Αναζητώ: Νίκος Μάθεσης - Βιογραφία

Καλημέρα! Έλαβα κι εγώ ενημερωτικό mail από το εν λόγω βιβλιοπωλείο, (αφότου έγινε η συζήτηση εδώ συγκεκριμένα το Σάββατο στις 18.30) ότι δήθεν το βιβλίο του Καραντή για το Μάθεση είναι σε έλλειψη. Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή που χάζευα το σάιτ είχα προβληματιστεί, γιατί παρατήρησα ότι ενώ για το βιβλίο του Παντελίδη (που τα παρήγγειλα μαζί) έγραφαν αριθμό διαθέσιμων βιβλίων, για το βιβλίο του Μάθεση δεν έγραφαν. Παρ’ ολ’ αυτά δεν έδωσα βάση.
Πλέον, βέβαια, λύθηκε το μυστήριο, ωστόσο νομίζω ότι μια επικοινωνία με τον εκδοτικό είναι χρήσιμη, μήπως και ψηθούν για επόμενη έκδοση. (Για να πουλάει ο άλλος “μαϊμούδες” φανταστείτε τι ζήτηση έχει)
Παρεμπιπτόντως, υπάρχει δυνατότητα να μιλήσω με κάποιον-α από εσάς που το έχει για να μου στείλει κάποιες φωτο από ορισμένες σελίδες;
Ευχαριστώ πολύ!

3 «Μου αρέσει»

Καθώς πρόκειται για εξαπάτηση (και όχι μόνο), το λιγότερο που μπορούν να κάνουν είναι να επιστρέψουν τα χρήματα. Πιστεύω ότι δεν είναι σε θέση να ζητάνε κι αποδεικτικά. Στο φινάλε μια πιθανή επικοινωνία με τον εκδοτικό οίκο είναι αρκετή για να τους πείσει…! :smiling_imp:

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας, πήρα τηλέφωνο στον εκδοτικό οίκο Στοχαστής, και μάλιστα αρκετά τηλέφωνα, δεν απαντάγανε, μάλλον λόγω κορονοιού , έστειλα email στον ιστότοπο Greekbookscds δεν απαντήσανε, προσωπικά δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο, διότι βαρέθηκα ήδη.

΄Πείτε ότι μου τα φάγαν στο μπαρμπούτι τα χρήματα. κάαααααποια στιγμή όμως θα πάω από εκεί, να δω τι θα μου πούνε από κοντά, ούτε κάν ξέρω αν είναι κανονικό βιβλιοπωλείο ή διαδικτυακό, άντε στην υγειά σας παιδιά.

4 «Μου αρέσει»

Με την κουτοπονηριά “δεν είναι διαθέσιμο”, φαίνεται ότι δέχτηκαν πολλά παράπονα ή διαβάζουν ρεμπέτικο φόρουμ (ή και τα δύο). Νομίζω ένα μέιλ συγκεκριμένο και ευγενικό και προς τους δύο (εκδοτικό οίκο και ηλεκτρονικό κατάστημα) θα ήταν χρήσιμο σαν ντοκουμέντο σε απαίτηση αποζημίωσης εκ μέρους όσων εξαπατήθηκαν.

3 «Μου αρέσει»

Μας τη φέραν μπαλαμούτι…

Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ αντιδρώ καμιά φορά έτσι, όταν πέφτω θύμα σε μικροαπάτες που μεγαλύτερος θα είναι ο μπελάς για να βρω το δίκιο μου παρά η χασούρα αν το πάρω απόφαση.

Αλλά ο Νίκος έχει πολύ δίκιο όταν προτείνει

Όχι για να πάρεις τα λεφτά σου πισω (μακάρι κι αυτό), αλλά για να ξέρεις ότι δεν έκανες τουμπεκί. Θα υπερθεμάτιζα μάλιστα λέγοντας: ένα κοινό μέιλ, όπου ο καθένας να βλέπει ότι το έχει λάβει κι ο άλλος. Ακόμη κι αν ο εκδότης πει κι αυτός ωχ αδερφέ, το λαμόγιο θα νιώσει ένα ζεμάτισμα «αμάν μας τσάκωσαν με τη γίδα στην πλάτη». Και αυτό πρέπει να γίνεται.

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, το βιβλίο το έχω.

Το αναζητούσα πριν λίγα χρόνια σε sites βιβλιοπωλείων που φαινόταν διαθέσιμο και τελικά δεν ήταν (δεν είχαν ενημερώσει τα αποθέματα) και σε παλαιοβιβλιοπωλεία. Ωστόσο όσο και αν έψαχνα τελικά μου ανακοίνωναν ότι δεν υπήρχε.

Επικοινώνησα με τις εκδόσεις και δεν είχαν αντίγραφο. Επικοινώνησα με τον συγγραφέα, τον Τάσο Καραντή στη Σαλαμίνα και δεν είχε αντίγραφο και ο ίδιος.

Κατάφερα και το βρήκα τυχαία σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο, σε έναν όροφο (παλιό διαμέρισμα - αποθήκη) στη Ζωοδόχου Πηγής και Ακαδημίας, αναζητώντας κάτι άλλο.

Έχω φτιάξει τα τελευταία χρόνια μια βιβλιοθήκη - αρχειοθήκη για το ρεμπέτικο που μπορεί να σου φανεί χρήσιμη αρκεί να ξέρεις τι αναζητάς.

Ο Μπάμπης @icetelli έχει δίκιο στα λεγόμενα του παραπάνω.

Ενημέρωσε με αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Επίσης να συμπληρώσω ότι πρότεινα στον συγγραφέα την επανέκδοση αλλά δε μου έδωσε την εντύπωση ότι υπήρχε αυτή η προοπτική.

Μόνο σε φωτοτυπίες θα μπορούσε να διανεμηθεί από κατόχους του.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα παλιά βιβλία, δίσκους και αποκόμματα από περιοδικά και εφημερίδες.

4 «Μου αρέσει»

Για όσους ενδιαφέρονται για το βιβλίο του Καραντή για τον Μάθεση, βλέπω μόλις επανεκδόθηκε:

2 «Μου αρέσει»