Αγορά ακουστικής κιθάρας κατάλληλης και για ρεμπέτικο

Καλησπέρα στην Παρέα,
Καταρχάς ευχαριστώ διότι ήδη έχω μάθει αρκετά από το σάιτ!
Τώρα τελευταία κοίταω να αγοράσω ακουστική κιθάρα και ταυτόχρονα συμμετέχω σε ένα γκρούπακι που παίζουμε ρεμπέτικα.
Θέλω να πάρω μια καλή vfm ακουστική λοιπόν που να αποδοθεί και σε ρεμπέτικα αρκετά καλά ( γνωρίζω ότι δεν θα είναι το ίδιο με custom ρεμπετοκιθαρο)
Αναρωτιέμαι λοιπόν ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάξω?

  1. Σχήμα σώματος, parlor ή concert?
  2. Nut width μεγαλύτερο από 43mm ?
  3. Ξύλα?!

    Πιστεύω θα ήταν καλό να τα συγκεντρώσουμε όλα αυτά ώστε να διευκολυνθεί ο κόσμος που ψάχνει για αγορά ακουστικής για αυτήν την χρήση.
    Επίσης αν έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα θα ήταν πολύ χρήσιμο! Budget σκέφτομαι κοντά στο χιλιάρικο

αν διαβάσεις αυτες τις συζητήσεις εδω, θα γίνεις expert!

https://rembetiko.gr/search?q=%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B7%20%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B1

1 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες Βασίλη!
Με αυτό το μπάτζετ μπορείς να πας και σε χειροποίητη, που θα σου δώσει ένα all around όργανο, ζωντανό όμως και όχι “στρογγυλεμένο” όπως οι βιομηχανικές κιθάρες.
Γενικά μπορείς να κοιτάξεις ένωση στο 12ο τάστο, μικρό φάρδος καπακιού, ενδεχομένως μικρότερη κλιμακα αλλά όχι απαραίτητα, και αν θες ταστιέρα χωρίς καμπυλότητα. Δεν σου λέω για παράλληλα καμάρια, γιατί πιθανότατα ούτε θα βρεις ούτε θα σε ικανοποιήσει ο ήχος. Ψάξε για μια κιθάρα με καμάρια Χ, αλλά με καθαρό δυνατό ήχο, χωρίς υπερβολικά μπάσα αλλά με τονισμένα καντίνια.

2 «Μου αρέσει»