Igudesman and Joo..Σκετη Απολαυση!

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι το σωστο φορουμ για να παρουσιαστει κατι τετοιο, αλλα νομιζω οτι καθε μουσικοφιλος θα εκτιμησει αυτους τους 2 τυπους που με χιουμορ, γνωση και μερακι καταφερνουν να κανουν τη “δυσκολη” και “βαρια” κλασσικη μουσικη να ακουγεται ευχαριστα και προπαντως να σε κανουν να την εκτιμησεις μεσα και απο αλλες διαδικασιες (οπως αυτη του γελιου)…

Παραθετω το προφιλ τους στο Youtube: http://www.youtube.com/user/igudesmanandjoo

Και το σαϊτ τους: http://www.igudesmanandjoo.com/

Πράγματι καταπληκτικοί!

Μου άρεσαν όλα όσα είδα, περισσότερο όμως μέχρι στιγμής με ιντριγκάρισε η διασκευή “αλα τούρκα” πού μουέδωσε ιδέες για αντίστοιχα παιγνίδια στο ρεμπέτικο τραγούδι

//youtu.be/MNtYYuWILNE

Το συγκεκριμενο Γρηγορη ειναι και μενα απο τα αγαπημενα μου και δειχνει εκτος απο ανοιχτα μυαλα, και καλη γνωση της μουσικης αλλων πολιτισμων! Παντως, και στα αλλα βιντεακια ειναι εφευρετικοτατοι!

πολύ καλοί! ξαναφέρνουν την κλασσική στα ανθρώπινα μέτρα, όπως και οι παραστάσεις όπερας σε λαϊκές αγορές και καφέ (σε ισπανία και ιταλία). είναι σημαντικό ότι πέρα από τον χαβαλέ, δίνουν ερεθίσματα, ενω (άσχετα από τις γκριμάτσες) όταν παίζουν προσφέρουν ωραίες εκτελέσεις. χωρίς βέβαια να έχω ιδιαίτερα ακούσματα, μπορεί κάποιος πιο αφιερωμένος στο είδος να τους βρεί “ρηχούς”…
όσο για το βιντεάκι του γρηγόρη, μου θύμισε διάφορους παίχτες με κλασσική παιδεία από ωδεία, που όταν άρχισαν να ασχολούνται με ρεμπέτικα δεν μπορούσαν να βάλουν την δίεση στα νιαβέντια, και γενικά τις έλξεις… με τίποτα όμως!

Έτσι είναι Νίκο!

Και το άλλο (I 'll survive) που το κάνουν Ρώσικο καλό επίσης, όπως και το “ο Ραχμάνινοφ είχε μεγάλα χέρια” όπου κατενόησα πλήρως την αγωνία και θα συνεχίσω να την κατανοώ κάθε φορά που θα προσπαθώ να πιάσω στο τρίχορδο ένα ντο μινόρε εκεί ψηλά, κοντά στο καράολο…

Σε οσους “γνωστες” του ειδους το εχω βαλει, τα καλυτερα εχουν πει! Μα, ειναι δυνατον καποιος με αγνα αισθηματα για την όποια μουσικη, να τους βρει χυδαιους η κατι αλλο; Μονο η εμπαθεια θα σε τυφλωσει για να μην το εκτιμησεις…Εκτος βεβαια και αν ακουγεται σε καποιον τοσο αγνωστο που να μην του κανει και καμια αισηθηση…

Συνεργάστηκαν πρόσφατα με τον τρομερό Λατβο βιολονίστα Gidon Kremer και την ορχήστρα του Kremerata Baltica, μια πολύ τολμηρή κίνηση είδικά απο πλευράς Kremer, αν και δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει κάτι διαφορετικό απο κλασσικό ρεπερτόριο. Αξίζει να ψάξετε για τα Piazolla που έχει παίξει καθώς και πολύ σύγχρονη μουσική.