Ήχος μπουζούκι 8χορδο

Συγχωρέστε με αλλά δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεστε

Να πω την αλήθεια , νόμιζα ότι η μόνη διαφορά ανάμεσα στο κανονικό μπουζούκι και τι προπολεμικό ή μισόμπουζουκο , όπως αρέσει στον καθέναν , έχουν διαφορά μόνο στο σκάφος και ίσως και στον λαιμό . Δεν ισχύει τελικά αυτό , ε;

Χάρη, σε 60 μέρες (6/11/ - 5/1/) είναι εντελώς αδύνατο να μάθεις τα πάντα, και μάλιστα σε όλα τα επί μέρους θέματα (αγορά οργάνου, τεχνική στο όργανο, οργανολογία του μπουζουκιού, ιστορία του μπουζουκιού, αρμάτωμα οργάνου, ρεπερτόριο, ιστορία του ρεμπέτικου και ό,τι άλλο ίσως μου διέφυγε) σε επίπεδο ύψιστης κατανόησης. Προσπάθησε να διαμορφώσεις ένα επίπεδο προτεραιοτήτων, με βάση το οποίο θα προχωρήσεις στη λογική του «ένα ένα, πρώτα τα σημαντικά» ώστε να μπορέσεις να δεις και αποτελέσματα. Βέβαια, θα χρειαστεί ανάλογος χρόνος….

2 «Μου αρέσει»

Και πια θεωρείτε ότι είναι τα βασικά ;

Αυτό Χάρη μου, εσύ πρέπει να το καθορίσεις, με οδηγό ακριβώς, αυτό που σε πονάει περισσότερο απ’ όλα να μάθεις. Αν ήμουν δάσκαλος και είχες επιλέξει εμένα για να μάθεις, πρώτα θα ρώταγα εσένα τί θέλεις να μάθεις. Αν μου απαντούσες «Μα, τα πάντα!» θα σου ανταπαντούσα «Ε, τότε ψάξε να βρεις άλλο δάσκαλο, εγώ δεν ξέρω τα πάντα».

1 «Μου αρέσει»

Χάρη εγώ θα σου πρότεινα να συγκεντρώσεις - οργανώσεις ακόμα και τον τρόπο που διαβάζεις.
Το ότι ρωτάς συχνά πράγματα που έχουν απαντηθεί σε άλλα νήματα δείχνει σαν να μην ξέρεις το τι θελεις να πρωτομαθεις!
Για να μην παρεξηγηθώ δεν κάνεις κάτι κακό ούτε ενοχλείς κάποιον, απλά είναι σαν να βάζεις εμπόδια στον εαυτό σου.
Θα σου πρότεινα όταν έχεις μια απορία πριν την γράψεις να ψάξεις πολύ εδώ μέσα, υπάρχει άπειρο υλικό. Πολλά θέματα έχουν πολλά νήματα παράλληλα και με διαφορετικές απόψεις, διάβασε όσο μπορείς, ζύγισε τα και αν κάτι δεν είναι ξεκάθαρο γραψτο.
Απλά μην το κάνεις για 50 διαφορετικούς τομείς γιατί θα χαθείς, αν σε μια μέρα προσπαθήσεις να καταλάβεις τα είδη του μπουζουκιου, με τα είδη των ρυθμών και των κλιμακων πιθανόν στο τέλος της ημέρας τσάμπα να διάβαζες.
Όλα αυτά θέλουν πολλά χρόνια και μεθοδικοτητα, ξεκινά σιγά σιγά με ένα ένα πράγμα.
Με το να βλέπεις τα τελευταία επίκαιρα νήματα και να ασχολείσαι με αυτά πιθανόν να έχεις ελάχιστο κέρδος για την μουσική σου εξέλιξη.
Χαλάρωσε, πάρε τον χρόνο σου και ξεκίνα να απολαμβάνεις & να εκμετάλλευεσαι το φόρουμ και το Google με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Στα λέω φιλικά πάντα.

2 «Μου αρέσει»

Από μία άποψη το πιο βασικό είναι να ακούς τραγούδια. Και σταδιακά να μάθεις πέντε πράγματα για μερικούς βασικούς συνθέτες και μουσικούς, για περιόδους, για σχολές, και να ξεχωρίσεις τα αγαπημένα σου.

Το λινκ «Η ρεμπετοσελίδα» πάνω δεξιά, το έχεις ανοίξει ποτέ; Έχουν ένα τεράστιο αρχείο παλιών ηχογραφήσεων, οργανωμένο ανά συνθέτη, τραγουδιστή, χρονολογία κλπ., και με καλής ποιότητας ψηφιοποίηση των ηχογραφήσεων. Όρεξη να 'χεις!

2 «Μου αρέσει»

Eμ, Αυγέρης Φακίρης είν’ αυτός!

1 «Μου αρέσει»

Ναι , αυτό όντως ισχύει . Μάλλον θέλει περισσότερο ψάξιμο και δεν έχω χρόνο για αυτό . Θα προσπαθήσω τελοσπαντων όταν θα μπορέσω να διαβάσω και τα πιο παλιά νήματα . Σας ευχαριστώ πολύ :slightly_smiling_face:

Προσπαθώ όσο μπορώ και όσο χρόνο έχω , αλλα που θα βοηθήσει αν ακούσω όλη την ρεμπέτικη δισκογραφία ;

Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι στο sealabs . Επειδή δεν τα πάω ούτε τα πήγαινα ποτέ καλά με την τεχνολογία , εκτός του ότι μου κολλάει δεν μπορώ να δημιουργήσω και λογαριασμό . Τελοσπαντων θα το προσπαθήσω !

Πουθενά. Η υπερπροσφορά μπορεί να μας χαώσει, έχεις δίκιο. Αλλά το να έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις σχεδόν ό,τι υπάρχει είναι σημαντικό!

Ναι, το σίλαμπς. Ακούς και χωρίς λογαριασμό, εγώ δεν έχω.