Αγορά κιθάρας στυλ ρεμπετοκιθάρα

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Έχετε στον νου σας καμιά κιθάρα τύπου ρεμπετοκιθάρα σε κατάστημα τύπου σαμουελιαν; Είχα δει μια ωραία εκεί πριν καιρό που μου είχατε πει. Ξέρετε αν είναι ακόμα; Οι γνωριζοντες θα καταλάβουν ποιά λέω. Τιμή γύρω 150 ευρώ ψάχνω.

Κατάστημα επίσης όπως του νακα, ζαρανικα κλπ.

Ευχαριστώ.

Σε αυτά τα λεφτά καλύτερα να πάρεις καμιά αμερικάνικη ακουστική βιομηχανική, ή καμιά ιταλική με χορδοστάτη. Σε αυτά τα μαγαζιά πιο πιθανόν να χάσεις τα λεφτά σου, αν πας για φτηνό θα βρεις φτηνιάρικο.
Από αγγελίες ιδιωτών μήπως βρεις κάτι σε αυτά τα χρήματα, όχι σε καινούριο όργανο από έμπορο.

2 «Μου αρέσει»

Πχ κάτι σαν κι αυτό:

Την έχω δει την κιθάρα, αν δεν έχεις παραπάνω χρήματα είναι τίμια.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ, θα το δω σοβαρά για αυτήν.

Τέτοιου τύπου κιθάρες υστερούν στις συγχορδίες; Ή είναι μια χαρά; Επειδή είναι κάπως σολιτσικες.

Σίγουρα είναι τονισμένα τα καντίνια λόγω του χορδοστάτη, και έχουν άδεια μπάσα. Επίσης πρέπει να αλλάζεις συχνά χορδές, γιατί η κιθάρα δεν έχει να δώσει αρμονικές οπότε με το που παλιώνει λίγο η χορδή αμέσως μπουκώνει.
Αλλά στα 150 ευρώ που αλλιώς η μόνη αξιοπρεπής επιλογή είναι μια αμερικάνικου τύπου ακουστική γιαμάχα, μια τέτοια φτηνή ιταλική θα σε εισάγει στον κόσμο της λαϊκής κιθάρας. Κι εγώ με μια τέτοια ξεκίνησα, η κόκκινη που έχω στο προφίλ μου.

2 «Μου αρέσει»

Recording King Dirty 30s Series 7 000

Αυτή;
Όποιος έχει στον του κάποια άλλη, yamaha ή οτιδήποτε θα με ευχαριστούσε να μου πει. Για να έχω επιλογές έτσι.

Μια παρόμοια είχε μια μαθήτριά μου, για 150 ευρώ μια χαρά έπαιζε. Και δεν είχε εντελώς αμερικάνικο ήχο.
Γενικά στα 150 ευρώ θα βρεις τα βασικά μοντέλα από γιαμάχα, κορτ, και άλλες βιομηχανίες, που κάποια μπορεί να παίζουν τουλάχιστον σωστά.

1 «Μου αρέσει»