Αλλαγή φιγούρας σε τρίχορδο

Καλησπέρα σε όλους!

Η φιγούρα που τοποθετείται στο καπάκι των οργάνων, όλοι μας γνωρίζουμε, ότι εκτός απο διακοσμητικό ρόλο παίζει και το ρόλο του pickguard (κιθαριστί…). Όταν μια τέτοια φιγούρα έχει καταπονηθεί αρκετά, πόσο εύκολο είναι ή κατά πόσο ενδείκνυται να αντικατασταθεί; Προκύπτουν τεχνικές δυσκολίες που μπορεί να επηρεάσουν το όργανο ως προς την ηχητική του συμπεριφορά; Το ερώτημα αφορά όργανο 25ετίας, προσεγμένο, με ώριμο ήχο αλλά με “καταγδαρμένη” πλαστική φιγούρα…

μην το πειραζεις καθολου…αστο να ειναι ετσι…αν το αλλαξεις μπορει να πληγωσεις και το καπακι…πρεπει να τριφτει παλι να πεσει καινουργιο βερνικι…αστο καλυτερα να μην το μετανοιωσεις…

Μήπως βρε Μιχάλη γίνεται; Ας περιμένουμε λίγο να ακούσουμε κανένα μάστορα που ξέρουν και καλύτερα.

Γεια χαρα!
Ειμαι καινουργιο μελος στο φορουμ .
Δεν γνωριζω να απαντησω αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει γιατι εχω ενα παρομοιο προβλημα στην κιθαρα.
Περσυ μου χαρισαν ενα κιθαρονι (ηταν σε αθλια κατασταση πεταμενο σε μια αποθηκη)το εστειλα σε εναν μαστορα να το φτιαξει οταν
το εστειλε ειχε πολυ δυνατο ηχο.Επιδη παρουσιασε καποιο προβλημα το ξαναεστειλα πισω να το διορθωσει και του ειπα να μου βαλει μια φιγουρα κοντα στο ηχειο γιατι ειχε εκει η κιθαρα και φαινοταν ασχημο εκανε δυχρωμια.Αυτος εφτιαξε και εβαλε ενα σαν αυτο που υπηρχε(σαν πλαστικο ειναι).Πριν λιγο καιρο ελεγα σε εναν φιλο οτι η κιθαρα εχασε πολυ ηχο και μου ειπε οτι μαλλον αυτο φταιει και καλο θα ηταν να το αλλαξω και να βαλω ενα ξυλινο γιατι αυτο που εχει δεν αφηνει το ηχειο να παλεται.
ευχαριστω!

Τι φιγούρα είναι; 1/4, 3/4, 4/4

Θα βοηθούσε να μας έστελνες καμια φωτογραφία και τα ξαναλέμε.

κ. Χαλιέ η φιγούρα είναι η κλασσική φιγούρα των 4/4 που κυριαρχούσε νομίζω στα μπουζούκια εκείνης της εποχής…

Θα σου πρότεινα να βάλεις προστατευτικό ζελατίνας, σαν αυτό που ντύνουν τα βιβλία.
Νομίζω πως πουλάνε και σε οργανοποιία έτοιμα κομμένα, αν όχι σε βιβλιοπωλείο. Σχετικά με τον ήχο
δεν ξέρω αν επηρεάζει αρνητικά, πάντως προστατεύει το όργανο (…και τη φιγούρα “προστασίας”). :slight_smile:
Αφού πρόκειται και για παλιό όργανο ίσως είναι λίγο επίφοβο να βάλεις χέρι.

Κάτι παρόμοιο μου συνέβη και μένα, και έχω βάλει ζελατίνα, μόνο που στην δικιά μου περίπτωση
η φιγούρα ήταν λίγο μικρή και σκάφτηκε το καπάκι.

Ας ειμαστε λιγο πιο ‘‘επιθετικοι’’ στο ολο θεμα προτεινω εγω.
Ο φιλος ενδιαφερεται για αλλαγη φιγουρας.Να την κανει και ποιο το αποτελεσμα.Υπαρχει καποιος που γνωριζει (ειδικα απο οργανοποιους) και θα δωσει μια τεκμηριωμενη και συγκεκριμενη λυση στο να επιτευχθει η ολη εργασια;
To να μη τη πειραξει το λεμε ολοι εκ του ασφαλους και δεν αποτελει νομιζω προοδο απο τεχνικης αποψης.Το να βαλει οποια προστατευτικη ζελατινα (και εγω το εχω κανει στο παρελθον) δεν αποτελει αισθητικη λυση στη φθαρμενη φιγουρα.
Ακομη και αν δεν ενδεικνυται τελικα ας εχουμε μια αποψη συγκροτημενη τεχνικα.

Επειδή αυτές οι φιγούρες μπαίνουν στο καπάκι πριν ''οπλιστει ''με τα καμάρια και κυρίως πρίν κολληθεί το καπάκι πάνω στο σκάφος ,θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο και ίσως επικίνδυνο να επιχειριθεί αντικατάστασή της εκ των υστέρων.Όσο για την ηχητική συμπεριφορά μετα απο πιθανη απόπειρα αντικατάστασης της φιγούρας,νομίζω κανεις δεν μπορεί να ορκιστεί ή να εγγυηθεί για το αποτέλεσμα.Καλή ιδέα είναι αυτο το αυτοκόλλητο πλαστικό που βάζουν στις ακουστικές κιθάρες με παρόμοιο πρόβλημα.

Κολλητή από πάνω είναι η φιγούρα, ή “χωνευτή” μέσα στο καπάκι; Δεν το διευκρινίζει. Αν είναι είναι κολλητή, νομίζω είναι εύκολο, την ξεκολλάς προσεκτικά και κολλάς άλλη παρόμοια με βενζινόκολλα. Αυτό με λίγη προσοχή μπορεί κανείς να το κάνει και μόνος του, αρκεί να βρει το πλαστικό και να το κόψει στα ίδια μέτρα. Τώρα αν είναι ενσωματωμένη, το πράγμα αλλάζει, θες μάστορα.
Για το θέμα του ήχου, ο ήχος επηρεάζεται σε ένα βαθμό, αλλά μπορεί και όχι σοβαρά, εξαρτάται απ’ την περίπτωση και τα γούστα του καθενός, δεν μιλάμε για ακρότητες όπως κάτι καπάκια τίγκα στο πλαστικό να μην φαίνεται πουθενά ξύλο…

Λιγο δυσκολο να ναι κολλητη η φιγουρα οπως λες phobeus. Κατ αρχην οι φιγουρες τετοιου ειδους δεν κολλουνται αλλα χωνευονται μεσα στο καπακι. Αν ηταν κολλητη θα εξειχε πανω απ το καπακι

Ναι, μα δεν είδα φωτό γι’ αυτό το είπα, ορμώμενος απ’ το δικό μου που έχει απλά ένα μαύρο προστατευτικό κολλητό. Τέλος πάντων, αν είναι “χωνευτή” θέλει μάστορα…

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας…

Η φιγούρα είναι “χωνευτή” στο σκαμμένο καπάκι. Κλασσική κατασκευή με κλασσική 4/4 φιγούρα. Δεν είναι δικό μου το όργανο για να μπορώ άμεσα να ανεβάσω φωτογραφίες…Νομίζω όμως οτι σας έδωσα να καταλάβετε, έστω και περιγραφικά, πιο είναι το πρόβλημα…Ο προβληματισμός έχει να κάνει με την πιθανότητα μια τέτοια εργασία να αλλοιώσει τα χαρακτηριστικά του ηχοχρώματος του οργάνου μιας και μιλάμε για επέμβαση στο καπάκι με ότι αυτό συνεπάγεται…Δεν ξέρω βέβαια αν και εκ μέρους των οργανοποιών υπάρχει ανάλογη εμπειρία (δεν νομίζω να είναι και απο τις πιο συνηθισμένες εργασίες “service” ενός οργάνου…!).

Ουτε το δικο σου ειναι αυτοκολλητο ειναι κατω απο εκει που παιζεις για να χτυπαει η πενα να μην λακουβιαζει το καπακι… Και η δικη σου χωνευτη ειναι. Καμμια παστα απο αυτες που κανουν τις φιγουρες δεν ειναι αυτοκολλητες. Μονο σε κατι φτηνο μπουζουκα των 180 ευρω που ειναι χαρτι τυπωμενο και οχι πλαστικο. Ολες οι αλλες ειναι σκαφτες δεν γινεται διαφορετικα. Μαστορα θελει ετσι κι αλλιως γιατι: πρεπει να τριφτει το οργανο να βγει το βερνικι 2 να βγει η φιγουρα και να μπει καποια αλλη ιδιου μεγεθους η ποιο μεγαλη για να καλυφθει το σκαψιμο απο την προηγουμενη να τριφτει και να βερνικωθει παλι το οργανο. Ενα κοστος που εκτιμαται 250-300 ευρω

Αυτες οι επεμβασεις ειναι αισθητικες και οπως και στην χειρουργικη πλαστικη για μας οσο και στην οργανοποιια για τα οργανα κοστιζουν…

@mih7mit5 Να ξερεις οτι απο την στιγμη που φευγει το παλιο βερνικι που ειναι στεγνωμενο το εχει τραβηξει το ξυλο και εχει σχηματιστει ενα α" ηχοχρωμα πεφτοντας καινουργιο βερνικι θα εχει διαφορα στον ηχο γιατι πρωτον το βερνικι αυτο θα ειναι φρεσκο και οσο να ναι κατι αλλο απο αυτο που ειχε και μεχρι να κατσει να τραβηξει καλα απο το ξυλο πραγμα που θελει καποιους μηνες σιγουρα θα εχεις ποιο πνιχτο ηχο μεχρι να κατασταλαξει. Τωρα ειναι στην κριση σου αυτο αλλα και πρεπει να βρεις ενα μαστορα μερακλη να μην σου κανει καμμια τσαπατσουλια τοσο στην αλλαγη της φιγουρας και στο στοκαρισμα της ακομα και στο βερνικωμα