Kosmokrators - Ένα ρεμπέτικο συγκρότημα από το Βέλγιο

Γεια σας παιδιά, υπάρχει και ένα άλλο συγκρότημα που είναι ενδιαφέρον, από το Βέλγιο . Λέγεται Κοσμοκράτορες , μεταφράζουν ρεμπέτικα σε άλλες γλώσσες .

Έχουν κάνει μερικές παραστάσεις στην Ελλάδα (τηλεόραση , ράδιο, μαγαζιά) . Πείτε μου την γνώμη σας :smile:.

3 «Μου αρέσει»

Το βίντεο που έχουν στην αρχική τους από το “Στην Υγειά μας”, τους “αδικεί” λιγάκι. Αλλά βρήκα αυτό που είναι πιο… στο δικό μας στυλ:

Έχουν ένα ενδιαφέρον οι μεταφράσεις… Αν και σε σχέση με τους Ya Mas είναι λίγο πιο “ερασιτεχνικό” το συγκρότημα. (Η σύγκριση γίνεται γιατί ποσταρίστηκε αρχικά στο ίδιο νήμα)

2 «Μου αρέσει»

Χρήστο ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Γιατί λες πως το βιδεακι στην Υγεία μας τους άδικη λίγο ; (απλώς ρωτάω)

1 «Μου αρέσει»

Σε δεύτερη σκέψη… Δεν είναι καθόλου άσχημο το τραγούδι και η δουλειά τους. Και πολύ όμορφα τραγουδάνε, ίσως η αισθητική του “στην υγειά μας” να μου έφερε αυτή την αίσθηση.

2 «Μου αρέσει»

αυτό που είναι πολύ ενδιαφέρον είναι ότι μεταφράζουν τους στίχους, κρατώντας όσο μπορούν το αρχικό νόημα.

(εντελώς σίχαμα ο παπαδόπουλος, πάντα απορούσα γιατί τον στηρίζουν ακόμα και καλοί μουσικοί…)

1 «Μου αρέσει»