Αγορά 4χορδου μπουζουκιού

Μανώλης Ραπτάκης, Γέργερη Ηράκλειο. Πολύ καλά όργανα,εξαιρετική συνεργασία και πολύ καλές τιμές.

2 «Μου αρέσει»

Παλίσανδρος με μουριά.

Σφενδάμι με μουριά.

Σφενδάμι με κερασιά δε βρίσκω να σου δείξω.

Παρόλα αυτά μη μένεις στο εμφανισιακό κομμάτι τόσο. Εκτός εάν είσαι άνθρωπος της εμφάνισης. Η αλήθεια είναι ότι το σκάφος μόνο εσύ θα το βλέπεις. Για την ακρίβεια ούτε καν εσύ μιας και θα ακουμπάει στα πόδια σου ή στο στομάχι σου. :joy:

Όσο για τα ηχητικά χαρακτηριστικά των ξύλων είναι λίγο θέμα προτίμησης. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Κάποια έχουν να κάνουν με την σπανιότητα του ξύλου ας πούμε (βλέπε βραζιλιάνικος παλίσανδρος). Κάποτε είχε καθιερωθεί το σκάφος στα “λαϊκά” μπουζούκια να το φτιάχνουν με καρυδιά. Μετά με τη “μόδα” μπήκαν κι άλλα ξύλα στον χορό όπως ο παλίσανδρος, η κερασιά κλπ.

Σπουδαίο ρόλο στον ήχο παίζει το σχήμα του σκάφους, το καπάκι και φυσικά τα χέρια του μάστορα :wink:

Θα σου μιλήσουν πιο εξειδικευμένοι από εμένα για τα ξύλα και τις μουσικές τους ιδιότητες παρακάτω.

Καλή επιλογή να έχεις!

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι το σφεντάμι με τη μουριά δείχνει ωραίο. Τώρα ακουστικά τι και πως δε ξέρω αν θα καταφέρω κάπου να το ακούσω από κοντά για να δω διαφορες …

Προσπάθησα να έρθω σε επαφή και με τον κ. Ραπτακη σε ένα σταθερό τηλ που βρήκα, αλλά δε κατάφερα να τον βρω. Σε κινητό δε βρήκα κάτι, αν και έτσι όπως έχουν τα πράγματα τώρα, δύσκολα να τον πετυχω μάλλον.

Του έστειλα ένα μηνυμα στο fb μήπως βγάλω άκρη από εκεί.

Και βλέποντας και κάνοντας από δω και πέρα…

Ευχαριστώ :slightly_smiling_face:

Καλησπέρα και πάλι σε όλους…

Κατ’ αρχην ευχαριστώ πολύ για τις οποίες απαντήσεις…

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι τελικά κατέληξα για την κατασκευή του μπουζουκιού στον Κ. Ποταμιτη Αναστάσιο, ο οποίος βρίσκεται σε ένα Καλλιτεχνικο χωριό στο δρόμο προς Σούδα…

Έδειξε πολύ καλός, συνεννόησημος και αρκετά συνεργασιμος και εξυπηρετικός, και εκτός των άλλων είναι και κοντά στον τόπο κατοικίας μου όποτε οτιδήποτε κι αν χρειαστώ να μπορώ να πεταχτώ.

Κατέληξα σε σκάφος από Μουρνιά και Σφεντάμι, και καπάκι έλατο. Το χέρι θα είναι από κελεμπεκι, και νίκελ κλειδιά.

Από σχέδιο είπα να μπει μια μικρή 1/4 φιγούρα ξύλινη μιας και δε μου αρέσουν τα πολλά πολλά και τα πολύ φανταχτερά σχέδια κλπ, (την οποία καθότι αριστεροχειρας δυστυχώς ακόμη ψάχνουμε)…

Αυτά προς το παρόν, για τυχόν νεότερα θα σας ενημερώσω :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

Ταστιέρα από έβενο; Ή δε θα βάλεις επιπλέον ταστιέρα;

Επίσης όσον αφορά τη φιγούρα μην κοιτάς τόσο το σχέδιο (μιας και δε σε πολυνοιάζει) αλλά τη χρησιμότητα της, που είναι να μην “τρώει” η πένα σου το καπάκι :wink:

Καλορίζικο λοιπόν και όταν το πάρεις ανέβασε καμία φωτογραφία ή/και κανένα βιντεάκι να το χαζέψουμε!

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα. Συγχαρητηρια !!!
Η φιγουρα ενα mirror στον υπολογιστη ειναι. Βρες μια που σου αρεσει για δεξιοχειρα και φανταζομαι ξερει τι θα κανει ο μαστορας. Εκτος και αν εννοεις οτι θα αγοραστει ετοιμη και δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτη.

Ταστιερα, από ότι θυμάμαι ναι για εβενο είχαμε πει.

Εννοείται μόλις το παραλάβω θα ανεβάσω φώτο και βιντεακι.

Ευχαριστώ πολύ.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και ευχαριστώ :slightly_smiling_face:

Για τη φιγούρα και εγώ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν μου το είπε ήταν αυτό, ότι σε ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα με ένα κατοπτρισμο τελείωσε. Αλλά τη φιγούρα από ότι μου είπε θα την αγοράσει από κάποιον άλλον που συνεργάζεται και έχει έτοιμες και ο οποίος από ότι κατάλαβα (αυτός με τις φιγουρες) μάλλον σα να βαριέται να ασχοληθεί ή θέλει να πλασάρει τίποτα έτοιμες που έχει…

Τέλος πάντων του είπα ότι κάτι άλλες που μου έστειλε δε μ’αρεσαν και τον έβαλα να ψάχνει για άλλες φιγουρες :smile:.

Θα δείξει, θα σας κρατώ ενήμερους

Ευχαριστώ

Θα μπορούσες υποθέτω να παραγγείλεις την φιγούρα απο Αθηνα οποια θελεις οπως την θέλεις και να την πας στον μάστορα.

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά, ότι καλύτερο εύχομαι.

Σήμερα πέρασα μια βόλτα από τον οργανοποιο, για να κανονισουμε κάποια οικονομικά και να δω πως πάει το οργανακι…

Το είχε τρεναρει λίγο μέσα στις γιορτές γιατί ήταν κάποιοι που είχαν παραγγείλει όργανα και τον πιεζανε και θέλανε σώνει και ντε να τα έχουν στις γιορτές… Τέλος πάντων μιας και δε το βιάζομαι ιδιαίτερα…

Το οργανακι λοιπόν προχωράει, και είναι σε καλό δρόμο, έχουν έρθει τα κλειδιά και η φιγούρα τελικά, την οποία φιγούρα οι απατεώνες του τη χρέωσαν από 60 € 100 € λόγω του ότι την βιαζόταν κλπ… Εν πάση περιπτώσει εμένα δε θα με χρεώσει κάτι παραπάνω…

Είχε σκοπό να τη φτιάξει μόνος του, και το είχε ξεκινήσει αλλά επειδή είχε πολύ λεπτομέρεια και μια δυο φορές που το δοκίμασε κάπου του έσπασε και δεν είχε το χρονο να ασχοληθεί, όπως ανέφερα παραπάνω, και δεν ήθελε επίσης να μου το καθυστερήσει στην παράδοση περαιτέρω από το χρόνο που μου είχε πει αρχικά, αποφάσισε να την παραγγείλει για να έρθει πιο γρήγορα.

Το όργανο έχει μπει στο καλούπι και κολλάει σιγά σιγά τα κομμάτια. Η Μουρνιά που είχε βρει ήταν αρκετά παλαιωμένη και μαύρη, ήταν κατάλοιπο από ένα ενετικό κτίριο, βάλε τώρα από ποτέ είναι το ξύλο…

Για το καπάκι βρήκε κάποια κομμάτια με πάρα πολύ ψιλά νερά τόσο που δε φαινονται, που από ότι μου είπε βελτιώνει την απόδοση …

Γύρω γύρω στο σημείο που ενώνεται το καπάκι με το σκάφος θα βάλει μια λωρίδα με σχέδιο, όπως στη φωτογραφία, κάτι σα στάχυ, κατω στο σημείο που ενώνονται οι χορδές, στο καπάκι το μεταλλικό, θα το καλύψει με ένα ξύλινο κομμάτι για να μη φαίνεται το μέταλλο, στο οποίο του είπα να χαράξει τα αρχικά μου με καλλιγραφικα γράμματα :yum:

Επίσης την ταστιερα κάτω στην ένωση του είπα να τη κάνει με κόψιμο όπως στη φώτο επίσης.

Αυτό που έμεινε να δούμε είναι τι σχέδια κλπ θα βάλει πάνω στην ταστιερα, για να ξεχωρίζουν τα σημεία - πατήματα κλπ, δε θέλω κατι συνηθισμένο σα βούλες κλπ οπότε το ψάχνουμε…

received_727156834864568 received_432213634474328

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας :slightly_smiling_face:.

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.

Μιας και έχω πολυυυυ καιρό να ενημερώσω το θέμα, είπα να το κάνω τώρα που προχωρήσαμε αρκετά με το οργανακι…

Μπορώ να πω ότι παρόλο που καθυστέρησε αρκετά, είναι πλέον σε καλό δρόμο και σιγά σιγά ολοκληρώνεται…

Το σκάφος έχει τελειώσει, η ταστιερα είναι στην αναμονή, και το μπράτσο επίσης προχωράει, στο οποίο μπράτσο το έχει φτιάξει με αρκετά ξύλα και σπόντες - κόντρες, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, από τα οποία κάποια είναι και “σκληρά ξύλα”, βασικά δεν λυγίζουν, μεταβαλλονται, κλπ, δε θυμάμαι πως ακριβώς μου τα έλεγε, :joy::joy::joy:, το αποτέλεσμα είναι ότι θα βοηθήσουν ώστε να μη σκευρωσει με τον καιρό κλπ το μπράτσο και θα το κρατήσει ως έχει…

Φιγουρες, κλειδιά κλπ είναι στην αναμονή και αυτά, οπότε σιγά σιγά θα αρχίσει η συναρμολογηση πλέον…

Το τελευταίο σχέδιο που είναι στον υπολογιστή θα το σχεδιάσει στο ξύλο να το κοψει και θα μπει από την κάτω μεριά από ότι μου είπε σαν σχέδιο.

Προς το τέλος του μήνα, από ότι με ενημέρωσε θα είναι έτοιμο το οργανακι… Έχει πέσει με τα μούτρα πλέον, έχει παρατήσει ότι άλλο όργανο εχει στην αναμονή, μιας και με έχει καθυστερήσει πάρα πολύ και ασχολείται καθαρά με το μπουζούκι μου να φεύγει…

Κατά τα άλλα εγώ κάνω υπομονή και κουράγιο, ελπίζοντας να αντέξει το παλιό μέχρι να έρθει το καινούργιο και να μη διαλυθεί τελείως :grinning_face_with_smiling_eyes::grinning_face_with_smiling_eyes::grinning_face_with_smiling_eyes:
Αυτά !!

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, καλό υπόλοιπο Κυριακής και καλή εβδομάδα…

Μιας και πέτυχα μια εκπομπή στην ΕΤ3 για το ρεμπέτικο, το μπουζούκι κλπ θυμήθηκα και το δικό μου μπουζούκι και είπα να ενημερώσω το θέμα… :joy::joy:

Το οργανακι όσο πάει οδεύει προς το τέλος του, και μπορώ να πω ότι είναι υπέροχο μέχρι στιγμής.

Το σκάφος είναι πλέον έτοιμο, και τώρα δουλεύεται το μπράτσο, ούτως ώστε να γίνει μετά η συναρμολογηση του και να τελειώνει σιγά σιγά…

Υπολογιζει ο μάστορας προς το τέλος του μήνα να είναι έτοιμο…

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες από το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα…



3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας, νέο υλικό για το οργανακι, το οποίο οδεύει προς την ολοκλήρωση, και εγώ όσο πάει και τρελαίνομαι … :stuck_out_tongue_winking_eye: :grinning_face_with_smiling_eyes::grinning_face_with_smiling_eyes:

Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι προ 10 ημερών, με εξαίρεση της ταστιερας η οποία είναι ολόφρεσκια, και προσωπικά μου δείχνει φανταστική… Δεν έχει σκαφτει ακόμη να μπει το σχέδιο πάνω, αλλά η φωτογραφία από την ταστιερα δίνει μια ιδέα για το πως θα είναι το τελικό αποτέλεσμα…

Έχει επίσης ενωθεί το μπράτσο με το σκάφος και τον καβαλάρη, όσον αφορά το υπόλοιπο όργανο, και μέσα στη βδομάδα που μας πέρασε θα έμπαινε το καπάκι με τις φιγουρες, έτσι μου είχε πει ο μάστορας αλλά δεν έχω φώτο από αυτό το αποτέλεσμα… Μέσα στις επόμενες μέρες θα έχω και από εκεί.

Αυτά προς το παρόν !!





4 «Μου αρέσει»

Γειά σε όλους και όλες :blush:

Όσο περνάει ο καιρός όλο και κοντεύουμε προς την ολοκλήρωση του οργάνου…

Το μπουζουκακι είναι σχεδόν έτοιμο, κάτι ψιλολεπτομέρειες δουλευονται και Δευτέρα θα φύγει για λουστραρισμα και θα ετοιμαστεί προς παράδοση…

Οπότε όπως υπολογίζει ο μάστορας πριν το 15αυγουστο θα το χω στα χέρια μου…

Παρακάτω παραθέτω και τις τελευταίες φωτογραφίες από χθες…

















4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας, μόλις σήμερα πήρα στα χέρια μου το καινούργιο οργανακι, και μπορώ να πω ότι είμαι ξετρελαμενος :stuck_out_tongue_winking_eye::crazy_face::stuck_out_tongue_closed_eyes:

Βγήκε πανέμορφο, για τα γούστα μου τουλάχιστον :grinning_face_with_smiling_eyes::grinning_face_with_smiling_eyes:, και από ήχο η αλήθεια είναι ότι δεν έχω λόγια…

Έχει ένα φανταστικό, γλυκό και δυνατό ήχο, που από ότι κατάλαβα με τον καιρό θα γλυκαίνει κι άλλο, θα φτιάχνει με το παίξιμο…

Δυστυχώς όμως, επειδή τόσο καιρό που έχω να παίξω, ξέχασα και αυτά που ήξερα, το ηχητικό δείγμα θα ανέβει αργότερα, αφού παίξω λίγο διάστημα να το συνηθίσω και να ξαναθυμηθω αυτά που ήξερα :joy::joy:

Προς το παρόν θα ανέβει φωτογραφικό υλικό για οφθαλμολουτρο… :yum:









7 «Μου αρέσει»

Πολύ όμορφο όργανο! Καλές πενιες σου εύχομαι και καλοταξιμο !
Εμφανισιακά τα χρώματα και το ύφος μου θυμίζει λίγο Γαζετα, επίσης η τρύπα μου θύμισε λίγο και την τρύπα του Αινιτη, βέβαια με λίγο πιο κλειστά άκρα.
Φαντάζομαι ότι είσαι αριστερόχείρας και δεν τραβάς φωτογραφίες με selfie cam.
Όσο για το ηχητικό μην κολλάς καθόλου, οι περισσότεροι ερασιτέχνες είμαστε και οι επαγγελματίες συνήθως μας συμβουλεύουν :wink:

3 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο.Εύχομαι να βγήκε όπως το ήθελες και οπτικά και ηχητικά.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, μπορώ να πω ότι ναι βγήκε όπως το ήθελα, μη πω και πολύ καλύτερο από το αποτέλεσμα που περίμενα… :yum:

Και είμαι και αριστεροχειρ όντως :grinning_face_with_smiling_eyes::grinning_face_with_smiling_eyes:, οπότε οι φωτογραφίες βγήκαν με την κυρία κάμερα, αλλά δεν ήταν με το φως του ήλιου, ήταν στα σκοτάδια σε δωμάτιο…

Τώρα από βίντεο και ηχητικό, δε μπόρεσα να ανεβάσω τίποτε… Δε με αφήνει να ανεβάσω κάτι. Ούτε βίντεο που είναι σε .mp4 μορφή ούτε ήχο σε .mp3 από την επιλογή που έχει για ανέβασμα αρχείου.

Μου βγάζει σφάλμα ότι δεν υποστηρίζεται η μορφή του αρχείου…

Θα ανεβάσω link από Google Drive, και θα ανεβάσω εκεί τα ηχητικά…

Edit:
Έτοιμα τα ηχητικά στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://drive.google.com/folderview?id=1fFQX5qEQqj5A63ES3T8H-mpdpkH35m72

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και από εμένα. Καλοτάξιμο και καλά γλέντια να έχεις.
Από τον ήχο (ίσως και από το παίξιμο) μου θυμίζει κρητικό μαντολίνο. Εμένα σαν ηχόχρωμα μου αρέσει και φαντάζομαι ότι με τον καιρό θα στρώσει και θα γλυκίνει ο ήχος του.

ΥΓ. Για ηχητικά και βίντεο μπορείς να χρησιμοποιείς σελίδες που είναι πιο κατάλληλες για τέτοια πράγματα (yt, soundcloud κλπ) και να επικολλείς εδώ το link. Το φόρουμ θα κάνει ενσωμάτωση και δε θα χρειάζεται να πηγαίνεις εκεί για να δεις/ακούσεις το κομμάτι. Αυτό, απλά σαν πληροφορία για μελλοντική χρήση.

2 «Μου αρέσει»

@FRAGISCOS_MILOS Παρα πολυ καλος μαστορας ο Μανωλης Ραπτακης εχω ακουσει και εγω τα καλυτερα τα οργανα του εχουν φοβερο ηχο και εμφανισιακα ειναι στολιδια. Και οπως πολυ σωστα το γραφεις εξαιρετικος συνεργατης και καλες τιμες.