Έχω και αυτό το μπουζούκι

Έχω και αυτό το μπουζούκι στα χέρια μου το οποίο δεν έχει κάτι στραβό ή κάτι που να το κάνει να είναι μη χρήσιμο μόνο που λείπουν οι χορδές .

Κάποια πληροφορία σε αξία;

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»

Ιγνάντιε μήπως έχει κάποιο ταμπελάκι μέσα το σκάφος ? Έχεις κοιτάξει ? Επίσης έχεις τον καβαλάρη του ? Να μετρήσεις χαρακιές για να ξέρουμε αν μιλάμε για 3χορδο η 4χορδο ? Αν και μου κάνει για 3χορδο.
Επίσης κάποιο στοιχείο σχετικά με την ιστορία του μήπως βοηθήσει κάποιον να σου δώσει πιο ασφαλείς πληροφορίες ?

Δεν έχω κάποια πληροφορία πίσω από την ιστορία του το μπουζούκι είναι Μυτιληνιό όχι σαν κατασκευή αλλά αυτός που το είχε…… πρέπει όταν γυρίσω στο άλλο σπίτι μου να το μετρήσω αυτό που μου λες και να κάνω ό,τι μου λες για να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες σ’ ευχαριστώ πάντως για την πρόθεση

Ετικέτα δεν υπάρχει; Σωστά διακρίνω τσάκιση; Περίπου χρόνο κατασκευής μπορούμε να υποθέσουμε; Κόκκαλο κλειδιέρας υπάρχει; Τι χαρακιές έχει; Είναι όλες ομοιόμορφες ή άλλες χοντρύτερες, άλλες ψιλότερες;

Οι χαρακιές είναι όλες Ομοιόμορφες τσακίσει δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ετικέτα δεν υπάρχει μέσα η δεν θυμάμαι να υπάρχει πρέπει να το πάρω στα χέρια μου να το ξαναδώ και όσον αφορά είναι γύρω στο 60 με 70 πιστεύω

Μια φωτογραφία με τις χαρακιές θα βοηθούσε. Μιλώντας για τσάκιση, εννοώ ότι τα περισσότερα σημερινά μπουζούκια έχουν (φαινομενικά) επίπεδο καπάκι, ενώ σε κάποια από τα παλαιότερα το καπάκι κάνει χαρακτηριστική γωνία, “τσακίζει” στο σημείο που τοποθετείται ο καβαλάρης.

Το μπουζούκι έχει επισκευαστεί στην περιοχή του καράολου. Διακρίνεται το σπάσιμο και το κόλλημα. Και παρότι η φωτογραφία δεν βοηθάει, το καράολο φαίνεται να έχει κολληθεί λίγο στραβά.
Νίκο εγώ δεν διακρίνω τσάκιση, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Μα κι εγώ δεν είμαι σίγουρος, είναι δύσκολο να διακρίνεις τσάκιση βλέποντας κάθετα το καπάκι. Τώρα μάλιστα που έχω και δεύτερη γνώμη, νομίζω ότι πράγματι δεν υπάρχει τσάκιση. Όμως βλέπω και κάτι άλλο, χαρακτηριστικό ίσως για την πιθανή αξία του οργάνου: το ίχνος από την ύπαρξη του καβαλάρη είναι ορατό. Όμως ορατό είναι και ένα ακόμα ίχνος, ίδιας περίπου χρονικής περιόδου, όπου ο καβαλάρης έχει κλίση προς τα κάτω αριστερά, που σημαίνει ότι το όργανο έμεινε πολλά χρόνια στο φως της ημέρας αρματωμένο μεν, με χαλαρές τάσεις στις χορδές, αλλά χωρίς να παίζεται. Συν, βεβαίως, το άτεχνα κολλημένο σπασμένο καράουλο…