Αναζήτηση Βιβλιογραφίας για την Ιστορία του Ρεμπέτικου

Χρόνια πολλά γεμάτα υγεία και πολλές ευτυχισμένες στιγμές! Είμαι δασκάλα και ολοκληρώνω το μεταπτυχιακό μου στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία. Η Διπλωματική μου έχει θέμα την Ιστορία μέσα από το ταξίδι στο Λαϊκό Αστικό Τραγούδι των Ελλήνων. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία και άλλες πηγές για την Ιστορία του Ρεμπέτικου; Σας ευχαριστώ πολύ!!!

5 «Μου αρέσει»

Τί έχετε βρει ως τώρα; Όσο μεγάλος κι αν βγεί ένας τέτοιος κατάλογος, θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε τί περίπου ψάχνετε, ώστε να βοηθήσουμε πιο στοχευμένα. Προτάσεις του τύπου «Η. Πετρόπουλος, Ρεμπέτικα Τραγούδια» δεν φαντάζομαι να σας βοηθήσουν ιδιαίτερα.

1 «Μου αρέσει»

Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει τα ακόλουθα:

  1. Το ρεμπέτικο τραγούδι, Πετρόπουλος
  2. Τα χαΐρια μας εδώ, Παπάζογλου
  3. Ανθολογία του ρεμπέτικου, Σχορέλης
  4. Το λαϊκό τραγούδι στα πέτρινα χρόνια, Παπίστας

Απομνημονεύματα: Μάρκου, Μητσάκη, ότι άλλο υπάρχει.
Η ελληνική έκδοση του βιβλίου της Γκαίηλ Χολστ περιλαμβάνει

επιπλέον μια συλλογή άρθρων που δημοσιεύθηκαν κατά καιρούς στην Ελλάδα για τη ρεμπέτικη μουσική από τους Ανωγειανάκη, Βεργόπουλου, Βουρνά, Δραγούμη, Κουνάδη, Λεωτσάκου, Μαραγκάκη, Παπαδημητρίου, Πετρόπουλου, Σπανούδη, Ταχτσή, Τσαρούχη, Φαληρέα, Χατζηδάκι, Χριστιανόπουλου.

5 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέροντα θέματα υπάρχουν και στο περιοδικό Κλίκα

3 «Μου αρέσει»

Αριστομένης Καλυβιώτης, Σμύρνη, η μουσική ζωή, Μusic Corner & Tήνελλα.
Νέαρχος Γεωργιάδης, Από το Βυζάντιο στο Μάρκο Βαμβακάρη, Σύγχρονη Εποχή.
Μάρκος Βαμβακάρης, Αυτοβιογραφία, Εκδόσεις Παπαζήση.
Στάθης Gauntlett, Ρεμπέτικο τραγούδι, Εκδόσεις 21ου.
Κώστας Βλησίδης, Για μια βιβλιογραφία του Ρεμπέτικου, Εκδόσεις 21ου.

και πάρα πολλά ακόμα. Σας ενδιαφέρει η Ιστορία γενικά, από προϊστορίας μέχρι χθες βράδυ, ή εντοπίζετε σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο; Ιστορία Ελληνικής μουσικής ή Γενική Ιστορία της Ελλάδας;

7 «Μου αρέσει»

Θα εστιάσω περισσότερο στην περίοδο 1850 - 1960
Η Ιστορία μέσα από το Ρεμπέτικο!

Πέρα από τα κλασικά (βιβλιοθήκες, διαδίκτυο), υπάρχουν δεκάδες βιβλία για συγκεκριμένα ονόματα συντελεστών του ρεμπέτικου («Τσιτσάνης» κλπ.), μπόλικα βιβλία με «κοινωνιολογικές αναλύσεις» που μάλλον θα σας μπερδέψουν χωρίς να σας δόσουν ιστορικά στοιχεία, συλλογές άρθρων κλπ. Μία πρόχειρη επιλογή:

Π. Κουνάδης, Εις ανάμνησιν στιγμών ελκυστικών, Κατάρτι.
Νέαρχος Γεωργιάδης, Ρεμπέτικο και πολιτική, Σύγχρονη Εποχή.
Κώστας Βλησίδης, Σπάνια κείμενα για το ρεμπέτικο, Εκδόσεις 21ου.

Για την περίοδο 1850 μέχρι αρχές 20ού, θα πρέπει να περιοριστείτε στις γενικές ιστορικές πηγές, κάτι ειδικότερο «ρεμπέτικου ενδιαφέροντος» δεν νομίζω να υπάρχει. Και κάτι που εμείς οι βετεράνοι ερευνητές έχουμε βαρεθεί να το τονίζουμε συνεχώς: αν θέλετε να αξιοποιήσετε έστω και μία ελάχιστη πληροφορία από το βιβλίο του Πετρόπουλου, μην το κάνετε πριν τη διασταυρώσετε με άλλες πηγές. Είναι απίστευτα αναξιόπιστος.

5 «Μου αρέσει»

Καλημέρα και καλή δύναμη!

Επειδή δεν αναφέρθηκε και επειδή αυτό κατεξοχήν σας ενδιαφέρει, θα έλεγα να ξεκινήσετε με το παρακάτω βιβλίο:

Χ. Καρδαράς, «Ιστορία και ρεμπέτικο» (ΠΑΠΑΖΗΣΗΣ 2015)

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα σας, χρόνια πολλά και καλή επιτυχία,

θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε με το Για μια βιβλιογραφία του Ρεμπέτικου του Κώστα Βλησίδη.
Θα σας δώσει μια πολύ πλήρη εικόνα διαφόρων πηγών που δεν είναι εύκολα προσβάσιμες (παλιές εφημερίδες κ,α).

2 «Μου αρέσει»

Εύχομαι καλή δύναμη και επιτυχία στη Διπλωματική σας.

Θα συμπλήρωνα στον κατάλογο και το “Μούσα Πολύτροπος” του Ηλία Βολιότη - Καπετανάκη [Μελωδική και κοινωνική διαδρομή από το δημοτικό στο ρεμπέτικο"], από τις εκδόσεις Μετρονόμος.

2 «Μου αρέσει»

Ακριβώς ρεμπέτικου ίσως όχι. Επειδή όμως το αστικό λαϊκό τραγούδι είναι ευρύτερο από το ρεμπέτικο, υπάρχουν οι Της Ασιάτιδος Μούσης ερασταί του Θ. Χατζηπανταζή. Καταπιάνονται και με την προδισκογραφική περίοδο.

https://biblionet.gr/titleinfo/?titleid=171827&return_url
(το λινκ μοιάζει νεκρό κι όμως ζει, πατήστε το άφοβα)

Αυτά είναι σίγουρα χρήσιμα για μια γενική κατανόηση του φαινομένου. Το να ξέρεις πώς περίπου έζησε και έδρασε ο Παπάζογλου, ο Βαμβακάρης και ο Τσιτσάνης (τρεις διαφορετικοί ανθρώπινοι τύποι και τρεις πολύ διαφορετικοί μουσικοί) βοηθάει πολύ να χαρτογραφήσεις το αντικείμενο όπου ανήκει το ερευνητικό σου ζήτημα, ακόμη κι αν δε βρεις συγκεκριμένες πληροφορίες που να φωτίζουν αυτό το ζήτημα.

3 «Μου αρέσει»

Βρε, μου ξέφυγαν! Το είχα βάλει κι αυτό μαζί, και δεν το πρόσεξα. Εκδόσεις Στιγμή.

2 «Μου αρέσει»

Γεια σας και καλή επιτυχία με τη διπλωματική!
Ήδη τα βιβλία που έχουν αναφερθεί είναι πολύ χρήσιμα κι αποκαλυπτικά!

Θα προσθέσω:
Ανδρίκος, Ν., 2018, Οι λαϊκοί δρόμοι στο Μεσοπολεμικό αστικό τραγούδι, Αθήνα : Τόπος
Tragaki, D., 2007, Rebetiko Worlds, Newcastle: Cambridge Scholars Publishing
Σχορέλης, Τ., 1977, Ρεμπέτικη Ανθολογία (τόμοι Α,Β,Γ,Δ), Αθήνα: πλέθρον
Κουρούσης, Σ., 2013, Από τον ταμπουρά στο μπουζούκι, Αθήνα: orpheum phonograph

επίσης κυκλοφορούν εξαιρετικά άρθρα, όπως για παράδειγμα:
Pennanen, R.P., 2003, «Greek Music Policy under the Dictatorship of General Metaxas (1936-1941)», pp.103-130, in Pietila-Castren, L., Vesterinen, M., (ed.) Grapta Poikila I, vol. 8, Papers and monographs of the finnish institute at Athens, Helsinki

Αν σας ενδιαφέρει η επιστημονική αρθρογραφία πείτε το, ώστε να δούμε για επι πλέον υλικό…!
Θα βοηθούσε επίσης αν συζητάγαμε λίγο την οπτική: δλδ ψάχνετε κάτι που να εξετάζει την αστική λαϊκή μουσική μέσα από την κοινωνική της διάσταση για παράδειγμα; σε ποιο χρονική περίοδο εστιάζετε περισσότερο;

2 «Μου αρέσει»

αυτό το εξαιρετικό βιβλίο δεν είναι εξαντλημένο παντού και πάντα; (μου έχει βγει η ψυχή με τα εξαντλημένα βιβλία, τώρα που δε λειτουργούν κι οι βιβλιοθήκες)

Τι να πω, δεν έχω ιδέα. Δεν προσπάθησα ποτέ να το βρω από τότε που το απέκτησα! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ελένη καλημέρα! Το έχεις το βιβλίο; θα μπορούσα να σε ρωτήσω λεπτομέρειες για το περιεχόμενο; Ευχαριστώ!!

1 «Μου αρέσει»

Για κάνε ένα κλικ εδώ μπας και το τσιμπήσεις…

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ! Για την ώρα δε βλέπω να σπαρταράει τίποτε, αλλά θα έχω το νου μου…!

“Το προϊόν δεν είναι πλέον διαθέσιμο” βλέπω γράφει…
Και η τιμή ήταν λογική και το μαγαζί έντιμο…
Οπότε, υποθέτω ότι κάποιος φίλος από εδώ ή από αλλού μάλλον σε πρόλαβε…

ΥΓ. Πήρα κι εγώ το μάθημά μου:σε ενδεχόμενο επόμενο αίτημα κάποιου συμφορουμίτη για κάποιο βιβλίο εξαντλημένο, που ωστόσο μπορεί να εντοπίσω, θα επικοινωνώ με προσωπικό μήνυμα

1 «Μου αρέσει»