Βιβλίο «Κατασκευή Λαϊκής Κιθάρας - Θεωρία & Πράξη»

Μόλις τελείωσα το βιβλίο, εξαιρετική δουλειά σε όλα τα επίπεδα. Τεκμηριωμένη εργασία, αναλυτική περιγραφή, στρωτό γράψιμο, καλαίσθητη έκδοση, βάζει υψηλά στάνταρ για εκδόσεις του είδους.
Βέβαια να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει να εφαρμόσω την διαδικασία κατασκευής, ας πει περισσότερο κάποιος που θα το συμβουλευτεί στην πράξη. Πάντως είναι σημαντικό να υπάρχουν συγκεντρωμένες και οργανωμένες τόσες γνώσεις που ενδιαφέρουν ακόμα κι εμάς που δεν ασχολούμαστε με την οργανοποιία.
Να πω και μια κακία, θα έπρεπε να το διαβάσουν προσεκτικά όσοι θεωρούν “ακριβούς” τους μαστόρους και “υπερεκτιμημένα” τα χειροποίητα μουσικά όργανα.
Και εις άλλα με υγεία!

5 «Μου αρέσει»

Ως Πολιτιστικός Σύλλογος «Βαγγέλης Παπάζογλου» επιλέξαμε το συγκεκριμένο βιβλίο για τον νικητή της κλήρωσης που κάναμε αντί για κοπή πίτας, στην Γενική Συνέλευση του συλλόγου η οποία έγινε διαδικτυακά. Θεωρήσαμε ότι ήταν ένα αξιόλογο δώρο, με ευρύτερο ενδιαφέρον για τους φίλους του ρεμπέτικου και του Β. Παπάζογλου ειδικότερα, μια που πολλές από τις ηχογραφήσεις των τραγουδιών του έχουν σαν πρώτο όργανο την κιθάρα. Παράλληλα, ήταν μια ευκαιρία να στηρίξουμε τέτοιες προσπάθειες οι οποίες συμβάλλουν στην διάσωση και διάδοση του λαϊκού μας πολιτισμού.

9 «Μου αρέσει»

Μπράβο σας. Το ‘να χέρι νίβει τ’ άλλο.

6 «Μου αρέσει»

προφανώς μας τιμά - και ευχαριστούμε πολύ - για την επιλογή!

6 «Μου αρέσει»

@liga_rosa επίσης ευχαριστούμε, με τέτοιες ακριβώς κριτικές - γνώμες (και δεν εννοώ απαραίτητα θετικές αλλά επί συγκεκριμένων θεμάτων) προχωράμε.

Αν μου επιτρέπετε να πω και δυο λόγια για την προσέγγιση, και επί κατασκευαστικών αλλά και επί των “γενικότερων θεμάτων” των πρώτων κεφαλαίων:
προσπαθήσαμε, πολύ συνειδητά, να μην παρουσιάσουμε μία συγκεκριμένη κατασκευή - που θα έκανε το βιβλίο “εγχειρίδιο” - αλλά σε κάθε θέμα/στάδιο/επιλογή να αναφέρουμε τις συνήθεις εναλλακτικές (στο μέτρο του δυνατού και του διαθέσιμου χώρου). Γι’ αυτό υπάρχουν τόσες παραπομπές και link - σε σημείο που ίσως για κάποιους είναι ενοχλητικό - για να ψάχνει ο καθένας ό,τι νομίζει ότι είναι πιο κοντά στη δική του φιλοσοφία. Βέβαια δεν μπορείς να τα καλύψεις όλα - θα χρειαζόταν τόμοι, σαν εγκυκλοπαίδεια ένα πράμα - αλλά πραγματικά πιστεύω ότι καλύψαμε πολύ μεγάλο εύρος επιλογών, πολύ αξιοπρεπώς.

Με την ευκαιρία, το βιβλίο είναι ένα από τα δύο που θα παρουσιαστούν στο επικείμενο

ελπίζω να γνωριστούμε κι από κοντά, με όσους μπορέσουν να ανέβουν στην Θεσσαλονίκη. Θα είμαστε σχεδόν συνέχεια εκεί (και λόγω έκθεσης).

κι αυτό μόνο “κακία” δεν είναι, είναι “για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους” που λέει κι ο Μοσχονάς :smiley:

5 «Μου αρέσει»