Αναζητώ: Νίκος Μάθεσης - Βιογραφία

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω εδώ και καιρό το βιβλίο Νίκος Μάθεσης - Ο θρυλικός τρελάκιας του ρεμπέτικου του Καραντή Π. Τάσου. Είναι εκτός κυκλοφορίας, δεν υπάρχει σε κάποιο βιβλιοπωλείο ούτε και σε σελίδες με μεταχειρισμένα βιβλία. Αν το έχει κάποιος και το πουλάει ας απαντήσει είτε εδώ είτε σε προσωπικό μήνυμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1 «Μου αρέσει»

Εδώ επικοινώνησες; Δείχνει να υπάρχει.

1 «Μου αρέσει»

Όχι δεν το είχα εντοπίσει, θα ρωτήσω, σ ευχαριστώ.


EDIT: Υπάρχει παιδιά, αν το θέλει και κάποιος άλλος ας επικοινωνήσει γιατί κι εδώ θα είναι απ’ τα τελευταία κομμάτια φαντάζομαι. Να 'σαι καλά @Ανθιμος , 2 μήνες πουθενά δεν το έβρισκα.

2 «Μου αρέσει»

Χάρηκα που βοήθησα.
Την επόμενη φορά μην κάνεις το ερώτημα μετά από 2 μήνες τζάμπα ταλαιπωρίας!

2 «Μου αρέσει»

θελω εγω ενα, υπαρχει ακομα? στειλε καποιο τηλ να παρω. ποσο κανει?

Καλησπέρα! Με σώζεις, το ψάχνω εδώ και άπειρο καιρό. Επιτέλους το παρήγγειλα! Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, θα μπορούσα να το δω κάπως από κοντά; κάνω διδακτορικό και θέλω οπωσδήποτε να βρω κάποια στοιχεία που νομίζω ότι υπάρχουν μέσα στο βιβλίο… Ευχαριστώ!

2 «Μου αρέσει»

Εάν είναι δυνατό από θέμα απόστασης εννοείται, από που είσαι;
Ή αν δεν γίνεται αυτό μπορώ να σου στείλω κάτι συγκεκριμένο που ψάχνεις σε φωτογραφία/ες.
Στείλε μου μήνυμα

Τι θέμα το διδακτορικό, αν επιτρέπεται;

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα!
Αθήνα μένω. Ψάχνω μαρτυρίες του Μάθεση (και άλλων) σχετικά με τους τόπους που κινούνταν στον Πειραιά, και ειδικά την Κοκκινιά και τη Δραπετσώνα. Το διδακτορικό μου έχει θέμα την εξέλιξη της αστικής λαϊκής μουσικής και την άνθιση του ρεμπέτικου μέσα από τη συγκρότηση των εργατικών και προσφυγικών γειτονιών με πεδίο έρευνας τον Πειραιά.
Γενικά ψάχνω και συνεντεύξεις εκτός από βιβλιογραφικές πηγές.
Ευχαριστώ πολύ!

5 «Μου αρέσει»

Μπορώ να βεβαιώσω ότι η @Alexandra.Mourgou κάνει σοβαρή και προσεκτική έρευνα και εργασία, τόσο στον Πειραιά όσο και στο ρεμπέτικο.

4 «Μου αρέσει»

…κι εγώ τότε να πω ότι ο Νίκος έχει στηρίξει απίστευτα με την απλόχερη παροχή υλικού…!

2 «Μου αρέσει»

@Alexandra.Mourgou καλωσόρισες λοιπόν στην παρέα μας, είναι χαρά μας να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας! :smiley: Για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε…

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ! Καλώς σας βρήκα… Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθώ το φόρουμ πολύ πολύ καιρό αλλά τώρα αποφάσισα (επιτέλους) να φτιάξω το άβατάρ μου.

5 «Μου αρέσει»

Είμαι Βόρεια Ελλάδα αλλά αν υπάρξει θέμα στείλε μου να βοηθήσω όπως μπορέσω!

Καλή επιτυχία και στην έρευνα σου γενικότερα, πολύ ενδιαφέρον το θέμα!!

2 «Μου αρέσει»

Κρίμα για την απόσταση! Το παρήγγειλα από εκείνο το βιβλιοπωλείο που γράφει από πάνω κι ελπίζω
να πρόλαβα κανένα… κομμάτι! Καλή συνέχεια κι ευχαριστώ για την προθυμία, μπορεί να σε αγγαρέψω…!

3 «Μου αρέσει»

Και να συμπληρώσω ότι εκτός από τη σοβαρή δουλειά που κάνει όπως αναφέρει ο Νίκος είναι και φωνάρα η Αλεξάνδρα.

7 «Μου αρέσει»

Και την εισαγωγή σωστή, όχι τύπου Αλεξίου…

3 «Μου αρέσει»

Καλή δύναμη στον αγώνα σου Αλαξένδρα!

Να έρχεσαι συχνά, και να ανοίγεις και θέματα όποτε ψάχνεις κάτι. Πρέπει να ξέρεις ότι ανάμεσα στα πιο δραστήρια μέλη του τελευταίου καιρού έχουν μαζευτεί αρκετοί με σπάνιες και πολύτιμες «ειδικότητες»: έχει δυνατούς αρχειοδίφες (παλιών εφημερίδων, παλιάς δισκογραφίας κλπ.), έχει άλλους που κατέχουν πολύ καλά τα μουσικολογικά της μουσικής της εποχής, κλπ., και γενικά κανείς δε λέει όχι σ’ ένα καλό έναυσμα.

6 «Μου αρέσει»

Αλεξάνδρα, καλώς ήρθες και από εμένα και επιτυχία σου εύχομαι στην έρευνά σου.

Αναζήτησε και το βιβλίο “Τα χαΐρια μας εδώ” της Αγγέλας Παπάζογλου, αν δεν το έχεις ήδη.

4 «Μου αρέσει»

Καλή δύναμη εύχομαι και εγώ στην Αλεξάνδρα για τη διατριβή!
(κι ό,τι δεν βρίσκει, θα φάμε τα σίδερα να το βρούμε!)

Εδώ δείγμα γραφής της:
https://drive.google.com/file/d/1lXVtrXaZ8c0uc97cDUgh3YLSF8rIoqKY/view

4 «Μου αρέσει»

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο.
Η αλήθεια είναι ότι ο Πειραιάς είναι η πατρίδα του Ρεμπέτικου.
Θεωρώ ότι θέλει όμως προσοχή η ισορροπία μεταξύ χώρου, χρόνου και διαφορετικών μουσικών ειδών που ταυτόχρονα εξελίσσονται εκεί γιατί μπορεί να οδηγήσει σε λίγο γενικόλογα συμπεράσματα.
Επίσης, γνώμη μου, καλό είναι οι μαρτυρίες μη μουσικών και ανθρώπων του συναφιού (πχ Μάθεση) να μην αξιολογούνται ως απόλυτα σημαντικές, παρά μόνο για κάποιες πληροφορίες και στοιχεία: φτάσαμε σε κάοιο σημείο να μιλάμε πολύ για μαγκιά και πολύ λίγο για μουσική πράξη.

4 «Μου αρέσει»