Δεν ξαναπαιζω ζαρια πια

ενας θειος μου μου ειπε για ενα τραγουδι που λεει δεν ξαναπαιζω ζαρια πια το οποιο δεν γνωριζω μηπως ξερει κανεις για πιο τραγουδι moy λεει???:089:

Νίκο, κοίταξε μια παλιότερη συζήτηση, εδώ:
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17635&highlight=�����������%2C���+���������+�����

Το τραγούδι το χει πει και ο Μπέμπης (φοβερή ερμηνεία κατ εμέ). Ο Μπέμπης νομίζω ότι στην δισκογραφία έχει πει 2-3 τραγούδια, και ήταν φοβερές οι ερμηνείες του. Μάγκικες και σωστές

Το ξέρω ότι θα με βρίζουν οι διαχειριστές, αλλά το πέτυχα δίπλα από το παραπάνω. Κοιτάχτε τον …πιτσιρικά:

είχα δει όλες τις εκπομπές του Χρήστου και μάλιστα τις είχα γράψει.
από κει έχω κόψει κάτι βιντεακια και τα έχω ανεβάσει στο ::http://www.youtube.com/profile?user=giorgos100
όλη η τελευταία εκπομπή είναι αποσπάσματα ,ολόκληρα, από όλες τις εκπομπές και είναι κάνα δίωρο…
εκεί να δείτε τον Μπάμπη Γκολε με βιολομπουζουκο!!!


και η Κλικα !!!

Υπάρχουν κάμποσα ακόμα βιντεάκια της Κλίκας και του Φόρουμ στο youtube. Με ένα γρήγορο search τα βρίσκεις.

μπορεί ο Σπόρος να είναι μεγάλος σε ηλικία, αλλά ακόμα παίζει παπάδες στο μπουζούκι. Και δεν ξέρω αν το χετε προσέξει, στο μπουζούκι έχει βγάλει τις δυο ψιλές χορδές στις μπουργάνες, για να ακούγεται μπάσος ο ήχος

Έχω ακούσει ότι αυτο το συνηθήζανε στην Αμερική και για λόγους οικονομίας στις χορδές, γιατί δεν βρίσκανε με τίποτα!

Αυτό το χανε κάνει πράγματι αρκετοί. Πρώτος το χε εφαρμόσει ο Χιώτης και μέτα κι άλλοι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Λεμονόπουλος που στις πιο πολλές ηχογραφήσεις του παίζει με τέτοιο μπουζούκι (άσχετο, αλήθεια γιατί πουθενά δεν υπάρχει βιογραφία του; δεν έχω βρει καμία πληροφορία γι αυτόν). Κατ εμέ, δεν είναι καλό να κάνεις τέτοια πειράματα στο μπουζούκι, ο ήχος γενικά δεν μ αρέσει που βγάζει, τον θεωρώ πιο πολύ σκυλέ

πρόσφατα αγόρασα χορδές για τζουρά.
Με ρώτησαν τί χορδες προτιμώ, είπα “ό,τι να’ναι”, δεν έδωσα σημασία.
Σπίτι, ανοίγοντας το κουτί, παρατήρησα ότι η μουργκάνα δεν είχε το συρμάτινο περιτύλιγμα, ήταν σκέτο μέταλλο, όπως αυτές που βάζουν οι τζαζίστες στις ηλεκτρικές τους…
επίσης έχω δει και σε μπαγλαμά να βάζουν για μουργκάνα χορδή βιολιού…
μήπως η μουργκάνα του Σπόρου είναι τέτοια, από κιθάρα ?