Αχάριστη - Βασ. Τσιτσάνης

Ψάχνω πληροφορίες για επανεκτελέσεις του τραγουδιού. Μερικές που έχω βρει:

  • 1η εκτέλεση: Στελλάκης, Τσιτσάνης, Γεωργακοπούλου - 1947 (:wink:
  • Διονυσίου, Τσιτσάνης, Πόλυ Πάνου (1960 - 45ΑΡΙ)
  • Πουλόπουλος (1975 - 12 ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ)
  • Γαβαλάς, Ρία Κούρτη (σε ποτ-πουρί στον δίσκο 4 ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - 1983)
  • Σόνια Θεοδωρίδου (2005 - CAFE DEL ART vol.5)
  • Βαγγ. Περπινιάδης (αγνώστων στοιχείων)
  • Σταμάτης Κόκκοτας (αγνώστων στοιχείων)
  • Μαρία Φαραντούρη (αγνώστων στοιχείων)
  • Άγνωστοι (με τη συμμετοχή μάλλον της Λιλής της Θεσσαλονικιάς)
  • Άγνωστοι (σε στούντιο, αγνώστων στοιχείων, με πρώτο όργανο το ακκορντεόν)

Μπορείτε να συμπληρώσετε όσα από τα στοιχεία μου λείπουν (Ερμηνευτές, Χρονολογία και ίσως Δίσκος -LP/CD- που υπάρχει το τραγούδι) καθώς και να προσθέσετε άλλες ερμηνείες που δεν έχω βρει;

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ (αν μου επιτρέπεται):

  1. Με ενδιαφέρουν μόνο οι ηχογραφήσεις σε στούντιο, και όχι από live εμφανίσεις, όπως είναι π.χ. της Γαλάνη (ΕΦ’ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ) ή του Παπακωνσταντίνου (ΣΦΕΝΤΟΝΑ Live). Και βέβαια όχι ερμηνείες που ακούγονται στα γκαλά και τις μουσικές εκπομπές της τηλεόρασης.
  2. Με ενδιαφέρει κυρίως ο πρώτος δίσκος του κάθε καλλιτέχνη που περιέχει το συγκεκριμένο τραγούδι. Όχι νεώτερες συλλογές και επανεκδόσεις που βγάζουν οι εταιρείες.

Ευχαριστώ πολύ

Γιώτα Βέη, από το δίσκο κάποια βραδυά μαγική, ΛΥΡΑ
Γιώργος Μαργαρίτης, Ο Γ.ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΣΙΤΣΑΝΗ, ΜΒΙ
Χαρούλα Λαμπράκη-Πανταζής Λευτέρης, ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΤΣΙΤΣΑΝΗ, SPOT

η Φαραντούρη πρέπει να το έχει πει μόνο λάιβ, αν δεν κάνω λάθος

Ευχαριστώ.

Πράγματι η Φαραντούρη είναι live. Το είχα ακούσει μόνο στην αρχή και μου φάνηκε πολύ καλή ηχογράφηση για να είναι live. Στο τέλος του τραγουδιού όμως ακούγονται τα χειροκροτήματα.

Για τον Μαργαρίτη, απ’ ότι βρίσκω στον δίσκο που αναφέρεις λέει την Αρχόντισσα. Όχι την Αχάριστη. Μήπως τα μπερδεύεις;

Συνεχίζω να περιμένω πληροφορίες που τυχόν ξέρει κάποιος, για όσα στοιχεία λείπουν από το πρώτο μου post…

Και πάλι ευχαριστώ.