"Από τον ταμπουρά στο μπουζούκι" - Παρουσίαση νέου βιβλίου/CD:

Ευριπίδη, επειδή εγώ νομίζω ότι κατάλαβα την απορία σου, θα σου απαντήσω με κάτι που κι εσύ από πλευράς σου ελπίζω να το καταλάβεις όχι ως μομφή ή τίποτε παρόμοιο, αλλά στην απλή αχρωμάτιστη κυριολεξία του:

Είναι πολλοί αυτοί που ενδιαφέρονται για τη μουσική: στην περίπτωσή μας, για τις σπάνιες αρχαίες ηχογραφήσεις. Πολύ λιγότεροι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται να μπουν στη διαδικασία να βρουν αυτές τις ηχογραφήσεις. Όταν λέμε “συλλέκτης” δεν εννοούμε κάποιον που ουρανοκατέβατα του παραχωρήθηκε το προνόμιο να έχει θησαυρούς στο υπόγειό του, αλλά έναν άνθρωπο που από μεράκι, από προσωπική παρόρμηση, αφιέρωσε άπειρο χρόνο και ενέργεια, ενίοτε και χρήματα, όχι μόνο στο να βρει τον Α ή Β δίσκο αλλά και στο να βρει την κάθε πληροφορία που τον οδήγησε στην επόμενη μέχρι να βρει τελικά το δίσκο (σαν το παιχνίδι του χαμένου θησαυρού).

Έχοντας ψιλοασχοληθεί με ορισμένες συλλογές, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η συλλογή δεν είναι κάτι που χαρίζεται στην ανθρωπότητα. Δεν γίνεται, δεν είναι τεχνικά δυνατόν! Δηλαδή, και να το κάνει κανείς παύει να είναι συλλογή, χάνει όλη την αξία που της προσδίδει η προσπάθεια πίσω από κάθε αντικείμενο της συλλογής και μένει απλώς η αξία του ίδιου του αντικειμένου, π.χ. της κάθε ηχογράφησης. Η οποία όχι πως είναι μικρή ή πως δε θα εκτιμηθεί από το κοινό, κάθε άλλο. Αλλά δεν είναι η μόνη.

Συνεπώς στην ερώτηση “γιατί δεν τα μοιράζεις όλα τζάμπα τώρα”, μπορεί κανείς να απαντήσει: γιατί δεν το κάνεις εσύ; Μα δεν έχω συλλογή, θα πεις. Ξεκίνα από σήμερα να φτιάχνεις! Όρεξη θέλει. Δεν απαιτείται τίποτε που να το είχε εκ προοιμίου ο άλλος και να μην το 'χεις εσύ (Χρήματα; μπα, δεν είναι εκεί το θέμα. Γνώσεις; αποκτώνται. Άκρες; όποιος ψάχνει βρίσκει.)

Φίλε δεν έχει καμία απορία ο Ευριπίδης. Το είπε και πριν νομίζω.
‘‘ηθελα να μου πει οτι ποιο πολυ τον ενδιαφερει το <<οχι αφιλοκερδος>>.’’
Θέλει ο Σταύρος Κ. να του πει ότι κάνει τη δουλειά που κάνει με το βιβλίο για τα χρήματα. (ή μάλλον κυρίως για τα χρήματα).
Προσέτι ο ίδιος λέει ότι :
‘‘δεν ειναι κακο να τον ενδιαφερει το <<οχι αφιλοκερδος>>,ουτε κακο να το πλασαρει σιγα σιγα για να γινει περισοτερο <<οχι αφιλοκερδος>>’’
Που σημαίνει ότι δεν κατακρίνει και το σκεπτικό του κέρδους.
Εν ολίγοις περιμένει να ακούσει στην αρχική ερώτηση του ‘‘γιατί δεν τα βγάζεις όλα μονοκοπανιά’’, την απάντηση ‘‘γιατί θέλω να έχω κέρδος από το ζήτημα’’ (καθόλου λάθος) και να τελειώσει η συζήτηση καθώς οι λοιπές απάντησεις που δόθησαν δεν τον κάλυψαν.

pepe ειπα <<γιατι δεν τα βγαζεις ΟΛΑ τζαμπα η και ΟΧΙ τζαμπα στο ιντερνετ η τελος παντων καπου που να μπορουν να τα ακουσουν ολοι γιατι ειναι η παραδοση μας και ειναι κριμα να τα ακουν εσυ και μερικοι αλλοι μονο. ολα οσα εχεις και ειναι ακυκλοφορητα ενοω.>>ηθελα να εστιασω στο να βγει ολο το υλικο και γρηγορα.μαλλον δεν διαβασες καλα το <<η και οχι τζαμπα>> (σιγουρα τα γραφω και εγω οπως ναναι). κατα τα αλλα με καλυπτει ο ανεστακος (που το πραγματικο του ονομα ειναι τασος) δηλαδη δεν εθεσα ιθικο ζητημα απλως με εκνευριζει η ιδεα οτιυπαρχουν 10 20 100 κοματια και πρεπει εγω να τα ακουσω σε δωσεις και ρωτησα να μαθω γιατι πρεπει να συμβαινει αυτο.δηλαδη υπαρχει η λυση τα βγαζω μνοκοπανια και εχω λιγο η καθολου κερος(δηλαδη τα βγαζω σε κανα ιντερνετ η κατι τετοιο) αλλα με νοιαζει περισοτερο να βγουν προσταεξω και γρηγορα τα κοματια.Η τα βγαζω σε δοσεις και εχω περισσοτερο καιρδος και με νιαζει περισοτερο το κερδος.τελος κρατησα και πισινη οτι μπορει να συντρεχουν και αλλοι λογοι που δεν γινεται αυτο που ζηταω πχ νομος και τετοια.

Ευριπίδη, τζάμπα τα γυρεύεις. Άσε τώρα. Άμα το προϊόν μιας ολόκληρης οδύσσειας που πέρασε ο άλλος εσύ το λάβεις έτοιμο, όσα κι αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις, τζάμπα το παίρνεις. Δεν είναι μόνο τα λεφτά. Υπάρχει και άλλου είδους τίμημα, και δε θα το καταβάλεις ούτε εσύ ούτε εγώ που θα πάω να το αγοράσω.

Και με αυτό τον τρόπο, δηλαδή τζάμπα χωρίς λεφτά ή τζάμπα με λεφτά, έχουμε μάθει όλα όσα ξέρουμε από παλιές ηχογραφήσεις. Άμα δεν ήταν οι συλλέκτες όχι Καραπιπέρη, ούτε Βαμβακάρη δε θα ξέραμε. Σήμερα σπάνια θεωρούμε όσα δεν ανήκουν στα χιλιάδες που έχουν ήδη επανεκδοθεί σε βινύλιο ή σιντί ή στο ΥΤ (+κάποιες εξαιρετικές περιπτώσεις σαν τα εντελώς ακυκλοφόρητα του Σταύρου), λες και ξεχνάμε ότι το καθένα από αυτά τα χιλιάδες, πριν την επανέκδοσή του, σπάνιο και άγνωστο ήταν κι αυτό. Και οι επανεκδόσεις αυτές από συλλέκτες έχουν γίνει. Αμφιβάλλω αν έχει εκτιμηθεί δεόντως το πόσα οφείλουμε στο σύνολο αυτών των συλλεκτών - μια οφειλή που δεν αλλάζει είτε τα χάρισαν είτε τα πούλησαν. Ενώ αντίθετα ένας συλλέκτης που δεν εκδίδει κάτι, δε μας το στερεί: άγνωστο ήταν, άγνωστο παραμένει. Εκτός βέβαια από την περίπτωση κανενός παράφρονα που συλλέγει όλες τις κόπιες της ίδιας ηχογράφησης και τις κρατάει στο υπόγειό του!

Αν σε ενοχλεί τόσο το ότι κάποιες ηχογραφήσεις τις έχει κάποιος που δεν τις έχει ακόμα εκδώσει όλες, τότε ξαναλέω: κάν’ το εσύ!

Στην περίπτωση που κάποιοι προηγούνται από σένα μισό αιώνα (δε λέω για τον Κουρούση αναγκαία) και έχουν βρει και ‘‘κλειδώσει’’ στα μπαούλα τους συλλογές που εγώ ή εσύ ή και ο ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ θα ψάξουμε μα δε θα βρούμε επειδή είναι οι τελευταίες τότε τι γίνεται? Ούτε εκεί δεν μπορώ να πω κάτι, αφού ο άλλος ίδρωσε κουράστηκε κ.λ.π.? Δε θα έχω δίκιο αν πω ότι είναι άδικο κάποιος να έχει πράματα που πολιτισμικά ανήκουν σε όλους και δεν μπορούμε να τα ακούσουμε επειδή αυτός έκανε ολόκληρη οδύσσεια? Για να τελειώνω από πλευράς μου, καλά κάνει ο συλλέκτης και ο κάθε συλλέκτης να μαζεύει και να λειτουργεί όπως θέλει με το υλικό του (στην περίπτωση μας ευτυχώς θα έρθει το υλικό στα χέρια μας-με όποιον τρόπο-και εέμενα μου αρέσει που θα έρθει και με βιβλίο που το θέμα του με ενδιαφέρει) αλλά αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμα μου/σου/του ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ να κρίνουμε τις ενέργειες ούτε και απαιτεί να κάνω συλλογή μου για να εκφέρω άποψη…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 03:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 03:06 —

Επίσης δε νομίζω κανείς να αντέκρουσε το ‘‘Άμα δεν ήταν οι συλλέκτες όχι Καραπιπέρη, ούτε Βαμβακάρη δε θα ξέραμε.’’
Όντως! Και ο Πετρόπουλος συλλέκτης ήταν π.χ με κάποιες χιλιάδες δίσκων που τους έδωσε-πούλησε ή ότι στον σατανά έκανε, μπαμ και έξω και τα πήραμε και σε τεράστιο υλικό τόσο σε δίσκους όσο σε λατέρνες, μπουζούκια ακόμα και στιβάλια…Και όχι μόνο αυτός…Και δεν έβαζε σαν άλλους τα κομμάτια στο ράδιο με διακοπές για να μην μπορούν να αντιγραφούν όπως άλλοι…

Ανεστάκο, μαζί σου. Αλλά οι περιπτώσεις που αναφέρεις στο πρώτο μισό του μηύματός σου λογικά πρέπει να είναι μια ελάχιστη μειοψηφία (εκτός αν υποθέσουμε πως όσα έχουν ήδη κυκλοφορήσει είναι λιγότερα από τα ακυκλοφόρητα αλλά εντοπισμένα από συλλέκτες).

Όσο για τον Πετρόπουλο, χάρη μας έκανε. Μην το κάνουμε να φαίνεται λες και ήταν υποχρεωμένος!

Ετσι κι αλλιως μεχρι πριν λιγες ωρες που διαβασα αυτο το ποστ, αγνοουσα πληρως και την υπαρξη αυτου του υλικου. Οποτε, τι ειχα τι εχασα.
Το οτι αρκετες απο τις ηχογραφησεις που εχουμε σημερα δεν ειναι αρκετα ευκρινεις οφειλεται στο γεγονος οτι με τον αναλογικο εξοπλισμο της εποχης που ‘επανανακαλυφθηκε’ το ρεμπετικο ηταν πολυ δυσκολο να γινει επεξεργασια δισκων βινυλιου (ΑΝ ηταν δυνατον). Σημερα, με την ψηφιακη τεχνολογια, απαιτει βεβαια γνωσεις, κοπο και εξοπλισμο αλλα οπωσδηποτε ειναι πιο ευκολο και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο.
Και επειδη ειπες “να το ακουσω να γουσταρω”, εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα, θελω να το ακουσω οσο καλυτερα μπορω ακριβως για να γουσταρω. Γιατι εχουμε κ αρκετες ηχογραφησεις που μαντευουμε τι λεει ο τραγουδιστης ή τι παιζει το οργανο σε καποια σημεια. Ακομη, ο συλλεκτης εχει συνηθως στη διαθεση του και εξτρα λεπτομερειες (ποιοι παιζουν, που εγινε η ηχογραφηση κλπ), μικρες ιστοριες κ ανεκδοτα, που πραγματικα σε μεταφερουν στο κλιμα της εποχης (πχ με την εμφανιση του Παγιουμτζη που μιμειται το Μπατη επειδη ηταν πολυ φτιαγμενος για να τραγουδισει). Εχουν κι αυτες την αξια του, και η αποδελτιωση τους ωστε να διαμοιραστουν ειναι κ αυτη μια χρονοβορα υποθεση.

Η θεση που εχω για τις συλλογες ειναι αυτη που εχουμε νομιζω και οι περισσοτεροι εδω μεσα, οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να αποκρυπτει κατι που ειναι μερος της παραδοσης μας πλεον, και που σε τελικη αναλυση, οταν κυκλοφορησε, ηταν για ολον τον κοσμο. Εξαλλου δεν εχει νοημα να πω εγω πχ οτι εχω σε δισκο γραμμοφωνου τις πρωτοτυπες εκτελεσεις του Μανετα, οταν δε γνωριζει κανεις ποιος ειναι ο Μανετας επειδη κρυβω το δισκο στο ντουλαπι μου. Ουτε εχει νοημα να ακουω εγω αποκλειστικα το Ψ τραγουδι του Χ δημιουργου και να λεω “πωπω τι ωραιο που ειναι”, οταν δεν το εχει ακουσει κανενας αλλος για να εκτιμησει κ αυτος οτι ειναι οντως τρομερο ευρημα και αρα αυτο το αποκτημα της συλλογης μου εχει αξια.
Ομως δεν μπορω να παραγνωριζω τον κοπο, τα χρηματα και το χρονο που κατεθεσαν καποιοι αλλοι για να φτιαξουν αυτες τις συλλογες. Τους ζητω να τις διαθεσουν, και ειναι λογικο στην κοινωνια που ζουμε να απαιτησουν και ενα υλικο αντιτιμο -περα απο την καταξιωση του τιτλου “ρεμπετολογος”- προκειμενου να το κανουν. Εχω συμβιβαστει με αυτο. Θελω ομως οταν το κανουν, και εμπορευονται αυτα τα τραγουδια, να μη φειδονται κοπου και να τα (ξανα)δινουν στο κοινο σε οσο καλυτερη ποιοτητα μπορουν και με ολες τις εξτρα πληροφοριες που εχουν. Αλλιως μαζι σου, ας τα βγαλουν ολα μαζι τζαμπα στο ιντερνετ χωρις επεξεργασια. Σιγουρα ομως, και οι 2 προτιμουμε να ακουσουμε τα τραγουδια σε καλη ποιοτητα και να τα απολαυσουμε, να αξιζει η αναμονη αν θες… γιατι αν πας με λαχταρα να ακουσεις το κρυμμενο αριστουργημα κι αντι αυτου ακους κυριως ενα βομβο (shhhhh), οσο να πεις, χανει κατι απ τη μαγεια. Στην τελικη, τοσα χρονια εμειναν κρυμμενα και δεν τα ειχαμε ακουσει, λιγη υπομονη μπορω να κανω.

παιδιά, αν βρείτε τους συλλέκτες που κρύβουν τις συλλογές στα μπαούλα για να μην χάσουν την αξία τους, ή που τις μοσχοπουλάνε δυο και τρείς φορές κουτσουρεμένες, πάμε όλοι μαζί να τους τα χώσουμε. εδώ βρήκατε κάποιους που μόνη έγνοια τους είναι τα βγάλουν και μάλιστα όσο γίνεται ολοκληρωμένα (με πρωτότυπο υλικό και τεκμηρίωση) και σύντομα μάλιστα. κι όμως τους κατηγορείτε για πλουτισμό και θάψιμο, αντί να βοηθήσετε λίγο την κατάσταση. όμως με αυτά τα 15 ευρώ δεν θα πληρωθεί καμιά ώρα εργασίας και έρευνας (και είναι πάρα πολλές), μόνο οι εταιρίες στην αμερική και τα τυπογραφεία (και είναι αρκετά τα λεφτά) για να μπορέσει να συνεχιστεί το έργο.

αυτή η ευκολία του τζάμπα και η προχειρότητα του γιουτιούμπ θα μας φάει. μα πώς μάθαμε να τα έχουμε όλα στο πιάτο χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας, και μάλιστα να τα απαιτούμε κιόλας; μα τίποτα δεν φτιάχτηκε εύκολα/τζάμπα/αμέσως. αν δεν βρέξεις κώλο δεν τρώς ψάρι. όποιος ξέρει τί σημαίνει να κάνεις σωστά μια δουλειά καταλαβαίνει και εκτιμά, οι υπόλοιποι ας φροντίσουνε να το μάθουνε. στην τελική ο σταύρος έγραψε άρθρα στην κλίκα και στο λαϊκό τραγούδι, και έχει δείξει τα ντουζένια χωρίς κανένα αντάλλαγμα.

υγ: στην παρουσίαση θα παίξουμε με όργανα εποχής. ελάτε να τα χαρούμε!

Φίλε άμα ξεκινήσω τώρα να κάνω συλλογή, εν έτει 2013, δε θα κάτσω να ασχοληθώ με τα ήδη γνωστά, θα ασχοληθώ με τα σπάνια, να τα βρω να γουστάρω και να τα ανεβάσω στο γιουτιούμπ. Αυτά τα σπάνια τα έχουν κάποιοι!
Όσον αφορά τον Πετρόπουλο, συμφωνώ και δεν εννόησα ουδέποτε ότι ήταν υποχρεωμένος. Θα μπορούσε κάλλιστα μέχρι το 200κάτι που πέθανε να κυκλοφορεί σπίτι του στο Παρίσι με τα στιβάλια του Μπάτη, το μαχαίρι του Μάθεση, της Ζαρτιέρες της Εσκενάζυ και τη λατέρνα του αράπη και να τραγουδά προπολρμικούς δίσκους! Απλά θα ήταν κατεστραμμένος!! :slight_smile:
Και μιας και μπήκε στη συζήτηση ως συλλέκτης έχω να θυμίσω και μια φράση του (όχι ακριβώς):
‘‘Κατάφερα να ξεφύγω από την αρρώστια του συλλέκτη εγκαίρως’’

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:40 —
Απάντηση στο φίλο Λίγκα Ρόζα

1.‘‘παιδιά, αν βρείτε τους συλλέκτες που κρύβουν τις συλλογές στα μπαούλα για να μην χάσουν την αξία τους, ή που τις μοσχοπουλάνε δυο και τρείς φορές κουτσουρεμένες, πάμε όλοι μαζί να τους τα χώσουμε.’’
Αμφιβάλλεις ότι υπάρχουν και είναι και αρκετοί liga rosa?

2.‘‘εδώ βρήκατε κάποιους που μόνη έγνοια τους είναι τα βγάλουν και μάλιστα όσο γίνεται ολοκληρωμένα (με πρωτότυπο υλικό και τεκμηρίωση) και σύντομα μάλιστα. κι όμως τους κατηγορείτε για πλουτισμό και θάψιμο, αντί να βοηθήσετε λίγο την κατάσταση.’’
Ρε φίλε με αναγκάζεις να σου μιλήσω σε παρόμοιο ύφος τώρα, μιας και με/μας βάζεις στο καζάνι του συκοφάντη. Θες σοβαρά να με πείσεις ότι η ΜΟΝΗ έγνοια των συντελεστών είναι αυτή η παραπάνω και όχι ΚΑΙ το κέρδος?? ΆΚουσες εμένα πουθενά να γράφω ότι το κέρδος πάνω σε αυτή τη δουλειά είναι κάτι που κατακρίνω? Απλά είναι τραγικό να μου λες ότι θα κάτσει κάποιος να κάνει όλα αυτά και δε θα στοχεύσει στο να βγάλει και λεφτά. Γιατί άν δεν το στόχευε θα έκανε αυτό που είπε ο ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ. Ανέβασμα όλα τα κομμάτια μονοκοπανιά στο youtube/sealabs ή όπου να’ναι και αν θες κάνει και ότι έκανε ο Μυστακιδής, ανεβάζεις το πόνημα σε PDF. Ορίστε ένας τρόπος που θα φανέρωνε το σκεπτικό που είπες.

3.‘‘αυτή η ευκολία του τζάμπα και η προχειρότητα του γιουτιούμπ θα μας φάει.’’
Δεν ξέρω αν σε έφαγε εσένα, εμένα μα το Δία με έχει καραγλυτώσει και γουστάρω γιατί με ένα κλικ ακούω τις λατρείες μου.

4.‘‘και μάλιστα να τα απαιτούμε κιόλας;’’
Ουδέποτε ΚΑΝΕΙΣ απαίτησε κάτι σε τούτη τη συζήτηση. Λίγκα ειλικρινά, υπάρχει ολόκληρο ποστ που το λέει αυτό. Γιατί δεν τα διαβάζεις σωστά ρε φίλε πριν γράψεις?

5.‘‘στην τελική ο σταύρος έγραψε άρθρα στην κλίκα και στο λαϊκό τραγούδι, και έχει δείξει τα ντουζένια χωρίς κανένα αντάλλαγμα.’’

Μπράβο του και εγώ προσωπικά και σίγουρα και ο ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ χαιρόμαστε για το άρθρο αυτό που μάθαμε πολλά. Αλλά δε βλέπω τη σχέση του με το συγκεκριμένο. ΓΙατί το αναφέρεις? Για να εξυψώσεις το ήθος του Στάυρου?? Μα ΚΑΝΕΙΣ δεν έκρινε το ήθος του ρε φίλε!

6.‘‘υγ: στην παρουσίαση θα παίξουμε με όργανα εποχής. ελάτε να τα χαρούμε!’’
Θα ήθελα πολύ να ακούσω και να παίξω και με όργανο εποχής, ανεβάστε κάνα βίντεο στο γιουτιούμπ να τα χαρούμε και μεις οι από μακρυά!

pepe αφου σε ειπα δεν τα γιρευω τζαμπα.μπερδευεστε επειδη δεν διαβασατε καλα τα προηγουμενα που εγραψα ειπαμε δεν κατηγορω κανεναν απλα ηθελα να μου απαντησει σε μια ερωτηση αλλα δεν διαβαζεται καλα τα προηγουμενα και με αναγκαζεται να τα ξαναλεω.επεισης πως να τις εκδοσω ρε φιλε αφου δεν ειμαι σιλεκτης και δεν θελω να γινω.αντουαν αν τον νοιαζει πιο πολυ να βγουν τα κομματια ολα και γρηγορα απτο να βγαλει κερδος, θα τα εβγαζε πρωτα σε οτι να ναι μορφη στο ιντερνετ η και καπου αλλου και μετα θα τα επεξεργαζοταν και θα τα εβγαζε με τον καλυτερο τροπο θα σε χαλουσε αυτο?.λιγκα αν η μονη ενοια τουσ ηταν να τα βγαλουν θα τα βγαζανε οπως λεω και στον αντουαν.επισης δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να λετε οτι απαιτησα κατι ενω δεν απαιτησα διαβαστε τα προηγουμενα ποστ και μην με αναγκαζεται να λεω για δευτερη φορα οτι δεν απαιτησα κατι. αν θελετε να απαντησετε καποιος σε αυτο που ρωτησα στον αντουαν αν θα τον χαλουσε, γιατι αυτο ειναι το ζουμι.και παρακαλω ας μου πει καποιος πως μπορω να βαλω σε μπλε πλαισιο αυτα που γραφει καποιος, στο δικο μου το κειμενο.

Συμφωνώντας απολυτα με τα λεγομενα του Liga Rosa, προτείνω να σταματήσουμε εδώ τη μιζέρια και τη γκρίνια.
16 ευρω για μια τέτοια δουλειά είναι πολλά?
Απο αυτή τη στήλη έχουν παρουσιαστεί πολλά βιβλία, cds κλπ. για το ρεμπέτικο. Κάντε μια σύγκριση σε αντικείμενο και αξία και μετά μιλήστε για ανέβασμα σε youtube και λοιπά αφιλοκερδή.

Και στην τελική, ας επικεντρωθούμε επιτέλους στη δουλειά αυτή καθεαυτή!
Κρίμα που είμαι πάρα πολύ μακριά για να παραστώ στην παρουσίαση. Περιμένω εντυπώσεις από όσους θα παρευρεθούν.

δεν ειπα οτι ειναι πολα τα 16 δεν ειπα να τα βγαλει αφιλοκερδος διαβασε ολα τα προηγουμενα να καταλαβεις τι ειπα. γιαννη με ρωτησες κατι στο προηγουμενο σου ποστ, σου απαντησα γιατι στο επομενο λες γενικοτητες αντι να σχολιασεις την απαντηση?

δεν έχω να πω κάτι παραπάνω γιατί επαναλαμβανόμαστε, πάρτε το βιβλίο (και δανεικό ή σε φωτοτυπίες ή από το youtube άμα θέλετε), διαβάστε και ακούστε, και άμα το εκτιμήσετε πείτε το και σε πέντε φίλους. μετά συνεχίζουμε αλλού την κουβέντα, γιατί εδώ το θέμα είναι η συγκεκριμένη έρευνα που παρουσιάζεται. δεν ξέρω αν θα ήταν πρέπον να γίνει μια μεταφορά ορισμένων μηνυμάτων σε ένα σχετικό παλιότερο θρέντ (μια που υπάρχει ήδη), να μείνουν εδώ τα περί του βιβλίου.

λοιπόν, ο σταύρος κουρούσης θα κάνει μια παρουσίαση του έργου στην εκπομπή του άρη νικολαΐδη “λαϊκά μονοπάτια”, απόψε στις 22.00 στο ραδιόφωνο του 902.

λιγκα σεβομαι το οτι θες να σταματησεις αλλα σου απαντησε και ο ανεστακος και εγω συγκεκριμενα σε αυτα που διαφωνουσες αν δεν εχεις να αντιτηνεις τιποτα να φανταστω οτι εχουμε δικιο? και οχι μονο ο λιγκα αλλα και οσοι ειπαν κατι το οποιο απαντηθηκε και δεν συνεχισαν.η συνεχισαν με γενικοτητες και οχι συγκεκριμενα.

μα τί δεν καταλαβαίνεις;;; αυτό το θέμα είναι για το συγκεκριμένο βιβλίο-cd, και έχεις γράψει δέκα σεντόνια με τα ίδια πράγματα, βγάζοντας τα συμπεράσματα που θέλεις. καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω αυτή τη στιγμή, οπότε απλά σου λέω να δεις γιατί μιλάμε και να συνεχίσουμε μετά την κουβέντα σε ένα από τα ήδη υπάρχοντα σχετικά θέματα εδώ ή εδώ.

Το βιβλίο μπορούμε να το βρούμε στα κεντρικά βιβλιοπωλεία;

Καταρχην δε με νοιαζει τι τον νοιαζει αυτον (τον καθε συλλεκτη και οχι τον κ.Σταυρο συγκεκριμενα, για να μην παρεξηγηθω). Ποσως με ενδιαφερει αν το κυριο μελημα του ειναι να μεταδοσει τη γνωση, να βγαλει χρηματα ή απλα να κοιταει τη συλλογη του και να χαιρεται. Εξαλλου το παθος της συλλογης ειναι κατι το δυσερμηνευτο. Εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι κατα ποσον υπαρχει προσβαση ολου του κοσμου σε υλικο μεχρι προτινος αγνωστο και θεωρουμενο ως χαμενο… αυτο θα επρεπε να ενδιαφερι και το συλλεκτη κατα τη γνωμη μου, διοτι αποκτα μεγαλυτερη αξια να εχεις ενα βινυλιο που ολοι θεωρουν σπανιο, παρα να εχεις κατι που θεωρειται χαμενο και ο κοσμος αγνοει και την υπαρξη του.

Στην ουσια τωρα:
Η επεξεργασια ειναι κατι που απαιτει κοπο, γνωσεις, χρονο, εξοπλισμο. Συνεπως για να γινει σωστα και επαγγελματικα χρειαζεται αμοιβη. Κανεις δε θα κατσει να ασχοληθει με αυτη την εργασια σοβαρα αφιλοκερδως για χομπυ για ολο το υλικο. Θα το κανει για καποια κομματια που πιθανον να του αρεσουν, και παλι χωρις να στοχευει στο καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Αποδειξη ειναι το υπαρχον υλικο στο ιντερνετ, ειναι διαθεσιμο εδω και χρονια αλλα δεν εχουν γινει remasterd ολα τα τραγουδια.

Δεν ξερω πως το βλεπει ο καθε συλλεκτης, μπορω να σου πω ομως τι θα εκανα εγω αν ημουν στη θεση του. Οταν επαιρνα αποφαση να διαθεσω μερος της συλλογης μου στο κοινο, θα ηθελα να ειναι οσο το δυνατον αρτιοτερο. Δεν ειναι το κερδος (διοτι, για να ημαστε σοβαροι: αν καποιον συλλεκτη με τετοιο αρχειο τον ενδιεφερε κυριως το κερδος, θα αντεγραφε το υλικο ψηφιακα -να το ακουει οποτε θελει- και κατοπιν θα πουλαγε τα βινυλια σε αλλους συλλεκτες… εκει ειναι τα χοντρα λεφτα, οχι στο να εκδωσει κανεις ενα βιβλιο ή cd _μαλλον μπαινει μεσα με τα τελευταια), ειναι τα απαραιτητα εξοδα για να γινει η δουλεια οπως πρεπει, οσο το δυνατον καλυτερα χωρις να μπει ο ανθρωπος και μεσα (εμ τα μαζεψε -κοπος, χρημα, ψαξιμο- εμ τα διαθετει στο κοινο σε καλη ποιοτητα, να πληρωσει κι απο πανω?).
Θα το εκανα λοιπον ετσι φιλε ΕΕΥΡΙΠΗΔΗ, πολυ απλα γιατι ΑΓΑΠΑΩ το υλικο αυτο! Αγαπαω τη συλλογη μου, ειμαι περηφανος γι αυτη και θελω να τη δειξω στον κοσμο οσο καλυτερα γινεται. Σεβομενος το μοχθο μου για να τη φτιαξω, την αξια του ιδιου του υλικου αλλα και την αισθητικη του κοινου που θελω να την παρουσιασω.
Επι πλεον, ποσες φορες δεν εχει κατηγορηθει κοσμος και κοσμακης (απο τον Πετροπουλο ως τον Κουναδη) για λαθη, παραλειψεις, αποπροσανατολισμο κλπ… ε δε θα ηθελα εκθετωντας το υλικο μου, να τα ακουσω και απο πανω.

Να πω και γω κάνα δυο πράγματα,μια και σήμερα είδα ότι γίνεται τέτοια κουβέντα στο φόρουμ.Κατ αρχήν να πω ότι κάποιος ερευνητής,βγάζοντας προς τα “έξω” την έρευνά του,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ.Και αυτό,γιατί πολύ δύσκολα από κάποιο βιβλίο,να μπορεί να υπάρχει οικονομικό όφελος.Θα γίνει ένα συμφωνητικό με την εκδότρια εταιρεία,θα του δώσουν κάποια βιβλία στην αρχή,-τα οποία συνήθως δίνονται σε στενούς φίλους δωρεάν-,και μετά από την πρώτη κυκλοφορία,ΑΝ γίνουν πωλήσεις,και ΑΝ αυτές είναι αρκετές,θα πάρει μερικά βιβλία ακόμη.Για να πάρει χρήματα “ζεστά” στο χέρι που λέμε, το βιβλίο θα πρέπει να γίνει όπως λέμε και στα Ελληνικά μπεστ σέλλερ. Φυσικά εδώ δεν έχουμε τέτοια περίπτωση,μακάρι οι ρεμπετόφιλοι της Ελλάδας να είναι τόσοι,ώστε το βιβλίο να τύχει τέτοιας ευρείας αποδοχής.Προφανώς λοιπόν η περίπτωση του Σταύρου δεν είναι η περίπτωση “της κονόμας”,- γιατί αλλιώς θα ήταν αφελής , ενώ δεν είναι -,αλλά της σωστής παρουσίασης της εργασίας του όσο δυνατόν πληρέστερα,και όσο το δυνατόν μακροχρόνια.Θεωρώ ότι δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα τα πράγματα στο ίδιο τσουβάλι,με επιχείρημα μάλιστα το “να γουστάρουμε” και μόνο.Σίγουρα θα βγουν στο γιουτιούμπ,γρήγορα τα τραγούδια του σι ντι. Δεν θα έχεις όμως όλα εκείνα τα στοιχεία της έρευνας και αναζήτησης,και συμπερασμάτων, που έχει κάνει αυτός ο δημιουργός όλον αυτό τον καιρό.Και αυτό θα είναι ανάλατο φαΐ.Απλά χρειάζεται λίγη υπομονή μέχρι να έλθει το βιβλίο στα βιβλιοπωλεία,να αγορασθεί (θεωρώ ότι είναι μικρή η τιμή για τέτοιο έργο,αλλά στις μέρες μας δεν είναι δυνατόν να πουληθεί παραπάνω), και φυσικά αν δεν το αγοράσετε, είπαμε όλο και κάποιος θα το ανεβάσει.Αλλά και το να αφήνουμε “οσμές” στον αέρα περί κέρδους,κ.λ.π. επειδή δεν έχουμε υπομονή,νομίζω ότι γινόμαστε άδικοι.Τέλος θέλω να πω ότι η δεύτερη ενασχόληση της συζύγου μου είναι η εικαστική ένδυση βιβλίων , εδώ και πάρα πολλά χρόνια.Μέχρι τώρα δεν ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΕΥΡΩ ούτε και ΔΡΑΧΜΗ από αυτήν την δραστηριότητά της.Απλά είναι κάτι που της αρέσει ,ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.

υ.γ. Όσο έγραφα απαντούσε και ο ΑΝΤΟΥΑΝ.

Γεια χαρά!

Λοιπόν: Κάτω από κάθε μήνυμα γράφει κάπου “απάντηση με παράθεση”. Άμα το πατήσεις ανοίγει ένα πλαίσιο όπου γράφεις το μήνυμά σου, αλλά έχει ήδη πάνω πάνω το μήνυμα του αλλουνού, με ένα [QUOTE] = κάτι κωδικά στην αρχή και στο τέλος. Το κομμάτι ανάμεσα στα δύο [QUOTE] θα εμφανιστεί σε μπλε πλαίσιο. Από κάτω (ή από πάνω) γράφεις τα δικά σου.
Άμα θες να απομονώσεις μόνο μία φράση και όχι όλο το μήνυμα, επιλέγεις τα υπόλοιπα και τα κάνεις ντιλίτ. Μπορείς επίσης να υπογραμμίσεις όσες λέξεις θες από το μήνυμα του αλλουνού.
Για να παραθέσεις πολλά διαφορετικά μηνύματα, κάνεις πρώτα την παραπάνω δουλειά με ένα μήνυμα, ύστερα το αντιγράφεις όλο (κόπι), πατάς κάτω από το κουτί του μηνύματος “ακύρωση”, ξεκινάς “απάντηση με παράθεση” σε άλλο μήνυμα, και εκεί κάνεις πέιστ αυτό που είχες κρατήσει.

Στα υπόψην· πώς μπορώ να προμηθευτώ το βιβλίο;

Προσωπικά, θα κρίνω όταν μελετήσω το πόνημα.

Aν μου επιτρέπεις όμως, μιά παρατήρηση: ο «δημιουργός» είναι και σημαίνει άλλο πράγμα.