Αγορά κιθάρας με 150 - 200 ευρώ, ό,τι πιο κοντα σε λαική - ρεμπέτικη

άρα είναι Χ-bracing, όπως οι αμερικάνικες ακουστικές. αυτό που σώζει τον ήχο είναι ο μικρότερος όγκος του σκάφους και το σχήμα του. αλήθεια, πώς είναι από ήχο;

Έχει γλυκό ήχο μεσαίο,δεν έχει τα μπάσα αυτής για παράδειγμα ,αλλά οι κιθάρες του Καραγιάννη ξεκινούν από 600 ευρώ με Special scalloped bracing gives brilliant and balanced sound on all frequencies emphasizing clear basses.
Θα ήθελα μια parlor…αργότερα.Μπορεί κανείς να βρεί και μια τέτοια 70 ετών κιθάρα αλλά στην τελική θα προτιμήσει τον κορίτσαρο…τώρα το τι θα πάρει είναι άλλο θέμα αλλά γνωστό γράμμα του αλφάβητου.

τι εννοείς ακριβώς;

Δεν εννοώ κάτι ,είναι συνειρμική η σκέψη μου. Αν κλικάρεις στην λέξη τέτοια του προηγούμενου ποστ θα σου βγάλει ένα βιντεάκι στο youtube με ένα κορίτσι που παίζει μια parlor κιθάρα τύπου Απαρτιάν 70 ετών και επαγωγικά κάνω την σκέψη ότι κάποιος θα προτιμούσε το κορίτσι από την κιθάρα.Σην τελική όμως με την θεωρία της επιλογής και την εξέλιξη των γυναικών δεν θα έπαιρνε μήτε το κορίτσι μήτε το κιθαρόνι αφού θα την έτρωγε την χυλόπιτα (το γράμμα της αλφαβήτου είναι κόκκινη κάρτα).Όλα αυτά όμως είναι άσχετα με το θέμα για την κιθάρα και τα παράλληλα καμάρια και πάνω στο θέμα θα έλεγα ότι λογικά οι κιθάρες αυτές είναι απλές στην κατασκευή και κάποιοι κάνουν αρπακτή.
P.S. Αυτό είναι το αγαπημένο μου κομμάτι με δύο κιθάρες.

φίλε μου, θα προτιμούσα λίγο περισσότερο σεβασμό σε έναν άνθρωπο ο οποίος ανέβασε ένα βίντεο για να δείξει τις μουσικές του ικανότητες και όχι τα φυσικά του χαρίσματα. φαντάσου να ανέβαζες ένα βίντεο για να ακούσουμε τον ήχο της κιθάρας σου (μια που ρωτήσαμε) και να σχολιάζαμε από κάτω “τρελλό γκομενάκι ο γιατρός”.
αυτή η παρέμβαση είναι άσχετη από το γεγονός ότι η αθηνά λαμπίρη είναι καταξιωμένη μα σεμνή μουσικός, μέλος του φόρουμ και γνωστή με πολλούς από εδώ μέσα. αφορά γενικά την στάση μας απέναντι τους ανθρώπους.

για την κιθάρα σου τώρα, ξεχωρίζουνε οι νότες όταν παίζεις μπασογραμμές ή “λασπώνουν” όπως στις αμερικάνικες ακουστικές; τα καντίνια έχουν δύναμη για σολιστικό παίξιμο; θα μου πεις τί ζητάω από μια κιθάρα των 200 ευρώ… ρωτάω για να δω τον ρόλο των καμαριών σε σχέση με το σκαφος.

φιλικά, νίκος

Νίκο ,δεν έκανα σεξιστικό σχόλιο ούτε έγραψα γκομενάκι κτλ.αυτά είναι δικά σου σχόλια.Αναφέρθηκα απλά σε μια όμορφη κοπέλα που παίζει ένα κιθαρόνι …τώρα το πόσο καταξιωμένη είναι σαν μουσικός δεν με ενδιαφέρει.Για μένα προσωπικά δεν θα μπορούσες να γράψεις τέτοιο σχόλιο σαν το δικό σου γιατί ανήκω στην κατηγορία βαρέων και άνω των 115 κιλών.
Αλλά διακρίνω μια εχθρότητα και δίχως αφορμή για προσέγγιση και συνομιλία δεν το συνεχίζω…

το πληκτρολόγιο φτιάχνει εύκολα παρεξηγήσεις, οπότε το πώς σκεφτόμαστε κάτι με το πώς τελικά το καταλαβαίνει αυτός που το διαβάζει μπορεί να έχει μεγάλη απόσταση. το λέω και για τους δυο μας αυτό. το “τρελλό γκομενάκι” ήταν για έμφαση και χαβαλέ, όχι για να σε προσβάλλω.
όταν γράφω “φιλικά” το εννοώ, μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε για τις κιθάρες αν θες.

Δεν υπάρχει καμμία παρεξήγηση…Και πάνω στο θέμα μας,δεν αγόρασα κιθάρα των 200 ευρώ.Αυτήν αγόρασα χωρίς τα ηλεκτρονικά γιατί δεν μου αρέσουν και με πλήρη το σκάφος. Τώρα για τον ήχο της ,έχει μια της ίδιας σειράς σε χαμηλότερο μοντέλο ο thomann.
Στο κάτω μέρος της σελίδας έχει δείγματα του ήχου της.
Kαι όταν πήγα για καποτάστα πήρα και αυτή …λειτουργώ σαν τζίτζικας,δεν αποταμιεύω.

οκ, κατάλαβα λάθος επειδή το θέμα είναι για κιθάρες 150-200 ευρώ. σου εύχομαι κάποια στιγμή να αποκτήσεις και χειροποίητη!

ποια αποταμίευση, εδώ χρωστάμε κιόλας…

Ευχαριστώ αλλά θα την κατασκευάσω μόνος μου,ήδη παρέλαβα τις σχετικές οδηγίες από Thomas Lloyd

School of Acoustic Guitar Making

10 DVD Box Set - A Complete Instructional DVD Collection. luthiers PLUS The Handbook (60 pages of diagrams and Measurements Complete guide to you Step by Step through your Acoustic Guitar Building Project) Clear Out Your Workshop & Tools Sharpen Your … It’s Time To Make Your Own Acoustic Guitar! Presented By Australian Luthier - Chris Wynne! Acoustic Guitar Enthusiast Welcome & woodworker.
To κόστος $ 4,800.00 at start of course.Aλλά εγώ με δέκα χρόνια παραμονής στην Ρωσία δεν σπούδασα μόνο ιατρική , αλλά και τα σχετικά για την νόμιμη χρήση υπολογιστών… feed your brain because knowledge must be free η κοινότητά μας.

Πριν μου κατσει το τζοκερ και βρω Απαρτιαν στα σκουπιδια, την οποια επισκευασα και κατεχω πλεον, ειχα αγορασει απο το Thomann μια κιθαρα που ειχα δει να παιζουν σε ρεμπετικα, τοσο η Αθηνα Λαμπιρη, οσο και ενας κιθαριστας στο Βολο και ειχα εντυπωσιαστει. Προκειται για την Fender parlor cp-100. Με ειχε αφησει απολυτα ικανοποιημενο, τοσο σε σχεση αποδοσης-τιμης, οσο και στον ηχο και την συμπεριφορα της. Να τονισω δε, οτι “κραταει” και πιο χοντρες χορδες (μεχρι και 13αρες ανετα!) και εχει βεργα για λυση στο σκευρωμα. Αν και την αποχωριστηκα, ακουω ακομα καλα λογια για το παιξιμο της.

Η κιθαρα ειναι αυτη: http://shop.fender.com/en-GR/acoustic-guitars/parlor/cp-100-parlor/0961571021.html

Στο Thomann την ειχα παρει το 2014, 160 ευρω. Τωρα δεν γνωριζω τιμη, αλλα μεχρι και 250-280 θα τα δινα ξανα.

πολύ χρήσιμη πληροφορία, κωνσταντίνε! δεν το περίμενα από την φέντερ…

Kι ομως Νικο, αν και τα καμαρια της ειναι χιαστι, βγαζει ενα ωραιο ηχο. Οχι τοσο στεγνο οσο θα θελαμε, με αρκετα μεσαια που επισης δεν θελουμε, αλλα εχει καλη ατακα, ωραια μπασα και μπορεις να κανεις πειραματα με το παχος των χορδων για τον βελτιστο ηχο.

Βρηκα και βιδεο:

αυτό είναι review! είναι και η πενιά βέβαια…

Επι του θεματος φιλοι μου μια ερωτηση.Στο φορουμ εχουμε ερασιτεχνη κατασκευαστη κιθαρας?Γιατι οι επαγγελματιες δε πλησιαζονται…

υπάρχει μια παράμετρος που ονομάζεται σχέση τιμής-αξίας (value for money). αυτό εφαρμόζεται εξίσου σε ερασιτέχνες και επαγγελματίες. η εμπειρία και η γνώση πληρώνονται στην αγορά, αλλά ανταποδίδονται όσο τα χρόνια περνούν.
σκέψου και στο δικό σου επάγγελμα, τί προσφέρεις ως επαγγελματίας και γιατί ζητάς κάποια χρήματα για αυτό. να πω επίσης, πως αν και εκτιμώ την δουλειά αρκετών ερασιτεχνών, για μεροκάματο θα έπαιρνα όργανο από συγκεκριμένους επαγγελματίες.

Eχω πιασει οργανα επαγγελματιων που δεν “μιλουσανε” και οργανα ερασιτεχνων που κελαηδουσανε. Οι παραμετροι σε ενα οργανο ειναι πολλες. Η μονη διαφορα ειναι οτι ο επαγγελματιας κατασκευαστης εχει ενα Α ονομα, και μαλλον μπορει να εγγυηθει καλυτερα για το οργανο, σε οτι εχει σχεση με φθορες κλπ. Αλλα και παλι ειναι αυτο που αναφερει ο liga rosa πιο πανω, για την τιμη και την αξια του οργανου. Με λιγα λογια, αν κατι κατσει καλα στο χερι σου, ασχετα με το κοστος, ειναι και αυτο που θα πρεπει κατα τη γνωμη μου να προτιμησεις.
Συμβουλη: παρε σβαρνα τους μαστορους, επαγγελματιες και μη, και δοκιμαζε συνεχεια οργανα. Οταν βρεις κατι που σου ταιριαζει αλλα ειναι πιο ακριβο σε σχεση με αλλα, κανε υπομονη και κουραγιο για να το παρεις. Μην συμβιβαστεις με κατι φθηνοτερο, που δεν ειναι αυτο που θες. Πλεον οι τιμες δεν ειναι και τοοοοοσο τρελες (τουλαχιστον στη Θεσ/νικη που ειμαι εγω).

2 αναρτήσεις διαχωρίσθηκαν σε ένα νέο νήμα: Χορδές για πιο λαϊκό ήχο στην κιθάρα

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΙ 150 200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΊ? ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ ΘΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 600-800 ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΩΣ ΗΧΟ… ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟΜΑΘΕΙ ΜΕ ΦΑΜΠΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΙΘΑΡΕΣ 80€.

ΚΑΛΑ ΠΑΙΞΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ
Χαιρετισμοί

Καλώς ήλθες Άλεξ, να σου πω ότι απαντάς σε νήμα του οποίου η τελευταία απάντηση είναι πριν 4 χρόνια (αν αυτό παίζει κάποιον παράγοντα).
Καλές συζητήσεις να έχουμε.

1 «Μου αρέσει»