Αγορά Τζουρά για αρχάριο (2014)

Καλησπέρα

Μόλις τελείωσα τις Πανελλήνιες και αποφάσισα να μπω στο τρυπάκι του ρεμπέτικου.
Το budget δυστυχώς είναι περιορισμένο στα 200 ευρώ καθώς θα αποτελέσει δευτερεύον χόμπι,
οπότε απ’ ότι έχω καταλάβει πάω σε κάτι μεταχειρισμένο.

Από αγγελίες μέχρι στιγμής έχω βρει αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς και περαιτέρω προτάσεις.
Να σημειωθεί ότι είμαι αρκετά προχωρημένος στην κιθάρα (κλασσική και ηλεκτρική) αν παίζει ρόλο κάπου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φίλε μου καλη αρχή με το ρεμπέτικο, που είναι μεγάλος νταλγκας… Θα σου πρότεινα έναν τζουρά ‘‘επαγγελματικών προδιαγραφών’’, που αγόρασα περυσι απο μεγάλο οργανοποιό της Θεσσαλονίκης (αρχική τιμή στο κατάστημα 700 ευρώ) μέχρι 450 ευρώ αλλά είναι μάλλον πέραν από το μπάτζετ σου. Πάντως καλή πρόοδο και ότι καλύτερο.

Μήνυμα από τη συντονιστική ομάδα: Παρακαλούμε για τέτοια μηνύματα και συνεννοήσεις, να γίνεται χρήση Προσωπικών Μηνυμάτων

Μακάρι να μπορούσα να διαθέσω παραπάνω χρήματα αλλά δυστυχώς είναι όντως πέρα από το μπάντζετ.

Παρ’ όλα αυτά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Φίλε Ιάσωνα,

Πολύ δύσκολα θα σου πει κάποιος τη γνώμη του για ένα όργανο το οποίο δεν ξέρει κ δεν έχει πιάσει στα χέρια του.
Οι περισσότεροι μάλλον θα σου πουν να παίξεις με όσα περισσότερα όργανα μπορείς κ να καταλήξεις (με όποια κριτήρια έχεις στη διάθεση σου αυτή τη στιγμή) σε ένα.
Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι αυτό ίσως θα σου είναι λιγάκι δύσκολο στη παρούσα φάση (πιο πολύ σε σχέση με τα κατασκευαστικά και το ηχόχρωμα των οργάνων, αφού είσαι εξοικειωμένος με έγχορδα όργανα ως προς το παίξιμο), εγώ θα σου πρότεινα να σε βοηθήσει κάποιος φίλος/γνωστός, πιο “σχετικός” με αυτού του είδους τη μουσική…
Σωστή, κατά τη γνώμη μου, η σκέψη σου για μεταχειρισμένο.Οργώστε την Αθήνα και δοκιμάστε!


Γνώμη μου επίσης είναι να δοκιμάσεις όσα πιο πολλά όργανα μπορείς και να μην βιαστείς…

Έχεις απόλυτο δίκιο και μόλις τώρα κατάλαβα ότι είναι ανούσιο να παραθέτω εικόνες από τζουράδες που πιθανότατα κανείς να μην έχει παίξει, ωστόσο παραμένει η ερώτηση μου οσον αφορά τις προτάσεις για “γνωστούς” τζουράδες για μερική απασχόληση/αρχάριους.

Αυτό ήταν και το αρχικό σχέδιο, δηλαδή να δοκιμάσω όσους περισσότερους μπορώ, αλλά μάλλον θα φύγω εκτός Αθήνας σε μερικές μέρες και θα το ήθελα πολύ να τον πάρω μαζί μου.

Υπάρχουν καινούργια μπουζούκια σε οργανοποιούς (Πρόκος κλπ) που ξεκινανε απο 300 ευρώ.Είναι ικανοποιητικά για την τιμή τους .Αν μπορείς να ανέβεις λίγο κάνε μια βόλτα απο όσους μπορείς.

Γνωρίζω για τους οργανοποιούς και τις τιμές τους αλλά όπως είπα και πιο πριν δεν γίνεται να ξεφύγω από το μπαντζετ.

Αν γνωρίζει κάποιος καμία καλή ευκαιρία ή έχει ο ίδιος να μου προτείνει, παρακαλώ ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ και πάλι

Σας στέλνω μια φωτογραφία του τζουρα δίπλα σ ενα τριχορδο για συγκριση. Ειναι σε αριστη κατάσταση αγρατζούνιστο και χωρίς κανένα ελάττωμα. Ειναι του οικου Δεκαβάλλα απο Θεσσαλονίκη αλλά από ξύλα κτλ δεν έχω ιδέα.
Όμως για να ειμαι ειληκρινής εχω μιλησει με τον κατασκευαστή του και θα τον δω το επόμενο Σάββατο (σε 10 μέρες περίπου) με σκοπό κάποια ανταλλαγή αν γίνει. Αλλοιώς είμαι στη διάθεση σας!!

Σου έστειλα π.μ

Τζουράς δεν βρέθηκε ακόμα.
Όποιος τύχει να πέσει πάνω σε κάποια σχετική αγγελία, παρακαλείται να με ενημερώσει για αυτή αν δεν του κάνει κόπο.