Menow Metoo - Ευρωπαϊκό Δίκτυο κατά της Βίας (E.Δ.κ.Β) - Όταν με βλέπεις και περνώ - Για μένα δεν σε μέλει (Μάρκος Βαμβακάρης - Ρίτα Αμπατζή)

Φίλε Πάνο δεν είναι έτσι.Όποιος γνωρίζει τη δουλειά του πρέπει να τους τραβολογήσει στο τμήμα ή ακόμα και αν δεν γνωρίζει μπορεί να ρωτήσει και να μάθει.Αυτοί που διώξανε τα θύματα παίζουνε ρώσικη ρουλέτα.Γιατί αργά ή γρήγορα θα πάνε οι ίδιοι κατηγορούμενοι.
Στα χωριά δεν μπορώ να ξέρω τί γίνεται.Αυτοί μπορεί να σουλατσάρουν στα καφενεία και να μπεκροπίνουνε.
Το ότι το θύμα πρέπει να υποστεί τη διαδικασία κατάθεσης του περιστατικού και της ακροαματικής διαδικασίας σε αίθουσα δικαστηρίου αργότερα το αντιλαμβάνομαι αλλά δεν γίνεται διαφορετικά.Αλλιώς θα δικαζότανε ο κόσμος με τα λόγια.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε μου Λάμπρο, ξέρεις πόσο σε σέβομαι, αλλά γνωρίζω από δεύτερο χέρι αν όχι πρώτο ότι οι αστυνομικοί, οι παιδαγωγοι, οι κοινωνικοί λειτουργοί (δεν θα μιλήσω για πιο υψηλόβαθμους τύπου εισαγγελείς και δικαστές γιατί δεν ξερω) δεν έχουν τόσο καλό έδαφος για να δουλέψουν, αυτό σε συνδυασμό με μια κακή διοίκηση θα απορροφηθούν μέσα από όλο αυτό.
Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν σωστοί, είναι όμως με δεμένα χέρια, ξέρω αστυφύλακα που δεν θα άφηνε ματωμένη γυναίκα να φύγει από το τμήμα, θα τα έβαζε όμως με τον διοικητή του ? Με τους συναδέλφους του ?
Όσο για τις συνέπειες, πιστεύεις ότι η κακοποιημενη που πήγε στο τμήμα είτε μετά από άπειρες σκέψεις η από τύχη θα βρει δύναμη να τα βάλει με τα όργανα?
Υπάρχουν νόμοι και συνέπειες, δύσκολα επιβάλλονται και δύσκολα διεκδικουνται.
Μεγάλη συζήτηση, δεν τσουβαλιαζω κανέναν, δεν κατηγορώ μαζικά κανένα επάγγελμα. Αλλά ξέρουμε ότι κάποια πράγματα είναι πολύ δύσκολο να υλοποιηθούν και ας προβλέπονται αλλιώς δεν θα ανεβάζαμε τα τραγούδια με τον Νίκο και την Αλεξάνδρα, δεν θα υπήρχε το Δίκτυο κατά της Βίας, δεν θα υπήρχε με απλά λόγια Βία.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι θέμα σεβασμού σε εμένα ρε συ Πάνο.Ούτε κάνω το δικηγόρο και υπερασπιστή της αστυνομίας.Κουβέντα κάνουμε.Γκάφες και ηλιθιότητες για να μην πω άλλη λέξη και παρεξηγηθώ έχει κάνει άπειρες η αστυνομία.
Εγώ επειδή παραπάνω χρόνια δουλεύω στο σώμα παρά εκτός για αυτά που βλέπω μιλάω.Και επειδή δεν είμαι σε κανένα γραφείο να βγάζω ταυτότητες με αυτά ασχολούμαι και άλλα πολλά.Όποτε θες μπορώ να στα πω και από κοντά τί έχω δει σε οικογενειακά επεισόδια και τί κατάληξη είχανε.
Τώρα για τους διοικητές μπορώ να σου πω ότι όταν σφίξουνε τα γάλατα δεν νομίζω να κοιτάνε να καλύψουν τέτοια περιστατικά γιατί βλέπεις οι αξιωματικοί είναι καριερίστες.Κηφήνες υπάρχουν πολλοί αλλά όταν τους κάτσει η στραβή θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.
Στην επαρχία συμφωνώ ότι είναι περίεργα τα πράγματα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

“Νομίζεις”, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, γιατί και στις κρίσεις του σώματος βλέπουμε (οι πολιτες) κουλά πραγματα, όταν η καριέρα κρίνεται από την εκάστοτε κυβέρνηση και όχι τις κλειστές υποθέσεις αλλάζουν πολλά. Αλλά γίνεται πιο ειδική η συζήτηση.

Και θα προτιμήσω να μείνω σε αυτό:

Κάποια στιγμή επιτέλους να συναντηθούμε εμείς και τα μπουζούκια μας για πενιες και συζήτηση!

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν για το θέμα επί του προσωπικού. Αναφέρθηκα στον Νίκο και στην Αλεξάνδρα, επειδή τους γνωρίζω και προσωπικά και τις απόψεις τους και την πορεία τους. Σε εσένα Πάνο δεν αναφέρθηκα γιατί δεν σε ξέρω καθόλου, χωρίς καμιά διάθεση να αμφισβητήσω τις καλές σου προθέσεις. Δεν έχω παρακολουθήσει δικά σου θέματα ή απόψεις γιατί για αρκετό διάστημα δεν συμμετείχα στο φόρουμ. Χώρια ότι απ’ ότι κατάλαβα σε πλησίασε μια φίλη σου, όχι ότι εσύ είσαι μέλος την συγκεκριμένη ΜΚΟ. Καμιά φορά τα πράγματα είναι τόσο απλά και δεν κρύβουν κάτι άλλο από πίσω.
Πάμε τώρα.
Αναφέρεις: "

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό και το event, (τι ωραία λέξη), που αναφέρω δεν ήταν απλά για τσάι και καφέ αλλά για να ζητήσουν οι ΜΚΟ που συμμετείχαν χρηματοδότηση.
Και σε ρωτάω, εφόσον μιλάμε γα όλες τις μορφές βίας κατά των γυναικών. Σε περίπτωση που απολυθεί γυναίκα λόγω εγκυμοσύνης, π.χ. από την Βόνταφον, (ένας από τους χορηγούς), πως θα μπορέσει η συγκεκριμένη ΜΚΟ να αντιδράσει σε αυτό, εάν έχει πάρει χρήματα από την εταιρεία?
Θα μπορούσα να επεκταθώ σε πολλές περιπτώσεις που θα ερχόταν σε αντίθεση η χρηματοδότηση από τους χορηγούς που αναφέρονται, με την δράση ενάντια στην βία των γυναικών. Το παράδειγμα με την Νεστλέ, έδειχνε ακριβώς αυτό.
Το κακό είναι ότι, όντως υπάρχουν οργανώσεις που παλεύουν για τα δικαιώματα των γυναικών, χωρίς να κυνηγούν χορηγίες τέτοιου είδους. Με ιστορία και αποτελέσματα, όπως π.χ. η ΟΓΕ, (Ομοσπονδία Γυναικών Ελλάδας), από το 1976. Σε ανακοίνωσή της αναφέρει το εξής απλά και καθαρά:
“Χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό για τη λειτουργία των κρατικών κοινωνικών υπηρεσιών και υποδομών για την πρόληψη του φαινομένου της βίας κατά των γυναικών και για τη στήριξη των κακοποιημένων γυναικών (ξενώνες, τηλεφωνικές γραμμές κ.α.), με την άμεση και πλήρη στελέχωσή τους από εξειδικευμένο προσωπικό με μόνιμη και σταθερή εργασία χωρίς καμία εμπλοκή ΜΚΟ και ΚΟΙΝΣΕΠ.”
Λινκ: https://oge.gr/για-την-25η-νοέμβρη-παγκόσμια-ημέρα-εξάλ/
Και αυτό δεν το αναφέρω με την λογική ποιανού η οργάνωση είναι καλύτερη, (ούτε γι αστείο αυτό), αλλά με την λογική του από ποιον, για ποιον. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Όσο γι αυτό

Πως θα ονόμαζες το φαινόμενο να ζητάς λεφτά από εταιρείες που αποδεδειγμένα εξασκούν βία, (π.χ. Εργασιακή), ενάντια στην βία?

Νίκο, η σύνδεση έγινε, γιατί η συγκεκριμένη ΜΚΟ, πήρε μέρος σε αυτό το event για να βρει χρηματοδότες. Το γράφω και στην απάντησή μου στον Πάνο.

Αλεξάνδρα, ούτε θα μου πέρναγε από το μυαλό να σε κατηγορήσω για κάτι τέτοιο και θέλω να είναι ξεκάθαρο. Το να βρίσκω προσωπικά αντίφαση σε περιπτώσεις όπως αυτή δεν είναι κάτι που στρέφεται προσωπικά. Η θέση σου είναι ξεκάθαρη με αυτή την διατύπωση που κάνεις: "

Και με την οποία συμφωνώ απόλυτα.
Και αν θέλεις να το τραβήξω παραπέρα. Και μία γυναίκα να σωθεί μέσα από αυτή την διαδικασία (pink washing), για μένα είναι θεμιτό.
Συμπλήρωση: Για να είμαι ξεκάθαρος, όταν λέω αντίφαση, δεν εννοώ προσωπικά σε εσένα αλλά σε αυτή την διαδικασία χρηματοδότησης.

1 «Μου αρέσει»

Δεν κάνω προσωπικη αντιπαράθεση με σένα Λάμπρο, γιατί από το λίγο που σε ξέρω πιστεύω ότι όντως θα προσπαθούσες να βγάλεις κάτι καλό από την κατάσταση.
Καταλαβαίνεις όμως ότι μιλάμε για θεσμούς και πολιτικές, επίσης για παραδόσεις και εντολές.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, και γι’αυτό τον λόγο δεν το ψειρισα και συμμετείχα μετά χαράς όταν μου το πρότεινε ο Πάνος.

5 «Μου αρέσει»

Σωστό, όπως το γράφεις όμως και το πετάς ο αναγνώστης χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια μπορεί να υποθέσει εμπλοκή σε αξιοποινες πράξεις της ΜΚΟ που αναφέρω στο θέμα του νήματος.
Το ίδιο ισχύει και για μένα προσωπικά, όπως το έγραψες εύκολα αφήνεις περιθώρια να εννοηθούν πράγματα και για εμένα και για το Ε.Δ.κ.Β.
Αν θέλεις να συζητήσουμε για τέτοια ζητήματα, με χαρά ανοίγουμε ένα άλλο νήμα και συζητάμε τι γνωρίζουμε και τι έχουμε βρει για αυτά τα θέματα.
Για την ιστορία θα συμφωνήσω ότι η φιλανθρωπία σαν πολύ γενικός όρος είναι μια πολύ ωραία μάσκα για πολλούς εγκληματίες, αλλά αυτό δεν ανήκει σε αυτό το θέμα.

Συμφωνώ ότι παίζουν και αυτά.
Όσο για την απόλυση εγκυου / λεχώνας θα σου απαντήσω σύντομα γιατί δυστυχώς το αντιμετωπίζει συγγενικο μου πρόσωπο αυτές τις μέρες, παρόλο που είναι ξεκάθαρο από τους νόμους μας.

Είναι σαν να μου λες ότι είσαι κατά της Ε.Ε. οπότε δεν δέχεσαι το δωρεάν εμβόλιο που σου φέρνουν, το οποίο με τα μνημόνια το έχουμε πλήρωσει 1000 φορές σαν Ελλάδα? (Εδώ μην μείνουμε σε λεπτομέρειες, μεταφορικό παράδειγμα είναι και δεν το γράφω ως κυριολεκτική πληροφορια). Όταν ένας οργανισμός μπορεί να εισπράξει χρήματα από νόμιμες διαδικασίες που θα χρησιμοποιήσει για καλό σκοπό είμαι υπέρ.
Δηλαδή εγώ που εργάζομαι στην ναυτιλία να παραιτηθώ? Δεν υπάρχει δυνατότητα νομίζεις ότι ακόμα και από εκεί να μπορώ να συμβαλω στο απειροελαχιστο ?Γιατί μην ξεχνάμε ότι τους ρύπους του Πειραιά δεν τους έχει καμία περιοχή στην Ελλάδα, και εδώ οποίος παραθέσει μετρήσεις να πάρει το παιδί του και να κατέβει το μεσημέρι στα Αιγινιτικα να αναπνεύσει.

Μου θύμισες τα εκατομμύρια που χορηγήθηκαν πριν 2-3 χρόνια στους Δήμους για στειρωσεις αδέσποτων και ακόμα είμαι στα τηλέφωνα και email.
Δεν γνωρίζω αν πάνε τα χρήματα εκεί που πρέπει και πως. Δεν έχω εμβαθύνει τόσο.

Αν η ανθρωπότητα ήταν άτομο θα σου απαντούσε “The story of my life”.

2 «Μου αρέσει»

Χαίρομαι που γίνονται κατανοητά κάποια πράγματα.
Δεκτό και λάθος μου που στην αρχική ανάρτηση δεν ξεκαθάρισα ότι πρόκειται για event, (μου το κόλλησε ο Νίκος), χρηματοδότησης.
Όσο για σένα, θεώρησα ότι εφόσον δεν αναφέρομαι στο όνομά σου, ήταν αρκετά επεξηγηματικό.

Όχι, δεν είναι αυτό που λέω. Αυτό που λέω είναι ότι, αυτού του είδους η αντιμετώπιση δεν είναι η λύση. Αν ήταν, με τον αριθμό των ΜΚΟ που υπάρχουν θα έπρεπε να αρχίσουμε να ανακαλύπτουμε προβλήματα, γιατί θα είχαν λυθεί όλα όσα έχουμε.
Τώρα σχετικά με το θέμα της ανάρτησης ως προς τα τραγούδια. Για να έχει κάποια αξία πέρα της στιγμιαίας - εποχιακής, το reclaim θα πρέπει να παιχτεί από τα σχήματα στα μαγαζιά, να μαθευτεί από τον κόσμο, να αγαπηθεί, και να καταξιωθεί, έτσι ώστε να έχει ουσία και λόγο η ύπαρξή του. Το αν θα γίνει? Πολύ αμφιβάλλω.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα τραγούδια δεν πρέπει να πειραχτούν. Συμφωνώ ότι το ρεμπέτικο είναι παράδοση, διαφωνώ ότι είναι ζωντανή παράδοση για να αλλάζει.
Αν κάποιον δεν τον εκφράζει και δεν το λέει, σεβαστό και δεκτό.
Για μένα πάντως, με την κίνηση αυτή που έγινε από τον Πάνο, φάνηκε μια πιθανότητα να παίζονται τα τραγούδια αυτά, ακόμα και από ανθρώπους που δεν τους εκφράζουν, όταν το πλαίσιο στο οποίο γίνεται κάτι τέτοιο το επιτρέπει. Ίσως και αυτή να είναι η λύση.

Να αγιάσει το στόμα σου :clap: .

3 «Μου αρέσει»

Δεν παρεξηγούμε με τέτοια Νικόλα και ειδικά από εσένα.Ακόμα και να με βρίσεις.Απλά είναι πολλά που πρέπει να αλλάξουν σε αυτή τη ρημάδα την κοινωνία για να ξεριζωθούν τέτοια φαινόμενα.Μιλάω για την κακοποίηση.Δεν μπορούμε να πούμε φταίει ο ένας και ο άλλος.Φταίνε πολλοί.
Όσον αφορά το τραγούδι του Μάρκου και εγώ συμφωνώ με το Λουκά.Δεν πρέπει να πειράζονται τα τραγούδια.Έτσι και αλλιώς από τους στίχους μήπως δεν θα ήξερε ότι είναι λάθος?Και ο κόσμος ας με βρίζει λέει.
Από την άλλη το καταλαβαίνω ο καθένας ότι γουστάρει παίζει και ότι δεν του κάνει κέφι δεν το παίζει.

5 «Μου αρέσει»

Πάνω σε αυτό να πω ότι όπως σέβομαι τους ανθρώπους που επιλέγουν να μην τα πουν, έτσι θέλω να πιστέψω ότι θα σεβαστούν όλοι τον οποιονδήποτε τα παίζει για να θυμίζει και τις μελωδίες αλλά και την τότε ιστορία (άσχετα αν ισχύει / επιτρέπεται/ είναι σωστή η όχι).

Για αυτό παραθέτω printscreen από τα σχόλια της Ανάρτησης που έκανε ο Δημήτρης Μυστακίδης. Τα οποία με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Και μιλάω για το σχόλιο της Χρυσούλας ειδικά.

2 «Μου αρέσει»

Πολύ σημαντικό το ζήτημα της έμφυλης βίας και των γυναικοκτονιών… λυπηρό που αυτές οι νοοτροπίες υπάρχουν και στους νέους και έχουμε τόσα εγκλήματα… αίσχος… και δυστυχώς το φαινόμενο δεν είναι μόνο ελληνικό.

Δεν θα μιλήσω για τις πρωτοβουλίες/δράσεις καλλιτεχνών, καλό είναι να γίνονται πράγματα και ο καιρός θα δείξει τι έιναι πετυχημένο και τι όχι. Άλλωστε κάθε μυαλό που κερδίζεται προς το δρόμο της μη-βίας, της κατανόησης, της ενσυναίσθησης και του σεβασμού, είναι κέρδος. Με εντυπωσιάζει θετικά που κάποιοι καλλιτέχνες όπως ο Δημήτρης Μυστακίδης αποφασίζουν να μην ξαναπούν τραγούδια λόγω περιεχομένου, είναι ένας τρόπος και αυτός…
Εγώ προσωπικά, χωρίς να έχω στόχο να αθωώσω (“ξεπλύνω” όπως λένε πια) κάποια ρεμπέτικα από το περιεχόμενό τους, θα ήθελα να πω ότι πάντα αντιμετώπιζα το περιεχόμενο αυτών των τραγουδιών ως μια υπερβολή συναισθηματική:
είναι το τραγούδι που θα πει ακριβώς αυτό που δεν τολμά να κάνει το σώμα, θα είναι η κραυγή απελπισιάς, ο λυγμός, το ανεπίτρεπτο, το τραγούδι θα ξεπεράσει τα όρια γιατί εκεί επιτρέπεται ενώ οι νόμοι και οι κοινωνικές νόρμες (ευτυχώς) δεν το επιτρέπουν.

Το τραγούδι μπορεί να ξεπεράσει τα όρια, δεν σημαίνει ότι αυτό θα οδηγήσει κάπου.
Πάω στοίχημα ότι από όλα αυτά τα καθάρματα που σκοτώσανε γυναίκες (ή και τα καθάρματα που σκοτώσανε τον Ζακ ή και τόσοι άλλοι φονιάδες με κίνητρο ότι θεωρούσαν το θύμα κατώτερο) δεν είχαν ακούσει ποτέ Μάρκο ή Νταλγκά… και να το πω αλλιώς: κι εγώ έχω τραγουδήσει αυτά, αλλά ποτέ δεν θα γινόμουν δολοφόνος. Και σπίτι όλοι έχουμε μαχαίρι, δεν το χρησιμοποιούμε για να σκοτώσουμε… όποιος θέλει να σκοτώσει, θα το κάνει και με συνδετήρα.

Ξαναλέω, για να μην παρεξηγηθώ: την βαρβατίλα και την ματσίλα ως νοοτροπίες πρέπει να τις τσακίσουμε !

ΥΓ.
Στην “Αχάριστη” έλεγε “το έγκλημά μου με έριξε στα ξένα” δλδ ο τύπος μάλλον σκότωσε κάποιον αντεραστή (ή διέπραξε κάποιο έγκλημα άλλο και (αυτο)εξορίστηκε)… συγκλονιστικό… Το άσμα λογοκρίθηκε κι έγινε μια ερωτική σούπα, “τα βάσανά μου με έριξαν στα ξένα”, βάσανα δηλαδή η φτώχεια, ή ανεργία… καμία σχέση δηλαδή.

9 «Μου αρέσει»

Και από μένα, συγχαρητήρια στην Αλεξάνδρα, στο Νίκο και στον Πάνο για την πρωτοβουλία αυτή!
Είναι πολύ σημαντικό, με όχημα τη μουσική, να πετύχουμε την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας μας στο θέμα της έμφυλης βίας και ειδικά στη βία κατά των γυναικών, ένα φαινόμενο με ανησυχητικές διαστάσεις, τελευταία.

Γίναμε κοινωνοί τελευταία - δυστυχώς - περιπτώσεων «καλλιτεχνικών δημιουργιών» με στίχο πλήρη από σεξιστικές ύβρεις, λεκτική κακοποίηση, ευθείες απειλές κατά της σωματικής ακεραιότητας των γυναικών και άλλα συναφή…

Μεμονωμένες περιπτώσεις; Μακάρι να είναι έτσι!

Μακάρι να μην συνηθίσουμε το τέρας, γιατί θα του μοιάσουμε.
Να μην κανονικοποιηθεί η οποιασδήποτε μορφής βία, γενικότερα, όχι μόνο η έμφυλη βία.

Έχουμε δρόμο μακρύ ως κοινωνία για να αποβάλλουμε γενικά κακοποιητικές συμπεριφορές: πέραν από την έμφυλη βία, το να σκοτώνουμε στο ξύλο ένα συνάνθρωπό μας μέχρι το να προσπερνάμε με κυνισμό και παχυδερμική αδιαφορία ένα 8χρονο παγιδευμένο παιδάκι…

Υ.Γ. Κάτι τελευταίο, μια και αναφέρθηκε σε προηγούμενα μηνύματα: το τραγουδάκι «Τα νέα της Αλεξάνδρας» δεν προτρέπει σε καμιά απολύτως μορφή βίας ούτε της συγκεκριμένης ούτε καμιάς άλλης!

5 «Μου αρέσει»

Γράφτηκαν τόσα πολλά και εχουν γίνει και παλιά παρόμοιες συζητήσεις νομίζω.
Οι στίχοι και το στύλ των τραγουδιών ειναι το αρωμα μιας εποχής που την χαρακτηρίζει.
Η βία,το μπινελίκι,τα ναρκωτικά ,ειναι στοιχεία που τα βρίσκεις σε πολλά ρεμπέτικα τραγούδια.
Ξερω τον Νίκο και τις ιδέες του , και σέβομαι απόλυτα το κίνητρο αυτης της ηχογράφησης.
Αλλά κατα την γνώμη μου αν αρχίσουμε να βάζουμε στην ζυγαριά τα πάντα,ισως θα επρεπε να σβησουμε απο το πρόγραμμα πολλά τραγούδια.
Σκέψου π.χ μια μάνα τι αισθάνεται οταν ακουει τραγούδια για ηρωίνη και μαυράκι,και απο την αλλη να εχει χάσει το παιδί της απο ναρκωτικά.Τι να σκέφτεται αραγε αυτη την στιγμή;Μήπως θα επρεπε να σιγήσουν και αυτα τα τραγούδια;Μηπως κάνουν παιχνίδι αθελά τους , για να αρχίσει κάποιος να παίρνει ναρκωτικά;;
Ενα παράδειγμα μονο εγραψα που μου ηρθε αποτομα στο μυαλό.
Πέρασα στα γρήγορα την συζητηση και ειδα πολλές απόψεις , μέχρι και η πολιτική ανακατεύτηκε.
Τα τραγούδια του Μάρκου ειναι ο καθρέφτης της ζωής του.Τσάμπα μελάνι χύνεται για μένα ,αν πλάκωσε στις κλωτσές την τάδε,η αν θα ηθελε μόνο να το κάνει.
Το εκανε τραγούδι ο ανθρωπος.Στα ισα και χωρίς να ντραπεί ,το εβγαλε και το φώναξε στον κοσμάκη.Στο Διαζύγιο λέει οτι,

“Επρεπε να σε σκότωνα
νά παιρνα τα μυαλά σου…”

Να το σταματήσουμε να το λέμε κι αυτό;;
Νικόλα σεβαστή η κίνηση που εκανες με τα παιδιά,αλλά αν μια κοινωνία παρασύρετε τόσο ευκολα απο τους στίχους των τραγουδιών,απο που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει φίλε μου. :wink:
Για τις σαβούρες τις σημερινής εποχής ,τους ράπ και τον κάθε επαναστάτη της οκάς ,δεν θα αναφερθώ , που καμμια φορά οι στίχοι στα τραγούδια τους ειναι πιο σκληρα απο πολλά ρεμπέτικα.

9 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι σημαντικό φαινόμενο της εποχής. Όλα (τραγούδια, βιβλία, ταινίες ακόμα και καρτούν) μπαίνουν αυτόματα σε μια ζυγαριά με βάση τη σύγχρονη μανία για “πολιτική ορθότητα”. Θεωρώ ότι αυτή η μανία μακροπροθεσμα κάνει ζημιά.

Υπάρχουν σημαντικά και ευαίσθητα θέματα με τα οποία πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Απλά πρέπει να υπάρχει μέτρο.

3 «Μου αρέσει»

Ασήμαντο αλλά νομίζω ότι λέει «να 'κανα τα μυαλά σου», δηλαδή να σου 'κανα τη χάρη. Με την ειρωνική έννοια που λέμε «θέλεις ξύλο / σκότωμα / α έτσι θέλεις; τώρα θα δεις» κλπ. (Δηλαδή θέλεις = σου αξίζει)

Κλείνω παρένθεση, ας μην εκτραπούμε σ’ αυτό.

Αυτό λέει. Αλλά το “έπρεπε να σε σκότωνα” αμέσως πριν, δεν νομίζω πως το εννοεί όπως η μάνα που στριγγλίζει “Κωστάκηηηη! Θα σε σκοτώσω!”…

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τα καλά σας λόγια! Άργησα να απαντήσω λόγω φόρτου εργασίας, οπότε τα γράφω μαζεμένα:
@icetelli τα λες πολύ όμορφα, συνυπογράφω κάθε λέξη. Αν και έχω μια αμφιβολία για την “υπερβολή” που λες, μια που έχω δει πολλούς γνωστούς μου να βρίσκουν δικαίωση και “κανονικοποίηση” άσχημων συμπεριφορών μέσα από τραγούδια (όχι μόνο ρεμπέτικα).
@elenh πολύ δυνατό κείμενο και με σαφή μηνύματα. Μόνο μια ένσταση για την “Αλεξάνδρα”, νομίζω ότι ασκεί μεγάλη κοινωνική πίεση στην ηρωίδα και με σαφείς απειλές (πραγματική ή φανταστική, επαναλαμβάνω δεν αλλάζει την ουσία).
@neapoliotis σ’ευχαριστώ για την κατανόηση, αν και κάνω αυτό ακριβώς που δεν επιθυμείς. Έχω βγάλει από το ρεπερτόριο τραγούδια όπως η Προύσα και το Διαζύγιο, δεν μπορώ να τα πω ρε φίλε όταν μου θυμίζουν πραγματικές σκηνές από κοντινούς μου (ή όχι) ανθρώπους. Η εποχή δεν έχει αλλάξει και τόσο, η πρέζα θερίζει και η έμφυλη βία καλά κρατεί. Και όλα τα άλλα προβλήματα, γι’αυτό εξάλλου είναι τόσο επίκαιρο και δυνατό το ρεμπέτικο.
@mavrakos ποιος θα ορίσει το μέτρο; Αυτή που υφίσταται την κακοποίηση ή αυτός που έχει το προνόμιο να μην έχει τέτοιες δυσκολίες λόγω φύλου και μόνο; Όπως συζητήσαμε και αλλού, η ενσυναίσθηση μόνο καλό θα κάνει σε όλους μας. Όλο αυτό γίνεται πιο ξεκάθαρο όταν κάτι προσβάλλει κάποια δικιά μας ιδιαιτερότητα, εκεί πώς θα θέλαμε να μας φέρονται;

8 «Μου αρέσει»