Αναζητώ: Νίκος Μάθεσης - Βιογραφία

Καλησπέρα παιδιά, το βιβλίο του Μάθεση το παρήγγειλα και μόλις ήρθε έτυχε να είναι ο αδερφός μου στο σπίτι, και του λέω άνοιξε το ρε, με χαρά το ανοίγει λοιπόν του ρίχνει μια ματιά, και μου λέει ότι είναι φωτοτυπία, άσε ρε του λέω, το κοιτάω και εγώ και βλέπω ότι όντως έτσι είναι, Εντάξει πάντως τα κείμενα φαίνονται μια χαρά οι φωτογραφίες όμως εμένα μου φαίνονται σαν να είναι φωτοτυπία από φωτοτυπία από ξανά μανά φωτοτυπία.
Με πείραξε λιγάκι η αλήθεια να πω, είχε και 27,50+3 ή 4 euro μεταφορικά, πάντως είναι βιβλιοδετημένο σε γιαλυστερό χαρτί, ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ παιδιά δεν είναι το γνήσιο αντίτυπο, κρίμα, έτσι είμαστε οι περισσότεροι Έλληνες, ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ.

1 «Μου αρέσει»

από πού το παρήγγειλες αν επιτρέπεται; μήπως είναι κομπίνα του βιβλιοπωλείου;

Πάντως το αυθεντικό αντίτυπο ούτε βιβλιοδετημένο είναι ούτε γυαλιστερά είναι τα φύλλα του. Οπότε υποθέτω ότι αυτό που αγόρασε ο φίλος (και σε τι αισχρή τιμή!) έχει σκαναριστεί και βγαίνουν “ψηφιοποιημένα” αντίγραφα αβέρτα.
Εάν έτσι συμβαίνει, θεωρώ πως πρόκειται για κλεψίτυπο αντίτυπο.

1 «Μου αρέσει»

https://greekbooks-cds.gr/product/nikos-mathesis-o-thrylikos-trelakias-toy-rempetikoy/…Από εδώ, το λινκ που έδωσε ο Άνθιμος.

Βάζω και το εξώφυλλο του αυθεντικού για να μπορείς να συγκρίνεις την απόχρωση του δικού σου:
Μ

Το εξώφυλλο ήθελα να πληκτρολογήσω ότι είναι γυαλιστερό, είναι όπως είπες Άνθιμε κλεψίτυπο αντίτυπο.

Μας την έκανε ο Μάθεσης ο ψευτόμαγγας.

άλλη μία φωτογραφία ανεβάζω και τέρμα, τα κείμενα μπορούν να διαβαστούν μια χαρά, ε! ας το πούλαγε 8 με 10 euro αφού είναι μάπα.

Δεν νομίζω να είναι του Μάθεση η κομπίνα. Περισσότερο πιστεύω ότι είναι του βιβλιοπωλείου. Ίσως μια επικοινωνία με τον εκδοτικό οίκο να αποσαφηνίσει το θέμα. Αν επικοινωνήσεις μαζί τους, στείλε μας και τι έγινε τελικά. Ίσως ενδιαφέρει και άλλα μέλη.

https://stochastis.gr/contact/

2 «Μου αρέσει»

Χρήστο στον εκδοτικό οίκο Στοχαστής να απευθυνθώ ή στο Greekbookscds, διότι από εκεί έγινε η παραγγελία; ξαναβάζω το λινκ του μαγαζιού αυτού ότι είναι τέλος πάντων.https://greekbooks-cds.gr/product/nikos-mathesis-o-thrylikos-trelakias-toy-rempetikoy/

Θα έλεγα στον εκδοτικό οίκο αναφέροντάς τους από πού αγόρασες το βιβλίο έτσι ώστε να τεθεί σε γνώση τους ότι πωλούν (μάλλον) κλεψίτυπα αντίτυπα του βιβλίου. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσουν και αυτοί να προχωρήσουν στις όποιες νόμιμες ενέργειες.

Στο βιβλιοπωλείο καλό θα ήταν να κάνεις και εκεί ένα παράπονο. Αλλά νομίζω μια τηλεφωνική επικοινωνία με τον εκδοτικό οίκο θα πρέπει να είναι το πρώτο βήμα. Έτσι θα μάθουμε αν την “κομπίνα” την κάνει ο εκδοτικός οίκος ή το βιβλιοπωλείο.

2 «Μου αρέσει»

Εντάξει, Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο, πάντως στο greekbookscds δεν σηκώνουν τηλέφωνα.

2 «Μου αρέσει»

Παιδιά, ζητήστε όλοι Επιστροφή χρημάτων, μην τους χαριστείτε!
Δείτε και πόσο έκανε στην Πολιτεία, όταν κυκλοφορούσε… πρέπει να το είχα πάρει κάπου το 2002

3 «Μου αρέσει»

Σε εμάς που παραγγείλαμε πρόσφατα, η 1η σελίδα δεν έχει αυτό το σύντομο κείμενο για το συγγραφέα που μπαίνει σε αυτό το σημείο που διακρίνεται στη φωτογραφία, ούτε καν τσάκιση στο εξώφυλλο (το έξτρα κομμάτι που διπλώνει προς τα μέσα). Τουλάχιστον σε μένα, φαντάζομαι και στους υπόλοιπους.

Επίσης να αναφέρω ότι εγώ πριν κανένα μήνα που το είχα παραγγείλει πλήρωσα 20€ ή 20,50€ κάπου εκεί, όχι 26,50€ όπως αναφέρει τώρα το σαιτ τους…

Εμ τι περιμένετε, με 8,75 ευρώ να βγουν φωτοτυπίες, να κοπούν, να τυπωθεί εξώφυλλο (και με αφτί μάλιστα!), να γίνει βιβλιοδεσία; Άμα έχεις τέτοιο μπάτζετ, κάν’ τα μόνος σου!

Γράψ’ τους μέιλ.

Συμφωνώ φυσικά, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να ενημερωθεί και ο εκδοτικός οίκος.

3 «Μου αρέσει»

Γειά σε ολους! Εγω το παράγγειλα (για εξωτερικο αρε με +7€) μια ωρα πριν ο Σαλτας μας γραψει την εμπειρία του. Εστειλα αμεσως εμαιλ ζητώντας εξηγησεις. Δεν μου απαντησαν επι του θεματος (αν ειναι “φωτοτυπία”) απλά οτι θα μου επιστραφουν τα χρηματα καθως δεν ειναι διαθέσιμο.
Ευχαριστώ Σαλτα που το μοιράστηκες μαζι μας!

3 «Μου αρέσει»

Α, θα σου επιστρέψουν τα χρήματα επειδή δεν είναι διαθέσιμο, ε;

Τι μπαγαπόντηδες!

4 «Μου αρέσει»

Μπας και συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα…

Εγώ που δεν έχω κρατήσει την απόδειξη λέτε να καταφέρω την επιστροφή χρημάτων;

Μπορείς να τους ανεμίσεις στη μούρη ότι έμαθες πως τα επέστρεψαν σε άλλους… :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Καλά αυτό θα γίνει, απλά λέω σε περίπτωση που γίνει αναφορά σε απόδειξη.
Αν και δεν ξέρω κατά πόσο έχουν την ‘‘πολυτέλεια’’ σε αυτή τη φάση να ζητάνε αποδείξεις…

Θα δείξει, όπως και να έχει αν υπάρξει κάποια εξέλιξη, παιδιά, γράψτε να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

1 «Μου αρέσει»

Μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει…

2 «Μου αρέσει»