Έρευνα για δάσκαλο τριχόρδου στην Αθήνα

Ναι καταλαβαίνω πως το εννοείς

Ναι νομίζω είναι η καλύτερη λύση να μιλήσω μαζί τους. Θα ασχοληθώ από αύριο σίγουρα. Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο!!

3 «Μου αρέσει»

Καλημέρα σας,
ο προβληματισμός ως προς το ξεκίνημα εκμάθησης με τζουρά είναι λογικός αφού το όργανο αυτό (συνήθως) δεν έχει αρκετό χώρο για την σωστή τοποθέτηση του χεριού με την πένα. Οπότε το πιο κατάλληλο όργανο είναι ένα κανονικό μπουζούκι. Όμως όπως ειπώθηκε ήδη στη συζήτηση, μπορείτε να ξεκινήσετε με τον τζουρά που έχετε και να μεταπηδήσετε σε μπουζούκι αργότερα. Γίνεται! Το έχουν κάνει πολλοί χωρίς πρόβλημα.
Ως δάσκαλο από την πλευρά μου έχω να προτείνω τον Μανώλη Μπάση, δεξιοτέχνη του τρίχορδου και πολύ καλό δάσκαλο. Είναι σημαντικό να βρεις έναν δάσκαλο που μπορεί να σου μεταδώσει τη γνώση. Οι δεξιοτέχνες είναι πολλοί αλλά δεν το έχουν όλοι με τη διδασκαλία. Με τον συγκεκριμένο κάνει μάθημα ο γιος μου 7 χρονών με τζουρά και έχει τρομερή εξέλιξη. Τώρα του κατασκευάζω μισομπούζουκο για να στρώσει λίγο καλύτερα η πένα του.

4 «Μου αρέσει»

Φίλε Αριστομένη καλησπέρα και από εμένα

Δεν έχω πολλά να πω, σχετικά με το ποιον δάσκαλο να διαλέξεις, αν και με μια ματιά που έχω δει κατά καιρούς στο YouTube ειδικά ο Ορφανίδης, ο Τζινέλλης και ο Γκούμας που ανέφερες είναι άριστοι δεξιοτέχνες.

Σαν δάσκαλοι, δεν έχω προσωπική εμπειρία για να πω. Αυτό όμως που πιστεύω ότι πρέπει να έχεις προτεραιότητα, είναι να ξεκινήσεις άμεσα με ένα καλό δάσκαλο γιατί πρώτα απ’ όλα αυτό θα σου κερδίσει πάρα πολύ δρόμο από το μοναχικό ψάξιμο , αλλά και το κυριότερο είναι , ότι θα σου δώσει ενθουσιασμό για να συνεχίσεις να ασχολήσαι με το όργανο!

Από εκεί και πέρα το αν θα πας από το τζουρά στο μπουζούκι και πότε, μη το σκέφτεσαι καν. Θα τα συζητήσεις με το δάσκαλο και μαζί του θα αποφασίσεις τι σε βολεύει καλύτερα… Εννοείται βέβαια ότι ίσως για το κράτημα στην αρχή και να καθαρίσεις την πένα σου ένα μπουζούκι θα είναι πιο εύκολο όπως γράψανε και οι υπόλοιποι , αλλά επί της ουσίας, αυτά θα τα δεις αργότερα…

Τα μαθήματα με το δάσκαλο είναι αυτά που θα σου δώσουν το πραγματικό ενδιαφέρον και κίνητρο για να θες μέχρι και να κοιμάσαι αγκαλιά μαζί του που λέει ο λόγος!! χαχαχα
Καλή αρχή σου εύχομαι όπως και να πορευθείς!

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας!

Ο καλύτερος κριτής για το πότε πρέπει να γίνει αυτή η μεταπήδηση δεν είναι όμως ο δάσκαλος; έχοντας πρώτα δει βέβαια το επίπεδο του μαθητή.

Με μια πρώτη ματιά ο κύριος Μπάσης έχει πολύ καλή πένα σίγουρα απλώς πρόσεξα από το facebook οτι μένει Θεσσαλονική ενώ εγώ Αθήνα και ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για τα αρχικά μου μαθήματα τουλάχιστον είναι να γίνονται διά ζώσης.

Καλησπέρα φίλε και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και το ενδιαφέρον σου!

Μου κάνει εντύπωση που πράγματι δεν είναι καθόλου πρόβλημα η μετάβαση τζουράς → μπουζούκι, μάλλον εγώ το 'χω μεγαλοποιήσει σαν ενδοιασμό. Σκέφτομαι οτι αν ξεκινήσω μαθήματα με τον τζουρά θα πάνε κάπως άσκοπα καθώς το όργανο αυτό έχει ταβάνι στις δυνατότητες (λόγω κρατήματος όπως είπε και ο φίλος @Andreas_Papadamou από πάνω) και μετά για μπουζούκι θα χρειαστούν έξτρα μαθήματα για να μάθω το κράτημα, τις αποστάσεις κτλ.

Αυτό πραγματικά είναι σπουδαίο! Όταν παίζεις μόνος σου και δεν το μοιράζεσαι αυτό σίγουρα δεν είναι το ίδιο.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε Αριστομένη ,

Σχετικά με το ζήτημα της μετάβασης πραγματικά δεν είναι ζήτημα πιστεύω και επίσης δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι μπορεί να είναι χαμένα τα μαθήματα αν τα αρχίσεις με τζουρά. Με ένα καλό δάσκαλο όλα τα μαθήματα θα έχουν αξία στην πρόοδο στο όργανο. Θα δει αυτός τι χρειάζεσαι και που(πένα, δάχτυλα, δαχτυλοθεσία, κτλ…) και θα σε σε κατευθύνει ανάλογα.

Σχετικά με αυτό που έγραψα να κοιμάσαι μαζί του που λέει ο λόγος εννοούσα με το όργανο, όχι με το δάσκαλο χαχαχα τώρα είδα ότι όπως το έγραψα δε το διευκρίνησα. Αλλά παρ’ όλα αυτά το άλλο ζήτημα που θίγεις , να παίζεις μαζί με άλλους δλδ, είναι εξίσου σημαντικό και για να διατηρήσεις και να αυξήσεις το ενδιαφέρον σου αλλά και να κατανοήσεις τί παίζεις κτλ…

1 «Μου αρέσει»

Ναι κάπως έτσι το φαντάζομαι (ελπίζω να πέσω μέσα)

χαχαχαχαχαχ αυτό έλειπε, εννοώντας πάντα το μπουζούκι/τζουρά

Ναι ακριβώς αυτό, και αντιλαμβάνεσαι και καλύτερα τον ρόλο σου σε μια ορχήστρα, πότε πρέπει να κόβεις γκάζια, πότε να αυξάνεις κτλ.

2 «Μου αρέσει»