

Απο την προσωπική μου εμπειρία καλά τα λες, αλλα θα σου πω πως τα περισσότερα “αρχικα” μπουζούκια των μαθητών ειναι των 300ιων που ειναι αισθητα υποδεέστερα των 500ιων.

Οπως και να εχει ελπιζω ο φιλος μας να διαλέξει οτι ειναι να του κατσει καλύτερα και το κυριότερο εύχομαι να του αρεσει το σπορ και κα επανελθει σε αυτο το νημα με νεα σχετικα με την εξέλιξη του.

3 «Μου αρέσει»

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα φτηνό ή ακριβό για αρχάριο παίχτη.Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό πραγματικά.Εγώ να πω ότι το δικό μου έκλεισε 3 χρόνια ζωής και δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.Ένα πολύ μικρό τρίξιμο να το πω κάπως έτσι στη μεσαία χορδή στην Μιb και αυτό δεν ακούγεται πάντα μόνο αν τη χτυπήσεις λίγο πιο δυνατά ίσα που θα το καταλάβεις.
Πάνω σε αυτό που λέει ο Πάνος έχει δίκιο για τους νέους παίχτες.Ακόμα και εγώ που είμαι κάποιας ηλικίας και το προσέχω όσο μπορώ στο χρόνο πάνω όταν το πήρα από τη θήκη δαπέδου και πήγα να παίξω χτύπησε καταλάθος σε ξύλινη καρέκλα και πήρε ένα παράσημο στο καπάκι.Από τότε άλλα δυο περιμετρικά τα έχει πάρει.Σκέψου να το πάθαινα σε όργανο των 1300+.
Δεν λέω ότι είναι κανόνας το 500αρικο.Αφού το παληκάρι μπορεί να δώσει λεφτά να πάρει Μούρτζινου από το Σπουρδαλάκη ας το πάρει.Απλά καλύτερα να έδινε λεφτά σε δάσκαλο να μάθει το όργανο παρά να πάρει τόσο καλό όργανο και να παιδευέται μόνος του να μάθει.Κακά τα ψέματα κρατάνε κάποια αξία τα όργανα αλλά όσο το πήρες δεν θα το δώσεις εύκολα γιατί όπως λέει και ο Πάνος γιατί να μην φτιάξω καινούργιο με τόσα λεφτά.
Προσωπικά να πω ότι εγώ όταν μπήκα στο φόρουμ και διάβασα λίγα πράγματα από τις πρώτες ερωτήσεις ήταν για δάσκαλο που είχα δει ότι είχατε αναφέρει σε άλλο ποστ για να έρθω σε επαφή.Μετά ρώτησα και εσάς για όργανο και ρώτησα και το δάσκαλο που βρήκα από το φόρουμ τη γνώμη του και τα έβαλα κάτω και πήρα αυτό που πήρα.Δηλαδή γνώμη μου είναι πρώτα κάποιος να βρει δάσκαλο που θα του μάθει να παίζει και μετά όργανο.Να πω επίσης ότι όταν παίξει ο δάσκαλος στην αρχή του μαθήματος για να κουρδίσει το όργανο ώστε να είναι κουρδισμένο παράλληλα με το δικό του βγάζει πολύ καλύτερο ήχο από ότι βγάζω εγώ.Βέβαια ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας οπότε λογικό.Εγώ σαν μαθητής δεν πρέπει να προσπαθήσω να φτιάξω το παίξιμο και να ακούγομαι καλύτερος?Έχω παίξει με ακριβό όργανο που είχε ο δάσκαλος και είναι γεγονός ότι ο ήχος ήταν πιο καθαρός και έβγαινε και αβίαστα.Αλλά δεν νομίζω ότι στην παρούσα φάση κάπου αυτό που πήρα με τα 400 μου έχει στερήσει κάτι στη μάθηση.
Υπάρχουν πολλά ποστ που κάποιοι ξεκινούν με την ερώτηση τί όργανο να πάρω και αφού συζητηθεί δεν ξαναμπαίνουν να μάθουμε τί έγινε.Εκεί θα είχαμε μια καλύτερη εικόνα.
Για μην το κουράζω άλλο απλά πιστεύω ότι ο δάσκαλος είναι το πρώτο που πρέπει να ψάξει κάποιος και μετά το όργανο.

5 «Μου αρέσει»

Εκτιμώ πολύ όλες τις συμβουλές και σας ευχαριστώ που μοιράζεστε τις απόψεις σας.

@Panos υπόσχομαι οτι όταν και αν αποφασίσω, να ενημερώσω το νήμα :slight_smile:

Αν κάποιος τυχαίνει να έχει “γνωστό του γνωστού” με το συγκεκριμένο όργανο με ενημερώνει - αν δεν είναι μεγάλος κόπος,

3 «Μου αρέσει»

Εγώ είμαι κάτοχος ενός και θα χαρώ να απαντήσω σε ότι ερώτηση έχεις. Όσον αφορά στον ήχο επειδή ο ίδιος είμαι αρχάριος και δεν θέλω να αδικήσω το όργανο στέλνοντας ηχητικό ή βίντεο, σε παραπέμπω στο συγκεκριμένο κανάλι όπου θεωρώ ότι ο ήχος αποδίδεται αντιπροσωπευτικά:

https://youtube.com/channel/UCkfpwhDbr49JzwGacYEWC-w

1 «Μου αρέσει»