Αγορά χειροποίητου μπαγλαμά

Δεν χρειάζεται να πας σε κάτι γενικά υπερεκτιμημένο όπως ο Σπουρδαλάκης. Αλλά όπως λέει και ο Αλέξανδρος: γύριζε και δοκίμαζε, μαζί με κάποιον που να έχει παραπάνω γνώσεις.
Μια που θα περάσεις από Εξάρχεια, πέρνα και από τον Καφετζόπουλο μήπως έχει κανέναν περίεργο μπαγλαμά/τζουρά με ιδιαίτερο ήχο.
Επίσης κάτι ακόμα που συμβαίνει με τους μπαγλαμάδες (ιδιαίτερα με τους δουγάτους και ακριβούς) είναι να μπουζουκίζουν και να μην έχουν τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του μπαγλαμά.

1 «Μου αρέσει»

Πήγα κι από τον κατσιφη στην Κυψελη. Έχει ένα μπαγλαμαδάκι επίσης παρα πολύ καλό. Λίγο πάνω από τα λεφτά που ήμουν διατεθειμένος να δώσω. Και ρωτάω: Μάτσικας 100€ πιο κάτω ή κατσιφης +100€ πάνω ;

Και επίσης θα ήθελα μια επεξήγηση σχετικά με το γιατί είναι υπερεκτιμημένος ο Σπουρδαλάκης γιατί εμένα μου φάνηκαν άψογα τα όργανα του (ξαναλέω δεν έχω καμία μεγάλη εμπειρία βέβαια) ήταν σαν έργα τέχνης και έβγαζαν άψογο ήχο. Επίσης ο ίδιος ήταν παρα πολύ ευγενικός και πρόθυμος να με κατατοπίσει σε ότι ρώτησα

Έχουμε κάνει αρκετές κουβέντες σχετικά με τον Σπουρδαλάκη, δεν θα ήθελα να επαναληφθώ αλλά μπορείς να ψάξεις στο φόρουμ. Το σχολίασα μόνο και μόνο επειδή ανέφερες την συγκεκριμένη επίσκεψη.
Σχετικά με το δίλημμα που βάζεις, πρόκειται για δύο διαφορετικής κατηγορίας όργανα, οικονομικό βιοτεχνίας (Μάτσικας) ή επώνυμο (Κατσίφης). Αν είναι και τα δύο value for money, είναι δική σου η επιλογή.

Το value for money πολύ σχετικό και στις 2 περιπτώσεις. Του Ματσικα είναι στα 500 και του κατσιφη στα 600 … δεν ξέρω αν αξίζουν αυτά τα λεφτά εννοείται

Α, νόμιζα ο βασικός του Μάτσικα στα 300. Πιο λογικό μου φαίνεται να πας για Κατσίφη, αφού δίνεις τόσα χρήματα. Η απόφαση είναι δική σου, εφ’όσον έχει δει και άλλος το όργανο.

1 «Μου αρέσει»

Τελικά αφού γύρισα σχεδόν όσους έμαθα μέσα στο φορουμ αποφάσισα να μη κάνω καμία μεγάλη υπερβολή και πηρα έναν σκαφτο από τον Βασίλειου στα εξαρχεια ‘
(Κάπου 400€)Εάν θέλετε έχω και φωτογραφία ! Καλές πεννιές και σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !

4 «Μου αρέσει»

Καλορίζικος και καλοταξιμος !
Σου εύχομαι να το απολαύσεις.

Οι φωτογραφίες στο φόρουμ είναι πάντα ευπρόσδεκτες και με μεγάλη χαρά. :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

εικόνα
εικόνα

4 «Μου αρέσει»

Καλορίζικος και καλοτάξιμος!

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο το όργανο.Υγεία να έχεις να το χαρείς για χρόνια.

1 «Μου αρέσει»