Παίξτε οτι θέλετε. κάπως θα λέγεται!

(δεν γνωριζω, ίσως σας είναι γνωστό).

ενα εργαλείο (online) για να σου “δόσει”, το όνομα της συνχορδίας.
παίξε οτι να’ναι. έχει όνομα.
πχ ολες ανοιγτά στην κιθάρα σου δίνει το

Em 11

ολες ανοιχτές στο 8χορδο σου δίνει C6/9sus4

ε τώρα μη ζητάς συνχορδία απο μπαγλαμά και 6χορδο!
πενιές και διπλό-πενιές…

αν κάνεις επίτηδες λάθος σε μία ή περισσότερες χορδές, πώς αντιδρά;

edit, ένα λεπτό αργότερα: Άκυρο, δεν είχα δει πώς είναι το “εργαλείο”. Νόμιζα ότι ήταν ένα μηχανάκι με μικρόφωνο και το κατάλληλο λογισμικό, όπου του έπαιζες μια συγχορδία και αυτό ξεχώριζε τις συχνότητες κάθε χορδής και σου παρουσίαζε το όνομα της συγχορδίας.

Μας δουλεύει; Του 'βαλα Λα-Λα#-Σι και μου το ονόμασε Esus4 add(b5):

Πρόσθεσα κι ένα Λα ύφεση (για να ακούγεται πιο γλυκά) και:

Μα δεν μπορεί αυτά να είναι δόκιμα ονόματα για κάθε θόρυβο που θα σκεφτεί ένας διάστροφος νους!

Ο αλγόριθμος βάσει του οποίου δουλεύει, προφανώς κάπου μπάζει…

Η γραφή E add(4) add(b5) προφανώς διαβάζεται: Μι ματζόρε, προσθέτω 4η, προσθέτω ελαττωμένη 5η.

Μι ματζόρε = Μι, Σολ#, Σι. Η 4η είναι Λα και η ελαττωμένη 5η είναι Σι ύφεση.

Το τέρας που είχα «παίξει» εγώ αποτελείται πράγματι από ένα Μι ματζόρε χωρίς την πρώτη (Μι), και με Λαb αντί Σολ# που είναι το ίδιο πλήκτρο, δηλαδή τελικά Λαb και Σι, και με επιπλέον Λα (4η) και Σιb (ελαττ. 5η).

Βγάζει ρε παιδί μου μια λογική, αλλά τραβηγμένη από τα μαλλιά!

1 «Μου αρέσει»

Με το σύστημα καταγραφής των συγχορδιών μπορείς να εκφράσεις οποιονδήποτε συνδυασμό νοτών, το θέμα είναι να ξέρεις γιατί προκύπτει και πώς χρησιμοποιείται. Με βασικές γνώσεις διαστημάτων μπορείς να βγάλεις όποια συγχορδία θέλεις, αλλά για την επεξήγηση χρειάζονται γνώσεις αρμονίας σχετικές με την περίπτωση που εξετάζουμε κάθε φορά.
Πολλές φορές έχει περισσότερη σημασία το περιβάλλον, παρά η συγχορδία από μόνη της. Επίσης, στον ίδιο συνδυασμό αν αλλάξεις τονική αλλάζει και η μορφή της συγχορδίας. Υπάρχουν και φορές που οι συνδυασμοί νοτών προκύπτουν σχετικά τυχαία από δαχτυλισμό πάνω στο όργανο, κλασική μέθοδος σύνθεσης στην κιθάρα -πιθανότατα και σε άλλα όργανα.
Νομίζω πως το συγκεκριμένο πρόγραμμα δίνει μια πληροφορία την οποία ο αρχάριος χρήστης δεν θα ξέρει πώς να την χρησιμοποιήσει, ενώ ο προχωρημένος την γνωρίζει ήδη. Πιο χρήσιμα είναι τα διαγράμματα που δείχνουν συγκεκριμένες συγχορδίες πάνω στην ταστιέρα, σε περίπτωση ανάγνωσης παρτιτούρας.