Ανδρέας Δέλλιος

Το φόρουμ με έχει βοηθήσει πάρα πολυ στο να βρίσκω ευκολα πληροφοριες σχετικά με το ρεμπέτικο. Με βοήθησε και στην αγορά μουσικου οργάνου. Επομένως θα παραθεσω και εγώ την δική μου ιστορία. Η υπομονή είναι αρετή και ειδικά όταν υπάρχει ανυπομονησία για την αγορά ένας μουσικού οργάνου που θελεις πολυ καιρό τώρα. Όλο αυτό το διάστημα μου κρατουσε ζεστό το χέρι ένα φθηνό μαθητικό τετραχορδο που έγινε επισκευή από τον οργανοποιο Ανδρέα Δέλλιο.Ολο αυτο το διάστημα εκανα την έρευνα αγοράς μου όχι μόνο στο θέμα τιμής, αλλά επίσης στα διαφορετικά καλουπια και στον ήχο.Το πεδιο έρευνας μου ήταν η Θεσσαλονίκη.Στο τέλος κατέληξα στον Ανδρέα, γιατί περα του ότι είναι καλός μάστορας όσων αφορά τις επισκευές, εχει και εξαιρετικά όργανα. Μου έκανε ιδιαίτερη εντυπωση ένα τριχορδο με καπάκι κεδρου και ένα με έλατο.Και εδώ μπήκε το μεγάλο δίλλημα. Κεδρος vs Έλατο. Ο αυθορμητισμος μου με έκανε να δω το ιδιαίτερο ηχόχρωμα του κεδρου σαν κάτι το μοναδικό. Επομένως το αγόρασα… Να που όμως είχα στο μυαλό μου το γλυκό οργανακι με το έλατο. Πήγα και το συζητησα με τον Ανδρέα,ακουσαμε τα δυο όργανα το ένα μετά το άλλο και με πλατυ χαμόγελο μου άλλαξε το τριχορδο. Το άτιμο το έλατο, μοναδικός ήχος. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο κεδρος δεν θα βρει θαυμαστή-ια. Αν κάποιος είναι φίλος του κεδρου να παει να το δει. Μακαρι να τα επερνα και τα δυο. Δεν έπεσα στην παγιδα να παιξω μπαγλαμαδες Και τζουραδες γιατί θα τα ήθελα όλα χαχαχα. Ο Ανδρέας είναι ένας όργανοποιος με μερακι, με αγαπη για αυτό που κάνει και με τιμές σε λογικά πλαισια . Δεν κάνω διαφήμιση γιατί δεν έχω να κερδίσω κάτι από αυτό. Το όργανο το πληρωσα , δεν μου το χάρησε. Αλλά έναν καλό λόγο θα τον γράψω.
Αυτά τα ολίγα από έναν ερασιτέχνη φίλο του ρεμπέτικου.

Καλησπερίζω την Ρεμπέτικη παρέα ,είμαι Λάτρεις της ρεμπέτικης Μουσικής ,και έχω γνωρίσει τον Αντρέα εντελώς τυχαία ενώ έψαχνα ένα δάσκαλο μπουζουκιού μέσου internet
Διότι διαμένω στην Αυστρία ,και έτσι γνωριστήκαμε .Στην συνέχεια συνεργαστήκαμε Ο Ανδρέα σαν δάσκαλος και εγώ σαν μαθητής ήταν υπομονετικός και κατανοητός .
Φυσικά και μου έστειλε στην Αυστρία ένα τετράχορδο μπουζούκι και αμέσως στον ίδιο χρόνο τον επισκέφτηκα στο εργαστήριο του στην Θεσσαλονίκη από εκεί πήρα ένα μισομπουζουκο .
Των ευχαριστώ ,για της μελλοντικές πενιές των μπουζουκιών ,και θα των συνιστούσα ανεπιφύλακτα για αγορά μουσικού οργάνου αλλά και ως Δασκάλου .
Στο επανιδείν .
Ευχαριστώ Ανδρέα

2 «Μου αρέσει»

Πραγματι πολυ καλος οργανοποιος. Το πολιτικο μπουζουκι που κατασκευασε για ενα φιλο ειναι καμπανα! Φιλοτιμος ανθρωπος και με μερακι. Η συνεργασια μαζι του ηταν αριστη.
Να 'σαι καλα Ανδρεα!

Φίλε Λάμπρο, εάν δεν έχεις ακόμα καταλήξει σε αγορά οργάνου και η απόσταση δεν είναι απαγορευτική, θα σου πω πως πουλάω το 6-χορδο που αγόρασα τον Νοέμβριο του '21 καθώς η μετάβαση από 4-χορδο σε 3-χορδο δεν ήταν τόσο απλή όσο νόμιζα. Το όργανο είναι στη θήκη του ολοκαίνουργιο και θεωρώ πως δεν βρίσκει κανείς εύκολα “μεταχειρισμένο” όργανο σε αυτή την κατάσταση. Αν ενδιαφέρεσαι μιλάμε στο amvrazis.n@gmail.com

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φίλε μου.Ακόμα μαζεύω χρήμα όσο μπορώ οπότε δεν είμαι ακόμα για όργανο.

2 «Μου αρέσει»

Αγορασα και εγω ενα τριχορδο προπολεμικου τυπου απο τον κ. Ανδρέα. Στα 1200€, σκετο στολίδι, προσεγμένη καθε λεπτομέρεια. Αγαπησα τον ηχο του, ειναι αυτο που ήθελα, παλιακος ήχος οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω. Ο κ. Ανδρέας φιλικος και Εξυπηρετικος.

1 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία σχετικά με τον Ανδρέα. Γνωρίσαμε τον Ανδρέα το 2018 ψάχνοντας έναν μπαγλαμά για τον γιο μας. Παρόλο που ήταν σε μικρή ηλικία ο γιος μας, γνωρίζαμε οτι είχε μεγάλη σημασία για εκείνον τόσο να είναι όμορφος ο μπαγλαμάς, όσο και να έχει καλό ήχο. Έτσι αποφασισαμε να δούμε τί πρόσφερε η αγορά της Θεσσαλονίκης και να διαλέξουμε ένα ποιοτικό όργανο. Η δουλειά του Αντρέα ήταν ξεχωριστή! Ο γιος μας πήρε στα χέρια του ένα όργανο με μοναδικό ήχο που το αγάπησε πολύ. Μετά από 2 χρόνια μεγάλωσε και μπορούσε να κρατήσει μπουζούκι. Πλέον γνωρίζαμε από ποιόν κατασκευαστή θα αγοράζαμε. Ο Ανδρέας είναι άνθρωπος με πολύ μεράκι για τη δουλειά του, κάτι που αντιλαμβάνεσαι με το που μπαίνεις στο μαγαζί του. Όλα του τα όργανα είναι προσεγμένα και ξεχωριστά. Έχουν χαρακτήρα και είναι εξ ολοκλήρου χειροποίητα. Όσα χρόνια γνωρίζουμε τον Ανδρέα συνεχώς εξελίσσει τη δουλειά του με σεμνότητα και σεβασμό στην παράδοση.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και από εμένα. Μετά από ένα χρόνο ενασχόλησης με το τρίχορδο (και άπειρο διάβασμα) αποφάσισα να κάνω την αναβάθμιση στο όργανο. Βρήκα τον Ανδρέα μέσα από το φόρουμ (και κάποια άρθρα σχετικά με το όργανο του Γιοβαν Τσαους που αναπαλαίωσε πρόσφατα) και τον επισκέφθηκα για την αγορά του οργάνου. Είναι ένας άνθρωπος με γνώση και μεράκι για τα όργανα και την μουσική. Δοκίμασα διαφορετικά όργανα (τρίχορδα με διαφορετικό σκάφος, πολίτικο κλπ.) και κατέληξα σε ένα προπολεμικό μπουζούκι που είχε ακριβώς τον ρεμπέτικο ήχο που ήθελα.



Το σκάφος είναι από παλίσανδρο & ευκάλυπτο, το καπάκι από έλατο, το μπράτσο μαόνι/βεγγέ και η ταστιέρα έβενο. Εκτός από άψογος επαγγελματίας ο Ανδρέας είναι και υπέροχος άνθρωπος και αξίζει μια επίσκεψη στο κατάστημα του!

10 «Μου αρέσει»

Καλόπαιχτο να το χαρείς όσο μπορείς.Πολύ όμορφο όργανο.Όταν στρώσει ρίξε καμιά πενιά να το ακούσουμε και εμείς μέσα από κάποιο βίντεο.

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, μετά από πολύ καιρό από μένα. Όμορφο όργανο και φαίνεται προσεγμένο. Αν έχεις την καλοσύνη στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα την τιμή του, αν δεν θέλεις να εκθέσεις την τιμή δημόσια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Το όργανο το πήρα στα 1.500€. Είναι προσεγμένο σε κάθε λεπτομέρεια και η αλήθεια είναι οτι με τραβάει περισσότερο να παίζω σε σχέση με το προηγούμενο!

2 «Μου αρέσει»