Αγορά μαντολίνου

Καλημέρα σε όλους. Μετά από έρευνα και μεγάλη αγάπη στα παλιά μουσικά όργανα, έπεσα σε μια περίπτωση ενός παλιού μαντολίνου του 1900 περίπου Giuseppe Gargano. Επειδή δεν έχω ιδέα από μαντολίνα και το συγκεκριμένο θα χρειαστεί μια επισκευή καθώς δεν είναι και σε πολύ καλή κατάσταση, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Θα βοηθούσε πολύ εάν έβγαζες μερικές φωτογραφίες για να φανεί η κατάσταση του οργάνου.

$_57 (2).jpg$_57 (3).jpg

Ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον και απάντηση.

Απότι από τις φωτογραφίες φαίνεται, είναι έντονη η φθορά του χρόνου.
Το όργανο χρήζει σοβαρής επισκευής μια και είναι ταλαιπωρημένο σε πολλά σημεία.
Θα πρέπει να σκεφθείς

  1. Το κόστος επισκευής το οποίο απότι φαίνεται θα είναι υψηλό.
  2. Εάν μετά την επισκευή θα το χρησιμοποιείς για να παίζεις.
    Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να εξεταστεί η στατικότητα του οργάνου, που αυτό θα το εκτιμήσει οργανοποιός όχι από φωτογραφίες αλλά από κοντά.

Κατάλαβα κύριε Κώστα…επειδή τα βασικά μου όργανα είναι το πιάνο και το βιολί και το μαντολίνο θα προσπαθήσω μόνη μου να το μελετήσω, δεν θα ήθελα να ξοδέψω πάρα πολλά λεφτά. Βρήκα και ένα άλλο όργανο, πιο κάτω θα ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε. Νομίζω είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση, μόνο τα τάστα θέλουν καθάρισμα. Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας. Σας ευχαριστώ πολύ και καλή ανάσταση!!il_570xN.678795637_a6p7.jpgil_570xN.678795713_gn71.jpgil_570xN.678677612_i1ql.jpg

Το όργανο φαίνεται σε καλή κατάσταση