Ποια τραγουδαει την Γκιουλ Μπαχαρ στο λινκ μου

Γεια σε ολους,
σκαλιζοντας καποιες παλιες κασεττες με ρεμπετικα που ηρθαν αρχες της δεκαετιας 80 απο ΑΠΘ βρηκα την παρακαρω “Γκιουλμπαχαρ” , αλλα δεν ξερω ποια τραγουδαει…
Μοιαζει με Σ.Χασκηλ αλλα …
και αν ναι απο ποιο 78αρι ? Μου ακουγεται αλλιωτικο σε σχεση με την δικη της εκτελεση που εχω απο το CD…
εχω βαλει το λινκ απο WeTransfer

Ευχαριστω πολυ για την αρτια και τεκμηριωμενη δουλεια που κανετε σ αυτο το σαιτ, & ελπιζω να μου λυσετε την απορια

Είναι η πρώτη εκτέλεση του τραγουδιού από την Ρένα Ντάλια, αν ακούω καλά.

CG-2800-1DG-6900

Εδώ πολλά περισσότερα.

https://rebetiko.sealabs.net/viewtopic.php?t=5342

Καλώς όρισες στο Φόρουμ!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Εχω καποιες επιφυλαξεις σχετικα με την εκτελεση , καθοτι σε αυτην που εχω ανεβασει παραπανω η τραγουδιστρια λεει καθαρα, - για μενα-, “στο Μισιρι την ειδα” , ενω οσες αλλες εκτελεσεις εχω απο αφιερωματα σε τσιτσανη και στα cd κουναδη απο ΝΕΑ & ΒΗΜΑ παλι καθαρα οι τραγουδιστριες λενε “στο ΜΕΣΙΡΙ την ειδα”.
Αναρωτιεμαι εγω ακουω λαθος ή συμβαινει κατι αλλο?
Γιατι συμφωνω οτι και η μουσικη στο ανεβασμενο μου παραπεμπει στην 1η εκτελεση.
Για να δουμε τι ακρη θα βγαλουμε…
Την καλημερα μου καλη συνεχεια.

Η Ντάλια εκφωνεί “Μισίρι”
Η Χασκήλ εκφωνεί “Μεσίρι”
Η Νίνου εκφωνεί “Μισίρι”

Το σωστό πάντως, είναι Μισίρι: MISRAIR λέει ο λογότυπος της παλιάς αιγυπτιακής εθνικής αεροπορικής εταιρίας.

Ίσως ο Τσιτσάνης της εξήγησε «ιδώ ου στίχους λέει, μέσα στου Μισίρι την είδα» κι εκείνη προσπάθησε να το αποτρικαλινοποιήσει…

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω για τις διευκρινισεις.
Ναι το σωστο ειναι “Μισιρι”
Ευφυες “του αστειου” πεπε…
Ως νεος & επειδη οι αρχαιοκασετες εχουν κι αλλα κενα σε ερμηνευτες ηθελα να ρωτησω, πρεπει καθε φορα να ανοιγω καινουργιο νημα?

Μπορείς κι έτσι. Αλλιώς, μπορούμε να αλλάξουμε τον τίτλο του παρόντος σε κάτι γενικότερο, και να συνεχίσεις εδώ.