Ανέκδοτες μουσικές τού Μάρκου

Τό είδα σήμερα στό Facebook.Μπράβο στόν φίλο πού τα ανέβασε στό διαδύκτιο.:109::109:

Συγκινητικό. 200 χρόνια να ζούσε θα έγραφε αριστουργήματα…
Και πενιά πολλά κιλά.
Δώστε προσοχή στα τραγούδια 14, 15,16,17 ο Μάρκος είναι κουρντιζμένος σε ντουζένια και παίζει πράγματα που νομίζω ότι δεν έχουμε ξανακούσει ως ρεπερτόριο!!!

Τολμώ να πώ, το ρεμπετογεγονός της χρονιάς!!

Μπράβο σε κάποιους αγνώστους που μας χαρίζουν απλόχερα τέτοια μοναδικά ντοκουμέντα!

Μπράβο του Κώτσου που το ανακάλυψε!

Εγώ είμαι σίγουρος: Ακόμα γράφει. Όλα μέσα στο μυαλό του τακτοποιημένα τα είχε!!! Και τα μουσικά μοτίβα, και τα αντίστοιχα ντουζένια, και τους στίχους όλους.

Αυτά είναι. Το πρώτο είναι σοκ Τα ζηλιάρικο σου μάτια με άλλη εκτέλεση από αυτήν που γνωρίζουμε.
Αυτά δεν πρέπει να μένουν στα ντουλάπια. Μερικά είχαν ήδη κυκλοφορήσει. Μερικά νομίζω ο neapoliotis είχε ήδη ανεβάσει καιρό τώρα.
Και ο Βαμβακάρης δημιουργούσε μέχρι τέλους!!!
Στα 19, 20 ,21 μπουζούκι παίζει ο Βαμβακάρης;;

!!!

Ελπίζω το soundcloud να μην είναι σαν το rapidshare που εξατμίζεται μετά από λίγο καιρό.

Τι φωνή ρε παιδιά! Νεφέσι δεν του 'χει μείνει, αλλά ο τόνος δεν κουνιέται ούτε τόσο!


Γύρω στο 14-15 πρέπει να έγινε η εξής παρέμβαση:

Στέλιος: -Έλα πατέρα ξεκόλλα. Η κοπέλα δεν είναι από την επιτροπή λογοκρισίας. Παίξε λίγο από τα κανονικά, όχι αυτά που έγραφες τελευταία!

(Εννοώ: από την αρχή μέχρι τη μέση είχα πάθει πλάκα με την ερμηνεία, αλλά τους στίχους είχα αρχίσει να τους βαριέμαι. Μόλις το συνειδητοποίησα αυτό, τσουπ, κάτι αλλάζει στο στυλ της μουσικής. Τεντώνω κεραία, που είχε αρχίσει να μαραίνεται κομμάτι, και ακούω σκοπούς με πιο πολύ τσαγανό, στίχους πιο αυθόρμητους, κι ας μη μιλάν για τίποτε απαγορευμένο. Και κατάλαβα ότι και στη μουσική τα προηγούμενα -ορισμένα- είχαν κάτι σαν υπερ-αυτοσυγκράτηση…)

τα τραγουδια κατεβαίνουν στο σκληρο με ενα κολπακι…

Αν μπορει καποιος να ρωτησει τους κυρίους που τα ανεβασαν αν επιτρεπουν το κατεβασμα για να σας δωσω λινκ να τα εχετε στο σκληρο…

Tι να γραψει κανεις…ας σιωπησω καλυτερα…

υγ: απλα να πω οτι αισθανομαι υπερτυχερος που “μπηκα” στην παρεα σας σ’αυτην την συγκυρια :slight_smile:

Α ρε Μάρκο,τι θα κάναμε χωρίς έσένα;

jdownloader
[SIZE=2]
Ευχαριστούμε ρε Κώστα για τον σύνδεσμο! Και μπράβο σε αυτόν που τον έβαλε!!! Τα σέβη μου!!

Υ.Γ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, από τη στιγμή που βάζεις κάτι στο Ιντερνετ, αντιγράφεται. Ακόμα και με μαγνητοφωνάκι από τα ηχεία, ή φωτογραφική μηχανή ή κάμερα… Το τίμημα της ελευθερίας της πληροφορίας…

[/SIZE]

Και το αντίτιμο της γνώσης, που δικαιούνται όλοι να έχουν πρόσβαση. Χώρια που στην περίπτωσή μας, για ευχαρίστηση και χαρά πρόκειται, άνευ αμοιβής.

Μπράβο στον άνθρωπο που τα ανέβασε.
Αν μη τι άλλο πολύ συγκινητικό το ντοκουμέντο.
Η αλήθεια είναι πως κάποια κομμάτια μου θυμίζουν προηγούμενα του (και όχι μόνον αυτού) αλλά το συνολικό ντοκουμέντο είναι καταπληκτικό.
Μια παρατήρηση που κολλάει σε προηγούμενες κουβέντες σχετικά με την πιστότητα του ήχου των παλιών ηχογραφήσεων:
Ο ήχος που βγάζει ο Μάρκος συνεχίζει και είναι ‘‘παλιακός’’. Άραγε παίζει με κάποιο από τα πιο καινούργια του μπουζούκια από Ζοζέφ ή με κάποιο από τα παλιά προπολεμικά του;
Το χέρι του πάντως ασχέτως ηλικίας ρευματοπάθειας ή ότι άλλο '‘βαράει’'΄και ‘‘σκάβει’’ κανονικότατα.

Το 14 που το αναφέρει ως ‘’ τα ματόκλαδα σου λάμπουν’’ είναι μια ευχάριστη έκπληξη (βλέπε σε άλλο τοπικ που σηζητάμε για το πως παίζαν οι παλιοί το ίδιο τραγούδι με διαφορετικούς τρόπους χωρίς να παραμένουν πιστοί ούτε στον στίχο αλλά ούτε και στην μελωδία).

Παιδιά τα τραγούδια αυτά κυκλοφορούσαν πριν μερικά χρόνια στη ζούλα μάλλον…
'Ετυχε να τα έχω σε κάποιο σιντί, που έγραψε για μένα με ρεμπέτικα, κάποιος
φίλος του γιου μου, συλλέκτης και τρελαμένος με το είδος αυτό…

Σ`ένα σιντί λοιπόν, μόνο με Μάρκο, είχε κι αυτά και μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση
που διέφεραν από τα άλλα και τα προσφωνούσε γυναικεία φωνή, είπα από εκπομπή
είναι μάλλον… που να φανταστώ πως είχα κελεπούρι… φυσικά το σιντί το έχω ακόμα…

Μετά μπλέχτηκα με το Σιλάμπς και άκουγα ό τι ήθελα από κει…
Αυτός ο xarapel έκανε πολύ καλά και τα έδωσε στον κόσμο…

Και ο Κωσταντής θεάρεστα, που μας τα χάρισε εδώ μέσα και τον ευχαριστούμε !

αρρώστησα…

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε οποιον τα ανεβασε!

Εψαχνα για καποιο διαστημα να τις βρω…ειχα ακουσιε 2-3 που υπαρχουν στο youtube…αλλα τιποτα.

Ποσες καινουριες κομματαρες…και δεν εχουμε κανα στιχο να παιξουμε…

Ε ρε Μαρκο…ενας και μοναδικος!

Η ηχογράφηση είναι από ραδιοφωνική εκπομπή και έγινε από τον Τέο Ρόμβο.
Οι φωτογραφίες είναι του Γιώργη Χριστοφιλάκη και είναι οι μοναδικές έγχρωμες φωτογραφίες του Μάρκου.
Τις επεξεργάστηκα ελαφρώς για τις ανάγκες του βίντεο.

//youtu.be/qGsD830uZc4

Τα τραγούδια και οι μουσικές που ακούγονται από το Μάρκο είναι:

  1. Τα μαύρα μάτια σου τα δυο
  2. Τα ματόκλαδα σου λάμπουν
  3. Τα μάτια σου τʼ αράπικα
  4. Τα μαύρα μάτια σου τα μαύρα
  5. Τα τσιγγάνικα σου μάτια
  6. Στείλε με μάνα, στείλε με
  7. Πες μου καρδούλα μου
  8. Πες μου γιατί δεν μ αγαπάς
  9. Όταν σε βλέπω κι έρχεσαι
  10. Μια μαυροφορεμένη νύχτα
  11. Με μάγεψε μια μάγισσα
  12. Μάτια μου μαριολεμένα
  13. Μάνα μου με σκοτώσανε
  14. Κάθε βραδάκι τραγουδώ
  15. Κάποτε ήμουνα κι εγώ
  16. Γιατί καρδιά μου να πονάς
  17. Είχα δέκα τάληρα
  18. Οργανικό χασάπικο
  19. Οργανικό χασαποσέρβικο
  20. Σχέδιο για δύο οργανικά ζειμπέκικα
  21. Οργανικό ζειμπέκικο

Φίλε μου ο ΜΑΡΚΟΣ χρησιμοποιούσε πολλά κουρδίσματα.

1 «Μου αρέσει»

Ανακινώ αυτό το νήμα χωρίς να έχω κάτι να προσθέσω, απλώς γιατί το ψάχναμε.

Η εκπομπή μεταδόθηκε από το δεύτερο πρόγραμμα στις 8/2/2022, όπου όλη την ημέρα μετέδιδαν εκπομπές με αφιερώματα ή αναφορές στο Μάρκο, λόγω της συμπλήρωσης 5ο ετών από το θάνατό του. Βρίσκεται, όπως κι οι υπόλοιπες, αναρτημένη στη σελίδα του δευτέρου προγράμματος.

4 «Μου αρέσει»