Συμβουλή για αγορά βιβλίων

Καλησπέρα σας και καλό μήνα,

Ονομάζομαι Νίκος και μόλις προ τριών μηνών, ξεκίνησα να μαθαίνω μπουζούκι.
Παρ’ ότι παρακολουθώ το forum εδώ αρκετό καιρό, αποφάσισα να γράψω την πρώτη μου δημοσίευση εδώ, αντί στο “καλοσώρισμα” διότι χρειάζομαι τη συμβουλή σας για αγορά κάποιων βιβλίων, που αφορούν το ρεμπέτικο. Με ενδιαφέρει η ιστορία του και η ιστορίες αυτών, που το δημιούργησαν.
Ήδη έχω συγκεντρώσει κάποια βιβλία (για τα οποία σκέφτομαι να φτιάξω μία λίστα εδώ σε μεταγενέστερο χρόνο, ώστε να μού προτείνετε και κάποιο άλλο βιβλίο), και σκέφτομαι να αγοράσω τα κάτωθι:

  • Για μία βιβλιογραφία του Ρεμπέτικου (1873-2001)
  • Μάρκος Βαμβακάρης (Δίτομο του ΒΑΡΘΑΛΙΤΗ Β. ΔΗΜΗΤΡΗ)
  • Ο Μάρκος όπως τον γνώρισα
  • Ρεμπέτικο τραγούδι του Στάθη Gauntlet
  • Όψεις του ρεμπέτικου
  • Βαγγέλης Παπάζογλου - Αλληλογραφία
  • Σπάνια κείμενα για το ρεμπέτικο (1929 - 1959)
  • Δρόμος για το ρεμπέτικο και άρθρα για το ρεμπέτικο τραγούδι - Χολστ

Ελπίζω το θέμα, να το έχω στη σωστή κατηγορία.
Εάν όχι, ζητώ συγγνώμη από τη διαχείριση, που θα πρέπει να το τοποθετήσει στη σωστή κατηγορία.

Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες συνονόματε!
Εδώ υπάρχει μια πολύ ωραία βιβλιογραφία (συγγραφέας και ο ίδιος):
http://books.rebetika.eu/

Ιδιαίτερη αξία έχουν οι αυτοβιογραφίες, φωτίζουν εξαιρετικά την εποχή. Όχι μόνο των μουσικών, αλλά και καραγκιοζοπαιχτών (Σωτ. Σπαθάρης) ή ηχοληπτών (Γ. Παπαϊωάννου).
Απέφυγε τις αγιογραφίες και τις εντυπωσιοθηρικές εκδόσεις, γιατί συνήθως έχουν πολλά ιστορικά λάθη και εικασίες ή μυθοπλασίες ώστε να υπηρετήσουν τον σκοπό τους.

Μια και μαθαίνεις όργανο, από μουσικά βιβλία (όχι μέθοδοι) προτείνω των Βούλγαρη-Βανταράκη και του Ανδρίκου:

http://www.toposbooks.gr/contents/books_details.php?nid=551

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, Νίκο!
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση.
Και για τις προτάσεις. Νόμιζα πως είχα συλλέξει αρκετά βιβλία, για το ρεμπέτικο μέχρι που μού έδειξες αυτή τη λίστα!

Η λίστα είναι απίθανη! Σίγουρα κατέβαλες αρκετή ενέργεια και έρευνα για να τα συλλέξεις σε μία λίστα. Έτσι, μπορώ επιβλέπω, ποια βιβλία έχω και ποια άλλα θέλω.
Όσον αφορά τις αγιογραφίες, έκανα το “λάθος” και αγόρασα 'κανά δύο βιβλία, όπου εξυμνούσαν συγκεκριμένο τραγουδιστή. Μέχρι που έγινε κουραστικό. Αλλά η γνώση, είναι γνώση. Κάτι πήρα και από αυτά τα βιβλία.

Η βιογραφίες, μού αρέσουν πολύ. Το πρώτο μου βιβλίο, ήταν η Ρεμπέτικη Ιστορία Νο. 1 του Χατζηδουλή (για το οποίο έχω κάποιες απορίες, αλλά για αυτό θα ανοίξω άλλο θέμα) και το Μάγκας από μικράκι του Στάθη Gauntlet.

Όσον αφορά, τα βιβλία που ανάφερα στην αρχική μου δημοσίευση, τα έχω ήδη σε “καλάθι αγορών”, αλλά επειδή είναι αρκετά κοστοβόρα, θέλω να ξέρω τι “αξίζει” από αυτά, που έχω στο καλάθι, και τι όχι. Δηλαδή, αυτά τα βιβλία, τι θα μού προσφέρουν ως γνώση, εάν και εφόσον τα πάρω;

Δεν είναι δικιά μου η λίστα, μακάρι να ήτανε… 1-2 ράφια έχω μόνο και τα μισά δανεισμένα.

1 «Μου αρέσει»

Έχεις στη συλλογή σου, κάποιο από αυτά, που προανάφερα, στη συλλογή σου μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις;

Για του Γεωργιάδη και του Βαρθαλίτη ας πει κάποιος που τα έχει διαβάσει. Τα υπόλοιπα είναι αξιόλογα.

1 «Μου αρέσει»

Το Ο Μάρκος όπως τον γνώρισα είναι έντονα προσωποκεντρικό: Μιλάει ίσως περισσότερο για τις απόψεις του Γ. για το ρεμπέτικο, το αστικό λαϊκό τραγούδι απ’ την Αρχαία Ελλάδα μέχρι σήμερα κλπ. παρά για τον Μάρκο. Είναι ενδιαφέρον βιβλίο, αλλά θα το συνιστούσα σε όσους απέκτησαν ήδη κάποιες πρώτες γνώσεις διαβάζοντας 10 – 20 βιβλία και θέλουν να εμβαθύνουν. Του Βαρθαλίτη έχει πάρα (μα, πάρα!!) πολλή πληροφορία, που σίγουρα δεν την χρειάζεται όλην ο καινούργιος φίλος του ρεμπέτικου και ίσως τον μπουρδουκλώσει, γιαυτό θα το έβαζα κι αυτό για αργότερα, αλλά το διάβασε ήδη ο Νίκος. Πάντως, οπωσδήποτε τώρα, χτες θα ήταν καλύτερα, να διαβάσεις Νίκο την Αυτοβιογραφία του Μάρκου («της» Κάιλ).

3 «Μου αρέσει»

Ε;

Από Βυζάντιο πάντως, σίγουρα.

1 «Μου αρέσει»

Έψαξα ένα βιβλίο, που είδα να προτείνεται σε προηγούμενο θέμα, “Της ασιάτιδος μούσης ερασταί”, αλλά καμμία τύχη.

Ήταν πάντα πολύ δυσεύρετο. Και αυτό, για τον “δεύτερο γύρο” πάει!

1 «Μου αρέσει»

Εσύ το έχεις στην κατοχή σου, το βιβλίο αυτό, Νίκο;

Ναι. Εκδόσεις Στιγμή, 1986.

Νίκο σου προτείνω τα απαραίτητα για αρχή.
1 Τα χαΐρια μας εδώ
2. Μάρκος Βαμβακάρης Αυτοβιογραφία
3. Ντόμπρα και σταράτα
4. Ρεμπέτικο και πολιτική
5. Κ. Παπαδόπουλος Ο Παγκανίνι του μπουζουκιού
6. Γ. Ζαμπέτας και η βρόχα έπιπτε στρεϊτ θρού…
7 Θοδωρος Δερρβενιώτης και το μετεμφυλιακό τραγούδι
και τα κλασικά η 4τομη Ρεμπέτικη Ανθολογία του Τάσου Σχορέλη,
και Ρεμπέτικα Τραγούδια του Ηλία Πετρόπουλου (για την φωτοιστορία)
Αυτά είναι τα βασικά και δίνουν εικόνα για όλη την ιστορία του λαϊκού τραγουδιού από τα παλιά ως την δεκαετία του 60.
Θα πρότεινα και το Ελληνικά Δημοτικά Τραγούδια του Φοριέλ…

2 «Μου αρέσει»

Μα ο άνθρωπος, μουσική μαθαίνει, δεν είναι φιλόλογος…

1 «Μου αρέσει»

Τι γνώμη έχετε για αυτό αξίζει; Με προβλημάτισε το ιδιαίτερο του θέματος για το πως θα είναι γραμμένο και ακόμη δεν το έχω πάρει…

Καλησπέρα Αντώνη, και σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Γι’αυτό ξεκίνησα αυτό το θέμα, ώστε να μού προταθούν βιβλία όπου δεν έχω ή δεν έχω διαβάσει ακόμη.

Τα βιβλία
Τα χαΐρια μας εδώ, αυτοβιογραφία Βαμβακάρη, τετρατομη του Σχορέλη και Ρεμπέτικα τραγούδια του Πετρόπουλου, τα έχω.

Όπως και μερικά άλλα βέβαια.

Τα υπόλοιπα, που μού προτείνεις, τι περιέχουν σε παρακαλώ; Ευχαριστώ.

Σχετικά με αυτό το βιβλίο Μάρκος Βαμβακάρης Αυτοβιογραφία κάπου το είδα να υπάρχει.Θα είναι κανονική έκδοση?

Νίκο, ψάξε σε διάφορα site βιβλιοπωλείων, να ενημερωθείς για το περιεχόμενο του καθενός βιβλίου.

1 «Μου αρέσει»

Και αυτό, για αργότερα… Καλογραμμένο είναι αλλά, όπως όλα του Γεωργιάδη εκφράζει δικές του απόψεις, τις οποίες βέβαια δεν συμμερίζονται όλοι…

2 «Μου αρέσει»