Jsp 4 cd master of rembetika μαρκοσ βαμβακαρησ

Μολις ελαβα στα χερια μου την καινουργια εκδοση του ερευνητη συλλεκτη Charles Howard αφιερωμενη στον Μαρκο Βαμβακαρη απο την εταιρεια JSP
Τα πολλα σχολια ειναι περιττα,πληροφοριακα θα αναφερω οτι προκειται για εργο ζωης μιας και ο Charles Howard με παρα πολυ αγωνα και κοπο ολα αυτα τα χρονια συγκεντρωσε ολους αυτους τους δισκους του Μαρκου και σημερα μας τους προσφερει απο το αρχειο του στην καλυτερη δυνατη αναπαραγωγη.Εξαιρετικη η επεξεργασια αυτη την φορα,μιας και εγινε απο τον πολυβραβευμενο Ted Kendall τον no 1 ηχοληπτη ειδικο στις 78 στροφες.
Η εκδοση αυτη ειναι πραγματικος φορος τιμης αφιερωμα στον μεγαλο Μαρκο Βαμβακαρη και το εργο του και πιστευω οτι προκειται για μια απο τις καλυτερες εκδοσεις του Charles Howard .Τα τραγουδια περιλαμβανουν την συνθετικη εποχη του Μαρκου απο το 1932-1938 , αυτη η εκδοση θα αποτελεση καινουργια δεδομενα μελετης των τραγουδιων του Μαρκου αλλα και του Πειραιωτικου στυλ μιας και δεν εχει καμια σχεση με οτι εχει εκδοθει εως σημερα.
Η συλλογη δισκων γραμμοφωνου του Μαρκου Βαμβακαρη λογω της μεγαλης λατρειας του κοσμου προς το εργο ειναι πολυ δυσκολο επιτευγμα ,ελαχιστα αντιτυπα των δισκων του βρισκονται σε καλη κατασταση σημερα.

Τι εννοείς <<την καινούργια έκδοση>>; Πρόκειται για μια συλλογή δίσκων 78 στροφών;

thank you:240::063::241:

Πως λεγεται η συλλογη;
Κυκλοφόρησε;

θα το εχει συντομα το music corner, αν δεν το εχει ηδη.
Στην εταιρεια σε αυτο το λινκ οτι ειναι προσεχως σε κυκλοφορια

http://www.jsprecords.com

ρώτησα στο music corner, την άλλη βδομάδα θα το έχουνε. φαντάζομαι και τα υπόλοιπα μαγαζιά.

Σήμερα το βράδυ έφτασα σπίτι με την συλλογή του Μάρκου παραμάσχαλα. Την άκουσα μονορούφι, σχεδόν όλη. Δε με εκπλήσσει η ποιότητα της συλλογής. Ο Τσάρλυ μας έχει συνηθίσει σε εξαιρετικά προσεγμένες δουλειές.
Ειδικά η επεξεργασία της δισκογραφίας του πρώτου δίχρονου, 1932-1934, κάνει μεγάλη διαφορά. Και από πλευράς καθαρότητας, κατανομής συχνοτήτων, τέμπο. Σε μερικά τραγούδια νομίζεις πως ακούς τον Μάρκο να παίζει μπουζούκι στο διπλανό δωμάτιο…

Πως μπορούμε να το προμηθευτούμε Πάνο; Εκτός από το Ιντερνετ, υπάρχει σε μαγαζιά στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη;

Διόνυσε, φαντάζομαι πως στην Αθήνα θα υπάρχει σίγουρα στο music corner (Πανεπιστημίου 56). Για Θεσσαλονίκη δε ξέρω.
Εγώ πάντως το πήρα από τον Αμαζόνιο.

Πολύ μακρυά πήγες Πάνο! :slight_smile: Φαντάζομαι ότι αξίζει λοιπόν τον κόπο!!

έχω τα cd περίπου ένα μήνα τώρα - δεν υπάρχουν ακαταλαβήστηκα σημεία πιά - μετά από 30 περίπου χρόνια που είναι αυτά τα τραγούδια χαραγμένα στον εγκεφαλό μου, θα θέλει κάπιο χρόνο να χωνέψω αυτή τη ποιότητα!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 09:12 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 08:57 —

διόνυσε - μάλλων το set αυτό θα το βρείς στο μικρό (αλλά πολύ καλό) δισκάδικο στο τέλος του istiklal και στην αρχή του galip dede cad. μιά ζωή πουλάνε καλά ρεμπέτικα εκεί και τα παιδιά (ήταν τουλάχιστο) πολύ ενημερομένοι γιά νέες εκδόσεις…(βγαίνοντας από το μαγαζί, αν κοιτάξεις απέναντι αριστερά στη ταράτσα του κτιρίου θα δεις ένα su deposu - εκεί ήταν το σπίτι μου!)

“Lale Plak” ένα από τα παλιότερα δισκοπωλεία της Πόλης, που υπάρχει μέχρι και σήμερα. Πρώτη μούρη στην βιτρίνα αριστερά, ο Γιώργος Μπατζανός και τα σι ντί του.

&#67.JPG

μπράβο τάσο! προσπάθησα να το θυμηθώ και δεν μπορούσα…πάντως το καλύτερο στη κων/πολη…

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Τόσο καιρό εδώ και δεν πήρα χαμπάρι…

Υ.Γ. Κώστα, με το su deposu δεν χρειαζόταν να πηγαίνεις στο Ταξίμ για νερό :78:

jsp-77132