Βοήθεια για να μάθω μπουζούκι

jiasas Pedia

Ime apo germania kai psachno boithia jia na matho bouzouki ! thelo na kano antalages me pedia apo to forum pou exoune cd jia bouzouki oti dipote jia mathima bouzouki . epidis edo stin germania den iparxoune daskali kai to exo poli meraki to bouzouki psaxno atoma pou exoune ediaferon na kanoune antalage !!

to e-mail ine michailidis@online.de

<font color=“119911”><font size="-2">Από Admin: Αγαπητέ Θεόφιλε σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας. Θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις σε greeklish διότι είναι δύσκολο να διαβαστεί το μήνυμα</font></font>

Τα δίχτυα της “Κλίκας” έχουν εξαπλωθεί παντού. Κοίτα λοιπόν καταρχήν μήπως μπορείς να έρθεις σε επαφή με τους πράκτορές μας στη Γερμανία (Paradoxologos, Aegeos κλπ.). Το σύνθημα είναι:
“Baglamodobouzouko”

Theofilos…

An eisai konta sto Duesseldorf h exeis oreksh na taksideueis pros ta edw…steile email nikolaus_rondelis@hotmail.com

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Multi_Kulti 20 Ιανουάριος, 2005)

Θεόφιλε ,

όπως σου έγραψε ο Αρης και ο Multi Kulti, ευχαρίστως να βοηθήσουμε εκεί που μπορούμε . Εαν βρίσκεσαι εδώ στο NRW, τόσο πιο εύκολα.
Μια φορά τον μήνα βρισκόμαστε στο Bochum και απο τώρα και στο Gelsenkirchen και όσοι αγαπάνε το ρεμπέτικο και γενικότερα το παραδοσιακό τραγούδι, είναι καλοδεχούμενοι.

Ρίξε μια ματια στην σελίδα του Παραδοξολόγου www.paradoxon-klangorchester.de
Και μετά "Das Programm "
εκεί θα βρεις όλα τα ραντεβού.

Multi Kulti θα είσαι και σε αυτό το Session ?

aegeos

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην aegeos 20 Ιανουάριος, 2005)

Αλλάχ θέλοντος και καιρού επιτρέποντος…
Δηλαδή σχεδόν σίγουρο…

Έχω και εξεταστική και μου βγήκε ο κώλος την τελευταία βδομάδα…

Να ρωτήσω κι εγώ επ΄ευκαιρία:
Μήπως υπάρχει κανείς από NRW, πού ασχολείται με βιολί ή κλαρίνο (ή κάποιο άλλο παραδοσιακό όργανο) και θέλει να πειραματιστεί μαζί μας;
Εκτός από τους ομογενείς είναι και αλλόθρησκοι (σαν τον Multi-Kulti) καλοδεχούμενοι!

axoxauoxaxauoxauoxa ευχαριστώ πολύ τους Έλληνες του σέσσιον που με δεχτήκανε στη φιλόξενη αγκάλη τους παραβλέποντας τυχόν φυλετικές,θρησκευτικές,χρωματικές διαφορές…

Μουτς σε όλους

Σταμάτα τα κλάματα.
Δεν σου φταίει κανένας,…
βάλε τον κ…ώ…λο σου κάτω και έλα το Σάββατο στο Μπόχουμ να ρίξουμε καμιά πενιά …και να περάσουμε έμορφα.
Από ότι άκουσα προτιμάς ξενύχτια με πρόβες, αντί να βάλεις το κεφαλάκι σου πάνω από τα βιβλία…

<font size="-2">( καλά τα λέω κι εγώ έξω από τον χορό … εδώ και κάποια χρονάκια )</font>

aegeos

δεν έχω βιβλία…άστα…όλα files στον υπολογιστή είναι…

Ακόμα και ο προφέσορας σε λίγα χρόνια βίρτουαλ θα είναι…

re filarakia ime apo Stuttgart pos na ertho sto duesseldorf ? ax na ixa mia parea edo me pedia na exoun meraki kai na kathomouna mera nixta tha sas parakalousa na wrethoume na askolithoume me to bouzoukaki !! exo 3 dvd me dromous kai pola ala mesa ama thelete na antalaksoume ! psaxno kati na strothi i penamou ! exo kapia taxitita ala den ine kathari kai trelenoume safto apano den exo kanenan na mou pi pou ine to lathos ti prepi na kano ti na prosekso ! ine kanis konta apo stuttgart ?

kai signomi pedia ala den mboro na grabso elinika gramata !! Sorry

pantos mou ekane entiposi oti thelete na woithisete kala pou iparxi kai afti i selida !!!

Κανείς στο amsterdam???

File Theofile ti dvd exis akribos stin katoxi sou ?
Enoo pos legonte, pou ta pires kai ti morfis iliko exoun?
Video-Mp3-partitoures ?

Rotao dioti an ine mono partitoures mou ine “psiloaxrista” mias kai de ksero apo notes para elaxista kai xoris daskalo de antexo na diabazo kai na metrao grammes sto pentagramo 20 lepta gia na xtipiso ena “graaangg”.

An exoun video-sound material omos isos na mou itan poli xrisima an ine sto “epipedo mou” giati entometaxi pezo polla xronia mpouzouki ala panta monos , autodidaktos kai sxedon panta me ti sinodia tou cd.

Oso gia to xirismo tis penas i diki mou sintagi itan PROPONISI,kiriolektika apeires ores peximatos… siga siga erxete KAI na MI “trexis” panta.Enoo pexe merikes fores sta “oria” sou gia na “zoristis” ala peze to idio kai “arga-meraklidika-lita” pou kai pou - pistepse me boithai na “orimasi” mesa sou kai kapia mera tha bgi ksafnika les kai to mathes ti proigoumeni ston ipno sou… daskalos fantazome boithai na xis pio grigora kai sosta apotelesmata ala kai go de brisko do pou ime (Aachen,NRW,Germania).

Me tin eukeria na rotiso tous pantes …
Ixa sti katoxi mou re pedia mia videokaseta paragogis tis elinikis kratikis tileorasis ET1 i ET2 de thimame pantos YENED de itan. Xronologias anamesa sto 1985-1995 peripou opou epezan mazi papos-tsertos-xintaris-bambakaris yios kai ali .
Epezan klasika rempetika omorfa tragoudakia tou bambakari-tsitsani papaioanou kai alon .

To DRAMA. Den tin exo pia sti katoxi mou kai tha “sfaza” gia na tin ksanabro.
Ta parapano stixia lene tipota se kanena? tha mporouse na mou dosi perisoteres plirofories i an kapios gnorizi kana tropo gia na bri kanis tetio iliko tis ET?
To internet to xo fai de brisko tipota … stin ET de pira tilefono ala kai ti na rotiso …ntrepome.

Ektor>>>>
κοίτα εδώ>>>>>http://youtube.com/profile_videos?user=jureilers&page=1

Kala ti na po :112:… kalitero :063: de mou xoun kani pote…

Xilia euxaristo Giorgo :109:.

Kai zito signomi gia ta “greeklish” ala meta apo 15 olokrira xronia molis prin 5 lepta egrapsa gia proti fora xana ellinika, me orthous ellinikous xaraktires kai malista se germaniko pliktrologio sto testing forum…

Elpizo tin epomeni fora na ime se thesi na grapso me sostous ellinikous xaraktires.

φιλε μου η ερτ εχει τεραστιο κ πολυτιμο υλικο απο παλιες εκπομπες-αφιερωματα στο ρεμπετικο τραγουδι .αν δεν ξερεις τον τιτλο της εκπομπης που θελεις ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις διοτι μιλαμε για την ερτ κ οχι για το bbc.μπορεις ομως να βρεις εξισου ενδαιαφεροντα πραγματα.κ δεν θα ντραπεις να παρεις τηλ.εφοσον περνει ο καθενας κ ζηταει π@π@ριες.
αν θελεις πληροφοριες για το που θα απευθηνθεις στειλε μου pm

*εργαζομουν στην ερτ

Ευχαριστω αλλα τα βρηκα σχεδον ολα τα τραγουδια/βιντεο απο κεινη την εκπομπη μεμονομενα στην ιστοσελίδα που εχει παραθεσει ο Γιωργος παραπανω < http://youtube.com/profile_videos?user=jureilers&page=1 > … η εκπομπη νομιζω ειχε τιτλο “εις αναμνηση στιγμων” αν δε κανω λαθος

Λοιπον εχω ενα φιλαρακι που οταν ειδε πριν 2 μηνες τις εκπομπες της ΕΤ-3 για τον ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ -νομιζω ηταν Κυριακη βραδυ, ειχα δει τη μια απο αυτες- ηθελε να τις αποκτησει οπωσδηποτε !! Αυτος και ο αδερφος του ειχαν ζησει καμμια 15 χρονια στην Αμερικη -δεν ξερω αν πρεπει να το αναφερω αυτο- και πηρε κατ’ευθειαν τηλεφωνο και του ειπαν : ενταξει κυριε ταδε, μπορουμε να σας στειλουμε τα dvd, κοστος αν θυμαμαι καλα 60 ευρω το ενα dvd x 4 = 240 ευρω. Το σκεφτηκε ο φιλος, του φανηκαν πολλα, οποτε ο υπαλληλος του ειπε κυττα να δεις, θα τις ξαναπαιξουμε σε επαναληψη τοτε … οποτε βρες ενα βιντεο ή dvd recorder και γραφ’τις. Οπερ εγενετο. Εξ ου μου τις εδωσε και μενα στο φτωχο. Εχουμε και τα καλα μας ποτε ποτε θελω να καταληξω !!

Δεν ξερω με τα παλια και πολυ παλια αρχεια τι γινεται, αν ανεβαινει το κασε … π.χ. προ καιρου ψαχναμε μια αποφαση του ΕΟΤ στο Ηρακλειο του 2002 και επειδη τωρα ψηφιοποιηθηκαν και καλα, επρεπε να πανε στα υπογεια να ψαξουν και ακομα περιμενουμε … Ελλας -Τρελλας …

Πάντως τις εκπομπές της ΕΡΤ (του Κουνάδη) “Εις ανάμνησιν στιγμών ελκυστικών” και το «Γεια σου περήφανη και αθάνατη εργατιά» εάν τις έχει κάποιος ή ξέρει τον τρόπο να τις βρούμε, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως … (όχι από το youtube εννοείται)

Γιωργο εχω αρκετες απο αυτες σε βιντεοκασετες σε καλη εγγραφη. Δεν μπορω να σου πω οτι τις εχω ολες τις εκπομπες, παντως εχω αρκετες και αν βρω τροπο να τις μεταφερω ευκολα ψηφιακα, μιλαμε υπαρχει κι αλλο πραμα γενικοτερα … θα κανουμε βιντεοθηκη !!
Επισης και ΙΟΡΔΑΝΗ …

Εχω απο καιρο σκοπο να τις δωσω σε φιλο βιντεά να μου τις φτιαξει και ολο το αναβαλω …

Ξερεις μηπως προγραμμα για να μεταγραφουν στο pc απο βιντεο ;;

Γιώργο, αν έχεις κάρτα τηλεόρασης στο pc, συνδέεις το video εκεί και μέσω του προγράμματος που συνοδεύει την κάρτα σου, κάνεις record στο pc.