format

SOS Ο φορητός υπολ/στης καλά καθούμενα εκανε λέει format σβήσαν ολα
τι κάνω τωρα :245: ρε παιδιά?

Είσαι σίγουρος ότι έκανε φορμάτ ο υπολογιστής;
Από που το συμπέρανες αυτό. Ο υπολογιστής δεν κάνει μόνος του φορμάτ.
Μήπως έκαψες καμια μητρική και απλά ανάβει αλλά δεν σε βάζει στα γουίντοους;;;;
Αν τελικά έκανε μόνος του φορμάτ τότε παίζει ιός.
Δεν ξέρω αν μπορείς να σώσεις τίποτα από τα αρχεία σου.Μόνο αν πας σε κάποιον ειδικό.
Αν και δεν νομίζω να καταφέρεις τίποτα.
Αν δεν εχεις αποθηκεύσει τα αρχεία σου κάπου αλλού τότε κλάφτα.
Αν έχεις πρόβλημα με τα windows (δεν τα έχεις) στείλε μου πμ…

giorgo κατ αρχήν σε ευχαριστω πολυ. Στα windows με πάει αλλά εσβησαν τα πάντα και
δε μπορώ να μπώ στο ιντερνετ.Αν δε βαριέσε απάντησέμου :112:

Aν μπαίνεις στα windows και έχασες τα αρχεία σου τότε είναι στάνταρ ιός.
Προσπάθησε να βρεις κάποια αρχεία σου, τα οποία είσαι σίγουρος για το όνομα τους, μέσω της αναζήτησης.Αν δεν τα βρείς τότε σημαίνει ότι τα έχασες.
Όταν λες ότι δεν μπορείς να μπεις στο ιντερνετ τι ακριβώς εννοείς; Τώρα μπαίνεςι από άλλο υπολογιστή;

giorgo ειμαι σε σταθερό PC κ έχω ασύρματο ,Μία διαδικασια ,που μου είπαν από forthnet την έκανα αλλα δε μου βγάζει την καταληλη ενδειξη ετσι ωστε να συνεχίσω.Ειμαι στο τσατ

Στο ίντερνετ μπαίνουν με ασύρματο πάνω από 1 υπολογιστές;
Ρωτάω για συγκεκριμένο λόγο…
Ενδέχεται λόγο ιού να έχασες όλα τα έγγραφα και τις ρυθμίσεις.
Η πρώτη δουλειά που πρέπει να κάνεις είναι να διαγράψεις τον ιό.
Βάλε το antivirus και καθάρισε τον.
Αν είναι 2 ή παραπάνω υπολογιστές στο ίντερνετ και ο ένας έχει ιντερνετ τότε έχει πρόβλημα ο άλλος υπολογιστής και όχι το ρούτερ.
Το πιο σύνηθες πρόβλημα είναι ότι βάζεις και για τους δύο υπολογιστές την ίδια ip και έτσι το ρούτερ δεν αφήνει τον υπολογιστή σου να μπεί καθώς η συγκεκριμένη ip είναι κατηλειμένη από το πρώτο.
Πιο λιανά;

Έχουμε 2 υπολογιστές. Τον Α και τον Β

Ο Α έχει έστω την ip: 192.168.1.1 και εστω ότι μπαίνει κανονικά στο ίντερνετ.

Αν έχει και ο Β την ίδια ip τότε το ρούτερ δεν πρόκειται να τον αφήσει να μπει γιατί η συγκεκριμένη θέση έχει καταληφθεί από τον Α.

Μπορείς όμως να δώσεις αλλη ip, πχ: 192.168.1.2

Αν έχεις και τρίτο 192.168.1.3

Τα νούμερα που βάζω είναι από την δικιά μου εταιρεία. Εσύ ενδέχεται να έχεις δικά σου!

file mou ogios mou o opios eixe kai t provlima . prin auto pou egine eixe internet pire tn forthnet kai eipe pws prepei na kanei install mia efarmogi gia to asurmato tin opoia dn kserei:084:.twra antivirus den mporei na vrei gt den exei internet

Ποια εφαρμογή του είπανε να βάλει;
Αντιβάιρους δεν μπορείς να του δώσεις εσύ; Μετάφερε το δικό σου με ένα στικάκι.
Πάντως αντιβάιρους μπορείς να βρεις πολύ εύκολα.

κανε ενα system restore μπας και…

βασικα εγω δεν καταλαβα καν τι συμβαινει… εχασες αρχεια? η εχασες καποιο .sys αρχειο και δε δουλευει το wi fi ?

υ.π αμα εκανε απο μονο του φορματ θα ταν υπεροχο αλλα δεν κανει… hehe

Για να κάνει system restore ή στα ελληνικά “επαναφορά συστήματος” δεν θα έπρεπε πρώτα να είχε δημιουργήσει ένα σημείο επαναφοράς;;;;
Ίσως και να μπορείς φίλε μπάμπη.
Κάνε το εξής. Πήγαινε έναρξη, όλα τα προγράμματα, βοηθήματα, εργαλεία συστήματος, επαναφορά συστήματος και δες αν μπορείς να κάνεις κάτι από εκεί.

Οχτάχορδε, ενδέχεται να έφαγε φορμάτ από ιό. Λίγα έχεις ακούσει;

μπα δε παιζει τετοιο πραγμα (θελω να πιστευω) επαναφορα νομιζω παιρνει αυτοματα σημεια οπωτε ας κανει μια προσπαθεια και ας μας πει ο φιλος , ποιο ακριβως ειναι το προβλημα. Αν ολα αυτα αποτυχουν ας μπει μια και σε safe mode με Φ8 καθως κανει boot ο υπολογιστης και να κανει ενα scan με καποιο spybot και κανενα προγραμμα για worm , ελπιζω να γλυτωσεις το φορματ παντως.

Έχει δίκιο ο oxtaxordos. Επαναφορά κάνει προς τα πίσω (παρελθόν), οπότε σου ζητάει περασμένη ημερομηνία και επαναφέρει το σύστημα στην τότε κατάσταση.
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν εφόσων δεν υπάρχει γενικότερη ζημιά από σοβαρό ιό.

Μα σε αυτό συμφωνώ και εγώ. Απλά αναρωτιέμαι. Τα windows δημιουργούν αυτόματα σημεία επαναφοράς ή πρέπει να έχεις κάνει εσύ;;;;

Σε αυτό δεν είμαι σίγουρος.
Το ότι κάνει κάνει.

Τα windows XP δημιουργούν σίγουρα από μόνα τους. Μου έχει συμβεί μικρής έκτασης βλάβη στο σύστημα και στη λειτουργία προγραμμάτων (όχι από ιό αλλά από υιό) και η επαναφορά με έσωσε. Σαν να μην συνέβη τίποτα.

πωσ κάνω επαναφορά ρε παιδιά? Προς τα πίσω? Εχω vista

:108:
Αφού κανείς με vista δεν φιλοτιμείται να σε βοηθήσει, να πω εγώ που παίζω μόνο XP.

[ul]
[li]Βάλε το cd/dvd εγκατάστασης, bootαρε απ’ αυτό και λογικά θα σου δώσει επιλογή “επαναφοράς”, ενδεχομένως και “επισκευής” της εγκατάστασης.[/li][li]Αν δεν έχεις cd/dvd εγκατάστασης, ενδεχομένως να σε βγάλει κάπου το πλήκτρο F8 ή F9 που τα πατάς όταν τελειώσουν τα bios/pc_boot messages πριν βγεί η οθόνη που φορτώνει τα windows.[/li][li]Εννοείται ότι το καλύτερο είναι να αναζητήσεις τηλεφωνική βοήθεια από όποιον δουλεύει μ’ αυτή τη διανομή (vista) και σκαμπάζει από troubleshooting. Αν δεν έκανες κάτι χονδροειδές, λογικά πρέπει να πετύχεις επαναφορά εύκολα.[/li][li]Εννοείται ότι στη θέση σου θα τα είχα επανεγκαταστήσει προ πολλού. Και μάλλον θα γύρναγα στα XP που κι αυτά σε πηδάνε μεν, αλλά με λιγότερο πάθος απ’ τα vista.[/li][/ul]
:slight_smile:

Παίδες εγώ δεν έχω βίστα…
Έκανα ένα μικρό γούγλισμα και βρήκα πως γίνεται στα βίστα.
Αν ξέρεις αγγλικά τότε κοίτα αυτό το λινκ και κάνε ότι σου λέει…