Αντίο στον βιολιστή Έκτορα Κοσμά

Τώρα γίνεται αφιέρωμα στον Έκτορα στα Καρδιοφτερουγίσματα στον Άλιμο.
Η βραδιά διοργανώνεται απο τον Γιάννη Λεμπέση και θα παίξουν σχεδόν όλοι οι μουσικοί που συνεργάστηκαν όλα αυτά τα χρόνια με τον Έκτορα!
Το γράφω τελευταία στιγμή γιατί κι εγω μόλις το έμαθα!

Οντως Πανδουρα εγινε το αφιερωμα στον Εκτορα…κι ολοι σχεδον βρεθηκαν εκει. Ολοι τιμησαν τη μνημη του, επαιξαν, τραγουδησαν, μελαγχολησαν και εκλαψαν…
Ο Εκτορας καταφερε να μας ενωσει ολους προχτες το βραδυ, χωρις εγωισμους και προσωπικες προβολες…για πρωτη φορα βρεθηκαν μαζι τοσοι πολλοι του Ρεμπετικου Συναφιου και επαιξαν και τιμησαν ενα απο τα εξαιρετα μελη του, τον Εκτορα.
Καπου ψηλα ειναι τωρα ο Κοσμας και μας κοιτα και χαιρεται που μονιασαμε ολοι και ευχεται να ξαναγινουν τετοιες βραδιες υπο ευχαριστες συνθηκες και για να γιορταζουμε ολοι μαζι τη μουσικη και τα τραγουδια που ολοι αγαπαμε…
Α, ρε Εκτορα, και στο θανατο ακομα, μας δειχνεις το δρομο προς την αγαπη, τη συγχωρεση, τη συμφιλιωση…στο πραματικο νοημα της μουσικης…
Δεν θα σε ξεχασουμε ποτε…

Απόψε στον Αρμενιστή, όπως κάθε Τρίτη, ο Γ. Νιάρχος και ο Χ. Μπινιάρης θα παίξουν τα αγαπημένα τραγούδια του Έκτορα σαν να είναι και ο ίδιος παρών, ενισχύοντας την οικογένειά του…

Ελπιζω το κλιμακιο του Ωδειου Αθηνων να παρισταται τριτη…Τριτη συνεχομενα, διοτι εκτος απ τις ωραιες μουσικες συμπραξεις εκει αυτες τις μερες, επικρατει ΚΑΙ κλιμα εκκλησιας (συνηθως), ελλειψει παρουσιας ασχετου κοσμου.

Πραγματι Tountas Priest, αποψε ειναι και η τελευταια βραδια μαλλον της σαιζον για τον Αρμενιστη και ο ιδιοκτητης και οι φιλοι ολοι θα προσφερουν ολα τα εσοδα της βραδιας για την οικογενεια του Εκτορα…ας δωσουμε το παρων εκει αποψε να αφουκραστουμε , να τραγουδησουμε, να βοηθησουμε και προπαντος να θυμηθουμε τον Εκτορα…

Φιλοι, ο πατερας του Εκτορα επεστρεψε στην Αυστραλια οπου θα ετοιμασει ενα αφιερωμα στη μνημη του Εκτορα στο δημαρχειο του Brunswick με συμμετοχη πολλων φιλων και μουσικων, την 1η Μαιου…Νεοτερα εις το επανιδειν…

Επαναφέρω στο προσκήνιο το θέμα διότι το τραγούδι είναι έτοιμο. Θα το ακούσετε σε 1-2 μέρες.

Όποιος θέλει να το ακούσει θα το βρει εδώ:

και εδώ:

3 «Μου αρέσει»

μα καλά, πώς και είχε περάσει απαρατήρητο τότε στο φόρουμ; μπράβο ρε δημήτρη, πολύ ωραία δουλειά! συγκινήθηκα τώρα που το άκουσα και ξαναδιάβασα τους στίχους…

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνω με το Νικο…Μπραβο Δημητρη για το ασμα και φορο τιμης στον Εκτορα…καπου ειναι και το ακουει…

2 «Μου αρέσει»