Site Σπουρδαλάκη

Το θέμα δεν είναι η σύγκριση των δύο ήχων και γι’ αυτό μην αλλάζεις θέμα.

Επιτέλους, ας σταματήσουμε να αρπαζόμαστε με όποια κριτική δεν συμφωνεί με τη δική μας.

Και ξέρετε κάτι; Ο Zabe έχει δίκιο. Το μπουζούκι ταστάρει και τσιρίζει. Τουλάχιστον αυτό ακούγεται στο βίντεο. Όποιος έχει αυτιά ακούει.
Ούτε μειώνεται βέβαια, η αξία του σπουρδαλάκη με αυτή την διαπίστωση.

Γενικα στα οργανα του λειπει το μπασο που θα κανει τον ηχο πιο γλυκο .
Ισως επηρεαζεται που ειναι μεσα στην εκθεση και ειναι αλλα 30 οργανα διπλα,το μαγαζι του ειναι πολυ μικρο.

zabe που ειναι το δικο σου βιντεο να τα κουσω;

παντως και στα βιντεο με τον Κωστα Παπαδοπουλο που ειναι του Κλεφτογιαννη το οργανο ακουγεται αθλια ,οποτε απο βιντεο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τον ηχο.

Με πρόλαβε ο Δημήτρης…δε ξέρω τί φταίει (ούτε κι έχει σημασία, ας ήταν και του Ζοζέφ το όργανο) αλλά κι εμένα σα τενεκές μου ακούγεται, ούτε βάθος, ούτε διάρκεια, ούτε τίποτα.

ΥΓ Δεξιοτέχνης ο παίκτης…

ρε παιδια μηπως τελικα φταιει ο παικτης;:092:

Πλακα θα κανεις!!! Ο παικτης ειναι εκπληκτικος και τον εχω δει και σε αλλα βιντεο!
Εγω πιστευω φταιει ο χωρος ή η αποσταση της καμερας! Ακομα και μια μοκετα
να βαλεις κατω αλλαζει ολος ο ηχος!

πλακα κανω.:slight_smile:
εδω ενα βιντεο στο οποιο μαρεσει ο ηχος του οργανου,ειναι καθαρος,εχει το μπασο και ειναι γλυκος.
δεν ξερω ποιανου κατασκευαστη ειναι αλλα μαρεσει.

Τα μπουζουκια του Χρηστου η αληθεια ειναι οτι ειναι πριμα.Εγω το δικο μου το εχω 2 χρονια και τωρα αρχιζει και φτιαχνει ηχο.Οταν το πηρα ακουγοτανε ακριβως σαν αυτο που ακουμε στο βιντεο.Παντως σαν ηχο αυτη τη στιγμη ειμαι ευχαριστημενος.Θελει και αυτο τον καιρο του να ωριμασει,θελει υπομονη.Σε γενικες γραμμες ο Χρηστος ειναι καλος μαστορας…

Και εμενα μου αρεσουν πολυ τα μπουζουκια ενος οργανοποιου απο τα Τρικαλα του Γκολια!!

ΥΣ Σορυ που ξεφυγαμε απο το θεμα!!

Αγαπειτέ Δημήτρη Ν. είναι άλλο πράγμα η “παρατήρηση” -“γνώμη”-“κριτική” και άλλο να βγαίνεις και να λες το μπουζούκι είναι χαλασμένο- τενεκές κτλ. αλλά όπως προείπα περι ορέξεως…

Ο Zabe τοποθετήθηκε με πολύ όμορφο και ευγενικό τρόπο. Ιδού:

Οι παραπάνω τοποθετήσεις εκφράζουν τη γνώμη του (άσε που είναι και σωστή!!!). Τι να κάνουμε τώρα;
Εσύ γιατί χαλιέσαι δεν κατάλαβα όμως!!!

Φίλε Αλχημιστή, το ότι άνοιξες το θέμα δεν σε χρίζει και υπερασπιστή του, σωστά;

Απλά δεν μου άρεσε (εμενα) ο τρόπος και οι χαρακτηρισμοί, μέχρι εκει τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

Οκ απλα εχω γενικοτερα μια ετσι παρεϊστικη χροια στα γραπτα μου οπως και στα προφορικα μου μιλαω οπως θα μιλαγα και παρεα με τα φιλαρακια μου, ισως γι αυτο παραξηγιεμαι κιολας. Παραθετω βιντεο που εχουν τραβηχτει απο το κινητο μου με 5 διαφορετικα οργανα δεν εχει καμια σημασια ποιανου ειναι. Και η ποιοτητα φυσικα δεν θα πρεπε να συγκρινεται μ αυτη του μικροφωνου και ομως το κινητο βγαζει μια πιο καθαρη ιδεα αυτου που ακους?




http://youtu.be/5hygmcTwtno

Ολα τα βιντεο ειναι τραβηγμενα απο Νοκια Ν95.

Υ.Γ
Α κι Γρηγορης ειναι παιχταρας ενοειται, περι αυτου δεν υπαρχει αμφιβολια.

καλημερα Δημητρη
Ο χωρος δεν νομιζω να φταιει. Εχω παιξει μεσα στο καταστημα μπουζουκια που τα εχω παιξει και στο σπιτι. Στο καταστημα ακουγονται καλυτερα. Ή η καμερα θα φταιει ή το μπουζουκι.

Για να δούμε αν τελικά θα βγάλουμε κάποιαν άκρη, απόντος βεβαίως του κ. Σπουρδαλάκη από τη συζήτηση, με όλες αυτές τις πιθανές υποθέσεις, περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις που κατά κόρον υποστηρίχθηκαν, σε 31 μηνύματα, ώστε να μπορέσουμε να συμβουλεύσουμε τον (σπουδαίο αυτόν) οργανοποιό και τους (εξ ίσου σπουδαίους) παίκτες που παίζουν όργανά του, τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνουν για να βελτιωθούν οι παρουσιάσεις των οργάνων του, οι προελεύσεις και τα χρώματα των ξύλων του, οι ηχογραφήσεις και ό.τι άλλο πρόσφορο.

Ο κ. Σπουρδαλάκης, από τις 25/01/2011 είναι μέλος του φόρουμ και νομίζω άμα θέλει μπορεί να πάρει μέρος στη συζήτηση και να τοποθετηθεί για τον ήχο του συγκεκριμένου οργάνου στο βίντεο. Όσο για τη βαμμένη καρυδιά, ο ίδιος σε συνέντευξή του στην “ΚΛΙΚΑ” (σελ. 7) αναφέρει μεταξύ άλλων γι’ αυτό:

"…Για να βαφτεί λοιπόν η καρυδιά εμποτίζεται και βράζεται μέσα σε νερό, το οποίο περιέχει εκτός του χρώματος και οξύ ώστε να μπει το οξύ μέσα στους πόρους του ξύλου. Το οξύ καταστρέφει την ημικυτταρίνη, είναι απολύτως εξακριβωμένο, αυτήν ακριβώς την ουσία που χρησιμεύει σαν σύνδεσμος. Γιʼ αυτό ακριβώς είναι καταδικασμένη η μαύρη καρυδιά. Το ξύλο αυτό μετά το τέλος του οργάνου είναι νεκρό, σπάει σαν γυαλί ".

Τώρα γιατί τη βάφει και ο ίδιος…

Το μπουζούκι όντως ακούγεται να τρίζει, ίσως τα ανθρακονήματα δεν είναι τόσο σίγουρα όσο φαίνονται.Είχα δεί την τελευταία φορά στο μαγαζί του στάμκου το μπράτσο του δημήτρη του λιόλιού που ήταν με ανθρακονήματα , είχε αλλάξει μπράτσο παλιότερα και είχα την ευκαιρία να μου το δείξει ο παναγιώτης που το είχε κρατήσει στο οργανοποιείο του.

Απο την άλλη μπορεί απλά να είναι και θέμα ηχογράφησεις, το καλύτερο θα ήταν να τοποθετηθεί ο ίδιος ο κ Σπουρδαλάκης ώστε να μας λύσει τις απορίες

"…Για να βαφτεί λοιπόν η καρυδιά εμποτίζεται και βράζεται μέσα σε νερό, το οποίο περιέχει εκτός του χρώματος και οξύ ώστε να μπει το οξύ μέσα στους πόρους του ξύλου. Το οξύ καταστρέφει την ημικυτταρίνη, είναι απολύτως εξακριβωμένο, αυτήν ακριβώς την ουσία που χρησιμεύει σαν σύνδεσμος. Γιʼ αυτό ακριβώς είναι καταδικασμένη η μαύρη καρυδιά. Το ξύλο αυτό μετά το τέλος του οργάνου είναι νεκρό, σπάει σαν γυαλί ".

Διαφωνω πληρως και καθετως με την αποψη αυτη που αναφερει ο Χρηστος.Υπαρχουν απειροι τροποι σημερα να βαψεις οποιοδηποτε ξυλο χωρις να προκαλεσουμε διογκωση η παραμορφωση των ιστων του ξυλου.Επισης η καρυδια δεν φερεται ως ανοιχτοπορο ξυλο οποτε η απορροφητικοτητα της σαφως ειναι μικροτερη απο καποια αλλα.

εκανα μια σκεψη,επειδη τα οργανα του σπουρδαλακη εχουν πολυ σκαστο ηχο ,μηπως αυτο φταιει και τα κανουν να ακουγονται σαν ντενεκεδες.

Φιλε αρχαριε δεν ειναι ετσι ολα τα μπουζουκια του.Οπως αναφερω και παραπανω εχω και εγω μπουζουκι του Χρηστου και οσο αφορα τον ηχο αρχιζω τωρα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.Δεν μπορει ολα τα οργανα που βγαζει ενας κατασκευαστης να ‘‘σκοτωνουν’’.Ισως και το συγκεκριμενο που ακουμε σε αυτο το βιντεο να ειναι λιγο κατωτερης ποιοτητας.Γινονται και αυτα,τι να κανουμε…Ας μη μειωσουμε ομως σε αυτο το θεμα την ικανοτητα του κατασκευαστη αυτου παρακαλω,ειναι κριμα.

Πολύ πρόσφατα περιέγραψα την εμπειρία μου από την αγορά οργάνου από τον Σπουρδαλάκη.
Σε εκείνη τη δημοσίευση εσκεμένα δεν ανέφερα το όνομα του κατασκευαστή, γιατί ήθελα να σταθώ στην εμπειρία και όχι να θεωρηθεί διαφήμηση ή οτιδήποτε άλλο. Δε θα γράψω κάτι άλλο σχετικά με το όργανο…
Όλα έχουν ειπωθεί εδώ.

Η τροπή της συζήτησης έρχεται σε πλήρη διάσταση με την πραγματική εμπειρία μου, γι΄αυτό και γράφω την απάντηση αυτή.
Δυστυχώς δεν έπαιξα με το όργανο που ακούγεται στο βίντεο και το οποίο όντως γκρινιάζει…
Μην βγάζετε όμως εύκολα συμπεράσματα. Αν δεν στηρίξετε πάνω σας ένα όργανο , αν δεν το νιώσετε, αν δεν το αφουγκραστείτε σε όλο του το εύρος, τα συμπεράσματα είναι απατηλά.
Ο Βασίλας είναι φανερό ότι “χαίρεται” το όργανο…
Άραγε δεν ακούει?
Βεβαίως μπορεί κανείς να πει ότι στηρίζει το φίλο του! Πάω πάσο…
Πάντως η επίσκεψη και η δοκιμή είναι δωρεάν και πιστέψτε με , είναι πολύ ευχάριστη εμπειρία.
Έγώ γεύτηκα μια μεγάλη γκάμα ηχοχρωμάτων , αλλά και διαφορών στις τιμές που αντιλαμβανόμουνα το λόγο ύπαρξής τους.
Και πάνω από όλα έφυγα με το όργανο που χρόνια λαχταρούσα…