Έσπασες τα πιάτα

Για μια δουλειά ψάχνω τραγούδια που περιέχουν χαρακτηριστικές λέξεις. Κάπου διάβασα ότι υπάρχει ένα τραγούδι (τραγουδάει ο Ντάλγκάς) που ονομάζεται
“έσπασες τα πιάτα και τα 'κανες κομμάτια”.
Ποιός ξέρει τους στίχους?
Υπάρχουν και άλλα παράδειγμα σχετικό με το θέμα (σπάζω ποτήρια, σπάζω πιάτα) εκτός από το γνωστό “θα σπάσω κούπες”?
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας.

Ρακί, χασίσι και σεβντάς αμάν
με κάναν να χτικιάσω γιουφ αμάν
εικοσιδυό χρονών παιδί βρ’ αμάν
τα νιάτα μου να χάσ γιουφ αμάν.

Εσπασες τα πιάτα τα 'κανες κομμάτια
θα σε δείρει η μάνα σου αλανιάρα μου
Εσπασες τα πιάτα τα 'κανες κομμάτια
θα σε δείρει η μάνα σου αλανιάρα μου.

Εγώ κρασί δεν ήπια γιουφ αμάν
κρασί για να μεθύσω γιουφ αμάν
τώρα τα πίνω και δυο βρ’ αμάν
για να σε λησμονήσω γιουφ αμάν.

Εσπασες τα πιάτα τα 'κανες κομμάτια
θα σε δείρει η μάνα σου αλανιάρα μου
Εσπασες τα πιάτα τα 'κανες κομμάτια
θα σε δείρει η μάνα σου αλανιάρα μου.

Γιατρός με κοίταξε το στήθος μου
και το 'βρε πληγωμένο γιουφ αμάν
ρακί, χασίσι και σεβντάς αμάν
με κάναν πληγωμένο γιουφ αμάν.

Εσπασες τα πιάτα τα 'κανες κομμάτια
θα σε δείρει η μάνα σου αλανιάρα μου
Εσπασες τα πιάτα τα 'κανες κομμάτια
θα σε δείρει η μάνα σου αλανιάρα μου.

ΑΝ

το εχω σε μια εκτέλεση του Γκολε,και νομιζω οτι λέει ‘‘γιατρος εξητασε το στηθος μου’’.Ειναι σιγουρα Νταλκας?

Μπράβο Θοδωρή! “Εξήτασε” λέει. Εγώ δεν το άκουγα καλά (αν και είναι πεντακάθαρη ηχογράφηση) και είχα παραξενευτεί με τη λάθος σύνταξη.
Ναι, η εν λόγω εκτέλεση είναι του Νταλγκά. Υπάρχει όμως και σε άλλες εκτελέσεις την ίδια σχεδόν εποχή.
ΑΝ

ΕΣΠΑΣΕΣ ΤΑ ΠΙΑΤΑ (ρακι χασισι και σεβντάς μου καψαν την καρδια μου) δισκος χομοκορδ γερμανιας G-4 28009 TM-511 KYRIA PIPINA 1927 ΧΑΣΙΚΛΙΔΙΚΟ :slight_smile:

Αλλα τραγουδια που περιεχουν σπασιματα , ειναι απο το Αρχειο του rebetiko.sealabs , τα εξης !

  1. Σπαστα φως μου για μενα = Σεμσης , τραγουδι Αμπατζη ετος 1936
    στιχουργος Γεωργιος Πετροπουλεας , τραγουδι του ερωτα και της χαρας …

  2. Τσακα τσουκα σπαστα (Μη παραπονιεσαι) = Σκαρβελης , τραγ. Καβουρας , ετος 1937
    Ενδιαφερουσα εδω η προσφωνηση , “Γεια σου Καβουρα , απο τη Δραπετσωνα!” απο τον ιδιο
    τον Σκαρβελη (συνθετη) , οπου εχουμε και ενα σπανιο ηχητικο ντοκουμεντο της φωνης του …

  3. Εγω τα πληρωνω (Σπαστα και τα πληρωνω) = Σκαρβελης , τραγ. Καβουρας , ετος 1936
    Oρχηστρα υπο την διευθυνση του Σπ. Περιστερη …

  4. Σπαστα , ρήμαξτα = Τουντας , τραγ. Νούρος , ετος 1931
    Ζειμπεκικο , ορχηστρα με βιολι (Δ.Σεμσης) , σαντουρι (Τζοβενος) και κιθαρα (Αργυροπουλος) …

  5. Σπαστα , γκρεμιστα κυρα μου & Τωρα που χεις παραδακια = υπο μορφη ποτ - πουρι ... (Β εκτελεσεις των τραγουδιων Τατασοπουλου , Ρούτσου και Χιωτη . Διασκευες του Β.Τσιτσανη ,
    ο οποιος και παιζει . Τραγουδα η πρωτη παρτνερ του Τσιτσανη στη μετα Νινου εποχη ,
    η Μαιρη Λιντα μαζι με τον Τσιτσανη και μια τριτη ανδρικη φωνη (μη αναγνωρισιμη) …