Ανοίγματα στο καπάκι

Έχω δει μπουζούκι με ανοίγματα στο καπάκι? Τι εξυπηρετούν?

Δημήτρη ανοίγματα εννοείς επιπλέον μικρές τρύπες περα τις βασικης ?

Ναι ακριβώς φίλε… Πως επηρεάζει τον ήχο?

(φαντάζομαι ότι αντί για (λατινικού πληκτρολογίου) ερωτηματικό ήθελες να βάλεις τελεία)

Μπουζούκια, όχι ούτια, έτσι; Ρωτάω γιατί εγώ δεν έχω δεί περισσότερα από ένα ανοίγματα σε καπάκι ελληνικού κλασικού μπουζουκιού, τρίχορδου ή τετράχορδου, εκτός φυσικά απ’ την κεντρική τρύπα.

Μπουζούκι 4χορδο φίλε μου, πως επηρεάζει? Τον χο

Οργανοποιός δεν είμαι αλλά έτσι, εγκυκλοπαιδικά, φωτογραφία είναι εύκολο ν’ ανέβει;

Δεν είναι δικο μου, απλά πρώτη φορά είδα και μου μπήκε η περιέργεια

και φαντάζομαι πως θ’ αργήσεις να ξαναδείς… Κοίταξες καλά; μην είναι σκέρτσα “ολοκέντητα” και τέτοια;

Τι είναι τα σκερτσα? Είμαι λίγο ασχετοε

Εννοώ μήπως είναι κάποιο στόλισμα από άσπρη / μαύρη πάστα (φύλλα, λουλούδια κλπ.) που κολλιέται πάνω στο καπάκι για διακόσμηση, και φαίνεται σαν να είναι πραγματική τρύπα;

Βρήκα κάτι παρόμοιο στο διαδίκτυο

Μάλιστα! Mάλλον αληθινές πρέπει να είναι οι τρύπες και ο μάστορας είναι από τους κορυφαίους. Εγώ πάντως, αν ήταν για μένα, δεν θα επέλεγα αυτό το όργανο όσο καλός και να ήταν ο ήχος του.

Πως επηρεάζεται ο ήχος?.. Τώρα είδα το όνομα του κατασκευαστή, δεν είχα την πρόθεση να φανεί, μιας και μου είπες εσύ, τι ξέρεις για τον ήχο του κ Κατσιφη και γενικά για τα όργανα?

Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει όργανο με τέτοιες έξτρα τρύπες.

Κορυφαία όργανα. Δεξί χέρι του Κλεφτογιάννη.

Υπαρχουν και 3χορδα και 4χορδα, αλλα “θεωρητικά” η κεντρικη τρυπα μικραίνει για να μην αλλοιωθεί ο ηχος, θεωρητικα πάλι δίνει κάτι διαφορετικό στον ηχο αλλα λεπτομερειες περισσότερες δεν ξέρω, σύντομα θα παίξω με ενα 3χορδο που πέρα απο την κεντρική τρύπα είναι ελαχιστα μικρότερη έχει αλλες 2 μικρες με ροζετακια.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Ναι σε παρακαλώ, αναμένουμε!

1 «Μου αρέσει»

είτε είναι διακόσμηση είτε αναφορά σε άλλα όργανα όπως ούτι ή μαντολίνο

Στο μαντολίνο βλέπουμε έξτρα τρύπες και στο καπάκι

αλλα και στο σώμα

Αμφιβάλλω για το αν κάνουν κάτι σημαντικό στον ήχο

Επισης να προσθέσω φωτογραφίες και απο 2 οργανα του Ανδρέα Δελλιου

Μιας και το ρίξαμε στις φωτογραφίες, πάρτε και 2-3 από Καφετζόπουλο.



1 «Μου αρέσει»