Αναγνώριση συγχορδιών

Ψάχνοντας για κάποιο πρόγραμμα που να αναγνωρίζει ακόρντα έπεσα πάναω σε αυτό:
http://www.mymusictools.com/utilities_28/chord_pickout_25950.htm
Το κατέβασα με torrent και το εγκατέστησα. Το αναφέρω γιατί πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει πολλούς που ψάχνουν κάτι τέτοιο, ειδικά τους φίλους κιθαρίστες (μη επαγγελματίες). Τι κάνει? Εισάγεις το τραγούδι που θέλεις σε μορφή mp3 ή wav και το πρόγραμμα γράφει τα ακόρντα που αναγνωρίζει πάνω από τα σημεία της κυματομορφής του τραγουδιού. Βέβαια επειδή ο ήχος είναι σύνθετος, αρκετά ακόρντα που αναγνωρίζει δεν είναι τα σωστά για την κιθάρα, αλλά αναγνωρίζει και τα σωστά. Απλά πρέπει να κάνεις μια επιλογή, από όλα τα ακόρντα που βγάζει.

Μπραβο ρε Πετραν πραγματικα ειναι μια πολυ χρησιμη λυση (και οχι μονο για κιθαριστες)

Νασαι καλα που το μοιραστηκες μαζι μας

Που είσαι Βίκτωρα? Χαθήκαμε.

Από συντονιστή: Πέτρο, πμ παρακαλώ για τέτοια μηνύματα.

βρε συ πέτρο, το δοκίμασες καθόλου; του έβαλα από ρεμπέτικα (παλιές από 78άρια αλλά και καθαρές εκτελέσεις ακριβώς στα 440Ηz του '60) μέχρι ελληνικές μπαλλάντες και ξένες, πάντα απλές μουσικές και ακκόρντα. τα έκανε μαντάρα και στο χρόνο και στα ακκόρντα. πχ, έμπλεκε G με Gm, Dm με Cm, ούτε καν σχετικές όπως C/Am, G/Em, αλλού έχανε τελείως αλλαγές…
πιο πολύ θα μπλέξει κάποιον παρά θα βοηθήσει. έτσι κι αλλιώς λέει πως χρειάζονται στοιχειώδεις γνώσεις οργάνου και “κατανόησης της ακολουθίας των συγχορδιών”. αν κάποιος τα ξέρει αυτά, πολύ πιο εύκολα θα βγάλει τα ακκόρντα μόνος του, θα εξασκήσει και το αυτί του! και δεν χρειάζεται να είναι επαγγελματίας, γιατί το λές αυτο;
φιλικά!

Νίκο το γράφω ότι συμβαίνει αυτό. Υποθέτω ότι παίρνει τη μουσική σα σύνολο για να βγάλει την αντίστοιχη συγχορδία. Αυτό περιέχει και τη φωνή και το μπουζούκι και τα υπόλοιπα όργανα. Θα το δοκιμάσω σε οργανικά και επίσης θα δοκιμάσω να τα μετατρέψω σε midi, από περιέργεια και μόνο. Εμένα με εξυπηρετεί και έτσι γιατί πολλές φορές ψάχνομαι για ένα ακόρντο, αν είναι ντιμινουίτα, εβδόμης, ενάτης κλπ και αυτό μπορεί να μου δώσει κάποια ιδέα. Τώρα ο καθένας αν θέλει το χρησιμοποιεί ή όχι. Αν βρεις κάποιο καλύτερο θα με ενδιέφερε να το κοινοποιήσεις.

Πέτρο επειδή σε ξέρω, μπορώ να πώ ότι είσαι σε θέση, ακούγοντας ένα κομμάτι και δοκιμάζοντας στην κιθάρα, να βρείς αν σε ένα σημείο το ακόρντο θέλει και έκτη, ένατη ή είναι ντιμινουίτα κλπ. Φυσικά εγώ, ως παραδοσιακός και μη τζαζίστας, πάντα θα εφάρμοζα το δόγμα “εν αμφιβολία, προτιμούμε το απλούστερο”, αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή.

Βεβαίως και θα υπάρξουν αμφιταλαντεύσεις κάποιες φορές, το ζητούμενο όμως είναι η εξεύρεση μιας αποδεκτής ακολουθίας ακόρντων στον συντομότερο δυνατό χρόνο. Αν το πρόγραμμα κάνει πολλά λάθη, ίσως είναι καλύτερη η προσέγγιση που προτείνει ο Νίκος και μένει και το κέρδος της εξάσκησης του αυτιού. Δεν το δοκίμασα βέβαια το πρόγραμμα, αφού άλλοι θα νοιάζονται για τα ακόρντα, μπορεί όμως φαντάζομαι να φανεί χρήσιμο, στο επίπεδο της πρότασης φυσικά και πάντα σε συνδυασμό με την εμπειρία και την κρίση του μουσικού.

δοκιμασα την trial εκδοση του προγράμματος σε απλα ρε χιτζαζ τραγουδια που εχουμε ρε+ ρε#+ σολ- και ντο-
Το προγραμμα εβγαλε πολλες επιπλέον που δεν εχουν καμια σχεση…
Εχω την εντύπωση οτι εναν νεο κιθαρίστα θα τον δυσκολεψει περισσοτερο.

Πιο καλή λύση νομίζω είναι τα site με τους στιχους και τις συγχορδίες με τον καταλληλο ελεγχο , γιατι και αυτα εχουν πολλα λάθη…
Το αυτι βεβαια αν βοηθαει ακομα καλύτερα…

ΥΓ Και μια και μιλάμε για συγχορδίες θα ανοίξω ενα θεματακι για τις συγχορδίες του ριξε τσιγγανα τα χαρτιά…