Αηδία γιά την απουσία αηδίας...

Νομίζω ότι το πρόβλημα που έβαλε ο Κώστας Λαδόπουλος είναι ακριβώς αυτή η άποψη. Με άλλα λόγια " Εντάξει μωρέ! Δεν έγινε και τίποτα ρε παιδί μου".

Όμως επί της ουσίας, δεν πρόκειται για μια απλή κακοποίηση του ρεμπέτικου ή του λαϊκού τραγουδιού. Το θέμα είναι ο ευτελισμός των πάντων. Όλα έχουν γίνει “θεμιτά” στο βωμό του θεάματος (στην ουσία του χρήματος). Για μένα δεν έχει καμιά διαφορά η εκπομπή που εμφανίστηκε ο κ. Κόλιας από την εκπομπή της κας Μανωλίδου (συζύγου του κ. Άδωνι). Ντρέπομαι το ίδιο πολύ και για τα δύο. Ντρέπομαι γιατί θεωρώ ότι όλοι έχουμε μερίδιο προσωπικής ευθύνης για το χάλι αυτό.

Αν πούμε ότι η συγκεκριμένες σκουπιδοεκπομπές αντιπροσωπεύουν το “κακό” και άρα να ψάξουμε να βρούμε το “καλό”, είναι τελείως λάθος και παραπλανητικό. Η πραγματικότητα είναι ότι ο τηλεθεατής δεν έχει κανένα μα κανένα δικαίωμα επιλογής. “Η ισχύς του τηλεθεατή” με το τηλεκοντρόλ, μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να εκληφθεί.

Για παράδειγμα, ποια είναι η επιλογή του τηλεθεατή το μεσημέρι? Όλα τα κανάλια έχουν “μεσημεριανάδικα” με τα εμετικά κουτσομπολιά και τους διαφημιζόμενους (επι πληρωμή)“καλλιτέχνες”? Ποιά η εναλλακτική εκπομπή?

Να το πάμε και λίγο παραπέρα? Ποιά είναι η ισχύς του τηλεθεατή όταν πέφτουν οι διαφημίσεις? Να αλλάξει κανάλι? Μα όλα τα κανάλια παίζουν ταυτόχρονα τις ίδιες διαφημίσεις! Ακόμα και με όρους “ελεύθερης” αγοράς, αυτή η πρακτική στην άγρια Δύση, ονομάζεται “εναρμονισμένη πρακτική”. Είδατε κανένα ΕΣΡ, καμιά Επιτροπή Ανταγωνισμού ή έστω κάποιον “Πολιτιστικό φορέα” τέλος πάντων, να αντιδράσει σε αυτή την επί της ουσίας φασιστική πρακτική?

Άρα για μένα το moto του Κώστα Λαδόπουλου παραμένει απόλυτα ισχυρό “Αηδία για την έλλειψη αηδίας” (Άραγε αυτό με βάζει στην κατηγορία των μουτζαχεντίν? :080:)

Διαβάζοντας για τις επιλογές του τηλεθεατή, μου ήρθε στο νου το σχόλιο του Τζίμη Πανούση, στο ''hard core", όταν, αναφερόμενος στον αβέρωφ έλεγε πως ‘‘έχει ένα φοβερό προσόν για πολιτικό. Έχει -ωφ (off). Άμα δεν τον γουστάρεις τον κλείνεις’’. Να 'τη η επιλογή του τηλεθεατή.

Σωστός!
Εγώ, για παράδειγμα, αυτόν τον Κόλλια πριν δω το βιντεάκι δεν τον είχα καν ακουστά.

Η “ισχύς του τηλεθεατή” είναι το drag and drop της τηλεόρασης από το μπαλκόνι (για να χρησιμοποιήσουμε και σύγχρονη ορολογία).
Μόνο έτσι θα ησυχάσουμε όλοι και θα αρχίσουν πάλι οι άνθρωποι να επικοινωνούν και να κουβεντιάζουν μεταξύ τους και σε τελική ανάλυση θα ξαναβρούμε τη χαμένη μας αξιοπρέπεια.
Στον λίγο ελεύθερο χρόνο που μου απομένει από τις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις, προτιμώ να κουβεντιάσω με την οικογένεια μου, να γρατζουνίσω κανένα έγχορδο, να πιούμε τις τσικουδιές μας με το γείτονα, να παίξω με το σκύλο μου και όχι να ασχολούμαι με τον κάθε “άρρωστο”, ανεγκέφαλο ή σαχλαμάρα που εμφανίζεται στην τηλεόραση.

Ούτε και γω τον ήξερα Άρις

Δε νομιζω να επρεπε να βγει ο Κολλιας για να συνειδητοποιησουμε σε τι παρακμη εχουμε πεσει,αν διαβασετε τα σχολια κατω απο το βιντεο ωστοσο, θα δειτε και θετικα σχολια.Οποτε μιλαμε για μια α-καλαισθησια.Πραγμα που ειναι ευκολο να δικρινει κανεις μονο και μονο κοιτωντας tv,μα δελτια ειδησεων θες, μα εκπομπες,μα ταινιες;…ελαχιστα κ ελαχιστοι αξιζουν την προσοχη μας.

Εμενα δε με χαλασε τρελα αυτο το βιντεο,γελασα παρα πολυ,δε λεω, ειναι ανυσηχητικο οτι αυτο το θαυμαζουν καποιοι....ε τι να κανουμε;...το 60 φανταζομαι υπηρχαν πολλοι τετοιοι μπουζουξηδες:019:

Ουτε να σταματησω θα προσπαθησω κανεναν,ουτε να βγω στους δρομους ως υπερμαχος του καλου μπουζουκιου και της παραδοσης.Ειναι καθαρα θεμα επιλογης…η το βλεπεις η το αγνοεις.Τηλεοραση δε βλεπω σχεδον καθολου (απ’οταν εβαλα ιντερνετ).Διαβαζω ειδησεις,συζητω σε φορουμ κλπ (αυτο βεβαια δε σημαινει οτι αποκοβομαι απο τον εξω κοσμο,κ επικοινωνω κ κυκλοφορω κανονικοτατα.)Στο νετ τουλαχιστον εχω την επιλογη εγω να δω αυτο που θελω…κ οχι αηδιες με διαλλειμα για διαφημισεις:)

Έγραψα ένα ολόκληρο μήνυμα αλλά το ξανασκέφτηκα και κατέληξα σε δύο λέξεις του μόνο:

Σ Κ Α Τ Α Π Α Τ Η Μ Ε Ν Α.

ΥΓ: κι ας με συγχωρέσετε όλοι για την γλώσα.

δε φταινε τα κακα,εμεισ φταιμε που τα παταμε

Μία είναι η λύση και ειπώθηκε πολλές φορές: Αφήνουμε την TV κλειστή, την ανοίγουμε μόνο για επιλεγμένα προγράμματα και για προβολή DVD. Ευτυχώς υπάρχουν εναλλακτικές: Σερφάρισμα (κάποιοι χρησιμοποιούν την TV για οθόνη), βιβλία, μουσική, κουβέντα κ.λπ.

Βέβαια, αυτές είναι λύσεις για όσες πληθυσμιακές ομάδες μπορούν όντως να ελέγχουν το χρόνο τους. Διότι τα πιτσιρίκια θέλουν τα κινούμενα σχέδια, οι μεγαλύτεροι θέλουν τις σειρές τους ή το Σπύρο (Παπαδόπουλο), οι οικιακές βοηθοί θέλουν τους πρωϊνούς καφέδες τους κ.λπ. Οταν συμβιώνεις έστω και εν μέρει με όλους αυτούς, τρως και ολίγον σκουπίδι. Τι να κάνεις.

Ομως τώρα που καλοκαιριάζει, υπάρχει το μπαλκόνι ή ο κήπος, ας μην το ξεχνάμε!

Πάντως, απ’ όπου και να το πιάσεις, η λύση είναι μία: Οχι στην TV, ιδιαίτερα τώρα που οι καιροί είναι πολύ - πολύ πονηροί.

(Δεν μπορώ όμως να μην παρατηρήσω ότι αυτός ο Κόλλιας - πρώτη μου φορά τον ακούω - έπαιξε μία φορά όλη κι όλη στην TV και μετά, μερικές χιλιάδες φορές στο youtube. Δηλαδή, αν δεν υπήρχε το youtube, ακόμα δεν θα τον ήξερα.)

Ο κολλιας ειναι καλος και γνωστος μπουζουκσης εστω κι αν δεν εχει κανει διαφημηση το κυκλωμα οπως πχ καραντινης και λοιποι. Παιζει με τον σπυρο ζαγοραιο και ειναι για χρονια ο μπουζουκσης του. Εχει ενα ιδιαιτερο υφος και αρκετα καλη πενα. τωρα το σκετσακι αυτο που εκανε ε ολοι κανουμε τρελλα στα παλκα πανω:246::246:

Ρε σεις…“μας ξεκόλιασε” ο Κόλιας. Μας έβαλε στο τρυπάκι κι ασχολούμεθα μαζί του.
Μας ανάγκασε όμως ταυτόχρονα να περιγράψομε ο καθένας μας το τι και πως ζούμε, πως θα θέλαμε να ζούμε, τι να αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας κλπ κλπ.
Δίκιο έχεις Ισαάκ…Σ Κ Α Τ Α Π Α Τ Η Μ Ε Ν Α.

H γνώμη μου είναι, ότι αν τα κονομάει απ’ αυτό που κάνει, ας το κάνει, αλλά παραείναι παρακμή και γελοίο αυτό που κάνει. Αλλά σωστά είπε κάποιος: απλά κλείνουμε την τηλεόραση όπως κάνω και εγώ και δεν τα βλέπουμε. Ακόμα και ταινίες στις ώρες που τις βάζει δεν μπορώ να ανοίξω να δω και έτσι ότι θέλω να δω, το βλέπω στο πσ, ο νοών νοείτο

“η αηδια για την απουσια αηδιας” , λεγεται Kollias Κολλιας (ονοματεπωνυμο) και ειναι
το μπουζουκι του Σπυρου Ζαγοραιου …
ειναι πολυ νευρικο ατομο και παιζει παντα “ορθιος” με το ενα ποδι στο πλαινο ξυλο
της καρεκλας , το γονατο λυγισμενο και εκει επανω στο ποδι(μπουτι) στηριζει το
μπουζουκι του …
απο εξασκηση , εχει μαθει να κανει ζογκλερικες κινησεις παιζοντας , πρωτον
επειδη το γουσταρει και δευτερον για εντυπωσιασμο του κοσμου …
αν ολοι αυτοι που τον χειροκροτουν , τον κοροιδευουν , για μενα δε φταιει ο Κολλιας …
αν αφαιρεσουμε το " σκαταπατημενα " , παιζει ο ανθρωπος καλυτερα απο πολλους
ανιδεους και αταλαντους …
ας μην ειμαστε εμπαθεις με καποιους μουσικους , οταν εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες
εξ αλλου οι περισσοτεροι " ταλαντουχοι " ανθρωποι , οποιο κι αν ειναι το ταλεντο
τους , εχουν καποια δικα τους “ιδιαιτερα” τερτιπια …
αν σκεφτητε και σεις καποιους γυρω σας , που τους εκτιματε για το εργο τους ,
μπορει να εντοπισετε κατι το “φευγατο” και να με δικαιωσετε …
απλα ο καθενας , ξεδινει με τον τροπο που αυτος εχει επιλεξει …

ΕΓΩ!!!μπορεις να μου κανεις κονε!!!:slight_smile:
Ξερεις ποσα μεροκαματα κανει τον χρονο???250!!!
μηπως ξερεις και ποσα δινει μεροκαματο???100?
100*250=25000 χα!
εγω θα πηγαινα και θα εκανα περισσοτερες τουμπες απο τον Κολλια.!!!

Εμένα μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω στην ορχήστρα του ένα καλοκαίρι, και αντί για τα χρήματα, προτίμησα την ηρεμία μου και την …επαγγελματική μου αξιοπρέπεια.

Τούμπες δεν θα έκανα ούτε για τον καζαντζίδη. Είπαμε, πρώτα η αξιοπρέπεια.

υ.γ. Με την θώδη, παραλίγο να υποκύψω στον πειρασμό και να πάω. Είναι και φωνάρα βλέπεις!!!:019:
υ.γ. Σημαντικό ρόλο στην απόφαση, βέβαια, παίζει και η οικονομική μας ανάγκη. Δεν είχα υποχρεώσεις, βλέπεις.

Εκτός του ,ποιος παίζει, πως παίζει ,τι παίζει, υπάρχει και κάτι άλλο ,κατά την ταπεινή μου γνώμη, η αισθητική . Σας παραπέμπω στο περιοδικό Κλίκα 27/1/2008 σε ανάλυση του Κώστα Κουρούνη .

Ενταξει μην τρελαθουμε κιολας.Ισως Να εχει ιδιαιτερο υφος αλλα περναει τελειως απαρατηρητο.Οσο για την πενα τι να πω.σαν κ…α ακουγεται η πενια του.οσο για την φαντασια του.εμεινα αφωνος(βασικα απο σαστιμαρα απο αυτο που εβλεπα στο βιντεακι).Αυτο φιλε μου δεν ηταν σκετσακι ηταν η τελεια ξεφτιλα.Και αντε το να εβγαινε και κανενα νοημα απο αυτα που επαιζε οταν εκανε το σκετσακι παει καλα.Αυτο που ακουγεται ειναι μια τελεια ηχορυπανση .Τιποτα αλλο.Δεν θελει και πολυ εκπαιδευση για να το καταφερεις αυτο.Κανεις οτι αεροπλανικο σου κατεβει με το μπουζουκι και απλως χτυπας τις χορδες οπως ναναι.Και εχεις αυτο το καταπληκτικο αποτελεσμα.Θα κλεισω με μια εκφραση που μου αρεσει πολυ.
ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ COORPORATION.(αυτοι που εχουν διαβασει το ποστ μου για τα 900 χιλιαρικα θα καταλαβουν)

Το “Πάω να βγάλω το μεροκάματο” δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για τον εξευτελισμό. Αν θέλετε, ο άνθρωπος κρίνετε όταν βρίσκεται μπροστά στις πραγματικές δυσκολίες της ζωής. Τον καλό φίλο, για παράδειγμα, δε θα τον κρίνεις με βάση τη σχέση σου μαζί του στα γλέντια, αλλά όταν ανάμεσα σ’ αυτή τη σχέση μπαίνουν κι άλλα ζητήματα, όπως οικονομικά, επαγγελματικά, κοινωνικά κλπ.
Ο τρόπος με τον οποίο διαλέγει να καλύψει τα οικονομικά του είναι ενδεικτικός για την ποιότητα του ανθρώπου. Το “Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα” δεν μπορεί να ισχύσει, γιατί τότε θα βρεθούμε όλοι στην εκπομπή της Μανωλίδου, να συναγωνιζόμαστε για το πόσο πιο βαθιά μπορεί να φτάσει ο …πάτος του πηγαδιού.
Οταν τα επαγγελματικά σου συμπίπτουν ή σχετίζονται άμεσα με τα χόμπι σου, τότε από τη μια είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος, αλλά από την άλλη έχεις συχνά σοβαρά προβλήματα καθώς το ένα έρχεται σε διένεξη με τ’ άλλο. Εκεί φαίνεται η ποιότητα του καθενός, το πόσο έχει φιλοσοφήσει τη ζωή του, το πόσο είναι αποφασισμένος να “πονέσει” για να στηρίξει αυτό που κάνει, γενικότερα το πόσο γενναίος είναι σε τούτη τη μάταιη και μικρή παρουσία του πάνω στη γη.
Και μιας και μιλάμε για μπουζουξήδες:
“…όταν ο Χιώτης, η Λίντα και άλλη μία τραγουδίστρια δούλευαν Σικάγο, έγινε ένα περιστατικό και χωρίσανε. Ο Χιώτης έφυγε και η Λίντα με κάλεσε να πάω να παίξω στη θέση του. Δεν πήγα…”
Από συνέντευξη του Γ. Σταματίου στην Κλίκα
http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=168&Itemid=65

Παρακαλω πολυ , εαν καποιος απο εσας γνωριζει καλα , αλλα πολυ καλα ,
ας ενημερωσει κι εμενα η καποιους σαν κι εμενα , για το ποιος ειναι
ο Σπυρος Ζαγοραιος , για την προσφορα του - εαν υπαρχει - στο λαικο
τραγουδι και τελος παντων τι βεληνεκους τραγουδιστης ειναι …
γνωριζω οτι δεν συγκαταλεγεται ο ανθρωπος στους ρεμπετες , αν και
ηλικιακα θα ελεγα οτι μπορει και να τους αγγιζει , απλα αναρωτιεμαι
αν ειναι τοσο “αχρηστος” , ωστε να εχει διπλα του τον “αταλαντο ζογκλερ”
σαν μπουζουκτση του και να παραμενει ακομη ενεργος στα παλκα …
Και ερωτω , διοτι μου κανει εντυπωση η ηλικια του και με απλη λογικη
θα επρεπε ο κοσμακης , εαν τον θεωρουσε “ασχετο” , να τον εβγαζε στην
αποσυρση … αυτος ο ανθρωπος , δεν εχει προσφερει τιποτα στο λαικο
τραγουδι ?
Αποσο δυναμαι να γνωριζω τραγουδησε Τσιτσανη (το κουρμπετι - τα χωματα της ξενιτιας ) , Περιστερη ( ελα κανε μου παρεα ) , Μητσακη ( παρε το δαχτυλιδι μου ) Β εκτελεση , Μπακαλη ( γραμμα θα στειλω στο Θεο ) , Καλφοπουλο ( απο τη
μυτη πιανεται το εξυπνο πουλι ) , Κλουβατο ( το πεπρωμενο ) και αλλα …
Τοσο αδαης ειναι λοιπον , ωστε να εχει εμμονη στο σχημα του με τον Κολλια ,
ξεροντας οτι ειναι ασχετος μουσικα και οτι με τα “τρελλα” του θα τον εκθεσει ?
Αν αφαιρεσουμε τα “ζογκλερικα” , ο Ζαγοραιος << ξερει απο μεγαλα μπουζουκια >>
ΤΕΡΑΣΤΙΑ θα ελεγα , μια και συνεργασθηκε με οσους προανεφερα και οχι μονο …
αρα συγχωρηστε με , αλλα παμε μαλλον καπου αλλου …
στο << μωραινει Κυριος , ον βουλεται απολεσαι >> …

Σύ είπας Πελαγία . Ανέφερες κάποιες συμετοχές του Ζαγοραίου απο τις πολλές ,δεν κατάλαβα γιατί δεν συγκαταλέγεται στους ρεμπέτες ; Ας μην φτάνουμε στα άκρα και να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα ,ανεξάρτητα απο τις διαφωνίες μας για κάποιες επιλογές και πρακτικές του . έχει παίξει και αυτός το ρόλοτου στην ιστορία .Η προσωπική μου εκτίμηση κοι τώντας πίσω στην πορείατου είναι ότι συνήθως τον ενδιέφερε η εμπορική επιτυχία και το τι θα πουλήσει γενικά . κυνηγούσε το σουξέ θα έλεγα με κάθε τρόπο χωρίς ενδοιασμό .