Website του Βαρλά

Maggites mou rembetes, exw akousei megali kouventa gia ton Varla.

Egw vasika exw molis valei paragelia apo allon mastora, alla niothw entaksei giati ta organa pou epeksa apo ton dekavala mou aresan para poli, kai eidika ena pou to exw molis kanei paragelia.

Loipon o Varlas exei diko tou website???

Tha to ektimousa poli an kapios mporouse na mou paraxorisei to website tou.

Kala na eiste.

Δε νομίζω να έχει κάποιο site ο Βάρλας,πάντως αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις μια συνέντευξή του στο προηγούμενο τεύχος της “ΚΛΙΚΑΣ”.

Ούτε έχει και κατά τη γνώμη ούτε πρόκειται να αποκτήσει, τουλάχιστον με δική του πρωτοβουλία.
Δεν ταιριάζει με το χαρακτήρα του, απ’ όσο τον γνώρισα. Πήγαινε να τον γνωρίσεις από κοντά.

Ο Βαρλάς θα φτιάξει ιστοσελίδα, όταν γίνει συνεπής στα ραντεβού του. Δηλαδή ποτέ.
Υπάρχει μόνο μια εξαίρεση στον κανόνα της ασυνέπειάς του: Να κλείσεις ραντεβού μαζί του για ψάρεμα!
Πέρα από την πλάκα τώρα. Τα site των επαγγελματιών έχουν σημαντική αξία όταν πρόκειται να αγοράσεις π.χ. ένα αυτοκίνητο. Μπορείς να πληροφορηθείς για τις επιδόσεις, τα μεγέθη, τα τεχνικά χαρακτηριστικά κλπ.
Αν ενδιαφέρεσαι για ένα μπουζούκι, τι θα δεις μέσα στην ιστοσελίδα; Το πολύ-πολύ τη φάτσα, δηλαδή τη φιγούρα. Θεωρώ άκρως επιφανειακή την προσέγγιση ενός μπουζουκιού από τις φωτογραφίες. Οταν αποφασίζεις να πάρεις μπουζούκι από έναν μάστορα (κι αφού έχεις κατασταλάξει τι ακριβώς θέλεις) πρέπει κατά τη γνώμη μου:

  1. Να πιάσεις ένα μπουζούκι του (ει δυνατόν περισσότερα) στα χέρια σου.
  2. Να έχεις ασφαλή πληροφόρηση από άλλους πελάτες του.
    Μ’ άλλα λόγια, δύσκολα πράγματα.

To katalava kai egw pos den exei website, kai exw diavasei tin sinenteuksi tou sto periodiko klika.

Euxaristw poli gia tis plirofories sas.

αντώνη έχει δίκιο ο Άρης όσο καλός μάστορας είναι τόσο ασυνεπής είναι…αλλο πράγμα…τρομερές καθυστερήσεις και ποτέ δεν μπορείς να τον βρείς την ώρα που τον θέλεις έστω και αν έχεις ραντεβού…οπότε website και τέτοιου είδους προώθηση ας μην περιμένουμε από το Βάρλα…

Gerogianni exeis akousei tipote gia ton dekavala??

Pisteuw pos einai kalos gia na kaneis oreo bouzouki, toulaxiston einai firma ston vora.

ΜΕ ΛΕΝΕ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM.ΠΑΙΖΩ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΟΥ.ΒΑΡΛΑΣ…ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΟΥ ΒΑΡΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΠΕΡΙΔΗΣ, 'Η Ο ΜΑΛΑΜΑΣ,'Η Ο ΛΙΔΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΝΕΠΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΝΑΝ ΔΙΣΚΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ,ΜΕΡΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ.

Καλωσήρθες στην παρέα! Απλά μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις! Τώρα για τον Παναγιώτη πάρε το πρώτο σου ΜΠΡΑΒΟ!:088:

Εγώ αρνητική κρίση δεν θα δώσω, γιατί βαραίνει αρκετά. Δεν συμφωνώ καθόλου με τις συγκρίσεις σου, χχ… Κανένας από αυτούς που αναφέρεις δεν έχει δηλώσει πότε θα βγάλει τον επόμενο δίσκο του αλλά και έτσι να ήταν, κανείς δεν θα ζημιωθεί, δεν λέγεται ασυνέπεια αυτό. Βεβαίως και είναι πολύ καλός οργανοποιός ο Βάρλας, αλλά η ασυνέπεια στις παραδόσεις δεν αναιρείται από την καλή ποιότητα κατασκευής. Απλά λαμβάνεται υπόψη κατά την επιλογή οργανοποιού. Άσε που κυκλοφορούν διάφορα από ατυχήσαντες στο χρόνο παράδοσης ερασιτέχνες, που δεν ξέρω αν είναι φήμη ή πραγματικότητα.

Το πιο σωστό Νίκο θα ήταν να έγραφες: “Πιστεύω ότι η ασυνέπεια στις παραδόσεις δεν αναιρείται από την καλή ποιότητα κατασκευής”.
Ακριβώς επειδή εγώ, για παράδειγμα, πιστεύω ότι η ασυνέπεια ούτε καν παίρνεται υπόψη, λόγω της καλής ποιότητας κατασκευής.
Κι επειδή ο φίλος παραπάνω δεν έδωσε πράγματι αρκετά καλό παράδειγμα, σου θυμίζω ότι ο Μάνος Λοΐζος ήταν ο ορισμός του ασυνεπή προς τους συνεργάτες του (αν βέβαια μπούμε σ’ αυτή τη λογική), λέγοντάς τους μάλιστα συχνά ψέμματα για την πορεία της δουλειάς που είχε αναλάβει (και φυσικά δεν είχε κάνει στην ώρα της) και άλλα πολλά. Παράταγε οποιαδήποτε δουλειά στη μέση για να φύγει με φίλους ή φίλες, για μέρες ή βδομάδες, χωρίς να δώσει λόγο σε κανέναν. Εχει μιλήσει και γράψει πολλές φορές γι’ αυτά ο στενός του συνεργάτης Λ. Παπαδόπουλος.
Ομως τα τραγούδια του Λοΐζου είναι αυτά που είναι. Κι σχωρεμένος ο Μάνος ήταν αυτός που ήταν. Κι όποιος και να βγει κι ό,τι και να πει γι’ αυτόν, εγώ και χιλιάδες άλλοι τ’ ακούμε βερεσέ.
Και μη βγει κανείς και μου πει ότι το παράδειγμά μου είναι ακραίο. Γιατί ο Μάνος ήταν ό,τι είναι κι ο Παναγιώτης, δηλαδή ένας από τους κορυφαίους στο είδος του. Και το είδος του εμπίπτει κι αυτό στον καλλιτεχνικό χώρο.

Άρη, για τα πάντα στη ζωή μας υπάρχει μία ζυγαριά (εδώ, βρίσκεται αριστερά από τα κείμενά μας). Στο ένα τάσι βάζουμε τα μεν, στο άλλο τα δε και κυττάμε που θα γύρει. Όταν εγώ, πριν δέκα - κάτι χρόνια, είχα να διαλέξω μεταξύ Βάρλα και Καφετζόπουλου (οι διαφορές τιμής ήταν μικρές) δεν είχα μπουζούκι να παίξω. Όταν λοιπόν ο Βάρλας μου εξηγήθηκε «αλλά να ξέρεις, δεν μπορώ να σου πώ πότε θα το έχεις: μπορεί σε τρεις μήνες, μπορεί και μετά από χρόνο» εξετίμησα μεν σφόδρα την ειλικρίνειά του αλλά δεν μπορούσα να μείνω ένα χρόνο ή περισσότερο χωρίς όργανο της προκοπής. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι αυτό λαμβάνεται υπόψη κατά την επιλογή.

Για τα περί Λοΐζου συμφωνώ, επειδή δεν είμουν συνεργάτης του. Και εμένα, όπως και εσένα, με αφήνει παγερά αδιάφορο η όποια ασυνέπεια απέναντί τους, γιατί δεν ζημιώθηκα εγώ από το ότι εκείνος παράτησε ανειλημμένες υποχρεώσεις για να κάνει κάτι άλλο.

Όσο για την προσθήκη σου «Πιστεύω ότι…», αυτό είναι αυτονόητο για κρίση δική μου. Για τη δική μου άποψη μιλάω, φυσικά, δεν βγάζω φετφά να τον προσκυνήσουν όλοι.

apo tin stigmi Niko,pou kapoios kallitexnis vgei sto stereoma kai arxisei na ginetai gnwstos kai dimiourgei kyklo thavmastwn,tote einai “ypoxreomenos” na dinei tragoudia ston kosmo pou ton pistevei.Den xreiazetai loipon na vgei kai na anakoinwsei pote tha einai o epomenos diskos tou,giati etsi ki alliws tha perimenw epomeno disko tou.Kai epeidi to olo thema to vlepw entelws romantika,tha sou pw to exeis:Nai,tha zimiwthw an den vgalei disko o Malamas kai o Peridis kai den ennow xrimatika alla psyxika.


Από webmaster: Χάρη καλώς ήλθες στο Φόρουμ. Προσπάθησε να αποφεύγεις τα κεφαλαία και τα greeklish…

Ο Βάρλας έφτιαξε website!!! http://www.panagiotisvarlas.gr

Θέλει αρκετή δουλειά ακόμη. Κυρίως φωτό από κατασκευές του αλλά και άλλες λεπτομέρειες. Σίγουρα όμως είναι μια καλή αρχή. :088:

Τι λέτε τώρα ρε παιδιά!!! Ήθελα να΄ξερα ποιος <<ήρωας>> τον έψησε να φτιάξει σελίδα;Ποιο εύκολα θα ψηνόταν η Μέρκελ να παραγράψει όλο το χρέος της Ελλάδας, παρά να κάνει σελίδα ο Παναγιώτης.

Φιλε μου ευχαριστω για το εργο σου και χερετισμους στον φιλο μου τον παναγιωτη. Βαλε φωτογραφιες θα σου στειλω και εγω απο το δικο μου του βαρλα αμα θελεις.

Πρέπει κάποια στιγμή ο τόνος να μπει στη θέση που πρέπει,Βαρλάς και οχι Βάρλας.
Νομίζω.

Θαρρώ είσαι σωστός. Ο τόνος στη λήγουσα. Αν και στο αυτό έρχεται πιο καλά το Βάρλας. Ο καθένας μας όμως μπορεί να τονίσει όπου θέλει ή πρέπει το όνομα του και νομίζω ότι ο κ. Παναγιώτης το έχει στην λήγουσα, Βαρλάς.

Ο Παναγιώτης παιδιά,έχει μεγαλώσει στην Κεφαλονιά.Εγώ επειδή έπαιζα χρόνια μπουζούκι στην Κεφαλονιά,ο τραγουδιστής με τον όποιο έπαιζα, ήταν παιδικός φίλος του Παναγιώτη και μου έλεγε ιστορίες για τα παλιά τους. Αυτός λοιπόν-και όλοι όσοι τον ξέρουν στην Κεφαλονιά-τον φωνάζουν Βάρλα και μάλιστα Παναγή,όχι Παναγιώτη.Έτσι τον ξέρουν από παιδί.