Ανδρέας Δέλλιος

Ομορφιές!!! Το ξεχωριστό μεράκι του Ανδρεα!!

Μετά από πολλά χρόνια ενασχόλησης με διάφορα έγχορδα (κιθάρες-ταμπουράδες), αποφάσισα πριν μερικούς μήνες να κάνω τη μετάβαση στο στεριανό λαούτο.

Έκανα την καθιερωμένη βόλτα στα εργαστήρια του κέντρου της Θεσσαλονίκης και σταμάτησα στο οργανοποιείο του Ανδρέα Δέλλιου. Άκουσα πολλά από τα όργανα, όλα ένα κι ένα. Με μια πρώτη ματιά ξεχωρίζει η σειρά με τα μπουζούκια και τους τζουράδες σε σχήμα σαζιού (δάκρυ) και οι λαϊκές κιθάρες. Ομολογώ ότι μπήκα στον πειρασμό αλλά μετά θυμήθηκα ότι πήγα εκεί για λαούτο!

Ο Ανδρέας ήταν πολύ συζητήσιμος σε κάθε στάδιο της κατασκευής του λαούτου. Ακολουθώντας τις εισηγήσεις του επιλέχθηκε καπάκι από έλατο, καβαλάρης με τρύπες για χορδές ball-end, ξύλινη ροζέτα και τοποθετήθηκαν δύο ράβδοι ανθρακονήματος στο μανίκι. Εμφανισιακά, ακολουθήθηκε το ύφος της διακόσμησης που έχουν όλες οι κατασκευές του, με διακριτικές πινελιές από όστρακο.

Το αποτέλεσμα τελικά ήταν εξαιρετικό. Ο ήχος ήταν από την αρχή εντυπωσιακός σε χρώμα-ένταση και έχει ήδη αρχίσει να ωριμάζει. Επισυνάπτω μερικές από τις φωτογραφίες του Ανδρέα, θα ακολουθήσει και δικό μου ηχητικό!

2 «Μου αρέσει»

να πω και εγώ λίγα λόγια για τον Αντρέα τον Δέλλιο.
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα αποφασίσαμε να αγοράσουμε ένα τρίχορδο μπουζούκι καλής σειράς για τον γιο μου που ασχολείται και θέλει να ακολουθήσει μουσικές σπουδές, https://organopoieio-dellios.gr/article.php?pid=114 ΕΞΑΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ Νο21

ψάξαμε αλλά δεν μας έκανε το κλικ αλλά και την διευκόλυνση 15 ημερών στα χρήματα που δεν τα είχα όλα(ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΑΝ ), κάποιος άλλος οργανοποιός από αυτά που του άρεσαν. Δεν πήγαμε στο εργαστήριο να δοκιμάσουμε το όργανο, μου πρότεινε αρκετά όργανα αλλά μου είπε και μου τόνισε ότι θα ήταν καλυτέρα να πάμε να το δοκιμάσει και αυτό έχει μεγάλη σημασία γιατί μπορεί να μην του κάθεται στο χέρι. Τελικά καταλήξαμε σε ένα μπουζούκι που είχε παίξει ο Βαγγέλης Πετρινιώτης τον οποίο τον είχε και δάσκαλο στο σχολειό. Από εδώ και πέρα τα λόγια είναι περιττά για να δείτε τι άνθρωπος και τι οργανοποιός είναι ο Αντρέας πηγε στο ΚΤΕΛ μας το έστειλε, είχε την έννοια μέχρι να το παραλάβουμε, και ήρθε η στιγμή που ο γιος μου βράζει το όργανο από την θήκη και παίζει, εκεί δεν μπορώ να εκφράσω εγώ τα αισθήματα του οργανοπαίχτη αλλά αυτού που ακούει ένας ήχος αλλά και μια κατασκευή πολύ τέλειο . Για τον γιο μου το μόνο που θα πω είναι ότι από εκείνη την μέρα δεν στάματα να παίζει .
Και το ξαναλέω όλα αυτά μόνο με μηνύματα και δυο τηλέφωνα ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ “ΚΑΛΗ ΤΗ ΠΙΣΤΗ”.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ «ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΟΡΓΑΝΑ »

3 «Μου αρέσει»

Βρήκα τυχαία τον κ. Ανδρέα πριν 6 χρόνια μέσω διαδικτύου, καθώς έψαχνα δάσκαλο για να ξεκινήσω μπουζούκι, αλλά και οργανοποιό για να αποκτήσω ένα καλό τρίχορδο. Ήθελα οπωσδήποτε ένα ποιοτικό όργανο, καλή κατασκευή και με καλό ήχο και παίξιμο εφόσον πήρα την απόφαση, και το οποίο να μου κρατήσει αρκετά χρόνια, ώστε να μη καταφύγω σε κάποιο με φθηνά υλικά και κακό ήχο, το οποίο αναγκαστικά θα έπρεπε να αντικαταστήσω στη συνέχεια.

Ήμουν πολύ τυχερός, καθώς εξαρχής βρήκα και τα 2, και θεωρώ πολύ σημαντικό πλεονέκτημα ο οργανοποιός να είναι και μουσικός, σε επαγγελματικό επίπεδο στην προκειμένη, και με πολλά χρόνια εμπειρίας. Εξαρχής μου έδειξε πολλά μπουζούκια, τα έπαιξε για να τα ακούσω καθώς τότε δεν είχα μουσικές γνώσεις, μου έδωσε πλήρη εικόνα για την ποιότητα κατασκευής και τα υλικά των οργάνων, ενώ μου έκανε και καλύτερη τιμή όταν εν τέλει επέλεξα. Μου ξεκαθάρισε πως διαφοροποιούνται οι τιμές, και πως δεν υπάρχει καμία έκπτωση στην ποιότητα του οργάνου, χωρίς να με ωθήσει σε ακριβότερα όργανα με ιδιαίτερα στολίδια, καθώς όντας αρχάριος τότε αυτό δεν ήταν κάτι που με ενδιέφερε. Με προέτρεψε και ο ίδιος να μη κάνω αγορά φθηνού - μαθητικού οργάνου αν πρόκειται να ασχοληθώ, καθώς μακροπρόθεσμα κάτι τέτοιο και δε με συμφέρει, και υποβιβάζει την ποιότητα της εμπειρίας του να έρθω σε επαφή και να γνωρίσω πραγματικά το μπουζούκι. Εκ των υστερών αλλά πολύ σύντομα, αφού απέκτησα κάποια εμπειρία και έπιασα στα χέρια μου φθηνά όργανα, έγινε σαφές ότι πράγματι, έτσι είναι.

Περιττό να πω πως το όργανο το έχω ακόμα, βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, με σχεδόν καθημερινό παίξιμο 6 χρόνια μετά, και διατηρεί τον ίδιο ποιοτικό ήχο. Δεν προέκυψε κανένα σοβαρό πρόβλημα που να χρίζει ουσιαστικής παρέμβασης ή ανακατασκευής, το πηγαίνω στον ίδιο κάθε 9-12 μήνες για έναν τυπικό έλεγχο και καθαρισμό, ή οτιδήποτε άλλο προκύψει (που δεν έχει προκύψει, πέρα από τη δική μου επιθυμία να βάλω ποιοτικότερα κλειδιά στο όργανο, και μία μικρή ρωγμή στο σκάφος που συνέβη από πτώση).

Έχοντας αποκτήσει πλέον κάποια εμπειρία, και έχοντας πιάσει στα χέρια μου διάφορα άλλα όργανα, και δικά του και άλλων οργανοποιών, δεν έχω καμία αμφιβολία πως στάθηκα πολύ τυχερός και έκανα την καλύτερη δυνατή επιλογή, δίνοντας εξαρχής κάτι παραπάνω, αλλά σε εντελώς λογικά πλαίσια, όπως αποδείχθηκε.

Χωρίς δισταγμό, ξέρω πως πλέον, είτε πρόκειται για επισκευή οργάνου, είτε αποφασίσω να προβώ σε νέα αγορά, ο κ. Ανδρέας θα είναι η πρώτη μου επιλογή, καθώς πέρα από το υψηλό επαγγελματικό του επίπεδο στην οργανοποιεία, σε 3 χρόνια διδασκαλίας και 6 συνολικής συναναστροφής μαζί του πάνω στο θέμα, σε κάθε μας επαφή και συναλλαγή στάθηκε πάντα φιλικός, τυπικότατος και συννενοήσιμος.

1 «Μου αρέσει»

Γειά σας.Είμαι ο Λευτέρης,απο το Διδυμότειχο.Ασχολούμαι με το παλιό ρεμπέτικο ραγούδι και παίζω ερασιτεχνικά μπαγλαμά και τζουρά.Τα οργανάκια που είχα ώς τώρα ήταν φτηνά αλλά κατάλληλα για κάποιον αρχάριο σαν εμένα.Τούς τελευταίους μήνες ψηνόμουνα για αγορά ενός καλύτερου και ποιό ποιοτικού οργάνου.Επειδή η πρόσβαση σε οργανοποιία και σε μεγάλα καταστήματα λόγο απόστασης ήταν δύσκολη έψαχνα μέσω ιστοσελίδων στο ίντερνετ κλπ.και έβλεπα οργανοποιούς κατασκευές τρίχορδων κλπ.Πρίν δύο μήνες περίπου λόγω κάποιας προσωπικής δουλειάς κατέβηκα στη Θεσσαλονίκη .Επικοινώνησα με τόν οργανοποιό Αντρέα Δέλλιο με σκοπο να γνωριστούμε και να δώ την δουλειά που κάνει.Όταν πήγα στο μαγαζί του μου έδειξε τζουράδες με πολύ ωραίο ήχο με λεπτομέρειες και φινιρίσματα πανέμορφα όργανα καμία σχέση με σύγκριση αυτών που είχα.Μου πρότεινε όμως με επιμονή και καλά έκανε ευτυχώς,να δοκιμάσω το πολίτικο μπουζούκι,που είχα δεί σε βιντεάκια να παίζει και ο ίδιος και ο μακαρίτης ο Αγάθωνας.Το λοιπόν το δοκίμασα και αυτό ήταν αντί να δώ μόνο το πήρα και έφυγα.Ένα όργανο πανέμορφο με καταπληκτικό ήχο παλιακό όπως το λέω εγώ στούς φίλους μου, ρεμπέτικο και δυνατό.Χαίρομαι να παίζω και να μαθαίνω καινούρια τραγούδια.Ευχαριστώ Ανδρέα για την κατασκευή αυτού του θαυμάσιου τρίχορδου και την προτροπή σου να το δοκιμάσω και να το πάρω.

2 «Μου αρέσει»

Είχα την τύχη να γνωρίσω τον Ανδρέα πριν από 4-5 χρόνια όταν και πήρα το μπουζούκι του παππού μου σε πολύ κακή κατάσταση. Ο Ανδρέας ήταν ο μόνος ,μετά από πολύ ψάξιμο, που δέχθηκε να ασχοληθεί με το όργανο παρά την ηλικία και την ευαισθησία του. Επαγγελματίας με όλη τη σημασία της λέξεως με πολύ προσεγμένη δουλειά που φαίνεται και στην αναπαλαίωση του οργάνου μα και στα όργανα που κατασκευάζει ο ίδιος. Με ενημέρωνε συνεχώς για την κάθε κίνηση που έκανε επάνω στο όργανο και όποτε τον χρειάστηκα ήταν εκεί να προσφέρει τις γνώσεις και το μεράκι του.
Σας παραθέτω και μια φωτογραφία με το πριν και το μετά για να καταλάβατε και οι ίδιοι εικόνα

3 «Μου αρέσει»

Καλησπερα σε ολους.Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου για τον Κυριο Ανδρεα.Αγορασα ενα τετραχορδο,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.Το οργανο ειναι ευκολοπαιχτο,εχει πολυ καλο ηχο και το σημαντικοτερο οτι μετα απο ενα χρονο που ειναι στη κατοχη μου παρολου που μενω σε μια περιοχη με μεγαλες αυξομειωσεις τις θερμοκρασιας το οργανο ειναι αθικτο.Απο οτι εχω δει εχει πολυ μεγαλη ποικιλια παραδοσιακων οργανων μπουζουκια,τζουραδες ,μπαγλαμαδες κλπ.Τα οργανα ειναι αυτο που λεμε value for money.Πολυ καλη ποιοτητα ξυλων σε καλες τιμες.Σιγουρα αξιζει καποιος να επισκεφτει το εν λογω οργανοποιειο πριν αποφασισει να αγορασει οργανο.

Καλως ήλθες Αντώνη και καλές συζητήσεις σου εύχομαι.
Αν θέλεις μπορεις να μας πεις 2-3 πραγματα και για σενα (πόσο καιρό ασχολείσαι, τι προτιμας να παίζεις κ.τ.λ.) και φυσικά να βάλεις και 2-3 φωτογραφίες απο το μπουζουκι σου.

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα,
Είμαι ο Κωστας από Γερμανία. Έψαχνα αρκετό καιρό ένα τριχορδο και κατά σύμπτωση βρέθηκα μετά από βιντεάκια στο YouTube στην σελίδα του Ανδρέα.
Του είπα τι ζητάω και έκατσε και μου έδειχνε και έπαιζε σχεδόν όλα τα τριχορδα που είχε στο μαγαζί μέσο βιντεοκληση για να μπορέσω όσο καλύτερα γίνετε να ακούσω τον ήχο και να δω τα όργανα!!
(Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου Ανδρέα :joy:)
Τελικά βρήκα ένα όργανο απίθανο από ήχο και πολύ όμορφο σε μια παρά πολύ καλή τιμή.
Ευκολοπαικτο όργανο με πολύ καλά ξύλα διαλεγμένα, και φτιαγμένο με πολύ μεράκι…θα βάλω και φωτογραφίες για να δείτε τι εννοώ!!!
Αν ψάχνετε καλά όργανα σε λογικές τιμές, υπάρχει μόνο μια διεύθυνση στην Ελλάδα…Ανδρέας Δέλλιος!!!

Τα όργανα του κ.Δέλλιου φαίνονται όμορφα.Δεν το είχα δει το site.Δεν γράφει όμως τιμές των οργάνων.Πάνω κάτω σε ποιό εύρος τιμών κυμαίνονται τα όργανά του?

3 «Μου αρέσει»

Πολλές φορές είχα χαζέψει φωτογραφίες και βίντεο με τα όργανα του συγκεκριμένου οργανοποιού και οφείλω να πω πως μου άρεσαν και αισθητικά σαν εικόνα και ο ήχος τους. Χαίρομαι που διαβάζω τόσα θετικά πράγματα από ανθρώπους που έτυχε να αποκτήσουν κάποιο όργανό του. Επειδή πολλοί αναφερθήκατε ότι τα αποκτήσατε και σε καλές τιμές, θα ήταν χρήσιμο να αναφέρετε σε τι τιμή αγοράσατε κάποιο όργανο ή γενικά σε τι εύρος τιμών ήταν τα όργανα που σας έδειξε. Κατά καιρούς υπάρχουν μέλη που ψάχνουν για όργανα έχοντας κάποιο συγκεκριμένο ποσό διαθέσιμο και η συζήτηση περιστρέφεται σε οργανοποιούς που ξέρουμε ότι διαθέτουν όργανα στο ποσό αυτό.

4 «Μου αρέσει»

Επισκέφτηκα τον Αντρέα πριν από τρία χρόνια γιατί πάντα ήθελα να αρχίσω να μάθω και να παίζω μπαγκλαμαδάκι. Ο Αντρέας με δέχτηκε καλόκαρδος και ήταν πολύ βοηθητικός στης τις ερωτήσεις μου. Αγόρασα τελικά ένα μπαγκλαμαδάκι που παίζω σχεδόν καθημερινά. Μετά από ένα χρόνο, αγόρασα επίσης ένα τρίχορδο μπουζούκι από τον Ανδρέα που όχι μόνο ακούγεται καλό, αλλά είναι ένα καθαρό έργο τέχνης. Ζω στο εξωτερικό στη Σουηδία, αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα με τα μεταφορικά. Το μπουζούκι έφτασε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εάν βρίσκεστε στη Θεσσαλονίκη, προτείνω μια επίσκεψη στον Ανδρέα. Όχι μόνο για να δειτε τα υπέροχα όργανα που φτιάχνει, αλλά και για τη γνώση του για τη μουσική και τον μπουζούκι.

3 «Μου αρέσει»

Καλωσορίζουμε όλα τα καινούργια μέλη που ήρθαν στο φόρουμ με αφορμή τα καλά λόγια που έχουν να πουν για τον οργανοποιό Δέλιο.

Παιδιά παρακαλώ ένας ένας. Θα τηρείται σειρά προτεραιότητας και αποστάσεις ασφαλείας!

9 «Μου αρέσει»

@Michel καλησπέρα Μιχάλη καλώς όρισες.Το μπουζούκι φαίνεται όμορφο.Αν επιτρέπεται σε τί τιμή το πήρες?Ή διαφορετικά σε τί εύρος τιμών κυμαίνονται τα τρίχορδα του?

3 «Μου αρέσει»

Gia sou lampro, to diko mou to pira €2000…

3 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μιχάλη.Να το χαίρεσαι το όργανο.Γενικά βρίσκει κάποιος και πιο οικονομικά τρίχορδα ξέρεις?
Έχεις ανεβάσει κανένα βιντεάκι με το όργανο στο youtube να το άκουγα κιόλας?Ξέρω ζητάω πολλά αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον θα είχε.
Παίζεις καιρό μπουζούκι?

1 «Μου αρέσει»

Gia sou Lampro,

Pare ena tilefono ton Andrea, nomizo einai kalitera na milises me ton idion.

Pezo shedon 3 hronia, arharios akoma :slight_smile: Ama eheis instagram, tha me breis me ton nick Tsilifringos, kei eho merika video.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα φίλε @Michel, πολύ ενδιαφέροντα όσα μας γράφεις.

Επ’ ευκαιρίας να σημειώσω ότι στο φόρουμ μας, δεν επιτρέπουμε την χρήση greeklish, για να είναι όσο πιο ευανάγνωστα γίνεται τα μηνύματα. Οπότε από το επόμενο μήνυμά σου, καλό θα ήταν να μας γράψεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Σε ευχαριστούμε για τη συμμετοχή, καλωσόρισες, καλές συζητήσεις να έχουμε! :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο ένα τηλέφωνο στο μάστορα πάντα είναι το ιδανικότερο.Απλά επειδή και εγώ αρχάριος είμαι για την ώρα έχω ένα φτηνό οργανάκι.Καλά τσουλάει και με αυτό δεν έχω παράπονο απλά ξέρεις κάνω μια έρευνα αγοράς αφού αν είμαστε καλά σε κανά χρόνο θα ήθελα να ψάξω για καινούργιο χειροποίητο.Το μείον για τον κ.Δέλλιο για μένα είναι ότι είναι μακριά μου και καλό θα ήτανε να τον έχεις κοντά το μάστορα.Βέβαια συγκριτικά νομίζω οι τιμές βόρεια είναι πιο καλές από ότι σε εμάς.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες να είσαι καλά.

2 «Μου αρέσει»

Ναί, αλλά:

οπότε, αν μένεις Αθήνα, δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να πάρεις το αεροπλάνο και να πάς στη Θεσσαλονίκη!

3 «Μου αρέσει»