Απορίες για χορδές

Εδώ και κανένα μηνα, αγόρασα ένα τρίχορδο και έχω ξεκινήσει το “τριχορδίζειν”. Ηθελα να ρωτήσω, καθε πότε αλλάζουμε χορδές-και αν είναι αυτό απαραίτητο εφόσον δεν σπάσουν;

Χορδες,φιλε μου και συνονοματε,αλλαζουμε οταν ο ηχος τους αρχιζει και γινεται πολυ στεγνος και χανει η νοτα την γλυκα της και την διαρκεια της.Εξαρταται παντοτε και απο το οργανο βεβαια.Οπως επισης και απο το αν ιδρωνουν τα χερια σου οταν παιζεις.Το σιγουρο ειναι παντως οτι καποια στιγμη θελουν αλλαγη!

Δημήτρη, σ’ ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις

Απαντάω εδώ, γιατί η γνώση είναι αθροιστική και κάποιος θα ξαναρωτήσει.
1.αλλάζουμε και τις δυο (ζευγάρι), έστω και αν σπάσει μόνον μία.
2. Αλλάζουμε, όταν το όργανο “δεν κάθεται” (δεν χορδίζεται εύκολα).
3. Όταν βλέπουμε σημάδια οξύδωσης.
4. Όταν έχουμε λεφτά.
5.οταν δεν θα παίζουν οι άλλοι :rofl:

2 «Μου αρέσει»

Οι χορδές είναι η πιο εύκολη, άμεση και ανώδυνη αναβάθμιση του οργάνου μας, οπότε δε την παραμελούμε.
Οι δικές μου συνήθειες πάνε ως εξής.

α. για όργανα δουλειάς
Τα τελευταία χρόνια με 2-3 δουλειές την εβδομάδα, αλλαγή χορδές εβδομαδιαίως. Χωρίς άλλο παίξιμο ανάμεσα στις δουλειές.
Εποχές με 5-6-7 παιξίματα την εβδομάδα, αλλαγή κάθε 3 μέρες.

β. για όργανα practice, σπίτι, παρέα κλπ
Σε αυτή την περίπτωση your mileage may vary. Ότι έγραψε ο κ. Σπύρος από πάνω :wink:

2 «Μου αρέσει»

Το έχω διαβάσει για αρκετούς διάσημους κιθαριστες, η απορία μου ήταν αν οι χορδες θέλουν ένα “τυπικο στρωσιμο” και σε σχέση με τα κλειδιά ώστε να “κλειδωσουν” αλλα όσο αφορά και στην μέγιστη ηχητική τους απόδοση.
Δεν θέλουν κάποιες ώρες παιξίματος πριν αποδώσουν αυτό που μπορούν?

1 «Μου αρέσει»

Το χρόνο για να στρώσουν, μπορείς να τον μειώσεις αρκετά με το εξής παλιό κολπάκι.
Όταν τις περνάς και τις κουρδίζεις, θα σπρώχνεις μετά με τον αντίχειρά σου την χορδή προς τα έξω (πανω στο υψος της τρυπας) για να την τεντώσεις.
Θα την κρατάς εκει για λίγο τεντωμένη με τον αντίχειρα, θα την αφήνεις μετά και θα την ξανακουρδίζεις.
Επαναλαμβάνεις λίγες φορες.
Η χορδή θα είναι σχεδόν “έτοιμη” μετά. :wink:
Δεδομένου φυσικά ότι οι πάνω και κάτω καβαλάρηδες του οργάνου είναι σε σωστή κατάσταση.

Γενικά τώρα, οι χορδές αποδίδουν στο 100% για 3-4 περίπου μερες (από κάμποσες ώρες τη μέρα). Ας πούμε 15-20 ώρες παιξίματος χοντρικά.
Από εκεί και πέρα, αρχίζουν να πέφτουν σε απόδοση. Στην αρχή ανεπαίσθητα. Όσο περνάει ο καιρός, όλο και πιο αισθητά. Και σε κάποιο σημείο πλέον, φαλτσάρουν ξεκάθαρα.

2 «Μου αρέσει»

Με τόση κατανάλωση χορδών αν θελεις θα μπορούσες να μας πεις και στο αντίστοιχο νημα χορδών σε ποια μάρκα έχεις καταλήξει και γενικα τις εμπειρίες σου.

Πάντως ο Θοδωρής Στούγιος σε ανάρτηση στο facebook που έτυχε να δω γράφει το εξής:
“Το καλύτερο ξεμπούκωμα γίνεται 20’ λεπτά αφού αλλάξει κανείς χορδές. Εγγυημένα!”
Να υποθέσω ότι εννοεί ότι τότε αποδίδουν καλύτερα οι χορδές?
Πηγή: Redirecting...

1 «Μου αρέσει»